Իմ անձնական դոն Պեդրոն - Mediamax.am
Նրանք, ովքեր դեռ քառասուն տարեկան չկան, կարող են չկարդալ այս պատմությունը: Նրանց համար սա ոչ մի բանի մասին է: Պատմությունս 70-80-ականների խորհրդային դպրոցականների համար է:
Վերջերս վերադարձա այն տարիներ: Այցելելով դեղատուն՝ «երիտասարդացա» մոտ 35 տարով: Կախարդանքը չկատարվեց թանկարժեք դեղահաբի կամ քսուքի շնորհիվ, որն, ասենք, հետ կբերեր նախկին մազերս: Ինձ խորհրդային մանկություն վերադարձրած այդ հրաշքի գինն ընդամենը 10 թեթրի էր:
Ես չփորձեցի պարզել, թե ինչպես էր այդ դեղատանը հանկարծ հայտնվել ուրախ փաթեթավորմամբ այդ տուփիկը` անձամբ ինձ աչքով անող, սոմբրերոն գլխին  մարդուկով: Դա պարզապես հրաշք էր՝  տրամաբանական վերլուծությանը չենթարկվող: Գնեցի բոլոր ծամոնները: Հետո այլեւս  չեմ հանդիպել, ասես անցյալի ռեզինե «ողջույնը» նախատեսված էր միայն ինձ համար:
Մեկ հատ, այնուամենայնիվ, տվեցի տասներորդ դասարանցի աղջկաս՝ համտեսելու:
«Միշա,- հիասթափված ասաց նա (Վրաստանի դպրոցականների շրջանում մոդա է ծնողներին   անուններով դիմելը)` ծամելով մանկությանս մի կտորը,- սա ի՞նչ է որ, «օրբիտն» ու «դիրոլն» ավելի համեղ են: Ինչո՞ւ ես այդքան ուրախացել»:
«Դու բան չես հասկանում,- նույնպես հիասթափված ասացի ես, որովհետեւ ստացվում էր ՝ սեփական երեխաս է դաժանորեն որակազրկում որ նվիրական արտեֆակտներիցս մեկը : - Չէ՞ որ սա «Պեդրո»-ն է:
«Պեդրո»-ն ու «Դոնալդը»… հիշու՞մ եք՝նրանք մեր մանկության խորհրդանիշերն էին: Ավելի մատչելի էին, քան խորհրդային դպրոցականի համար գրեթե անհասանելի այլ գանձերը` ջինսն ու «մոկասին» կոչվող կոշիկները:
Ամեն կիրակի «ուբանում» (Թբիլիսիում այդպես են անվանում թաղամասը) հայտնվում էին կախարդուհիները: Նրանք մի քանի շրջազգեստ էին հագնում եւ առհասարակ շատ գունեղ էին (ինչը  բնորոշ չէր խորհրդային ժամանակներին) , հավանաբար այն պատճառով, որ ապրում էին համակարգից եւ օրենքներից դուրս: Նրանք գնչուհիներ էին, ովքեր հայտնվում էին չգիտես որտեղից ու անհասկանալի կերպով էլ անհետանում էին աշխատանքային օրերին: Իսկ հետո, երբ կրկին գալիս էր կիրակին, հայտնվում էին մեր բազմահարկ շենքի մոտ ու գոռում էին՝ «Ծամո՜ն: Ծամո՜ն: Պե՜դր՜:Պե՜դրո»: Մեզ վերջնականապես տնից հանել հաջողվում էր «Դոնաաաաա՜ալդոոոոոոոո»-ով:
«Պեդրո»`50 կոպեկ: «Դոնալդ»` 1 ռուբլի: Սրանք լուրջ փողեր էին:
«Հայրի´կ,- աղաղակում էի ես՝ դուրս թռչելով անկողնուց: - Չէ՞ որ ես ամբողջ շաբաթ միայն հինգերով եմ սովորել»:
Եթե ասածս համապատասխանում էր իրականությանը,  մաստակային պահուստս կազմում էր մեկ «դոնալդո» եւ երկու «պեդրո»: Դրանով պետք էր բավարարվել ամբողջ շաբաթ: Անհասկանալի, եւ հենց այդ պատճառով գրավիչ արտասահմանյան կյանքի ռեզինե նմուշները ճաշի եւ ընթրիքի ժամանակ խնամքով ամրացվում էին ափսեի եզրին կամ իջեցվում ջրով բաժակի մեջ` այն կրկին ծամելու նպատակով:  Բա պիտակնե՞րը: Ո՞վ կհամարձակվեր դրանք դեն նետել: Տանում էինք դպրոց, պարծենում, փոխանակվում էինք, պահում էինք նամականիշների հետ: Քառասունը բոլորածներին այս ամենը բացատրելու կարիք չկա:
14 տարեկանում ինձ համար գնեցին առաջին ջինսը: Ես երբեք չեմ մոռանա այդ օրը: Ջինսն այն ժամանակների սրբապատկերն էր, սեռական հասունության ցուցանիշը: Այն արդեն լուրջ սահմանազատում էր մանկական զվարճանքների եւ հասուն կյանքի միջեւ…
Այսպես, Վրացինֆորմի (ՏԱՍՍ-ի վրացական խմբագրությունը) պրոֆմիության միջոցով հայրս ինձ համար ճարեց «տեխաս» (այն ժամանակ ամեն ինչ ճարում էին` ջինսե, ձկնկիթ, խոզապուխտ` թիթեղյա մեծ տարաներով): Հագովս մեծ էր, բայց ո՞վ էր դժգոհում: Ծնողներիցս թույլտվություն ստացա եւ դրանցով գնացի դպրոց` ամուր ձգելով գոտիս,: Հետո ինչ, որ տնօրենն ու ուսմասվարն խիստ հանդիմանեցին: Փոխարենը ինչպե՜ս էի նայում համադասարանցիներս:
Անկեղծ ասած՝ այսօր եւս շունչս պահած եմ անցնում ջինսի խանութների կողքով: Մտածում եմ` «Մի՞թե այդքան քիչ ժամանակ է անցել, բայց ամեն քայլափոխի կարելի է «լի» կամ «սուպեր ռայֆլ» գնել:
Բայց երբ 4 տարի առաջ հայտնվեցի Ամերիկայում, աղջկաս համար «լեւիս» բերեցի,«այնտեղից» …
Աստված իմ, ինչ լավ է, որ դպրոցականների այս սերունդը չգիտի «ճարել» բառը, իսկ ջինսն ու ծամոնը նրանց համար կյանքի մանրուքներ են: Բայց.. ես նրանց չեմ նախանձում: Ընդհակառակը: Չէ՞ որ նրանց ծանոթ չեն  ` առաջին ջինսերի պիտակները  զննելու կամ  «Պեդրո»-ի բեղերը շոյելու առանձնահատուկ, ոչնչի հետ չհամեմատվող զգացողությունները: Իմ ուբանում այլեւս չեն հայտնվում գնչուհիներ` ընդհատելով կիրակնօրյա քունը «դոնալդոոո» հիստերիկ բղավոցներով: Եվ գիտեք… ես կարոտում եմ դա:

Мой личный дон Педро - Mediamax.am
Тем, кому нет еще сорока, эту историю могут не читать. Для них она ни о чем. Она для советских школьников 70-80-х.
Я недавно вернулся в это время. «Помолодел» лет этак на 35, заглянув в аптеку. Волшебство приключилосьо вовсе не благодаря каким-то дорогостоящим пилюлям, мазям или кремам, которые, например, вернули бы мне шевелюру (зато я себя нагло успокаиваю, что не лыс умом!). Цена этому чуду, вернувшему меня в советское детство, была всего 10 тетри. 50 копеек по тем временам в моей личной конвертации.
Я не стал выяснять, откуда вдруг в этой отдельно взятой аптеке оказался этот маленький плотный квадратик в веселом фантике с подмигнувшим лично мне человечком в сомбреро. Это было просто чудо, а его обычной логикой не препарировать. Я скупил все эти жвачки. Больше я их не встречал, как будто резиновый привет из прошлого предназначался только мне.
Одну все же дал попробовать дочке - десятикласснице.
«Миша, - разочарованно сказала она (дети из грузинских школ пап и мам по моде называют только именами), разжевав кусочек моего детства. - Ну что это такое, «орбит» и «дирол» намного вкуснее! Чему ты так обрадовался?».
