Լավրով. «ՀՀ ղեկավարությունը փլուզում է հարաբերությունները ՌԴ հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ «իրավիճակը Հայաստանում լավատեսության հիմքեր չի տալիս»։
«Հայաստանի ղեկավարությունը մտացածին պատրվակներով, խեղաթյուրելով վերջին երեք ու կես տարվա պատմությունը, միտումնավոր գնում է դեպի Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների փլուզում»,- ասել է Լավրովը «Известия»-ին տված հարցազրույցում։
«Հենց ՀԱՊԿ-ն բազմիցս պաշտպանել Հայաստանի շահերը դժվարին իրավիճակներում։ 2021 թվականին ՀԱՊԿ-ը պատրաստ էր խաղաղապահ առաքելություն ուղարկել՝ Երեւանի եւ Բաքվի հարաբերություններում լարվածությունը թուլացնելու համար։ Ավելին, առաքելության մանդատը լիովին համաձայնեցվել էր Հայաստանի մայրաքաղաքում կայացած նախարարական հանդիպման ժամանակ։ Մենք նստեցինք մինչեւ գիշեր, ամեն ինչ հաստատեցինք։ Առավոտյան, երբ հանդիպեցին նախագահներն ու վարչապետները, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ կոնսենսուս չկա։ Մի քանի օր անց նա հրավիրեց Եվրամիության խաղաղապահ առաքելությանը։ Ադրբեջանին խոստացել էր, որ դա ընդամենը երկու ամսով կլինի։ Իսկ երկու ամիս անց, անտեսելով Բաքվին, Եվրամիությունը կրկնապատկեց անձնակազմի թիվը։ Հիմա այնտեղ Նորվեգիայից, Կանադայից եւ ԱՄՆ-ից զինվորականներ են ուղարկվում՝ ԵՄ առաքելությունը վերածելով Հյուսիսատլանտյան դաշինքի առաքելության»,- ասել է Լավրովը։
«Վերջին մի քանի տարիների պատմությունը խեղաթյուրվում է Փաշինյանի, նրա աշխատակիցների եւ Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարության կողմից։ Երբ նա ընդդիմության մեջ էր եւ գլխավորում էր իր ստեղծած շարժումը (բոլորը գիտեին, որ նա կապեր ունի Սորոսի հիմնադրամի հետ), նա հայտարարում էր ՀԱՊԿ-ից եւ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու անհրաժեշտության մասին։ Այդ կարգախոսով նա փողոցներում ամբոխներ հավաքեց եւ պահանջեց ընտրություններ։ Միաժամանակ նա հայտարարեց, որ եթե իրեն չընտրեն, ինքը ժողովրդին փողոց կհանի։ Բարձրագույն ժողովրդավարություն:
Փաշինյանի վարչապետ դառնալուց հետո ՌԴ նախագահը մի քանի անգամ հանդիպել է նրա հետ։ Պուտինն ընդգծում էր, որ մենք առաջնորդվելու ենք ոչ թե նախկինում արված ինչ-որ հայտարարություններով, այլ նրանով, թե կոնկրետ ինչպես է Հայաստանի ղեկավարությունը հարաբերություններ կառուցելու Ռուսաստանի Դաշնության հետ։ Ի պատասխան հնչել էր, որ ՀԱՊԿ-ը եւ ԵԱՏՄ-ն սկզբունքորեն կարեւոր կառույցներ են Հայաստանի անվտանգության, երկրի տնտեսության զարգացման եւ Հարավային Կովկասում նրա մեկուսացումը թույլ չտալու համար։
Հենց այս ուղղությամբ են զարգացել հարաբերությունները նախքան 2020 թվականին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հակամարտության բռնկումը։ Այն ժամանակ Փաշինյանը դիմեց Պուտինին՝ որպես Ռուսաստանի դաշնակից եւ ՀԱՊԿ անդամ։ Գիշերները մեր նախագահը անխոնջ բանակցում էր Երեւանի ու Բաքվի ղեկավարների հետ՝ այդ պատերազմը դադարեցնելու համար։ Հետո եղան եռակողմ պայմանավորվածությունները։
