Լավրով. «ՀՀ ղեկավարությունը փլուզում է հարաբերությունները ՌԴ հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ «իրավիճակը Հայաստանում լավատեսության հիմքեր չի տալիս»։
«Հայաստանի ղեկավարությունը մտացածին պատրվակներով, խեղաթյուրելով վերջին երեք ու կես տարվա պատմությունը, միտումնավոր գնում է դեպի Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների փլուզում»,- ասել է Լավրովը «Известия»-ին տված հարցազրույցում։
«Հենց ՀԱՊԿ-ն բազմիցս պաշտպանել Հայաստանի շահերը դժվարին իրավիճակներում։ 2021 թվականին ՀԱՊԿ-ը պատրաստ էր խաղաղապահ առաքելություն ուղարկել՝ Երեւանի եւ Բաքվի հարաբերություններում լարվածությունը թուլացնելու համար։ Ավելին, առաքելության մանդատը լիովին համաձայնեցվել էր Հայաստանի մայրաքաղաքում կայացած նախարարական հանդիպման ժամանակ։ Մենք նստեցինք մինչեւ գիշեր, ամեն ինչ հաստատեցինք։ Առավոտյան, երբ հանդիպեցին նախագահներն ու վարչապետները, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ կոնսենսուս չկա։ Մի քանի օր անց նա հրավիրեց Եվրամիության խաղաղապահ առաքելությանը։ Ադրբեջանին խոստացել էր, որ դա ընդամենը երկու ամսով կլինի։ Իսկ երկու ամիս անց, անտեսելով Բաքվին, Եվրամիությունը կրկնապատկեց անձնակազմի թիվը։ Հիմա այնտեղ Նորվեգիայից, Կանադայից եւ ԱՄՆ-ից զինվորականներ են ուղարկվում՝ ԵՄ առաքելությունը վերածելով Հյուսիսատլանտյան դաշինքի առաքելության»,- ասել է Լավրովը։
«Վերջին մի քանի տարիների պատմությունը խեղաթյուրվում է Փաշինյանի, նրա աշխատակիցների եւ Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարության կողմից։ Երբ նա ընդդիմության մեջ էր եւ գլխավորում էր իր ստեղծած շարժումը (բոլորը գիտեին, որ նա կապեր ունի Սորոսի հիմնադրամի հետ), նա հայտարարում էր ՀԱՊԿ-ից եւ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու անհրաժեշտության մասին։ Այդ կարգախոսով նա փողոցներում ամբոխներ հավաքեց եւ պահանջեց ընտրություններ։ Միաժամանակ նա հայտարարեց, որ եթե իրեն չընտրեն, ինքը ժողովրդին փողոց կհանի։ Բարձրագույն ժողովրդավարություն:
Փաշինյանի վարչապետ դառնալուց հետո ՌԴ նախագահը մի քանի անգամ հանդիպել է նրա հետ։ Պուտինն ընդգծում էր, որ մենք առաջնորդվելու ենք ոչ թե նախկինում արված ինչ-որ հայտարարություններով, այլ նրանով, թե կոնկրետ ինչպես է Հայաստանի ղեկավարությունը հարաբերություններ կառուցելու Ռուսաստանի Դաշնության հետ։ Ի պատասխան հնչել էր, որ ՀԱՊԿ-ը եւ ԵԱՏՄ-ն սկզբունքորեն կարեւոր կառույցներ են Հայաստանի անվտանգության, երկրի տնտեսության զարգացման եւ Հարավային Կովկասում նրա մեկուսացումը թույլ չտալու համար։
Հենց այս ուղղությամբ են զարգացել հարաբերությունները նախքան 2020 թվականին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հակամարտության բռնկումը։ Այն ժամանակ Փաշինյանը դիմեց Պուտինին՝ որպես Ռուսաստանի դաշնակից եւ ՀԱՊԿ անդամ։ Գիշերները մեր նախագահը անխոնջ բանակցում էր Երեւանի ու Բաքվի ղեկավարների հետ՝ այդ պատերազմը դադարեցնելու համար։ Հետո եղան եռակողմ պայմանավորվածությունները։
Դրան զուգահեռ Եվրամիությունը հայերին եւ ադրբեջանցիներին «քաշում» էր իր կողմը։ Փաշինյանն էր ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի հարթակում աշխատելու գաղափարի հիմնական ջատագովը: Նրանք պարբերաբար մեկնում էին այնտեղ՝ ի վնաս Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում նախատեսված հանդիպումների։ 2022 թվականին Պրահայում «Եվրոպական քաղաքական համայնքի» գագաթնաժողովում նա եւ Ադրբեջանի նախագահը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ներկայությամբ ստորագրեցին փաստաթուղթ, որում նշվում էր, որ Ղարաբաղը Ադրբեջան է։ Մեզ ոչ ոք տեղյակ չէր պահել։ Հաջորդ հանդիպմանը Ռուսաստանի նախագահը Հայաստանի վարչապետին ասաց, որ մենք զարմացած ենք նրանց որոշումից։
Բացատրություն չհնչեց։ Փաշինյանը մեզ միշտ խնդրում էր չմոռանալ, որ վերջին երեք տարիների մեր բոլոր ջանքերին զուգահեռ հրամայական է լուծել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը։ Մենք դրանով զբաղվում էինք։ Բայց երբ ինքը ճանաչեց, որ այդ տարածքը ԽՍՀՄ վարչական սահմաններին համապատասխան Ադրբեջանի կազմում է, կարգավիճակի հարցը վերացավ։
Երբ ղարաբաղցիները սկսեցին լքել Ղարաբաղը, Փաշինյանը ՌԴ նախագահին հարցրեց, թե ինչու նրանց թողեց ճակատագրի քմահաճույքին։ Պուտինը պատասխանեց, որ Հայաստանի վարչապետն է որոշել, որ նրանք այլեւս քաղաքացի չեն կամ Ադրբեջանից բացի այլ քաղաքացիության չեն հավակնում։
Ես շփվել եմ Փաշինյանի հետ, երբ Երեւանում տարբեր նիստերի էի գնում։ Ինձ թվում էր, որ նա դեռ հասկանում է Հայաստանի համար Ռուսաստանի Դաշնության հետ դաշնակցային հարաբերությունների շարունակության օգուտները, ՀԱՊԿ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում փոխգործակցությունը։ Բայց հիմա հայ պաշտոնյաները եւ՛ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդում, եւ՛ Հայաստանի խորհրդարանում ուղղակիորեն ասում են, որ պետք է ավելի շատ հույս դնել Եվրամիության վրա, որ ՀԱՊԿ-ն իբր չի կատարում Հայաստանի հանդեպ իր պարտավորությունները։ Այսինքն, ըստ էության, Հայաստանի ղեկավարությունը սկսում է արտահայտել գաղափարներ, որոնցով Փաշինյանը ստեղծել էր իր «Ելք» շարժումը։ Վստահ եմ, որ դա չի համապատասխանում հայ ժողովրդի շահերին։ Դա չի համապատասխանում մեր շահերին՝ հայերի հետ պատմական բարեկամական կապերի, Ռուսաստանում ապրող հսկայական հայկական սփյուռքի եւ Հարավային Կովկասում կայունության տեսակետից»,- ասել է Լավրովը։

