Ստորագրվել է «Հին Երեւան» ծրագրի համաձայնագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում համաձայնագիր է ստորագրվել «Հին Երեւան» կառուցապատման ներդրումային ծրագրի վերաբերյալ:
Այն ստորագրել են ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը եւ «Մուլտիկոնտինենտալ Դիստրիբյուշն» ՍՊԸ-ն՝ ի դեմս շվեյցարաբնակ ներդրող Վարդան Սիրմակեսի լիազորված անձ Գեւորգ Մաչանյանը:
Քաղաքաշինության նախարարությունը հիշեցնում է, որ կառավարության 2014թ. նոյեմբերի 6-ի որոշման համաձայն, քաղաքաշինության նախարարին պատվիրակվել էր ապահովել Գլխավոր պողոտայի՝ Աբովյան, Փավստոս Բուզանդի, Եզնիկ Կողբացու եւ Արամի փողոցներով պարփակված տարածքներում, «Հին Երեւան» համալիրի կառուցապատման նախագծի մշակումը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ կառավարության նիստում ՀՀ վարչապես Հովիկ Աբրահամյանն ասել էր.
«Սա շատ կարեւոր ծրագիր է, եւ մենք այս որոշումով փորձում ենք խոչընդոտները հաղթահարել, որպեսզի 2015թ. վերջին ունենանք նախագիծ, որի իրականացման համար կա մինչեւ 120-130 մլն դոլար ներդրումների հնարավորություն»:
Ծրագրի շինարարական աշխատանքները կսկսվեն 2015 թվականին:
Կարելի է ենթադրել, որ տեղի է ունեցել ներդրողի փոփոխություն, քանի որ 2013թ. դեկտեմբերին Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում «Հին Երեւան» նախագծի հեղինակ ճարտարապետ Լեւոն Վարդանյանն ասել էր, որ նախագծի պատվիրատուն ռուսաստանյան ընկերություն է:

Подписан договор о реализации программы «Старый Ереван» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сегодня в Ереване был подписан договор инвестиционной строительной программы «Старый Ереван».
Договор подписали министр градостроительства Армении Нарек Саргсян и ООО «Мультиконтиненталь дистрибюшн» в лице Геворга Мачаняна - уполномоченного представителя инвестора Вартана Сирмакеса.
Министерство градостроительства напоминает, что, согласно решению правительства от 6 ноября 2014 года, министру градостроительства была делегирована разработка проекта «Старый Ереван» по застройке территорий, прилежащих к Главному проспекту, улицам Абовяна, Павстоса Бюзанда, Езника Кохбаци и Арама.
Медиамакс напоминает, что на заседании правительства премьер-министр Армении Овик Абрамян сказал:
«Это очень важная программа, и мы этим решением стараемся преодолеть сложности, чтобы к концу 2015 года получить программу, на реализацию которой будем иметь инвестиционные возможности в размере до $ 120-130 млн.».
Строительные работы в рамках программы начнутся в 2015 году.
Скорее всего, произошла смена инвестора, так как в декабре 2013 года в беседе с Медиамакс автор программы «Старый Ереван», архитектор Левон Варданян говорил, что заказчиком проекта является российская компания.
Медиамакс отмечает, что Вартан Сирмакес является владельцем Армсвисбанка и крупным акционером Арцахбанка.