Դրան զուգահեռ Եվրամիությունը հայերին եւ ադրբեջանցիներին «քաշում» էր իր կողմը։ Փաշինյանն էր ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի հարթակում աշխատելու գաղափարի հիմնական ջատագովը: Նրանք պարբերաբար մեկնում էին այնտեղ՝ ի վնաս Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում նախատեսված հանդիպումների։ 2022 թվականին Պրահայում «Եվրոպական քաղաքական համայնքի» գագաթնաժողովում նա եւ Ադրբեջանի նախագահը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ներկայությամբ ստորագրեցին փաստաթուղթ, որում նշվում էր, որ Ղարաբաղը Ադրբեջան է։ Մեզ ոչ ոք տեղյակ չէր պահել։ Հաջորդ հանդիպմանը Ռուսաստանի նախագահը Հայաստանի վարչապետին ասաց, որ մենք զարմացած ենք նրանց որոշումից։
Բացատրություն չհնչեց։ Փաշինյանը մեզ միշտ խնդրում էր չմոռանալ, որ վերջին երեք տարիների մեր բոլոր ջանքերին զուգահեռ հրամայական է լուծել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը։ Մենք դրանով զբաղվում էինք։ Բայց երբ ինքը ճանաչեց, որ այդ տարածքը ԽՍՀՄ վարչական սահմաններին համապատասխան Ադրբեջանի կազմում է, կարգավիճակի հարցը վերացավ։
Երբ ղարաբաղցիները սկսեցին լքել Ղարաբաղը, Փաշինյանը ՌԴ նախագահին հարցրեց, թե ինչու նրանց թողեց ճակատագրի քմահաճույքին։ Պուտինը պատասխանեց, որ Հայաստանի վարչապետն է որոշել, որ նրանք այլեւս քաղաքացի չեն կամ Ադրբեջանից բացի այլ քաղաքացիության չեն հավակնում։
Ես շփվել եմ Փաշինյանի հետ, երբ Երեւանում տարբեր նիստերի էի գնում։ Ինձ թվում էր, որ նա դեռ հասկանում է Հայաստանի համար Ռուսաստանի Դաշնության հետ դաշնակցային հարաբերությունների շարունակության օգուտները, ՀԱՊԿ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում փոխգործակցությունը։ Բայց հիմա հայ պաշտոնյաները եւ՛ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդում, եւ՛ Հայաստանի խորհրդարանում ուղղակիորեն ասում են, որ պետք է ավելի շատ հույս դնել Եվրամիության վրա, որ ՀԱՊԿ-ն իբր չի կատարում Հայաստանի հանդեպ իր պարտավորությունները։ Այսինքն, ըստ էության, Հայաստանի ղեկավարությունը սկսում է արտահայտել գաղափարներ, որոնցով Փաշինյանը ստեղծել էր իր «Ելք» շարժումը։ Վստահ եմ, որ դա չի համապատասխանում հայ ժողովրդի շահերին։ Դա չի համապատասխանում մեր շահերին՝ հայերի հետ պատմական բարեկամական կապերի, Ռուսաստանում ապրող հսկայական հայկական սփյուռքի եւ Հարավային Կովկասում կայունության տեսակետից»,- ասել է Լավրովը։

Лавров: «Армянское руководство сознательно идет к обрушению отношений с Россией» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что «ситуация в Армении не вселяет оптимизма».
«Армянское руководство под надуманными предлогами, извращая историю последних трех с половиной лет, сознательно ведет дело к обрушению отношений с Российской Федерацией», - сказал Лавров в интервью «Известиям».
