Ադրբեջանը Ֆրանսիային եւ Կանադային «օբյեկտիվ լինելու» կոչ է արել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր մեկնաբանել է Ֆրանսիայի եւ Կանադայի արտաքին գործերի նախարարությունների կոչերը՝ բոլոր հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու անհրաժեշտության մասին:
«Մենք հրավիրում ենք Կանադայի եւ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունների ուշադրությունը այն փաստին, որ հայկական կողմը մինչ օրս չի կատարել միջազգային մարդասիրական իրավունքով նախատեսված, ինչպես նաեւ եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած իր պարտավորությունները:
Հավանաբար, երկու երկրներն էլ տեղյակ են, որ Հայաստանը դեռ տեղեկություն չի տրամադրել 1991-1994 թվականների պատերազմի ընթացքում անհայտ կորած 4 հազար ադրբեջանցիների մասին, ինչպես նաեւ հրաժարվել է Ղարաբաղում տեղադրված ականների քարտեզները տրամադրելուց», - ասում է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլաեւան։
Իր խոսքերով, «եթե Ֆրանսիայի եւ Կանադայի արտաքին գործերի նախարարությունները ցանկանում են օբյեկտիվ, այլ ոչ թե միակողմանի մոտեցում ցուցաբերել, ապա պետք է կոչ անեն Հայաստանին կատարել միջազգային հումանիտար իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները եւ զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք խոչընդոտում են կայուն խաղաղությունը տարածաշրջանում»:
«Հակառակ դեպքում դա լրջորեն կխաթարի ադրբեջանական հասարակության վստահությունը այդ երկրների նկատմամբ», - ասել է Աբդուլաեւան:

Азербайджан призвал Францию и Канаду «к объективности» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство иностранных дел Азербайджана прокомментировало сегодня призывы МИД Франции и Канады о необходимости освобождения всех армянских военнопленных.
«Мы обращаем внимание внешнеполитических ведомств Канады и Франции на то, что армянская сторона до сих пор не выполняет свои обязательства по международному гуманитарному праву, а также свои обязательства по трехсторонним заявлениям. Вероятно, у обеих стран есть информация о том, что Армения до сих пор не предоставила информацию о 4 тысячах азербайджанцах, пропавших без вести во время войны 1991-1994 годов, а также отказалась предоставить карты мин, заложенных в Карабахе», - заявила пресс-секретарь МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева.
По ее словам, «если министерства иностранных дел Франции и Канады хотят демонстрировать объективный, а не односторонний подход, то они должны призвать Армению соблюдать свои обязательства по международному гуманитарному праву и воздерживаться от действий, препятствующих установлению прочного мира в регионе».
«В противном случае это серьезно подорвет доверие к этим странам в азербайджанском обществе», - заявила Абдуллаева.