Լուսանկարը` Լուսինե Շիրինյանի անձնական արխիվից
Սարգիսն ու Լուսինը աղջիկների հետ: Աջ կողմում` Լուսինեի տատիկը` Տիրուհին, ձախում` նրա քույրը` Նոյեմը:
Սարգիսն ու Մավուշը: Լուսինեի տատիկի հայրը` Սարգիսը, մոր հետ:
Սարգիսն իր երկվորյակ քրոջ` Մայրենիի հետ:
Սարգիսը Ստամբուլում:
Սարգիսը, Լուսինն ու նրանց երեխաները:
Սարգիսն ու Լուսինը երեխաների եւ Սարգիսի մոր հետ:
Բարեկամներ, որոնց ճակատագիրն անհայտ է: Նկարն արված է Հին Արաբկիրում:
Լուսինե Շիրինյան, Երեւան
101 տարի է անցել: Մի ամբողջ դար: Մի դար` լի արդարության համար պայքարով, լի հույսով, որ Հայոց ցեղասպանությունը կճանաչվի: Ի՞նչպես կարող են որոշ բաներ մոռացվել կամ հերքվել: Ի՞նչպես կարող են ոճրագործները համոզել աշխարհին, որ ոչինչ չի եղել: Ի՞նչպես: Եթե հանցագործը հրաժարվում է ընդունել իր կողմից գործած հանցանքը, ոչ ոք չի կարող կանխել այլոց կողմից նույն հանցագործության կատարումը: Սա պարզ իրականություն է, որի հետ բախվում է ժամանակակից աշխարհը: 101 տարի է անցել, բայց ցեղասպանությունները շարունակում են մնալ ժամանակակից քաղաքականության մաս: Ցեղասպանությունը մեծագույն չարիք է, որը պետք է կանխվի: Բայց ի՞նչպես: Ի՞նչպես է հնարավոր հասնել արդարության, եթե որոշ երկրներ, որոնք պնդում են, որ ժամանակակից քաղաքակրթության մասնիկ են, շարունակում են հերքել սեփական պատմությունը, քողարկել սեփական հանցանքը:
Ես ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ եմ:
Իմ տատիկ Տիրուհի Շիրինյանի (հորս մայրը) ընտանիքը պատմական Արաբկիրից էր, որն այժմ Թուրքիայի տարածքում է: Տիրուհի տատիկի տատը` Մավուշը, առաջին ամուսնությունից մի որդի ուներ` Ղազար Տամղաջյան անունով: Նա այն հայերից էր, ովքեր զենք էին վերցրել թուրք հրոսակների դեմ ցեղասպանության տարիներին ու փորձում էին պաշտպանել բնակչությանը սպանություններից ու տեղահանությունից: Ասում են, որ թուրքերը վախենում էին նրան բաց մարտում հանդիպելուց: Նա բարետես էր ու գեղեցիկ ձայն ուներ: Մի օր նա վերադառնում է իր ծննդավայր Արաբկիր ու որոշում մնալ գիշերը: Նա չգիտեր, որ թուրքերը հետեւում էին իրեն: Ազգականներն ու ընկերները խնդրում են Ղազարին երգել: Երբ թուրքերը լսում են նրա ձայնը, կարողանում են գտնել նրան ու հարձակվելով` կոտորում են բոլորին: Ղազարը շատ երիտասարդ էր, նա զավակներ չուներ:
Մավուշ տատը երեք զավակ ուներ իր երկրորդ ամուսնությունից` Նեկտարը եւ երկվորյակներ Սարգիսն ու Մայրենին: Սարգիսն իմ Տիրուհի տատիկի հայրն էր: Նրանց ընտանիքին հաջողվում է խուսափել տեղահանությունից, քանի որ նրանք իրենց տանը բացել էին փոքրիկ հիվանդանոց, որտեղ հոգ էին տանում Առաջին աշխարհամարտում վիրավորում ստացած թուրքական բանակի զինվորների համար: Արաբկիրը փոքրիկ քաղաք էր եւ հիմնական պատերազմական գործողությունների թատերաբեմին ոչ շատ մոտ, ուստի հաճախ շատ վիրավոր զինվորներ չէին լինում: Ցույց տալու համար իշխանություններին, որ իրենք շարունակում են աշխատել, Շիրինյանները ստիպված էին լինում արդեն մահացած մարդկանց մարմինները գիշերները թաքցնել նկուղում` սառը հողի տակ, իսկ առավոտյան կրկին տեղափոխել տուն ու պառկեցնել մահճակալներում, որպեսզի հեռվից տեսնողը մտածեր, որ մահճակալներում հիվանդներ ու վիրավորներ շատ կան: Այս ամենը սարսափելի է հնչում, բայց դրա շնորհիվ մարդկանց հաջողվել է կենդանի մնալ: Ցեղասպանությունից հետո շատ քիչ հայեր էին մնացել Արաբկիրում: Մեծ մասը տեղափոխվել էին ԱՄՆ, որտեղ հիմնել էին Արաբկիր միությունը: Երբ Հայաստանը ընդգրկվեց ԽՍՀՄ կազմում, Արաբկիր միության անդամները դիմեցին նոր կառավարությանը` խնդրելով իրենց տարածք տրամադրել Երեւանում` Նոր Արաբկիր ավանը հիմնադրելու նպատակով: Այդ ժամանակ տատիկիս հայրը` Սարգիս Շիրինյանը, դեռ ապրում էր Արաբկիրում: Նրա մայրը կենդանի էր, նա ուներ երկու քույր, ամուսնացել էր արաբկիրցի Լուսինի հետ ու երկու դուստր ունեցել` Տիրուհի ու Նոյեմ անուններով: Նրանք տեղափոխվեցին Երեւան 1926 թվականին, երբ տատիկս երկու տարեկան էր: Տատիկիս հայրը Նոր Արաբկիր ավանի հիմնադիրներից էր: Հետագայում նա զբաղեցրել է ավանային սովետի նախագահի պաշտոնը: Սարգիս ու Լուսին Շիրինյանները հետագայում եւս մի դուստր ունեցան` Մանիկ անունով: Սարգիս պապու քույրերը եւս ամուսնացան ու երեխաներ ունեցան: Նեկտարի երեխաները Սարգիս, Ազատուհի ու Ղազար Նարղուզյաններն են, իսկ Մայրենիի երեխաները` Սեդա, Լուիզա եւ Համազասպ Փոստանջյանները:
Տիրուհի տատիկիս մայրը` Լուսինը, եկել էր Հայաստան ամուսնու ու երեխաների հետ: Իսկ նրա մայրն ու երկու քույրերը մեկնել էին ԱՄՆ: Նրա քույրերի ժառանգները այժմ ապրում են ԱՄՆ-ում: Իմ հայրիկը` Էդվարդ Շիրինյանը, միշտ ջերմությամբ է հիշում Լուսին տատուն: Նա շատ գեղեցիկ, նուրբ ու համեստ կին էր: Ինձ էլ հայրս անվանակոչել է Լուսին տատու պատվին` Լուսինե:
Իմ պապիկ Կարապետ Բոյրազյանի (հորս հայրը) ընտանիքը Կիլիկիայի Մարաշ քաղաքից է: Պապուս հայրը` Հովսեփ Բոյրազյանը, ընդամենը քառասուն օրական էր, որբ նրա հորը` Կարապետին, սպանում են օսմանյան հրոսակները դեռեւս 1895 թվականին: Սուլթան Աբդուլ-Համիդի կողմից արդեն սկսվել էին հայերի ու այլ քրիստոնյաների հալածանքներն ու ջարդերը: Հովսեփի մայրը` Կատարինեն, այդպես էլ չամուսնացավ ու ողջ կյանքը նվիրեց իր միակ որդուն: Մինչեւ 1913 թվականը Հովսեփը ծառայել է թուրքական բանակում: Երբ սկսվում են հայերի զանգվածային ջարդերն ու տեղահանությունները, նա մոր հետ որոշում է լքել Մարաշն ու գնալ Հալեպ: Այնտեղ նա հանդիպում է իր ապագա կնոջը` Ղանիմեին, ով ազգությամբ ասորի էր եւ ում ընտանիքը նույնպես հալածանքների էր ենթարկվում: Ղանիմեի ընտանիքը Հալեպ էր տեղափոխվել հայկական Տիգրանակերտ (Դիարբեքիր) քաղաքից, քանի որ Ղանիմեին կնության էր ցանկանում առնել մի թուրք մոլլա, երբ նա ընդամենը 13 տարեկան էր: Նրան ցանկանում էին նույնիսկ ԱՄՆ ուղարկել, սակայն այս անգամ ճակատագիրն այլ կերպ դասավորվեց: Ղանիմեն սպիտակամաշկ ու կապուտաչյա շատ գեղեցիկ օրիորդ էր: Հովսեփ պապու հետ ամուսնանալուց հետո ամուսնու խնդրանքով նա փոխում է անունը, դառնում լուսածին, այսինքն` «լույսից ծնված»: Նրանք երեք զավակ ունեցան` Կարապետ, Վարդգես ու Արուսյակ անուններով: Նրանց ընտանիքը ապրել է Բեյրութում: 1946 թվականին նրանք տեղափոխվել են Հայաստան: Հովսեփ պապը մահացել է Հայաստանում, իսկ Լուսածին տատը` ԱՄՆ-ում, ուր տեղափոխվել էր կրտսեր որդի Վարդգեսի ընտանիքի հետ ապրելու: Կյանքի մայրամուտին ճակատագիրը Լուսածին տատիկին հասցրեց ԱՄՆ, ուր նա կարող էր հայտնվել դեռ երիտասարդ տարիքում, եթե չամուսնանար Հովսեփ պապու հետ:
Հետաքրքիր ու հուզիչ պատմություն ենք լսել Լուսածին-Ղանիմե տատու ընտանիքի մասին, երբ նրանք դեռ ապրում էին Տիգրանակերտում: Նրա հայր Իբրահիմը մի օր Տիգրանակերտի պարիսպների մոտ գտնում է մահամերձ մի հայ երեխայի, ում տեղահանված ծնողները թողել էին քաղաքի մատույցների մոտ` հույս ունենալով, որ նրան կփրկեն մահից: Իբրահիմը տղային տուն է բերում, բոլորի առջեւ դնում իր շապիկի տակ ու ասում, որ այսուհետ տղան իր զավակն է: Տղային անվանակոչեցին Յուսուֆ: Հետագայում նա տեղափոխվեց Ստամբուլ:
Մորս պապը` Հովհաննես Գրիգորյանը, Կարսից էր: Նրա ծնողները սպանվել էին ցեղասպանության ժամանակ: Հովհաննեսին ու իր ավագ եղբորը հաջողվում է փրկվել: Հետագայում Հովհաննես պապու ավագ եղբայրը անհետանում է Վրաստանում: Եղբայրը այդպես էլ չի կարողանում որեւէ տեղեկություն գտնել նրա մասին: Հովհաննես պապը ապրել է Թբիլիսիում, ամուսնացել ազգությամբ ռուս կնոջ հետ ու մի որդի ունեցել` իմ Հերոս պապուն: Օրերից մի  օր Հովհաննեսը ցանկանում է իր կնոջ` Աննայի ու որդի Հերոսի հետ անցնել Թուրքիայի սահմանը ու փորձել գտնել իր պապական տունը Կարսում, սակայն խորհրդային սահմանապահները ձերբակալում են նրան: Նա բացատրում է, որ ցանկացել է իր կնոջն ու որդուն ցույց տալ իր ծննդավայրը: Տեսնելով, որ նրանք փոքրիկ երեխայի հետ են` սահմանապահները բաց են թողնում նրանց: Հովհաննես պապը այլեւս երբեք չէր տեսնելու իր հայրենիքը:
Հովհաննես պապը անհայտ կորել է Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ: 1943 թվականից հետո նրա մասին որեւէ տեղեկություն չկա: Հերոս պապս մինչ այժմ ապրում է այն հույսով, որ որեւէ տեղեկություն կիմանա հոր մասին:
Իմ ընտանիքն ու ազգը անցել են այս ոճրագործության` ցեղասպանության միջով: Ամբողջ աշխարհն է ականատես եղել Հայոց ցեղասպանությանը: Միլիոնավոր մարդիկ սպանվել են կամ ստիպված եղել լքելու իրենց պատմական հայրենիքն ու ապաստան գտնելու աշխարհի տարբեր երկրներում: Գրեթե յուրաքանչյուր հայ ընտանիք իր մաշկի վրա է զգացել այս ցավը: Ես ապրում եմ ու հնարավորություն ունեմ իմ սերունդներին փոխանցելու այս պատմությունները միայն այն բանի շնորհիվ, որ իմ նախնիներին հաջողվել է փրկվել այդ արհավիրքից: Ես կրում եմ այդ հիշողությունն իմ արյան մեջ: Ես միշտ հիշելու եմ ու պահանջելու արդարություն: Ես Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ եմ:

A year on and Mediamax have worked with the Guardian to revisit some of the stories, published here as we approach the 101st anniversary.![]()
Lusine Shirinyan, Yerevan
101 years have passed. A whole century. A century full of sorrow, mourning, pain, full of hope to see the Armenian Genocide recognized, full of fight for the justice. How can certain things be forgotten or denied? How can criminals make the world believe that nothing happened. How? If a criminal denies what he has done, then no one can stop other criminals to do the same. It is the truth, which the world is facing even in the modern times. 101 years have passes, and genocides are still a part of contemporary politics. Genocide is the evil, that must be prevented and stopped. But how? How can we achieve justice, when certain states, claiming to be the part of the modern civilization, still deny their own history?
I am a descendant of the survivors of the Armenian Genocide.
