Պուտինից եւ Միշելից հետո վատ պարողն անցավ Բայդենին («Nikol, you are great!»)
Մենք ոչ միայն իմացանք, որ Նիկոլ Փաշինյանը իրեն նույնացնում է Հայաստանի կառավարության հետ: «Կառավարությունը ես եմ» խոսքերից հետո, որոնք, փաստորեն, շատ էլ ընդունելի են այդ կառավարության անդամների համար, Հայաստանի վարչապետը անցավ Արտաքին հարաբերությունների եվրոպական խորհրդի հրավիրյալ գիտաշխատող, Ջոզեֆ Բայդենի վարչակազմում ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենին, որը հոդված էր գրել «վաշինգտոնյան պայմանավորվածությունների մասին»
Պաշտոնաթող դիվանագետին չփրկեց անգամ այն, որ այդ հոդվածում նա Փաշինյանին «քաջ եւ հեռատես առաջնորդ» էր անվանել:
Նա այնքան քաջ է, որ հայտարարեց.
«Նախ արձանագրենք՝ պարոն Օ'Բրայենը նախագահ Թրամփի պաշտոնավարման արդյունքում զրկվել է աշխատանքից, հիմա խնդիր ունի բացատրելու, թե ինչու նախագահ Թրամփի վարչակազմը կարողացավ անել այն, ինչ իրենք չկարողացան անել: Եթե պարոն Օ'Բրայենը խոսում է ՀՀ խոցելիությունների մասին, պիտի արձանագրեմ, որ ՀՀ-ն ամենախոցելին եղել է հենց իր եւ իրենց պաշտոնավարման շրջանում: Ուզում եմ հիշեցնել 2021թ., 2022թ., 2023թ. իրադարձությունները։ Մենք երբեք բավարարված չենք եղել այն արձագանքից եւ աշխատանքից, որ ԱՄՆ-ի այդ պահին գործող վարչակազմը իրականացրել է մեր տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգը աջակցելու համար:
Նրա էմոցիոնալ գնահատականները չեմ պատրաստվում մեկնաբանել: Իր աշխատանքի կորցնելու մեղքը թող չփորձի բարդել ՀՀ վրա: ՀՀ-ն այսօր իր նորագույն պատմության ամենապակաս խոցելի վիճակում է»:
Ու որպեսզի էլ ավելի ուժեղ «պատժի» Ջեյմս Օ'Բրայենին, ճեպազրույցից քիչ անց հրապարակեց Թրամփից ստացված լուսանկարը՝ «Nikol, you are great» մակագրությամբ (մի քանի օր առաջ նման լուսանկարներ էր հրապարակել նաեւ Իլհամ Ալիեւը):
Մենք չգիտենք, թե ԱՄՆ նախկին վարչակազմի ներկայացուցիչների եւ, մասնավորապես, Ջեյմս Օ'Բրայենի իր փակ հանդիպումների ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանն ինչ է խոսել հայկական կողմի (այսինքն՝ իր, քանի որ «կառավարությունն ինքն է») դգժոհությունների մասին եւ արդյո՞ք առհասարակ խոսել է: Ուստի առաջնորդվենք հասանելի բաց փաստերով:
2023 թվականի նոյեմբերին ելույթ ունենալով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ՝ Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի վերաբերյալ լսումների ժամանակ, նա ասել էր, որ Միացյալ Նահանգները եւ Եվրամիությունը ցանկանում են ապահովել Հայաստանի մերձեցումը անդրատլանտյան դաշնակիցների հետ եւ մշակում են դա ապահովելու սխեման։
«Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ մտադիր է հանդիպում անցկացնել մեր եւ Հայաստանի հետ՝ Հայաստանը մեր համայնքին ավելի մերձեցնելու նպատակով։ Ես դա քննարկել եմ մի քանի օր առաջ Հայաստանի վարչապետի հետ, եւ մենք պարզում ենք, թե դա ինչպես կարող է լինել»:
Նա նշել էր, որ դաշնակիցները «ճանապարհի կեսին են»։
