Հայաստանում կանայք դեռեւս քիչ են ներգրավված որոշումների կայացմանը - Mediamax.am
Հայաստանում վերջին 10 տարիների ընթացքում ընթանում էին ինստիտուցիոնալ, տնտեսական եւ սոցիալական բարեփոխումներ` ուղղված ՄԱԿ-ի Հազարամյակի զարգացման նպատակների (ՀԶՆ) կենսագործմանը: Ս.թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել Կայուն զարգացման նպատակները (ԿԶՆ):
Հայաստանի կողմից Հազարամյակի զարգացման նպատակների իրագործումն ամփոփվել է «Առաջընթացի ազգային զեկույց. Հայաստան 2015թ.» փաստաթղթում, որն առաջիկայում կներկայացվի հանրությանը:
Մեդիամաքսը «Առաջընթացի ազգային զեկույց. Հայաստան 2015թ.»-ից առանձնացրել է գենդերային հավասարության խթանման եւ կանանց մասնակցության ընդլայնմանը նվիրված բաժինը:
Գենդերային հավասարության խթանման եւ կանանց մասնակցության ընդլայնման գծով, ըստ զեկույցի, Հայաստանն իր առջեւ դրված թիրախներին չի հասել: Թեեւ տղամարդիկ եւ կանայք ունեն կրթություն ստանալու հավասար հնարավորություններ (ընդ որում բարձրագույն կրթության ոլորտում ընդգրկված կանանց թիվն ավելի բարձր է), կանայք դժվարությունների են բախվում բարձր վարձատրվող աշխատատեղեր գտնելու հարցում, հատկապես` ոչ գյուղատնտեսական ոլորտում: 2013թ. կանանց զբաղվածության մակարդակը կազմել է 46%, իսկ տղամարդկանցը՝ 62%:
Ինչպես վկայում են տվյալները, Հայաստանում կանայք շատ ավելի քիչ են ներգրավված որոշումների կայացում ենթադրող պաշտոններում` երկրի տնտեսական, գործարար եւ քաղաքական կյանքում: Թեեւ կին խորհրդարանականների թիվը եռապատկվել է, 2015թ․ դրությամբ այն դեռեւս գտնվում է շատ ցածր մակարդակի վրա (11%), ընդ որում կանանց ընդգրկվածությունը տեղական ինքնակառավարման մարմիններում սահմանափակ է, իսկ քաղաքային համայնքների եւ տարածաշրջանային կառավարման մարմիններում կանանց ընդգրկվածությունը որպես համայնքի ղեկավար գործնականում բացակայում է:
Հայաստանի համար ընտրված թիրախն է եղել մինչեւ 2015թ. քաղաքական որոշումների կայացման գործընթացում կանանց մասնակցության բարձրացումը:
ՀՀ կառավարությունը 2004-2010 եւ 2011-2015թթ. իրականացրել է գենդերային հավասարության խթանմանն ուղղված Ազգային միջոցառումների ծրագրեր, 2010թ. ընդունել է Գենդերային քաղաքականության հայեցակարգը, իսկ 2013թ.՝ «Կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների ապահովման մասին» ՀՀ օրենքը:
Այնուամենայնիվ, կանայք ի վիճակի չեն իրացնել օրենքով երաշխավորված իրավունքները, քանի որ աշխատատեղերը եւ հատկապես քաղաքական եւ ղեկավար պաշտոնները դեռեւս սահմանափակ են կանանց համար, ինչը մեծացնում է գործազրկության եւ աղքատության վտանգը:
«Գենդերային բարոմետր» հետազոտության շրջանակներում հարցվածների գրեթե երկու երրորդը համաձայն է, որ հայաստանյան հասարակությունում տղամարդկանց եւ կանանց միջեւ առկա է անհավասարություն, ընդ որում նման պնդման հետ համամիտ չէ հարցվածների միայն 8%-ը: Բացի այդ, հարցվածների մեծամասնությունը համարում է, որ կանանց իրավունքները խախտվում են բոլոր ոլորտներում՝ ընտանիքում, քաղաքականությունում, աշխատավայրում եւ այլուր: Կանայք ավելի հաճախ են զբաղվում այնպիսի աշխատանքով, որը քիչ է համապատասխանում նրանց մասնագիտական որակավորումներին եւ գիտելիքներին: Տղամարդկանց համեմատ կանայք նաեւ պակաս բավարարված են իրենց աշխատավարձով եւ մասնագիտական զարգացման հնարավորություններով: Գենդերային պատկանելիությամբ պայմանավորված բռնությունը տեղի է ունենում հասարակությունում կանանց ցածր դերակատարման, ինչպես նաեւ նրանց տնտեսական կախվածության պատճառով:
