«Սալոնիկի խրճիթներում պապս գտավ իր տատիկին» - Mediamax.am
Իմ հայրական պապիկը ծնվել է Իզմիրում հարուստ ոսկերիչների ընտանիքում: Նրա ծնողները՝ Նշան եւ Տիգրանուհի Ղումուշյանները, 1915թ. ձերբակալվել եւ մահապատժի են ենթարկվել՝ որբ թողնելով իրենց 2, 5 եւ 8 տարեկան երեխաներին:
Նրանց ավագ որդուն որդեգրել է մորեղբայրը եւ իր հետ տարել Ֆրանսիայի հարավ:
Մյուս երկուսին ֆրանսիական նավը բազմաթիվ հայ որբերի հետ տեղափոխել է հունական Քորֆու կղզի: Մանկատանը որոշ տարիներ անցկացնելուց հետո երեխաներից ավագը հաստատվել է Կենտրոնական Հունաստանում, իսկ պապիկս տեղափոխվել է Հունաստանի երկրորդ քաղաք՝ Սալոնիկ, որտեղ ամեն օր պայքար է մղել ապրելու համար, 12 տարեկանից կատարելով տարբեր ծառայողական աշխատանքներ: Սալոնիկի նավահանգստի խրճիթներում պապս վատ առողջական վիճակում գտել է իր կորցրած տատիկին:
Տատիկի մահից հետո նա որոշել է միանալ իր միջնեկ եղբորը Կենտրոնական Հունաստանում, որտեղ վերջինս ատամնատեխնիկի գործ էր սովորում:
Ի վերջո, նրան հաջողվել է աշխատանք գտնել Հունաստանի հյուսիս-արեւելքում գտնվող Կոմոտինի քաղաքում, որտեղ հայկական համայնք կար: Այստեղ էլ նա ամուսնացել է տատիկիս հետ, որը նույնպես գաղթել էր Արեւմտյան Հայաստանից եւ աքսորի ժամանակ սիրական անապատում կորցրել հորը:
Նրանք երկուսն էլ իրենց հայրենի քաղաքներում էին թողել իրենց ողջ ունեցվածքն ու ստիպված էին դիմակայել ծայրահեղ աղքատությանը: Բարեբախտաբար, իրենց ջանասիրության շնորհիվ հետագայում նրանք կարողացել են ոտքի կանգնել:
1915-ին տեղի ունեցածը կողոպտել եւ խոցել է հայերի երեք սերունդների եւ մեզ՝ նրանց ժառանգներին, հետապնդում է մինչեւ այսօր: Մի բան հաստատ է՝ իմ նախնիները Օսմանյան կայսրության թշնամիները չէին: Նրանք օրինապահ քաղաքացիներ էին, ովքեր կարեւորում էին իրենց ծագումը: Ոչ մի տեղ գրված չէ, որ դա բավարար պատճառ է մարդուն տանջելու կամ մահապատժի ենթարկելու համար:

“He found his grandmother in the refugee slums of Thessaloniki” - Mediamax.am
My paternal grandfather was born in Izmir (modern Turkey) to a wealthy family of jewelers. His parents (Nshan and Dikranouhi Gümüšyan) were arrested in 1915 and executed shortly afterwards thus leaving 3 orphans of 2, 5 and 8 years of age.
The eldest was adopted by their mother's brother and managed to escape to the South of France.
The other two were thankfully put in a French ship that was carrying Armenian orphans to the Greek island of Corfu. After years of orphanage life the older of the two settled in Central Greece where he found work. The youngest Gümüšyan (my grandfather) found his way to Greece's second city , Thessaloniki, where he struggled to survive (whilst having found his long lost grandmother in the refugee slums of the port area in a bad state of health) by doing all kinds of menial jobs from the age of 12.
After the death of his grandmother he decided to join his middle brother in central Greece where he was trained as a dental technician. He eventually managed to find work in Northeastern Greece in the town of Komotini which had a flourishing Armenian community.
He got married to his wife who was also born in Eastern Thrace (Northwestern modern Turkey) and had also lost her father in the aftermath of the genocide after long marches to the Syrian desert. Both of my paternal grandparents' families left behind swathes of real estate (karataš Izmir and Malkara), merchandise, items of great emotional and monetary value, businesses and had to survive under extreme poverty and all sorts of adverse conditions before they could get back on their feet with hard work.
Whatever happened in and around 1915 robbed 3 generations of people of everything and haunts us, their offspring to this day. One thing is for sure. My ancestors were not enemies of the Ottoman Empire. They were law abiding citizens who simply honored their ethnic background. That is not reason enough to endure torture and execution in anyone's book.