Պուտինից եւ Միշելից հետո վատ պարողն անցավ Բայդենին («Nikol, you are great!»)
Մենք ոչ միայն իմացանք, որ Նիկոլ Փաշինյանը իրեն նույնացնում է Հայաստանի կառավարության հետ: «Կառավարությունը ես եմ» խոսքերից հետո, որոնք, փաստորեն, շատ էլ ընդունելի են այդ կառավարության անդամների համար, Հայաստանի վարչապետը անցավ Արտաքին հարաբերությունների եվրոպական խորհրդի հրավիրյալ գիտաշխատող, Ջոզեֆ Բայդենի վարչակազմում ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենին, որը հոդված էր գրել «վաշինգտոնյան պայմանավորվածությունների մասին»
Պաշտոնաթող դիվանագետին չփրկեց անգամ այն, որ այդ հոդվածում նա Փաշինյանին «քաջ եւ հեռատես առաջնորդ» էր անվանել:
Նա այնքան քաջ է, որ հայտարարեց.
«Նախ արձանագրենք՝ պարոն Օ'Բրայենը նախագահ Թրամփի պաշտոնավարման արդյունքում զրկվել է աշխատանքից, հիմա խնդիր ունի բացատրելու, թե ինչու նախագահ Թրամփի վարչակազմը կարողացավ անել այն, ինչ իրենք չկարողացան անել: Եթե պարոն Օ'Բրայենը խոսում է ՀՀ խոցելիությունների մասին, պիտի արձանագրեմ, որ ՀՀ-ն ամենախոցելին եղել է հենց իր եւ իրենց պաշտոնավարման շրջանում: Ուզում եմ հիշեցնել 2021թ., 2022թ., 2023թ. իրադարձությունները։ Մենք երբեք բավարարված չենք եղել այն արձագանքից եւ աշխատանքից, որ ԱՄՆ-ի այդ պահին գործող վարչակազմը իրականացրել է մեր տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգը աջակցելու համար:
Նրա էմոցիոնալ գնահատականները չեմ պատրաստվում մեկնաբանել: Իր աշխատանքի կորցնելու մեղքը թող չփորձի բարդել ՀՀ վրա: ՀՀ-ն այսօր իր նորագույն պատմության ամենապակաս խոցելի վիճակում է»:
Ու որպեսզի էլ ավելի ուժեղ «պատժի» Ջեյմս Օ'Բրայենին, ճեպազրույցից քիչ անց հրապարակեց Թրամփից ստացված լուսանկարը՝ «Nikol, you are great» մակագրությամբ (մի քանի օր առաջ նման լուսանկարներ էր հրապարակել նաեւ Իլհամ Ալիեւը):
Մենք չգիտենք, թե ԱՄՆ նախկին վարչակազմի ներկայացուցիչների եւ, մասնավորապես, Ջեյմս Օ'Բրայենի իր փակ հանդիպումների ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանն ինչ է խոսել հայկական կողմի (այսինքն՝ իր, քանի որ «կառավարությունն ինքն է») դգժոհությունների մասին եւ արդյո՞ք առհասարակ խոսել է: Ուստի առաջնորդվենք հասանելի բաց փաստերով:
2023 թվականի նոյեմբերին ելույթ ունենալով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ՝ Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի վերաբերյալ լսումների ժամանակ, նա ասել էր, որ Միացյալ Նահանգները եւ Եվրամիությունը ցանկանում են ապահովել Հայաստանի մերձեցումը անդրատլանտյան դաշնակիցների հետ եւ մշակում են դա ապահովելու սխեման։
«Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ մտադիր է հանդիպում անցկացնել մեր եւ Հայաստանի հետ՝ Հայաստանը մեր համայնքին ավելի մերձեցնելու նպատակով։ Ես դա քննարկել եմ մի քանի օր առաջ Հայաստանի վարչապետի հետ, եւ մենք պարզում ենք, թե դա ինչպես կարող է լինել»:
Նա նշել էր, որ դաշնակիցները «ճանապարհի կեսին են»։
