Լավրով. Պրահայի փաստաթուղթը փաստացի լուծում է Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ ԱՊՀ ստեղծման մասին Ալմա-Աթայի հռչակագրի ստորագրման պահին «Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը միանշանակ եղել է Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմում»:
Ինչպես հայտնում է Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը, այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում Սերգեյ Լավրովն ասել է.
«Երբ նրանք՝ Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը, ժամանեցին Սոչի, նրանք Պրահայից բերել էին հենց այն փաստաթուղթը, որտեղ ասվում էր, որ ցանկանում են խաղաղության պայմանագիր ստորագրել՝ առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ եւ Ալմա-Աթայի հռչակագրով։
ԱՊՀ ստեղծման մասին Ալմա-Աթայի հռչակագրում հստակ ասվում է, որ նոր պետությունների միջեւ սահմանները հիմնվելու են նախկին ԽՍՀՄ միութենական հանրապետությունների վարչական սահմանների հիման վրա, իսկ այն ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը միանշնակորեն Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի մաս էր հանդիսանում։ Դա հաստատվել էր Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ֆրանսիայի եւ պարոն Միշելի կողմից՝ առանց որեւէ վերապահումների, եւ դա լուծում է այն հարցը, թե ինչպես մոտենալ Ղարաբաղի կարգավիճակին»,- ասել է Լավրովը։
«Ուստի, երբ այս պայմանավորվածությունը ստորագրելուց հետո մեր հայ գործընկերները մեզ ասում են. «Թող Ռուսաստանը հաստատի իր առաջարկները Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ», ինքներդ էլ հասկանում եք, որ դա ոչ թե բանակցություններ վարելու, այլ բոլորովին այլ օպերայից է»,- ասել է ռուսաստանցի նախարարը։
«Հայաստանի ղեկավարությունը վերջին շրջանում խոսում է ոչ թե կարգավիճակի, այլ Ղարաբաղում հայ բնակչության իրավունքների ապահովման անհրաժեշտության մասին։ Ադրբեջանական կողմը պատրաստ է քննարկել դա եւ տրամադրել այն իրավունքները, որոնք ունեն Ադրբեջանի մյուս բնակիչները»,- հավելել է Լավրովը։

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said today that the Alma-Ata Declaration on the establishment of the CIS defines that “The Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast was definitely part of the Azerbaijan SSR.”
Interfax-Azerbaijan reports that Sergey Lavrov said the following at the news conference:
“When they – Azerbaijani President and Prime Minister of Armenia – came to Sochi, they brought from Prague the document which said that they want to sign a peace treaty guided by the UN Charter and the Alma-Ata Declaration.
And the Alma-Ata Declaration on the establishment of the CIS clearly states that the borders between the new states will be based on the borders of the former union republics of the USSR, where the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast was definitely part of the Azerbaijan SSR. This was approved by Azerbaijan, Armenia, France and Mr. Michel without any reservations, and this determines how to approach the issue on the status of Karabakh,” Lavrov said.
“And when, by signing this, our Armenian partners tell us “let Russia confirm its proposals regarding the status of Karabakh,” well, you understand that it is not from the negotiation “opera”, but from another one,” the Russian minister stated.
“The Armenian leadership has recently been talking not about the status, but about the need to ensure the rights of the Armenian population in Karabakh. The Azerbaijani side is ready to discuss this and grant the rights that other residents of Azerbaijan have,” Lavrov added.