Եվ իսկապես, այդ ելույթից մոտ կես տարի անց՝ 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում տեղի ունեցավ Հայաստան-Եվրամիություն-ԱՄՆ եռակողմ հանդիպումը, որից առաջ իշխանական պրոպագանդան աննախադեպ քարոզչություն էր ծավալել՝ փորձելով այն ներկայացնել որպես դարակազմիկ իրադարձություն: Հանդիպման արդյունքները, մեղմ ասած, համեստ էին: Ինչպես երեկ իմացանք, մեղավորը Բայդենի վարչակազմն էր:
2024 թվականի հուլիսին Ջեյմս Օ'Բրայենն ասել էր, որ եթե ԱՄՆ-ն «կարողանա առեւտրային ուղի բացել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի տարածքով, Կենտրոնական Ասիայի երկրները մուտք կունենան դեպի համաշխարհային շուկաներ եւ կնվազեցնեն կախվածությունը Ռուսաստանից եւ Չինաստանից»:
Այսինքն, հենց Օ'Բրայենն էր «եփում» այն, ինչն այսօր ստացել է «Թրամփի միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման միջանցք» (TRIPP) անվանումը՝ ուզի դա Նիկոլ Փաշինյանը, թե չուզի: Իհարկե, առնվազն տարակուսելի է, որ իր հոդվածում պաշտոնաթող Օ'Բրայենը ակնարկում է, որ Ռուսաստանին դուրս թողնելը կարող է խնդրահարույց լինել, բայց դա թողնենք ամերիկացի վերլուծաբաններին:
Ի վերջո, եթե Նիկոլ Փաշինյանն այդքան դժգոհ էր Բայդենի վարչակազմից, ինչո՞ւ դրա հեռանալուց ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն Վաշինգտոնում ԱՄՆ կառավարության եւ ՀՀ կառավարության ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի կանոնադրությունը ստորագրեցին: Ավելի տրամաբանական եւ քաղաքականապես ավելի պարկեշտ կլիներ ստորագրել այն արդեն նոր վարչակազմի հետ:
Ես շատ լավ հիշում եմ, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 14-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմը հայտարարել էր.
«Միացյալ Նահանգները չեն հաշտվի որեւէ կարճաժամկետ կամ երկարաժամկետ գործողությունների հետ՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության դեմ էթնիկ զտումների կամ այլ վայրագությունների իրականացմանը»։
Այդ ելույթից 4 օր հետո 120 000 հայեր էթնիկ զտման ենթարկվեցին: ԱՄՆ պաշտոնյաները հայտարարություններ արեցին, Բաքուն դրանց կոշտ արձագանքեց եւ արդեն 2023-ի վերջին ամերիկյան քննադատությունը մարեց:
Կարող եմ ենթադրել, որ այս դրվագը լավ հիշում է նաեւ Փաշինյանը: Սակայն եթե նա իրեն պետական գործիչ է համարում, ապա իրավունք չունի նման կերպով արտահայտվել ԱՄՆ հեռացած վարչակազմի մասին: Հատկապես՝ այն վարչակազմի, որի վերընտրվելու համար հայկական կողմը փաստացի քարոզչություն էր տանում:
Ցավոք, սա ոչ առաջին, ոչ էլ վերջին դեպքն է:
2021 թվականի հունվարի սկզբին Նիկոլ Փաշինյանը գրել էր «44-օրյա պատերազմի ծագումը» հոդվածը, որտեղ պնդել էր, որ Ռուսաստանն առաջարկում էր «հենց այնպես» Ադրբեջանին վերադարձնել 7 շրջանները և մոռանալ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին:
Արձագանքելով այդ հոդվածին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովն ասել էր.