Եվ իսկապես, այդ ելույթից մոտ կես տարի անց՝ 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում տեղի ունեցավ Հայաստան-Եվրամիություն-ԱՄՆ եռակողմ հանդիպումը, որից առաջ իշխանական պրոպագանդան աննախադեպ քարոզչություն էր ծավալել՝ փորձելով այն ներկայացնել որպես դարակազմիկ իրադարձություն: Հանդիպման արդյունքները, մեղմ ասած, համեստ էին: Ինչպես երեկ իմացանք, մեղավորը Բայդենի վարչակազմն էր:
2024 թվականի հուլիսին Ջեյմս Օ'Բրայենն ասել էր, որ եթե ԱՄՆ-ն «կարողանա առեւտրային ուղի բացել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի տարածքով, Կենտրոնական Ասիայի երկրները մուտք կունենան դեպի համաշխարհային շուկաներ եւ կնվազեցնեն կախվածությունը Ռուսաստանից եւ Չինաստանից»:
Այսինքն, հենց Օ'Բրայենն էր «եփում» այն, ինչն այսօր ստացել է «Թրամփի միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման միջանցք» (TRIPP) անվանումը՝ ուզի դա Նիկոլ Փաշինյանը, թե չուզի: Իհարկե, առնվազն տարակուսելի է, որ իր հոդվածում պաշտոնաթող Օ'Բրայենը ակնարկում է, որ Ռուսաստանին դուրս թողնելը կարող է խնդրահարույց լինել, բայց դա թողնենք ամերիկացի վերլուծաբաններին:
Ի վերջո, եթե Նիկոլ Փաշինյանն այդքան դժգոհ էր Բայդենի վարչակազմից, ինչո՞ւ դրա հեռանալուց ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն Վաշինգտոնում ԱՄՆ կառավարության եւ ՀՀ կառավարության ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի կանոնադրությունը ստորագրեցին: Ավելի տրամաբանական եւ քաղաքականապես ավելի պարկեշտ կլիներ ստորագրել այն արդեն նոր վարչակազմի հետ:
Ես շատ լավ հիշում եմ, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 14-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմը հայտարարել էր.
«Միացյալ Նահանգները չեն հաշտվի որեւէ կարճաժամկետ կամ երկարաժամկետ գործողությունների հետ՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության դեմ էթնիկ զտումների կամ այլ վայրագությունների իրականացմանը»։
Այդ ելույթից 4 օր հետո 120 000 հայեր էթնիկ զտման ենթարկվեցին: ԱՄՆ պաշտոնյաները հայտարարություններ արեցին, Բաքուն դրանց կոշտ արձագանքեց եւ արդեն 2023-ի վերջին ամերիկյան քննադատությունը մարեց:
Կարող եմ ենթադրել, որ այս դրվագը լավ հիշում է նաեւ Փաշինյանը: Սակայն եթե նա իրեն պետական գործիչ է համարում, ապա իրավունք չունի նման կերպով արտահայտվել ԱՄՆ հեռացած վարչակազմի մասին: Հատկապես՝ այն վարչակազմի, որի վերընտրվելու համար հայկական կողմը փաստացի քարոզչություն էր տանում:
Ցավոք, սա ոչ առաջին, ոչ էլ վերջին դեպքն է:
2021 թվականի հունվարի սկզբին Նիկոլ Փաշինյանը գրել էր «44-օրյա պատերազմի ծագումը» հոդվածը, որտեղ պնդել էր, որ Ռուսաստանն առաջարկում էր «հենց այնպես» Ադրբեջանին վերադարձնել 7 շրջանները և մոռանալ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին:
Արձագանքելով այդ հոդվածին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովն ասել էր.