My grandmother Tiruhi Shirinyan's family (she is my father's mother) lived in Arabkir, currently in Turkey. Grandmother Tiruhi's grandmother, Mavush, had a son from her first marriage. His name was Ghazar Tamghajyan. He was among those, who fought against Turkish murderers, trying to save the lives of people, who were being killed and displaced. He was a brave man who fought against injustice. They say, Turks knew him well and were afraid to face him and his men in an open battle. They say he was handsome and had a very good voice. Once he returned to his birthplace Arabkir with his friends.
They decided to stay one night. They were happy to be back to their town, to see all the relatives and friends. Ghazar was asked to sing, because everybody liked his voice. They didn't know that Ghazar and his men were followed by the Turks. When they heard him sing, they could find where he was hiding. At night they attacked them and killed everybody. Ghazar died very young, he had no children.
Mavush had three children from her second marriage, Nektar and twin siblings Sargis and Mayreni. Mavush's youngest son Sargis Shirinyan was my grandma's father. Their family could only escape killings by opening a mini-hospital in their house, where they took care of Turkish army soldiers, wounded during WWI. Arabkir was a small town and not very close to WWI battlefields, so there were not many wounded soldiers. In order to show the Turks that they were taking care of their soldiers when there was nobody to take care of, they kept the corpses of those who died, took them to the basement to keep in the cold soil at night, and returned to the hospital in the morning. So if someone came to check if they were still soldiers for whom the Shirinyans were taking care of, they saw some of them in beds. It seems rather weird now, but it helped them survive. After the Genocide there were almost no Armenians left in their town. Most of them fled to USA, where they founded the Arabkir Union. When the Soviet Armenia was founded, the members of Arabkir Union asked the new government to sell them a small territory in the capital of Armenia, Yerevan, so as they could come and live in Armenia. The government gave them a territory in the north of Yerevan, later called New Arabkir. My garndma's father Sargis was still living in Turkey at the time. He learned about the idea and decided to come to Armenia. His mother was alive, he had two sisters and he got married to a beautiful woman Lusin from Arabkir and had two daughters, my grandma Tiruhi and her sister Noyem. In 1926 he took his family and came to live in Yerevan. My grandma's father was one of those, who founded New Arabkir district in Yerevan. Later he served as a district council chairman. Sargis and Lusin later had another daughter Manik. Sargis's sisters both got married in Armenia. Nektar's children are Sargis, Azatuhi and Ghazar Narghuzyans, and Mayreni's children are Seda, Louisa and Hamazasp Postanjyans.