Նորածինների սեռերի միջեւ անհավասարակշռության մակարդակին նվիրված ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի վերջերս իրականացված հետազոտության տվյալները վկայում են, որ անկախությունից ի վեր Հայաստանում աճել է նորածինների սեռերի անհավասարությունը, որն, ըստ վիճակագրական տվյալների, 2011թ.-ին կազմում էր 100 աղջկա հաշվով 114 տղայի ծնունդ:
«Հայաստանում գենդերային անհավասարության հիմնական պատճառներն արմատացած են մշակույթում եւ պայմանավորված են կանանց եւ տղամարդկանց ավանդականորեն վերագրվող դերերի ընկալմամբ եւ ընդունմամբ ընտանիքում, աշխատավայրում, ազգականների նեղ համայնքում կամ հանրության լայն շրջանակներում»,- ասված է զեկույցում:
Վերջին տասնամյակում արձանագրվել է պետական եւ մասնավոր հատվածում կանանց զբաղեցրած բարձր վարձատրվող ղեկավար պաշտոնների մասնաբաժնի աճ, սակայն դրանց թիվը դեռեւս շատ փոքր է: Գենդերային հավասարության ուղղությամբ սահմանված թիրախի գծով Հայաստանը հետ է մնում իր ցուցանիշների կատարումից: Ամենաթույլ արդյունքները գրանցվել են հենց այս նպատակի ուղղությամբ:
Կանանց մասնակցությունն աճել է Երեւանի քաղաքապետարանում, ՀՀ կառավարության աշխատակազմում, ինչպեu նաեւ խորհրդարանում, սակայն մասնակցությունը շատ ցածր է տարածքային կառավարման մարմինների եւ համայնքների ղեկավարների մակարդակով: Հայաստանի տնտեսության ոլորտում, գործարար աշխարհում, ինչպեu նաեւ քաղաքական կյանքում կանայք զրկված են որոշումների կայացման հետ կապված պաշտոններում ներգրավված լինելու լայն հնարավորությունից:
Կանանց տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը տղամարդկանց համեմատ ավելի ցածր է եւ կազմում է 55%՝ 72%-ի համեմատ, ընդ որում այս գործակիցը վերջին տասնամյակում մնացել է գրեթե անփոփոխ: Գնալով աճում է տղաների համեմատ այն աղջիկների թիվը, ովքեր չեն սովորում եւ ոչ էլ աշխատանք ունեն:
Միաժամանակ, հարկ է նշել, որ կանանց մասնակցությունը պետության ֆինանսավորմամբ իրականացվող աշխատաշուկայի ակտիվ ծրագրերում երկու անգամ ավելի է բարձր է տղամարդկանց մասնակցությունից:
Մասնագետները կարծում են, որ կանանց կողմից ղեկավարվող տնային տնտեսություններն ավելի մեծ հավանականություն ունեն հայտնվելու աղքատության մեջ, քան տղամարդկանց կողմից ղեկավարվողները:
Զեկույցի համաձայն՝ 2000թ. ի վեր արձանագրվել է աշխատավարձերի անհավասարության զգալի նվազեցում: 2013թ․ դրությամբ կանայք, ընդհանուր առմամբ, վաստակում էին շուրջ 34%-ով ավելի քիչ, քան տղամարդիկ: Աշխատավարձերի տարբերությունն ամենափոքրն է արվեստի, ժամանցի, հանգստի, հանրային սննդի, հյուրանոցային եւ գյուղատնտեսական հատվածներում: Տարբերությունն արտադրության, ֆինանսների եւ ապահովագրության ոլորտներում կազմել է 40%, հանրային կառավարման, պաշտպանության եւ առողջապահության ոլորտներում՝ 30%:
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի նախկին եւ շարունակական փորձը ցույց է տվել, որ կանայք ղեկավարելու ավելի շատ ունակություններ եւ ցանկություններ ունեն` հաշվի առնելով նրանց գիտելիքների մակարդակն ու որոշումներ կայացնելու հարցում հետաքրքրվածությունը, ինչն ազդում է նրանց եւ հասարակության կյանքի վրա:
Նշենք, որ Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորված եւ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ  զարգացման նախարարության հետ համագործակցությամբ 2012-2015թթ. իրականացված «Կանայք տեղական ժողովրդավարություն»-ում (WILD) ծրագրով ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը Հայաստանի 10 մարզերում աշխատանքներ է տարել տեղական մակարդակում կանանց հզորացման ուղղությամբ: Այժմ, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը շարունակում է այդ աշխատանքը Շվեյցարիայի Զարգացման և Համագործակցության գործակալության աջակցությամբ:
Մասնավորապես աջակցել է տեղական ինքնակառավարման մեջ կանանց մասնակցության հնարավորությունների մեծացմանը, կանանց` լայնամասշտաբ մասնակցությունն ապահովելու` տեղական ինքնակառավարման մարմինների պոտենցիալի բարձրացմանը, գենդերային հավասարության եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի վերաբերյալ հանրությանն իրազեկելուն:
2016-2020թթ․ Հայաստան-ՄԱԿ զարգացման աջակցության ծրագրի հիմնական առաջնահերթություններից մեկը գենդերային հավասարությունն է, այն է՝  «Մինչև 2020թ․ Հայաստանն արձանագրել է ավելի մեծ առաջընթաց գենդերային անհավասարության նվազեցման առումով, և կանայք ավելի լայն հնարավորություններ ունեն, ու քիչ հավանական է, որ ենթարկվեն ընտանեկան բռնության»:
Այս հարցում Հայաստանին աջակցելու համար ՄԱԿ-ը հավակնոտ նպատակ է որդեգրել` մինչեւ 2020թ.-ը ապահովել որոշումների կայացման հետ կապված՝ կանանց զբաղեցրած պաշտոնների տոկոսի աջը ազգային և տեղական մակարդակներում, մասնավորապես օրենսդիր մարմիններում՝ 14%, դատական մարմիններում 30%, գործադիր մարմիններում 18%, համայնքային ղեկավարների մասով՝ 3% և խորհրդի անդամների մասով՝ 15% աճ։
Մարտահրավերներ եւ հեռանկարներ
ՀԶՆ-ների ցուցանիշներում արտացոլված չեն մի շարք գենդերային հավասարության հետ կապված այլ մարտահրավերներ, որոնք սակայն շատ կարեւոր են եւ պահանջում են առանձնակի ուշադրություն։ Դրանց թվում են՝ նորածինների շրջանում սեռերի մեծ անհամամասնությունը, գենդերային պատկանելությամբ պայմանավորված բռնությունը:
Մասնագետները նշում են, որ գենդերային հավասարությունը պետք է պահպանվի Հայաստանի հիմնական առաջնահերթությունների շարքում: Այս առաջնահերթությունն ուղղակիորեն կապված է այս խնդրին վերաբերող Կայուն զարգացման նպատակի հետ՝ այն է՝ «Հասնել գենդերային հավասարության եւ իրավազորել բոլոր կանանց ու աղջիկներին»:
Այստեղ ուշադրություն պահանջող հիմնական ոլորտներից են՝ կանանց եւ տղամարդկանց համար հավասար աշխատանքային հնարավորությունների ապահովումը, լայն հանրության, այդ թվում՝ երիտասարդության շրջանում իրազեկվածությունը գենդերային եւ գենդերային հավասարության գաղափարների վերաբերյալ, կանանց մասնակցությունը քաղաքական որոշումների կայացման գործընթացում, հանրային եւ մասնավոր ոլորտներում գենդերային բռնության, ինչպես նաեւ կանանց եւ աղջիկների դեմ ուղղված խտրականության նվազեցումը:

Women’s participation in decision making is not fully unfolded in Armenia - Mediamax.am
Institutional, economic and social reforms aimed at achieving the Millennium Development Goals (MDGs) have been implemented in Armenia for the past 15 years. The Sustainable Development Goals (SDGs) came into force on January 1, 2016.
The progress towards the implementation of the MDGs in Armenia has been summarized in the “Armenia - National Progress Report 2015” which will be made available to the public in the near future.
Mediamax singled out the chapter on the promotion of gender equality and women's participation from the “Armenia - National Progress Report 2015” report.
According to the report, Armenia has not achieved the targets for promoting gender equality and expanding women's participation.
Although men and women have equal opportunities for education (the number of women enrolled in higher education is higher), women face difficulties in finding highly paid jobs, especially in the non-agricultural sector.  Women's and men’s employment rates were 46% and 62% respectively in 2013.
