Երիտասարդության միջազգային օրվան նվիրված միջոցառումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում նշել են Երիտասարդության միջազգային օրը: Ամեն տարվա օգոստոսի 12-ին ՄԱԿ-ի նախաձեռնությամբ անցկացվող Երիտասարդության միջազգային օրը նշվում է 2000 թվականից: Այս տարի այն կրում է «Ճանապարհ դեպի 2030. Աղքատության կրճատում. պատասխանատու սպառում եւ արտադրություն» խորագիրը:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում կազմակերպված միջոցառումը նպատակ ուներ ցույց տալ երիտասարդության դերը 2016թ. հունվարի 1-ից մեկնարկած «Կայուն զարգացման 2030թ․օրակարգի» 17 նպատակների իրականացման գործում:
Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) գաղափարն է ձեռնարկել նոր քայլեր՝ աշխարհում մարդկանց կյանքը բարելավելու համար:
Միջոցառման բացման խոսքում Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոն նշել է, որ տարեսկզբից մեկնարկած ծրագիրը չափազանց կարեւոր է Հայաստանի համար, եւ երիտասարդությունը պետք է օգնի իրագործել ԿԶՆ-ների 17 հիմնական կետերից մի քանիսը:
«Այստեղ` Հայաստանում, երիտասարդները էներգիայով լեցուն են առավել, քան որեւէ այլ երկրում, որը ես այցելել եմ: Սիրելի երիտասարդներ, աշխարհով մեկ իրական փոփոխությունների հասնելու ձեր պոտենցիալը չափազանց մեծ է: Այսօր դուք ավելի շատ գիտելիք ունեք, ավելի տեղեկացած եք կատարվող փոփոխություններից, քան այլ տարիքային խմբերի ներկայացուցիչները: Դուք մեծ ազդեցություն կարող եք ունենալ ապագայի վրա»,- ասել է Բրեդլի Բուզետտոն:
Այնուհետեւ մասնակիցները դիտել են ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի տեսաուղերձը` նվիրված երիտասարդության միջազգային օրվան:
Երիտասարդության միջազգային օրվան նվիրված միջոցառումը Երիտասարդության միջազգային օրվան նվիրված միջոցառումը
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը նշել է, որ ԿԶՆ 17 կետերից 12-րդի` «Պատասխանատու սպառման ու արտադրության» իրագործումը  մեծապես կախված է երիտասարդներից: Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են հայ երիտասարդների ստեղծած երկու նախագծեր, որոնք ուղղված են հենց այս խնդրի լուծմանը:
Դրանցից մեկը Սփյուռքից Հայաստան վերադարձած հայազգի Կարինե Վաննի ու Ֆլորենս Լոուի «Տոպրակ պետք չի» նախաձեռնությունն է, որով աղջիկները պայքարում են բնությանը մեծ վնաս հասցնող պոլիէթիլենային տոպրակների անխնա օգտագործման դեմ:
Հանրային ու իրազեկող տարբեր միջոցառումներով հանդես եկող նախաձեռնող թիմը մարդկանց կոչ է անում սկսել օգտվել կտորից տոպրակներից:
«Տոպրակ պետք չի» նախաձեռնության համահեղինակները «Տոպրակ պետք չի» նախաձեռնության համահեղինակները
Երիտասարդության միջազգային օրը հարմար առիթ էր հիշեցնել ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) եւ Impact Hub-ի միասնական ջանքերով գործարկված #Accelerate2030 հարթակի մասին, որի նպատակն է աջակցել եւ օժանդակել աշխարհում առավել խոստումնալից հանրօգուտ նախաձեռնություններին: Դրանք ուղղված են ԿԶՆ-երի իրականացմանը:
#Accelerate2030-ին մասնակցելու համար ձեռներեցների գործունեությունը պետք է ուղղված լինի մեկ կամ մի քանի Կայուն զարգացման նպատակների հետ առնչվող լուծումներին։
Հայաստանյան մրցույթի դիմումները կընդունվեն Impact Hub Երեւանի կողմից մինչեւ օգոստոսի 25-ը: Տեղական ընտրության վերջին փուլը տեղի կունենա Երեւանում սեպտեմբերի 5-ին, որի ժամանակ կիսաեզրափակիչ դուրս եկած թեկնածուներն իրենց գաղափարները կներկայացնեն ազգային ժյուրիին։
Յուրաքանչյուր երկրից առաջադրված լավագույն երեք նախագծերը կքննարկվեն միջազգային ժյուրիի կողմից, որն էլ կընտրի լավագույն հինգին՝ մասնակցելու Ժնեւում կայանալիք Սոցիալական նպատակների գագաթաժողովին:

Yerevan/Mediamax/. The United Nations Office in Armenia celebrates the International Youth Day today. By the initiative of the UN, International Youth Day is celebrated on August 12 since 2000. This year’s theme is “The Road to 2030: Eradicating Poverty and Achieving Sustainable Consumption and Production”.
The event, organized by the United Nations Office in Armenia, aimed to show the role of young people in the implementation of 17 goals from the 2030 Agenda for Sustainable Development, launched on January 1, 2016. The Sustainable Development Goals (SDGs) are based on the idea of taking new measures to improve lives of people in the world.
UN Resident Coordinator and UNDP Resident Representative in Armenia Bradley Busetto said in his opening speech that the agenda is very important for Armenia, and the youth should assist in the implementation of certain SDGs.
“Here in Armenia, young people are full of energy, the equal of which I have not seen in any other country I visited. Dear youth, your potential to bring essential changes to the world is great. Today you have more knowledge, you are more aware of the changes than representatives of other age groups. You can make a great impact on the future,” Bradley Busetto said.
The participants of the event then watched UN Secretary-General Ban Ki-moon’s video message on the International Youth Day.
Bradley Busetto noted that the implementation of the 12th SDG “Responsible consumption, production” depends heavily on the youth. Armenian youngsters’ two projects, aimed on the solution of that issue, were presented during the event.
One of them is Toprak Petq Chi project, initiated by a repatriated Armenian Karine Vann. She and her teammates fight against unspairing use of plastic bags in Armenia, which pollute the country’s environment.
This team of young women holds various events, calling on the people to use canvas bags instead of plastic ones.
The International Youth Day is a good reason to remind about the #Accelerate2030 platform, launched jointly by UNDP and Impact Hub, which aims to support and promote the most promising impact-driven ventures. They are aimed at implementation of SDGs.
To participate in #Accelerate2030, entrepreneurs need to be working on solutions focused on one or more of the Sustainable Development Goals.
#Accelerate2030 will accept applications until August 25th for the Impact Hub Yerevan. The final round of the national pre-selection will take place in Yerevan on September 5th, where the semi-finalists will pitch their ideas to the national jury.
The top three nominated ventures from each country will then be reviewed by an international jury which will select the top five ventures to take part in the Social Good Summit in Geneva.