«Ռուսաստանյան առաջարկներ ասելիս հավանաբար խոսքը փուլային կարգավորման նախագծի մասին է, որը վերջին խմբագրությամբ կողմերին էր փոխանցվել 2019 թվականի հունիսին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից: Այդ նախագծի հիմքում, որը մեծապես համընկնում է Կազանի փաստաթղթի հետ, դրված են հիմնարար սկզբունքները, որոնց թվում են առաջին փուլում Ադրբեջանին հինգ շրջանների վերադարձը, իսկ երկրորդ փուլում՝ երկու շրջանների, ընդ որում՝ հատուկ շեշտում եմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի սահմանման համակցմամբ: Առաջին փուլի Երևանի շահերը ներկայացնող տարրերից են Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության լիարժեք կյանքն ապահովող իրավունքների ճանաչումը, ԼՂ ներկայացուցիչների մասնակցությունը ԵԱՀԿ նիստերին, շրջափակման վերացումը, սահմանների բացումը, ուժի չկիրառման պարտավորությունների ստանձնումը և այլն: Ուստի պնդումներն այն մասին, որ Ռուսաստանն առաջարկում էր «հենց այնպես» Ադրբեջանին վերադարձնել 7 շրջանները, մոռանալ կարգավիճակի մասին և հանգստանալ, իրականությանը չեն համապատասխանում»:
2021-2022 թվականներին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ «գլխավոր միջնորդի» դերը ստանձնեց Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը: Քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը ամեն ինչ բոլորից լավ գիտի եւ «տնային աշխատանք» կատարելու սովորություն չունի, նա, թերեւս, չէր ուսումնասիրել Շառլ Միշելի նախորդ նախաձեռնությունների ճակատագիրը: Հավանաբար, տեղյակ չէր, որ հենց Միշելը ճգնաժամ առաջացրեց Եվրամիության եւ Վրաստանի հարաբերություններում, երբ վերջիններս մերժեցին ընդդիմության հետ երկխոսությունում միջնորդելու նրա առաջարկը: Իլհամ Ալիեւը «տնային աշխատանք» կատարում է, ուստի չէր վարանում պարբերաբար Միշելին «տեղը դնել»: Ի վերջո, Նիկոլ Փաշինյանը հիասթափվեց նաեւ Եվրոպական խորհրդի նախագահից՝ այդ մասին մանրամասն գրել եմ 2022թ. մայիսին
Շառլ Միշելին «փուռն է տալիս», մեզ էլ ապուշի տեղ է դնում սյունակում:
Հիմա էլ հերթը հասավ Բայդենին: Որի «մեղքերից» մեկը, թերեւս, Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումն է:
Հաջորդը, թերեւս, կլինի Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
Կարելի է մեղադրել Պուտինին, Միշելին, Բայդենին, այլոց: Բայց դրա արդյունքում ոչ միայն ավելի լավ «պարող» չես դառնում, այլեւ միջազգային գործընկերների համար դառնում ես անվստահելի եւ անցանկալի: Հատկապես որ «Nikol, you are great!» գրողը մի քանի օր հետո Հայաստանի ու Ադրբեջանի անվանումները չի կարողանում ճիշտ արտաբերել:

«Nikol, you are great!»: история о том, как «провинился» Байден - Mediamax.am
На этой неделе мы узнали не только о том, что Никол Пашинян отождествляет себя с кабинетом министров Армении. Заявив на брифинге: «правительство - это я!», премьер-министр перешёл к Джеймсу О’Брайену, приглашенному сотруднику Европейского совета по международным отношениям и помощнику госсекретаря по делам Европы и Евразии в администрации Джозефа Байдена, написавшему статью о «вашингтонских договорённостях».
Отставного дипломата не спасло даже то, что в статье он назвал Пашиняна «смелым и дальновидным лидером».
Лидер оказался смелым настолько, что заявил:
«Во-первых, г-н О'Брайен был уволен в результате прихода президента Трампа, и теперь ему предстоит объяснить, почему администрация Трампа смогла сделать то, чего не смогли они. Если г-н О'Брайен говорит об уязвимости Армении, я должен отметить, что Армения была наиболее уязвимой именно в период их правления. Хочу вспомнить события 2021, 2022 и 2023 годов. Мы никогда не были удовлетворены реакцией и работой, которую та администрация США проделала для поддержки мирной повестки в нашем регионе.
Не собираюсь комментировать его эмоциональные оценки. Пусть не пытается свалить на Армению вину за потерю работы. Сегодня Армения находится в наименее уязвимом положении за всю свою новейшую историю».
И чтобы ещё сильнее «наказать» О’Брайена, вскоре после брифинга Пашинян опубликовал фотографию, полученную от Трампа с подписью  «Nikol, you are great»  (Ильхам Алиев ранее публиковал похожие фотографии).
Мы не знаем, что говорил Никол Пашинян о претензиях армянской стороны на закрытых встречах с представителями администрации США и, в частности, с Джеймсом О’Брайеном, и говорил ли вообще. Поэтому будем руководствоваться доступными фактами.
Выступая в ноябре 2023 года на слушаниях в Комитете по иностранным делам Палаты представителей США по вопросу будущего Нагорного Карабаха, О’Брайен говорил, что Соединенные Штаты и Европейский союз хотят обеспечить сближение Армении с трансатлантическими союзниками и разрабатывают схему для обеспечения этого:
«Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявляла, что намерена провести встречу с нами и Арменией с целью сближения Армении с нашим сообществом. Я обсуждал это несколько дней назад с премьер-министром Армении, и мы выясняем, как это могло бы выглядеть».