«Ռուսաստանյան առաջարկներ ասելիս հավանաբար խոսքը փուլային կարգավորման նախագծի մասին է, որը վերջին խմբագրությամբ կողմերին էր փոխանցվել 2019 թվականի հունիսին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից: Այդ նախագծի հիմքում, որը մեծապես համընկնում է Կազանի փաստաթղթի հետ, դրված են հիմնարար սկզբունքները, որոնց թվում են առաջին փուլում Ադրբեջանին հինգ շրջանների վերադարձը, իսկ երկրորդ փուլում՝ երկու շրջանների, ընդ որում՝ հատուկ շեշտում եմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի սահմանման համակցմամբ: Առաջին փուլի Երևանի շահերը ներկայացնող տարրերից են Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության լիարժեք կյանքն ապահովող իրավունքների ճանաչումը, ԼՂ ներկայացուցիչների մասնակցությունը ԵԱՀԿ նիստերին, շրջափակման վերացումը, սահմանների բացումը, ուժի չկիրառման պարտավորությունների ստանձնումը և այլն: Ուստի պնդումներն այն մասին, որ Ռուսաստանն առաջարկում էր «հենց այնպես» Ադրբեջանին վերադարձնել 7 շրջանները, մոռանալ կարգավիճակի մասին և հանգստանալ, իրականությանը չեն համապատասխանում»:
2021-2022 թվականներին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ «գլխավոր միջնորդի» դերը ստանձնեց Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը: Քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը ամեն ինչ բոլորից լավ գիտի եւ «տնային աշխատանք» կատարելու սովորություն չունի, նա, թերեւս, չէր ուսումնասիրել Շառլ Միշելի նախորդ նախաձեռնությունների ճակատագիրը: Հավանաբար, տեղյակ չէր, որ հենց Միշելը ճգնաժամ առաջացրեց Եվրամիության եւ Վրաստանի հարաբերություններում, երբ վերջիններս մերժեցին ընդդիմության հետ երկխոսությունում միջնորդելու նրա առաջարկը: Իլհամ Ալիեւը «տնային աշխատանք» կատարում է, ուստի չէր վարանում պարբերաբար Միշելին «տեղը դնել»: Ի վերջո, Նիկոլ Փաշինյանը հիասթափվեց նաեւ Եվրոպական խորհրդի նախագահից՝ այդ մասին մանրամասն գրել եմ 2022թ. մայիսին
Շառլ Միշելին «փուռն է տալիս», մեզ էլ ապուշի տեղ է դնում սյունակում:
Հիմա էլ հերթը հասավ Բայդենին: Որի «մեղքերից» մեկը, թերեւս, Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումն է:
Հաջորդը, թերեւս, կլինի Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
Կարելի է մեղադրել Պուտինին, Միշելին, Բայդենին, այլոց: Բայց դրա արդյունքում ոչ միայն ավելի լավ «պարող» չես դառնում, այլեւ միջազգային գործընկերների համար դառնում ես անվստահելի եւ անցանկալի: Հատկապես որ «Nikol, you are great!» գրողը մի քանի օր հետո Հայաստանի ու Ադրբեջանի անվանումները չի կարողանում ճիշտ արտաբերել:

After Putin and Michel, the bad dancer turned to Biden (“Nikol, you are great!”)
We not only found out that Nikol Pashinyan openly identifies himself with the Armenian government. After his now-famous words “I am the government,” the Prime Minister lashed out at James O’Brien, visiting fellow at the European Council on Foreign Relations and U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs in the Joseph Biden administration, who has recently written an article about the “Washington arrangements.”
Not even O’Brien’s description of Pashinyan as a “courageous, far-sighted leader” spared the retired diplomat from attack.
Pashinyan is so courageous that he declared:
“First, let’s note that Mr. O’Brien was dismissed during President Trump’s tenure, and now he is tasked with explaining why Trump’s administration was able to do what they could not. If Mr. O’Brien is speaking about Armenia’s vulnerabilities, I must state that Armenia was most vulnerable during his and their tenures. I recall the events of 2021, 2022, 2023: we were never satisfied with the U.S. administration’s response or actions to support the peace agenda in our region.
I will not comment on his emotional assessments. Let him not try to shift the blame for losing his job onto Armenia. Today, Armenia is in the least vulnerable state of its recent history.”
And, as if to “punish” James O’Brien further, shortly after the briefing Pashinyan posted a photo he had received from Donald Trump, captioned with the words: “Nikol, you are great.” (Just days earlier, Ilham Aliyev had posted similar photos.)
We do not know what Nikol Pashinyan raised as Armenia’s concerns (that is, his own, since he identifies himself as “the government itself”) during his closed-door meetings with representatives of the former U.S. administration, including James O’Brien – or whether he raised them at all. Therefore, it is best to rely on the available open-source facts.
In November 2023, speaking at a U.S. House of Representatives Foreign Affairs Committee hearing on the future of Nagorno-Karabakh, O’Brien stated that the United States and the European Union seek to ensure Armenia’s rapprochement with transatlantic allies and are working on a plan to ensure that.
