Իրան-«վեցյակ» համաձայնագրի հակառակ կողմը - Mediamax.am
Հուլիսի 14-ին Իրանի եւ միջազգային հանրությունը ներկայացնող վեց պետությունների միջեւ ստորագրված համաձայնագիրը չի կարելի թերագնահատել։ Այն առաջին լուրջ քայլն է, որը կարող է կարգավորում բերել Իրանի եւ միջազգային հիմնական խաղացողների հարաբերություններում եւ, ինչն ամենակարեւորն է, բացառել կամ գոնե միջնաժամկետ կտրվածքով հետաձգել Իրանի եւ ԱՄՆ միջեւ ռազմական բախումը։
Սակայն սա համաձայնագրի հենց միջազգային հարթությանը վերաբերող մասն է։ Իսկ խնդրի ավելի տեղային եւ մեզ վերաբերող հարթությունը՝ տարածաշրջանայինը, բացարձակապես այլ հետեւանքներ կարող է ունենալ։
Պետք է հիշել եւ գիտակցել, որ Իրանը թեեւ նպատակ ունի միջազգային ասպարեզում ազդեցության որոշակի մակարդակի հասնել, այնուամենայնիվ, տարածաշրջանային խաղացող է, որի հիմնական շահերն ու խնդիրները կենտրոնացած են հենց Մերձավոր Արեւելքում, այլ ոչ թե «վեցյակի» հարթությունում։ Եվ հենց այս հարթությունում Իրան-«վեցյակ» համաձայնագիրը որեւէ լուծում եւ առաջընթաց չի առաջարկում։ Ավելին, այն բերելու է իրադրության էլ ավելի սրման, ինչն ունի մի քանի հիմնական պատճառ․
1.Համաձայնագրին դեմ է գրեթե ողջ Մերձավոր Արեւելքը, այդ թվում սկզբունքային խաղացողներ հանդիսացող Սաուդյան Արաբիան եւ Իսրայելը։ Վերջիններս համաձայնագրի ստորագրումից հետո «տեղայնացնելու» են իրենց պայքարը Թեհրանի դեմ․եթե մինչ վերջերս սաուդական կամ պրո-իսրայելական լոբբիստական խմբերը Վաշինգտոնում կամ Բրյուսելում հասնում էին հակաիրանական պատժամիջոցների փաթեթների ընդունմանը, դրանով իսկ հարվածելով Իրանի դիրքերին, ապա այժմ Թեհրանի դիրքերի դեմ պայքարը տեղափոխվում է բուն Մերձավոր Արեւելք։
Որպես այս համաձայնագրի արդյունք մոտակա շրջանում պետք է ակնկալել, առնվազն Սաուդյան Արաբիայի կողմից, Սիրիայում հակաասադական եւ Իրաքում հակաշիական խմբավորումների աջակցման լուրջ ավելացում։ Սա այս երկու երկրներն էլ ավելի է ուղղելու դեպի խորը քաղաքացիական պատերազմ, որի հետեւանքները արդեն մի քանի տարի է ինչ տեսանելի են բոլորի համար։
2. Իրանը բանակցությունների վերջին ամիսների ընթացքում լրջորեն սահմանափակել էր իր ռազմական ներգրավվածությունը Իրաքում եւ Սիրիայում ու հրաժարվել էր նման ներգրավումից Եմենում։ Վերջինիս ռմբակոծությունները Սաուդյան Արաբիայի կողմից Թեհրանում շատ սառնասրտորեն գնահատել էին որպես սադրանք՝ ուղված Իրանի ներգրավմանը հակամարտության մեջ, ինչը կբերեր միջուկային հարցով բանակցությունների տապալմանը։ Ինչում եւ շահագրգռված էին տարածաշրջանային արաբական պետությունները։ Եվ այստեղ պետք է ընդգծել, որ համաձայնագրի ստորագրումից հետո Թեհրանի գործելակերպը Սիրիայում, Իրաքում եւ Եմենում սկզբունքորեն փոխվելու է։ Իրանը համաձայնագրից հետո ազատ եւ պատրաստ է լինելու հակահարվածի, ինչը իրադրության ապակայունացումը դարձնելու է երկկողմանի։
Միջուկային հարցով համաձայնագրի այս տարածաշրջանային հարթությունը Հայաստանի եւ Մերձավոր Արեւելքի հայ համայնքների համար ունենալու է առավել կարեւոր նշանակություն, քան միջազգայինը, որտեղ ամեն ինչ պարզ է․խաղաղություն, բանակցություններ եւ բիզնես։

Соглашение, заключенное 14 июля между Ираном и шестью государствами, представляющими международное сообщество, нельзя недооценивать. Это первый серьезный шаг, который поможет наладить отношения между Ираном и основными мировыми игроками, и, самое главное, исключить, или хотя бы в среднесрочной перспективе отсрочить военное столкновение между США и Ираном.
Однако эта сторона соглашения относится именно к международному фону. В локальной и более важной для нас региональной плоскости последствия могут быть совершенно иными.
Следует помнить, что хотя Иран стремится к определенному уровню международного влияния, он в первую очередь является региональным игроком, и его основные интересы сфокусированы на Ближнем Востоке. С этой точки зрения соглашение Иран-«шестерка» не предлагает никаких решений и прогресса. Более того, оно приведет к еще большему обострению ситуации по следующим причинам:
1. Против соглашения выступает почти весь Ближний Восток, в том числе - Саудовская Аравия и Израиль. После подписания соглашения они «локализуют» борьбу против Тегерана: если раньше саудовское или произраильское лобби добивалось принятия в Вашингтоне или Брюсселе антииранских санкций, нанося удары по позициям Ирана, теперь борьба против Ирана переместится непосредственно на Ближний Восток.
В ближайшее время следует ожидать серьезного наращивания поддержки антиасадовских группировок в Сирии и антишиитских сил в Ираке, по крайней мере, со стороны Саудовской Аравии. В результате, эти страны еще глубже погрязнут в гражданских войнах.
2. В течение последних месяцев переговоров Иран существенно ограничил свое военное вовлечение в Ираке и Сирии и отказался от подобного вовлечения в Йемене. Последние бомбежки Йемена Саудовской Аравией в Иране весьма хладнокровно расценили как провокацию, направленную на вовлечение Ирана в конфликт, что привело бы к краху переговоров вокруг ядерной проблемы. Здесь следует подчеркнуть, что после подписания ядерного соглашения поведение Тегерана в Сирии, Иране и Йемене принципиально изменится. Иран будет готов нанести контрудар, что сделает дестабилизацию ситуации двусторонней.
Данная региональная плоскость ядерного соглашения будет значить больше для Армении и армянских общин Ближнего Востока, чем международная, с которой все ясно: мир, переговоры и бизнес.