«Պանդորայի փաստաթղթեր»․ Ալիեւը նոր սկանդալի կենտրոնում է հայտնվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը 35 գործող եւ նախկին նախագահների թվում են, որոնք հիշատակվում են հոկտեմբերի 3-ին հրապարակված «Պանդորայի փաստաթղթերում»։
Ավելի քան 650 լրագրողներ տարբեր երկրներից մասնակցել են Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի (ICIJ) կազմակերպած հետաքննությանը։
BBC-ն՝ Guardian-ի եւ այլ գործընկերների հետ համատեղ ուսումնասիրել է օֆշորային ընկերությունների 12 միլիոն փաստաթղթեր։
Հետաքննության մասին պատմող BBC-ի հրապարակման մեջ, մասնավորապես, ասվում է, որ «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը եւ նրա ընտանիքը, որոնց մեղադրում են սեփական երկիրը թալանելու համար, գաղտնի կերպով Մեծ Բրիտանիայում մասնակցել են անշարժ գույքի գործարքներին, որոնց գումարը գերազանցել է 400 միլիոն ֆունտ ստերլինգը»։
«Այս բացահայտումները կարող են գլխացավանք դառնալ բրիտանական կառավարության համար, որովհետեւ Ալիեւները, ըստ երեւույթին, 31 միլիոն ֆունտ ստերլինգի շահույթ են ստացել՝ Լոնդոնի իրենց գույքերից մեկը վաճառելով Crown Estate ընկերությանը, որը պատկանում է թագավորական ընտանիքին եւ տնօրինվում է Մեծ Բրիտանիայի Գանձապետարանի կողմից», - ասված է հրապարակման մեջ։

«Документы Пандоры»: Ильхам Алиев в центре международного скандала - Mediamax.am
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и его семья упоминаются в числе 35 нынешних и бывших руководителей стран, фигурирующих в опубликованных сегодя файлах офшорных компаний, получивших название «Документы Пандоры».
Более 650 репортеров из многих стран стран участвовали в расследовании, организованным Международным консорциумом журналистов-расследователей (ICIJ).
BBC в рамках совместного расследования с Guardian и другими медиа-партнерами получила доступ к 12 миллионам документов.
В публикации BBС о расследовании, в частности, говорится, что «президент Азербайджана Ильхам Алиев и его семья, которых обвиняют в разграблении собственной страны, тайно участвовали в сделках с недвижимостью в Великобритании на сумму более 400 миллионов фунтов стерлингов».
«Эти разоблачения могут поставить британское правительство в неловкое положение, поскольку Алиевы, похоже, получили прибыль в размере 31 млн фунтов стерлингов после продажи одного из своих лондонских владений компании Crown Estate, которая принадлежит королевской семье и управляется Казначейством Великобритании», - говорится в публикации.