Он отмечал, что союзники «на полпути к цели».
И действительно, примерно через полгода, 5 апреля 2024 года, в Брюсселе состоялась трёхсторонняя встреча Армения-ЕС-США, которую Пашинян и его команда пытались представить как эпохальное событие. Результаты встречи оказались, мягко говоря, скромными. Теперь выясняется, что в этом виновата администрация Байдена.
В июле 2024 года Джеймс О’Брайен говорил, что если Соединённые Штаты «смогут открыть торговый путь через территорию Азербайджана и Армении, страны Центральной Азии получат доступ к мировым рынкам и снизят зависимость от России и Китая».
Иными словами, именно О’Брайен «варил» то, что теперь называют «Международным коридором мира и процветания Трампа» (TRIPP) - нравится это Пашиняну или нет. Конечно, как минимум странно, что в своей статье О’Брайен намекает, что исключение России чревато проблемами, но оставим это американским аналитикам.
В конце концов, если Пашинян был столь недоволен администрацией Байдена, почему Армения и США подписали в начале января этого года в Вашингтоне устав комиссии по стратегическому партнерству правительства США и Армении - всего за неделю до прихода Трампа в Белый Дом? Логичнее и порядочнее было бы подписать его при новой администрации.
Я прекрасно помню, как 14 сентября 2023 года и.о. помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Юри Ким заявила:
«Соединённые Штаты не потерпят никаких краткосрочных или долгосрочных действий, направленных на этническую чистку или другие зверства в отношении армянского населения Нагорного Карабаха».
Через четыре дня после этого выступления 120 000 армян подверглись этнической чистке. Официальные лица США выступили с заявлениями, Баку на них резко отреагировал, и к концу 2023 года американская критика утихла.
Могу предположить, что Пашинян тоже хорошо помнит это. Однако, считающий себя государственным деятелем не имеет права так отзываться об ушедшей администрации. Особенно о той, за переизбрание которой армянская сторона неприкрыто агитировала.
К сожалению, это не первый и не последний случай.
В начале января 2021 года Никол Пашинян написал статью «Истоки 44-дневной войны», в которой утверждал, что Россия предлагает «просто так» вернуть 7 районов Азербайджану и забыть о статусе Нагорного Карабаха.
В ответ российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов заявил:
«Под российскими предложениями, вероятно, подразумевается план поэтапного урегулирования, последняя редакция которого была передана сторонам в июне 2019 года сопредседателями Минской группы ОБСЕ. В основе этого плана, во многом совпадающего с Казанским документом, лежат базовые принципы, среди которых возвращение Азербайджану на первом этапе пяти районов, а на втором - двух, причем - подчеркну это особо - в увязке с определением статуса Нагорного Карабаха. Среди других отражающих интересы Еревана элементов первого этапа – признание за Нагорным Карабахом прав, обеспечивающих организацию полноценной жизнедеятельности его населения, участие представителей НК в заседаниях ОБСЕ, снятие блокады, открытие границ, принятие сторонами обязательств о неприменении силы и другое. Поэтому утверждать, что Россия предлагала вернуть семь районов «за просто так», забыть про статус и успокоиться – не соответствует действительности».
В 2021–2022 годах роль «главного посредника» между Арменией и Азербайджаном взял на себя председатель Европейского совета Шарль Мишель. Поскольку Никол Пашинян знает всё лучше всех и не любит делать «домашние задания», он, вероятно, не изучал судьбу предыдущих инициатив Шарля Мишеля. Вероятно, он не был в курсе, что именно Мишель стал причиной кризиса в отношениях между Евросоюзом и Грузией, когда последняя отклонила его назойливые предложения выступить посредником в диалоге с оппозицией. А Ильхам Алиев «домашние задания» выполняет, поэтому не стеснялся периодически ставить Мишеля «на место». В конце концов, Никол Пашинян  разочаровался и в председателе Европейского совета, о чём я подробно писал в мае 2022 года в колонке «Пашинян подставляет Мишеля, а нас держит за идиотов».
Теперь пришла очередь Байдена. Следующей, возможно, станет председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Лайен.
Можно, конечно, винить Путина, Мишеля, Байдена и упиваться «близостью» с Трампом. Но не стоит забывать, что автор тщательно выписанных черным фломастером слов «Nikol, you are great!» уже через несколько дней после «эпохальной» встречи не смог правильно выговорить названия Армении и Азербайджана.