«Именно ОДКБ неоднократно в тяжелых ситуациях отстаивала интересы Армении. В 2021 году ОДКБ была готова направить миротворческую миссию в эту страну, чтобы снизить накал в отношениях Еревана и Баку. Причем мандат миссии был полностью согласован на министерской встрече в столице Армении. Мы сидели до ночи, все завизировали. Утром, когда встретились президенты и премьеры, Никол Пашинян сказал, что консенсуса нет. Через несколько дней он «зазвал» такую же миротворческую миссию Европейского Союза. Пообещал Азербайджану, что это только на два месяца. А через два месяца, проигнорировав Баку, Евросоюз удвоил количество персонала. Сейчас туда направляются еще военнослужащие из Норвегии, Канады и США, превращая миссию ЕС в миссию Североатлантического альянса», - сказал Лавров.
«История последних нескольких лет извращается Пашиняном, его сотрудниками и руководством парламента Армении. Когда он был в оппозиции и возглавлял созданное им движение (все знали, что у него были связи с фондом Сороса), то декларировал выход из ОДКБ и ЕАЭС. Под этим лозунгом собрал толпы на улицах, потребовал выборов. При этом заявил, что если они окончатся тем, что изберут не его, то «поднимет» народ. Демократия в своем наивысшем проявлении.
После того, как Пашинян стал премьер-министром, президент России неоднократно встречался с ним. Всячески подчеркивал, что мы будем руководствоваться не какими-то прежними заявлениями, а тем, как конкретно армянское руководство будет выстраивать отношения с Российской Федерацией. В ответ прозвучало, что ОДКБ и ЕАЭС – это структуры, принципиально важные для безопасности Армении, развития экономики страны и недопущения её изоляции на Южном Кавказе.
Именно в таком русле развивались отношения все годы до того, как в 2020 г. разгорелся конфликт между Азербайджаном и Арменией. Тогда Пашинян обращался к Путину в качестве союзника России и члена ОДКБ. Наш президент ночью, не покладая рук и сил, договаривался с лидерами Еревана и Баку о том, чтобы остановить эту войну. Потом были трехсторонние договоренности.
Параллельно с этим Евросоюз «затаскивал» армян и азербайджанцев к себе. Пашинян был главным сторонником идеи того, чтобы работать на площадке ЕС и США. Они регулярно ездили туда в ущерб встречам, которые планировались на территории Российской Федерации. В 2022 года в Праге на саммите «европейского политического сообщества» они с президентом Азербайджана в присутствии председателя Евросовета Шарля Мишеля подписали документ о том, что Карабах – это Азербайджан. Нас никто не поставил в известность. Президент России при очередной встрече сказал премьер-министру Армении, что мы были удивлены такому их решению.
Никаких объяснений не было. Пашинян всегда просил нас не забывать, что параллельно со всеми нашими усилиями последних трех лет нужно обязательно урегулировать вопрос статуса Нагорного Карабаха. Мы этим занимались. Но когда он сам подписался под тем, что это территория является частью Азербайджана в соответствии с административными границами в СССР, то вопрос о статусе отпал.
Когда карабахцы стали уезжать из Карабаха, Пашинян спросил у президента России, мол, почему он их бросил на произвол судьбы. Путин ответил, что это премьер-министр Армении решил, что они больше не являются гражданами или претендуют на какое-то иное гражданство, кроме Азербайджана.
Я тоже общался с Пашиняном, когда ездил на различные заседания в Ереван. Мне казалось, что он все-таки понимает выгоды для Армении от продолжения союзнических отношений с Российской Федерацией, от взаимодействия в рамках ОДКБ и ЕАЭС. Но сейчас армянские официальные лица и в Совете Безопасности Армении, в парламенте Армении прямо говорят о том, что надо больше полагаться на Евросоюз, что якобы ОДКБ не выполняет своих обязательств перед Арменией. То есть, по сути дела, «замыкается круг». В армянском руководстве начинают высказываться идеи, аналогичные тем, с которыми Пашинян формировал свое движение «Выход». Уверен, что это не отвечает интересам армянского народа. Это не отвечает нашим интересам с точки зрения исторических дружеских связей с армянами, с огромной армянской диаспорой, проживающей в России, и с точки зрения стабильности на Южном Кавказе», - заявил Лавров.