ԱՊՀ պետությունների ղեկավարները՝Ալմա-Աթայի հռչակագրի ստորագրումից հետո
Այս փաստաթղթի մասին հիշեցին 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին, երբ Պրահայում կայացած հանդիպումից հետո Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի եւ Եվրոպական խորհրդի ղեկավարները համատեղ հայտարարություն ընդունեցին, որում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատեցին իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը եւ 1991թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը»:
2022 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր.
«ԱՊՀ ստեղծման մասին Ալմա-Աթայի հռչակագրում հստակ ասվում է, որ նոր պետությունների միջեւ սահմանները հիմնվելու են նախկին ԽՍՀՄ միութենական հանրապետությունների վարչական սահմանների հիման վրա, իսկ այն ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը միանշնակորեն Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի մաս էր հանդիսանում։ Դա հաստատվել էր Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ֆրանսիայի եւ պարոն Միշելի կողմից՝ առանց որեւէ վերապահումների, եւ դա լուծում է այն հարցը, թե ինչպես մոտենալ Ղարաբաղի կարգավիճակին։ Ուստի, երբ այս պայմանավորվածությունը ստորագրելուց հետո մեր հայ գործընկերները մեզ ասում են. «Թող Ռուսաստանը հաստատի իր առաջարկները Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ», ինքներդ էլ հասկանում եք, որ դա ոչ թե բանակցություններ վարելու, այլ բոլորովին այլ օպերայից է»:
Արխիվներում գտանք հարցազրույց, որը Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը տվել էր «Զերկալո» շաբաթաթերթի հատուկ թղթակից Գուրգեն Խաժակյանին՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրի ստորագրումից հետո։
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք Ալմա-Աթայի համաձայնագրերով նախատեսվում ԱՊՀ անդամների ստանձնած պարտավորությունների կատարումը վերահսկելու մեխանիզմներ, ինչպես նաեւ պատժամիջոցներ՝ դրանց չկատարման համար, Տեր-Պետրոսյանն ասել էր.
«Ի սկզբանե համաձայնագիրը ստորագրվել էր երեք պետությունների կողմից Բելառուսում։ Ալմա-Աթայում այլ հանրապետություններ, ըստ էության, միացել են այդ համաձայնագրին։ Նոր փաստաթուղթ փաստացի չի ստեղծվել։ Դա ընդհանուր բնույթի քաղաքական հռչակագիր է, որում մանրամասներ, բնականաբար, չկան ու չեն կարող լինել։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ բոլոր այն կետերը, որոնց մասին դուք խոսում եք, անպայման արտացոլվելու են ԱՊՀ Կանոնադրության մեջ»։
Լուսանկարը` Sputnik-ի արխիվից
Այնուհետեւ, Հայաստանի նախագահը պատմում է, որ Ալմա-Աթայում քննարկվել են Մոլդովայում եւ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների հետ կապված խնդիրները։
«Այս փուլում ԱՊՀ մասին Համաձայնագիրը ստորագրած կողմերը սահմանափակվեցին նրանով, որ լսեցին Ադրբեջանի եւ Մոլդովայի ղեկավարների հավաստիացումները ուժային քաղաքականությունից հրաժարվելու եւ բոլոր խնդիրները խաղաղ ճանապարհով լուծելու պատրաստակամության մասին։ Չգիտեմ, թե որքանով կարելի է հավատալ նման հավաստիացումներին, որոնք մենք լսում ենք արդեն չորրորդ տարին, բայց կարծում եմ, որ հենց այն փաստը, որ այս հարցը բարձրացվեց, պետք է սթափեցնի վերը նշված պետությունների ղեկավարներին»,- նշել էր Տեր-Պետրոսյանը։
Մեկնաբանելով ԱՊՀ երկրների ղեկավարների վերաբերմունքը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դիմումին՝ իրեն Համագործակցություն ընդունելու խնդրանքով, ՀՀ  նախագահն ասել էր.
«Ռուսաստանի նախագահ Ելցինն տեղեկացրել էր, որ ԱՊՀ ընդունվելու դիմումներ կան նախկին մի շարք ինքնավարություններից, մասնավորապես՝ Գագաուզիայից եւ Լեռնային Ղարաբաղից։ Նա հատուկ ընդգծեց, որ ապագայում, ըստ ամենայնի, հարկ կլինի դիտարկել այս հարցը։ Չեմ կարծում, որ դրանք պատահական ասված խոսքեր էին, քանի որ ինքնավարությունների կարգավիճակն այսպես թե այնպես պետք է ամրագրվի Համագործակցության փաստաթղթերում։ Ի վերջո, եթե ոչ այսօր, ապա վաղը նմանատիպ հարցեր անխուսափելիորեն կծագեն այլ ինքնավարությունների հետ կապված»։
ԱՊՀ պետությունների ղեկավարները՝Ալմա-Աթայի հռչակագրի ստորագրումից հետո ԱՊՀ պետությունների ղեկավարները՝Ալմա-Աթայի հռչակագրի ստորագրումից հետո
Պատասխանելով «Ի՞նչ եք մտածում ռուսաստանյան ինքնավարությունների մասին» ճշտող հարցին՝ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել էր.