According to the data, women hold less decision-making positions in the economic, business and political life. Although the number of female parliamentarians has tripled, as of 2015 it continues to remain at a very low level (11 %). The involvement of women in local self-government bodies is limited, and women's involvement in local and regional administration bodies as community leaders is practically non-existent.
Increasing women's participation in political decision-making was a target for Armenia in 2015.
The Armenian Government implemented national action plans for  promotion of gender equality in 2004-2010 and 2011-2015.  It adopted the Gender Policy Concept Paper in 2010 and the Law on Ensuring Equal Rights and Opportunities for Women and Men” in 2013.
However, women are not able to exercise the rights guaranteed by the law, especially as jobs and political and leadership positions for women remain limited, which increases the risk of unemployment and poverty.
Almost two thirds of the respondents of the “Gender Barometer” survey believe that there is an inequality between men and women in the society, with only 8% of respondents disagreeing with such an assessment. In addition, the majority of the respondents consider that women's rights are violated in all the areas - family, politics, workplace and elsewhere. Women are more likely to engage in an activity that has little to do with their professional qualifications and knowledge.
Compared to men, women are also less satisfied with their salaries and opportunities for professional development. Gender-based violence occurs mainly due to limited performance of women in society and their economic dependence.
Recent survey data on gender imbalance among newborns from the UN Population Fund shows that inequality has increased since Armenia gained independence: according to statistics, 100 girls were born in 2011 compared to 114 boys.
“The main causes of gender inequality in Armenia are rooted in the culture and perception of men and women, traditionally ascribed roles and the perception of the family, the workplace, in the community or within the wider community,” says the report.
There has been an increase of the share of women holding highly paid management positions in the public and private sectors in the last decade, however their number remains very small. Armenia did not achieve the targets on gender equality. This goal showed the weakest results.
Women's participation has increased in Yerevan municipality, , in the staff of the Government of Armenia and the Parliament, but it is very low in the regional administration and communities. Women are deprived of the opportunity to hold decision-making positions in the economic sector, business and political life in Armenia.
Compared to men, women's economic activity is lower, comprising 55% compared to 72%, and this ratio has remained almost unchanged over the last decade. The number of girls who neither study nor work is continuously growing compared to boys.
At the same time, it should be noted that women's participation in active labor market programs funded by the state is twice as high as that of men.
Experts believe that households headed by women are more likely to suffer from poverty than those headed by men.
According to the report, a substantial reduction of wage inequality has been recorded since 2000. As of 2003, women generally earn around 34% less than men. The difference in wages is the smallest in the arts, entertainment, recreation, catering, hotel and agricultural sectors. The difference makes 40% in production, finance and insurance industries, and 30% in public administration, defense and healthcare sectors.
The previous and ongoing experience of the United Nations Development Programme (UNDP) showed that women have more abilities and desire to lead, considering their knowledge and interest in making decisions, which affects them and the society.
It is worthwhile to mention that UNDP worked in 10 marzes of Armenia supporting  women empowerment at the local level   through the "Women in Local Democracy" (WILD) project financed by the European Union and implemented in cooperation with the Armenian Ministry of Territorial Administration and Development in 2012-2015. At present, UNDP continues to work in the mentioned sphere with the assistance of the Swiss Agency for Development and Cooperation.
The assistance, particularly aimed at increasing opportunities for women to participate in local governance, ensuring women's large-scale involvement in raising the potential of local administration bodies, and providing public awareness of gender equality and issues of local governance.
Gender equality is one of the key priorities in the 2016-2020 UN-Armenia Development Assistance Framework:“By 2020, Armenia has achieved greater progress in reducing gender inequality and women are more empowered and less likely to suffer from domestic violence.”
The UN adopted an ambitious objectiveto assist Armenia in increasing the percentage of decision-making positions occupied by women at national and local levels, specifically 14% for legislative, 30% for judicial, 18 for executive, 3 for community heads, and 15% for council members.
Challenges and perspectives
MDG indicators do not reflect the number of challenges related to gender equality, however, they are very important and require special attention. These challenges include large gender imbalance among newborns and gender violence.
Experts point out that gender equality should be among the key priorities for Armenia. This priority directly relates to the Sustainable Development Goal on this issue, which is “Achieving gender equality and empowering girls and women.”
The main areas that require attention are equal employment opportunities for men and women, general public awareness of the concepts of gender and gender equality, including among youth, women's participation in political decision-making, reduction of gender-based violence and discrimination against women and girls in the public and private sectors.