“The President of the European Commission, Ursula von der Leyen, stated that she intends to hold a meeting with the U.S. and Armenia with the aim to bring Armenia closer to their communities. I discussed this matter with the Armenian Prime Minister a few days ago, and we are now working on developing its model.”
He noted that the allies are “halfway there.”
Indeed, about half a year after that speech, on April 5, 2024, the Armenia-European Union-United States trilateral meeting was held in Brussels. In the run-up, government propaganda launched an unprecedented campaign, presenting it as an epoch-making event. The results, however, were – putting it mildly – modest. As we learned yesterday, the Biden administration was deemed responsible.
In July 2024, James O’Brien stated that if the United States “can open a trade route through Azerbaijan and Armenia, Central Asian countries will have access to global markets and reduce dependence on Russia and China.”
In other words, it was O’Brien who was “cooking up” what is now branded the “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP) – whether Nikol Pashinyan likes it or not. Of course, it is at least curious that in his article the retired O’Brien concedes that excluding Russia might pose problems – but let’s leave that puzzle to American analysts.
After all, if Nikol Pashinyan was so dissatisfied with the Biden administration, why did Armenia and the United States sign the Charter of the U.S.–Armenian Government Strategic Partnership Commission in Washington just a week before the administration’s term ended? It would have been more logical and politically proper to wait and sign it with the incoming administration.
I recall clearly that on September 14, 2023, the U.S. Acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, Yuri Kim, stated:
“The United States will not countenance any action or effort – short-term or long-term – to ethnically cleanse or commit other atrocities against the Armenian population of Nagorno-Karabakh.”
Yet, just four days later, 120,000 Armenians were subjected to ethnic cleansing. U.S. officials issued statements, Baku reacted harshly, and by the end of 2023, American criticism had largely faded.
It is reasonable to assume that Pashinyan remembers this episode well. If he considers himself a statesman, however, he has no right to disparage the outgoing U.S. administration – especially the administration for whose re-election the Armenian side was, in effect, campaigning.
Regrettably, this is neither the first nor the last case.
In early January 2021, Nikol Pashinyan published an article titled “The Origin of the 44-Day War,” in which he claimed that Russia was offering to return the seven regions to Azerbaijan “just like that,” ignoring the status of Nagorno-Karabakh.
Responding to this claim, Igor Popov, the Russian co-chair of the OSCE Minsk Group, clarified:
“When we speak of Russian proposals, we are referring to the stage-by-stage settlement project, which the OSCE Minsk Group Co-Chairs presented to the parties in its latest version in June 2019. The basis of that project – largely consistent with the Kazan document – rests on fundamental principles, including the return of five regions to Azerbaijan in the first stage and two regions in the second stage, with the simultaneous definition of Nagorno-Karabakh’s status.
Key elements representing Yerevan’s interests in the first stage include the recognition of rights ensuring a full life for the population of Nagorno-Karabakh, participation of Nagorno-Karabakh representatives in OSCE meetings, lifting the blockade, opening borders, and commitments not to use force, among others.
Therefore, claims that Russia proposed returning the seven regions to Azerbaijan ‘just like that,’ disregarding Nagorno-Karabakh’s status, do not correspond to reality.”
In 2021–2022, the role of “chief mediator” between Armenia and Azerbaijan was assumed by European Council President Charles Michel. Since Nikol Pashinyan believes he knows everything better than anyone else and is not in the habit of doing “homework,” he likely did not study the fate of Michel’s previous initiatives. He was probably unaware that Michel had triggered a crisis in relations between the European Union and Georgia when the latter rejected his offer to mediate in a dialogue with the opposition. Meanwhile, Ilham Aliyev does his “homework” and did not hesitate to periodically “put Michel in his place.” Eventually, Pashinyan himself became disappointed with the President of the European Council – I wrote about this in detail in May 2022 in the column Pashinyan “incriminates” Charles Michel and takes us for idiots.
Now it’s Biden’s turn. One of his “sins” is, perhaps, recognizing the Armenian Genocide.
Next, perhaps, will be European Commission President Ursula von der Leyen.
You can blame Putin, Michel, Biden, or anyone else. But doing so does not make you a better “dancer” but it makes you unreliable and undesirable to international partners – especially when the author of “Nikol, you are great!” can’t even pronounce the names of Armenia and Azerbaijan correctly a few days later.