Lavrov: “The Armenian leadership deliberately ruins relations with Russia” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said that “the situation in Armenia does not inspire optimism.”
“The Armenian leadership under far-fetched pretexts, distorting the history of the past three and a half years, is deliberately ruining relations with the Russian Federation,” Lavrov said in an interview with Izvestia.
“It is the CSTO that has repeatedly defended Armenia’s interests in difficult situations. In 2021, the CSTO was ready to send a peacekeeping mission to that country to ease the tension between Yerevan and Baku. Moreover, the mission’s mandate was fully agreed upon at a ministerial meeting in the Armenian capital. We sat up till night, and everything was approved. In the morning, when the presidents and prime ministers met, Nikol Pashinyan stated that there was no consensus. A few days later, he “called for” the similar peacekeeping mission by the European Union. He promised Azerbaijan that it would last only for two months. And two months later, ignoring Baku, the EU doubled the number of personnel. Now more servicemen from Norway, Canada and the United States are being sent there, turning the EU mission into a mission of the North Atlantic Alliance,” Lavrov said.
“Pashinyan, his team and the Armenian parliamentary leadership have distorted the history of the last few years. During his time in opposition he leaded a movement he created, (everyone knew he had connections with the Soros Foundation), declaring withdrawal from the CSTO and the EAEU. He gathered crowds in the streets under this slogan and demanded elections. At the same time, he declared that if he was not elected, he would “raise” the people. Democracy in its highest manifestation.
After Pashinyan became Prime Minister, the Russian President met with him on several occasions. He emphasized that we would be guided not by previous statements, but by the way the Armenian leadership would build relations with the Russian Federation. In response, it was said that the CSTO and the EAEU remain fundamentally important structures for Armenia’s security, the development of the country’s economy and the prevention of its isolation in the South Caucasus.
This was the course of relations in the years before the conflict between Azerbaijan and Armenia erupted in 2020. At that time, Pashinyan appealed to Putin as an ally of Russia and a member of the CSTO. Our president negotiated with the leaders of Yerevan and Baku night after night, to stop this war. Then trilateral agreements were reached.
Meanwhile, the European Union was “dragging” Armenians and Azerbaijanis into its fold. Pashinyan was the main proponent of the idea of working with the EU and the United States. They regularly traveled there to the detriment of meetings planned on the territory of the Russian Federation. In 2022 in Prague, at the summit of the “European political community,” he and the President of Azerbaijan, in the presence of the President of the European Council Charles Michel, signed a document that Karabakh is Azerbaijan. Nobody informed us. The President of Russia told the Prime Minister of Armenia at the next meeting that we were surprised by their decision.
No explanations were provided. Pashinyan has always asked us not to forget that in parallel with all our efforts of the past three years, the issue of the status of Nagorno-Karabakh must necessarily be resolved. We were engaged in this. But when he himself signed that this territory is part of Azerbaijan in accordance with the administrative borders of the USSR era, the issue of status was dropped.
When the people of Karabakh began to leave, Pashinyan asked the Russian President why he abandoned them. Putin replied that it was the Armenian Prime Minister who decided that they were no longer citizens or claimed any other citizenship than Azerbaijan.
I also talked to Pashinyan when I traveled to various meetings in Yerevan. It seemed to me that he still understands the benefits for Armenia from continuing allied relations with the Russian Federation, from cooperation within the CSTO and the EAEU. However, now Armenian officials in the Armenian Security Council and in the Parliament are openly advocating for a stronger reliance on the European Union, claiming that the CSTO fails to fulfill its obligations to Armenia. That is, in fact, “the circle is closing”. The Armenian leadership is beginning to express ideas similar to those with which Pashinyan formed his movement. I am sure that this does not serve the interests of the Armenian people. It does not meet our interests in terms of historical friendly ties with Armenians, with the huge Armenian diaspora living in Russia, and in terms of stability in the South Caucasus,” Lavrov said.