«Ռուսաստանյան ինքնավարությունների կարգավիճակն այսօր այնպիսին է, որ, կարծում եմ, լիովին կբավարարեր Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը։ Ավելին մենք չենք էլ ցանկանում»:

Руководители стран СНГ после подписания Алма-Атинской декларации
Об этом документе вспомнили 6 октября 2022 года, когда по итогам встречи в Праге лидеры Армении, Азербайджана, Франции и Европейского совета приняли совместное заявление, в котором, в частности, говорилось:
«Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Уставу ООН и Алма-Атинской декларации от 1991 года, посредством которых обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга».
1 декабря 2022 года глава МИД России Сергей Лавров заявил:
«Алма-Атинская декларация о создании СНГ четко говорит, что границы между новыми государствами будут основываться на административных границах между союзными республиками бывших СССР, в то время Нагорно-Карабахская Автономная область была однозначно частью АзССР. Это было одобрено и Азербайджаном, и Арменией, и Францией, и господином Мишелем - без каких-либо оговорок, и это решает вопрос, как подходить к статусу Карабаха. Поэтому, когда подписав эту договоренность, нам армянские коллеги говорят: «а вот пусть Россия подтвердит свои предложения по статусу Карабаха», вы сами понимаете: это не из оперы ведения переговоров, а из другой».
Мы нашли в архивах интервью, которое первый президент Армении Левон Тер-Петросян дал специальному корреспонденту еженедельной газеты «Зеркало» Гургену Хажакяну после подписания Декларации в Алма-Ате.
Отвечая на вопрос о том, предусмотрены ли в алма-атинских соглашениях механизмы контроля за выполнением обязательств, взятых на себя членами СНГ, а также санкции за их невыполнение, Тер-Петросян говорил:
«Изначально тремя государствами было подписано соглашение в Беларуси. В Алма-Ате же другие республики, по сути, присоединились к этому Соглашению. Нового документа фактически создано не было. Это - политическая декларация общего характера, в которой, конечно же, нет и не может быть деталей. Достигнута договоренность, что все те моменты, о которых вы говорите, обязательно найдут свое отражение в Уставе Содружества.
Таким образом, помимо подписанного уже Соглашения, Содружество будет иметь еще один важный документ - Устав, содержащий все механизмы контроля над выполнением обязательств - и экономических, и в области прав человека и национальных меньшинств, автономий, а также и соответствующие санкции в случае невыполнения этих обязательств».
Фото: из архива «Спутник»
Далее президент Армении рассказывает, что в Алма-Ате обсуждались проблемы, связанные с нарушением прав человека в Молдове и Азербайджане.
«На данном этапе стороны, подписавшие Соглашение о СНГ, ограничились тем, что выслушали заверения руководителей Азербайджана и Молдовы о готовности отказаться от силовой политики и решать все возникающие вопросы мирным путем. Я не знаю, насколько можно верить такого рода заверениям, которые мы слышим уже четвертый год, но думаю, сам факт того, что данный вопрос был поднят, должен отрезвить руководителей упомянутых выше государств», - отмечал Тер-Петросян.
Комментируя отношения лидеров стран СНГ к заявлению Нагорно-Карабахской Республики с просьбой принять ее в состав Содружества, президент Армении сказал:
«Президент России Ельцин сообщил, что есть заявления с просьбой о принятии в СНГ от ряда бывших автономий, в частности, от Гагаузии и Нагорного Карабаха. Он особо подчеркнул, что в будущем, видимо, необходимо будет рассмотреть данный вопрос. Я не думаю, что это случайно оброненная фраза, потому что статус автономий так или иначе должен быть закреплен в документах Содружества. Ведь если не сегодня, то завтра подобные вопросы неизбежно возникнут и с другими автономиями».
Руководители стран СНГ после подписания Алма-Атинской декларации Руководители стран СНГ после подписания Алма-Атинской декларации
Отвечая на уточняющий вопрос «А что вы думаете по поводу российских автономий?», Левон Тер-Петросян сказал:
«Статус российских автономий сегодня таков, что, я думаю, он вполне бы удовлетворил население Нагорного Карабаха. Мы большего и не хотим».