«Ничего ты не понимаешь, - я тоже был разочарован, так как получалось, что один из моих заветных артефактов безжалостно сплюнут собственным ребенком. - Это же «Педро»!
«Педро» и еще «Дональд» - помните? - они же были символами нашего детства. И они были доступнее практически недосягаемых других сокровищ советского школьника - джинсов или туфель с длинными носками на каблуках, которые почему-то назывались «мокасинами».
Каждое воскресенье в «убанах» - так по-тбилисски называют квартал - появлялись волшебницы. На них было много юбок, они были вообще какие-то не по-советски яркие, наверное потому, что жили вне систем и законов. Это были цыганки, невесть откуда появлявшиеся и непонятно куда исчезавшие потом на всю нашу школьную неделю. А потом, когда снова наступало воскресенье, горланившие на все наши многоэтажки так, что будильники скромно потупляли стрелки: «Жвачка, жвачка! Педро-педро!» И добивали нас потом пронзительным:
«Донаааааааальдооооооооооооо!».
«Педро» - 50 - копеек. «Дональд чевинг гам» - рубль. Это же деньги! Большие деньги!
«Папа! - вопил я, выскакивая из кровати перед спринтом на улицу к разноцветному счастью. - Я же учился всю неделю только на пятерки!».
Если это соответствовало истине, мой ежевоскресный жевательный паек составляли «дональдо» (один) и «педро» (два). И это надо было растянуть на всю неделю. Резиновые кусочки непонятной, а потому особенно чарующей заморской жизни на время обеда и ужина бережно крепились к краю тарелки или опускались в стаканы с водой, чтобы потом жевать дальше. Этикетки? Кто бы смел их выбросить! Мы приносили в школу, хвастались, обменивались, хранили вместе с марками. Ну, тем, кому за сорок, этого объяснять не надо.
В 14 мне купили первые джинсы. О, я никогда не забуду этот день! В реестре соответствования стилю джинсы прочно занимали первое место, жвачки безнадежно отставали, уступая еще и майкам с рисунками и «кубикам-рубикам». Джинсы - это икона времени. Джинсы - это все. Джинсы - это ступень пубертата. Это уже серьезная грань между детскими забавами и взрослой жизнью...
Итак, через профком Грузинформа (грузинского отделения ТАСС) папа достал (тогда же все доставали - будь это джинсы, икра или ветчина в больших жестяных банках) мне «техасы». Они были на вырост (кто знал, что СССР скоро падет под натиском западных ценностей, то есть враз бросившихся на штурм советских идеалов жвачек и джинсов. Такое наступление в итоге оказалось действеннее угроз НАТО Варшавскому договору).
Усатый резиновый «Педро» был засланным казачком, подрывавшим СССР изнутри. Из многоцветных блузок цыганки за рубль и за пятьдесят копеек извлекали не жвачки, нет, они сеяли в каждом «убане» незримое идеологическое оружие. Они дарили нам кусочки перископов, которые помогали заглянуть за «железный занавес» и облизнуться, пожевывая вроде бы обычную резинку.
Итак, «техасы» были на вырост, но кто жаловался! Я выпросил у родителей разрешения и явился в школу в них, затянув до невозможного ремень, чтобы не потерять штаны. Ну и что, что директор и завуч ругали меня до невозможного. Зато как смотрели одноклассники!
Если честно, то я и сегодня с замиранием сердца прохожу мимо джинсовых магазинов. «Неужели, - думаю, - прошло всего ничего, а можно на каждом углу купить «ли» или «супер райфлы».
Но когда я 4 года назад попал в Америку, то привез дочке «левисы», чтобы были «оттуда»...
«В наше время, кстати, - рассказал ей, - такие шмотки называли «посылочными». Их присылали оставшимся здесь родным или близким те, кому посчастливилось вырваться».
Господи, как же это хорошо, что нынешнее поколение школьников не знает слова «достать», что для них джинсы и жвачки - это вообще мелочи жизни. Но... я им не завидую. Наоборот! Ведь им незнакомы эти особые, ни с чем не сравнимые ощущения - рассматривать лейбл первых джинсов или бережно разглаживать усы «Педро» на фантике. В моем убане больше не появляются цыганки, разгоняя воскресный сон своим надрывным «дональдоооооооо». И знаете... мне этого не хватает!