Երբ անկախ Քուրդիստանը պետք չէ քրդերին - Mediamax.am
Վերջին շրջանում, մանավանդ ռուսական կործանիչի՝ թուրքերի կողմից ոչնչացումից հետո, հիմնականում ռուսական մամուլում ու վերլուծական շրջանակներում բավականին ակտիվորեն քննարկվում է Անկախ Քուրդիստանի ստեղծման հնարավորությունը։
Չնայած նրան, որ քրդական գործոնն ակտիվ դեր է խաղում Թուրքիայում եւ Սիրիայում, սակայն համարվում է, որ անկախ ազգային պետականության ստեղծման համար ամենամեծ շանսերն ունեն իրաքյան քրդերը, որոնք արդեն 10 տարի է, ինչ փաստացի անկախություն ունեն Իրաքում՝ կառավարություն, բանակ եւ ոստիկանություն։ Սակայն անգամ այս փաստացի անկախ միավորումը պետություն դառնալու շանսեր քիչ ունի, ինչի հիմքում ընկած են ոչ թե արտաքին քաղաքական, այլ ներքին որակական հատկանիշները։ Դրանց հիմնական մասերից է հենց այն, որ Իրաքյան Քուրդիսատնում ստեղծված բոլոր քաղաքական եւ պետական ինստիտուտները ֆորմալ բնույթ են կրում, իրականում կայացած չեն եւ կայացման ուղիով չեն գնում։
Բերենք Իրաքյան Քուրդիստանի քաղաքական հիմնական ինստիտուտներից մեկի՝ կառավարության օրինակը։
Իրաքյան Քուրդիստանի նախագահն է Մասուդ Բարզանին, ով հենց իրենց՝ քրդերի կողմից ընդունված օրենքով սահմանված 2 շրջան նախագահելուց (4 եւ 4 տարի) չի ցանկանում լքել իր պաշտոնը եւ ղեկավարում է դե-ֆակտո անկախ Քուրդիստանն արդեն 10 տարուց ավել։ Նրա եղբորորդին՝ Նեչիրվան Բարզանին, զբաղեցնում է Քուրդիստանի վարչապետի պաշտոնը։ Բարզանիի քեռին՝ Խոշյար Զաբերին, ֆինանսների նախարարն է։ Բարզանիի ավագ որդին՝ Մասրուր Բարզանին, հետախուզության նախարարն է։ Մյուս որդին՝ Մանսուր Բարզանին, բանակի գեներալ է, գեներալ է նաեւ Բարզանի մյուս եղբայրը՝ Վաջի Բարզանին։ Երկրի ամենահարուստ մարդը՝ Սիրվան Բարզանին, Մասուդ Բարզանիի մյուս եղբորորդին է։ Եվ այսպես շարունակ։
Նման ընտանեկան պետություններ Մերձավոր Արեւելքում կան եւ միշտ եղել են, սակայն նրանք՝ ի տարբերություն Իրաքյան Քուրդիստանի, անցել են կայացման այլ ճանապարհ։ Դրանք կամ ի սկզբանե ստեղծվել են որպես դինաստիկ պետություններ, օրինակ՝ Սաուդյան Արաբիան, կամ լինելով ֆորմալ առումով կիսաժողովրդավարական հանրապետություններ, ներքին կենտրոնացման արդյունքում վերածվել են մեկ մարդու իշխանության։ Դրա օրինակն են Սադամ Հուսեյնի Իրաքը կամ Հաֆեզ Ասադի Սիրիան։ Սակայն անգամ այս երկու իշխանությունների դեպքում էլ կառավարության եւ ընտանիքի ինտեգրումն Իրաքյան Քուրդիստանի աստիճանի երբեք չի հասել։
Վերջինս՝ ի տարբերություն վերը նշված օրինակների, չի հանդիսանում ոչ միապետություն, ոչ էլ ստեղծվել է արդեն իսկ գոյություն ունեցող ֆորմալ ինստիտուտների հիման վրա։ Այլ հակառակը՝ այսպես կոչված պետականաշինությունը, որը պետք է ընթանա պետական ինստիտուտների ձեւավորմանը զուգահեռ, իրականացվում է ձեւավորման անհրաժեշտություն ունեցող ինստիտուտների վերացմամբ։
Քաղաքագիտական առումով նոնսենսային իրավիճակ է․ կառուցել պետություն պետական ինստիտուտների ոչնչացման եղանակով։ Նման բան չի լինում։
Սակայն սա խնդրի բավականին ֆորմալ մասն է։ Իրական կյանքն էլ ավելի խոսուն է։ Երբ պետականության ստեղծման ճանապարհն ընտրած միավորման ղեկավարի՝ Մասուդ Բարզանիի, որդիները, երկուսն էլ հանդիսանալով բարձր պաշտոնյաներ, իրենց կանանց ուղարկում են Միացյալ Նահանգներ ծննդաբերելու, որպեսզի նորածինները դառնան ԱՄՆ քաղաքացիներ, խոսել իշխանության երկարաժամկետ պետականաշինական ռազմավարության մասին չի կարելի։ Ավելին, իրականում սա վկայում է հակառակի մասին։

Recently, especially after Turkey’s downing of the Russian warplane, mostly the Russian press and analytical cycles were quite actively discussing the possibility of establishment of Independent Kurdistan.
Despite the fact that the Kurdish factor is playing a key role in Turkey and Syria, it is the Iraqi Kurds that are thought to have higher chances for building a statehood; it’s already 10 years that they have gained factual independence in Iraq: the have a government, army and police.
However, even this factual unification has lower chances to grow into a state which is conditioned by not foreign political but domestic peculiarities: all the political and state structures in the Iraqi Kurdistan are formal, are not really established and aren’t on the way of development - and this is one of the major reasons.
Let’s discuss one of the main political institutions of the Iraqi Kurdistan, the government.
Iraqi Kurdistan is led by President Masoud Barzani who doesn’t want to resign after 2 terms in the office - as set by the law adopted by the Kurds - and has been leading de-facto independent Kurdistan for over 10 years. His cousin, Nechirvan Barzani, is the Prime Minister of Kurdistan. Barzani’s uncle, Hoshyar Zaberi, is the Minister of Finance. Barzani’s elder son, Masrour Barzani, holds the post of the Minister of Intelligence. Another son of him, Mansour Barzani, is an army general as well as Barzani’s another brother - Vaji Barzani. The richest man of the country, Sirvan Barzani, is another cousin of Masoud Barzani. And so on and so forth.
Middle East has always had such “family” states and it currently has, but unlike Iraqi Kurdistan, their development path has been different. Either they were originally founded as dynastic states, for instance, Saudi Arabia, or as formal semi-democratic republics, they turned into single-person states as a result of inner centralization. Saddam Husein’s Iraq or Hafez al-Assad’s Syria are 2 vivid examples of such states. But even in these countries, the government and family integration level was not so high as in case of Iraqi Kurdistan.
Unlike the former, the latter isn’t a monarchy, nor was it built on the basis of the existing formal institutions. Vice versa, the so-called “state-building” which should take place simultaneously with the formation of state agencies is based on elimination of the structures which need to be formed.
In political terms, it’s a nonsense situation: building a state by destroying the state structures. That’s something impossible.
However, this is the formal part of the issue. The real life is even more expressive. When the sons of Massoud Barzani, the leader who chose the path of state-building, senior officials, send their wives to the U.S. to give birth there so as the newborns were the U.S. citizens, it’s senseless to talk about long-term state-building plans of the authorities. Moreover, it bears witness to the opposite.