«Սալոնիկի խրճիթներում պապս գտավ իր տատիկին» - Mediamax.am
Իմ հայրական պապիկը ծնվել է Իզմիրում հարուստ ոսկերիչների ընտանիքում: Նրա ծնողները՝ Նշան եւ Տիգրանուհի Ղումուշյանները, 1915թ. ձերբակալվել եւ մահապատժի են ենթարկվել՝ որբ թողնելով իրենց 2, 5 եւ 8 տարեկան երեխաներին:
Նրանց ավագ որդուն որդեգրել է մորեղբայրը եւ իր հետ տարել Ֆրանսիայի հարավ:
Մյուս երկուսին ֆրանսիական նավը բազմաթիվ հայ որբերի հետ տեղափոխել է հունական Քորֆու կղզի: Մանկատանը որոշ տարիներ անցկացնելուց հետո երեխաներից ավագը հաստատվել է Կենտրոնական Հունաստանում, իսկ պապիկս տեղափոխվել է Հունաստանի երկրորդ քաղաք՝ Սալոնիկ, որտեղ ամեն օր պայքար է մղել ապրելու համար, 12 տարեկանից կատարելով տարբեր ծառայողական աշխատանքներ: Սալոնիկի նավահանգստի խրճիթներում պապս վատ առողջական վիճակում գտել է իր կորցրած տատիկին:
Տատիկի մահից հետո նա որոշել է միանալ իր միջնեկ եղբորը Կենտրոնական Հունաստանում, որտեղ վերջինս ատամնատեխնիկի գործ էր սովորում:
Ի վերջո, նրան հաջողվել է աշխատանք գտնել Հունաստանի հյուսիս-արեւելքում գտնվող Կոմոտինի քաղաքում, որտեղ հայկական համայնք կար: Այստեղ էլ նա ամուսնացել է տատիկիս հետ, որը նույնպես գաղթել էր Արեւմտյան Հայաստանից եւ աքսորի ժամանակ սիրական անապատում կորցրել հորը:
Նրանք երկուսն էլ իրենց հայրենի քաղաքներում էին թողել իրենց ողջ ունեցվածքն ու ստիպված էին դիմակայել ծայրահեղ աղքատությանը: Բարեբախտաբար, իրենց ջանասիրության շնորհիվ հետագայում նրանք կարողացել են ոտքի կանգնել:
1915-ին տեղի ունեցածը կողոպտել եւ խոցել է հայերի երեք սերունդների եւ մեզ՝ նրանց ժառանգներին, հետապնդում է մինչեւ այսօր: Մի բան հաստատ է՝ իմ նախնիները Օսմանյան կայսրության թշնամիները չէին: Նրանք օրինապահ քաղաքացիներ էին, ովքեր կարեւորում էին իրենց ծագումը: Ոչ մի տեղ գրված չէ, որ դա բավարար պատճառ է մարդուն տանջելու կամ մահապատժի ենթարկելու համար:

«В одной из хижин Салоников дед нашел потерянную бабушку» - Mediamax.am
Мой дед по отцовской линии родился в Измире, в семье преуспевающих ювелиров. Его родители - Ншан и Тигрануи Гумушяны, были арестованы и казнены в 1915 году, оставив сиротами своих детей 2-х, 5-и и 8 лет.
Старшего ребенка усыновил мамин брат и увез с собой на юг Франции. Остальных, вместе с другими армянскими сиротами на французском корабле отправили на греческий остров Корфу. После нескольких лет в детдоме, старший из детей обосновался в Центральной Греции, а дедушка перебрался в Салоники, где вел каждодневную борьбу за выживание, с 12 лет выполняя разную рабoту обслуги. В портовых хижинах Салоников дед нашел свою потерянную бабушку, находящуюся в плохом здравии.
После смерти бабушки он решил поехать к брату, который в Центральной Греции учился на зубного техника.
В конце концов, ему удалось найти работу городе Комотини на северо-востоке Греции, где имелась армянская община. Здесь он женился на моей бабушке, которая тоже была изгнана из Западной Армении и потеряла отца в сирийской пустыне.
Оба оставили в родных городах все свое имущество и были вынуждены противостоять крайней нужде. К счастью, благодаря своему трудолюбию, им удалось встать на ноги.
Произошедшее в 1915-м году так сильно ранило три поколения армян, что по сей день это преследует и нас - их наследников. Одно я знаю точно: мои предки не были врагами Османской империи. Они были законопослушными гражданами, подчеркивающими свое происхождение. Нигде не сказано, что это является достаточной причиной для того, чтобы мучить или убивать людей.