My grandma's mother Lusin came to Armenia, because she had married grandpa Sargis. Otherwise she would follow her mother and two sisters, who chose to go to the USA after the Genocide. Her sisters' descendants still live in the US. My dad Edward loved his grandma Lusin very much. He says she was a beautiful, bright and modest woman. That's why he named me Lusine after her.
My grandfather Karapet Boyrazyan's family (he is my father's father) lived in the Cilician city Marash, currently in Turkey. Grandpa Karapet's father Hovsep was only 40 days old when his father Karapet was murdered by Ottoman Turks in around 1895, when Sultan Abdul Hamid II started prosecuting Armenians and other Christians. Hovsep's mother Katarine never got married again and lived with her only son. Hovsep served in Turkish army until 1913. When the Genocide started, they decided to leave Marash and go to Aleppo, currently in Syria. There he met his future wife Ghanime, who was Assyrian and whose family had also been prosecuted. Her family fled from Tigranakert (Diarbekir), because a Turk mullah wanted to make her his wife when she was only 13. They even wanted to send her to the US. But this time her destiny was different. She was a very beautiful woman with very white skin and blue eyes. After getting married to Hovsep, she took his surname and changed her name to Lusatsin, which is translated as “born from light”. Her husband chose that name for her. They had three children, my grandpa Karapet, his brother Vardges and sister Arusyak. Their family used to live in Beirut until they also moved to Soviet Armenia in 1946. Hovsep died in Armenia. His son Vardges later moved to USA with his wife and children and took his mother Lusatsin. This time Lusatsin traveled to US and died there.
A very touching story refers to Ghanime-Lusatsin's family, when they still lived in Tigranakert. Her father Ibrahim once found a starving little boy outside the city walls. He was an Armenian child, left there by his family, because they all were being taken to deserts to be killed. They abandoned the child, hoping someone would take him and save his live. Ibrahim took the boy to his home, named him Yusuf and raised him as his own child. Later Yusuf moved to Istanbul.
My mother's grandfather Hovhannes Grigoryan and his family lived in Kars, currently in Turkey. His mother and father were killed during the Genocide, and he could escape with his elder brother. His brother later went to find a job somewhere in Georgia, but was lost, and my mother's grandpa never saw his brother again. Hovhannes moved to Tbilisi, Georgia, got married to a Russian woman, and they had a son, my grandpa Heros. Once Hovhannes tried to go to Turkey and find his old family house. Once Hovhannes tried to go to Turkey and find his old family house. He took his wife Anna and their little son with him and wanted to cross the Turkish border. He was stopped by Soviet officers. They were going to arrest him. He told them that he only wanted to show his Russian wife where he was born. Seeing a little child with them, the officials released them. Hovhannes never saw his birthplace again.
My mom's grandpa Hovhannes was himself lost in 1943, during the WWII (he served as an officer in Soviet army), and up today we don't know anything about him. My grandpa Heros is still hoping to find something about his father.
My family and my nation saw the Genocide. The world saw the Armenian genocide. Millions of people were murdered, raped, displaced. Millions of people had to leave their historic motherland, abandon their homes and seek shelter in different parts of the world. Almost every Armenian family was affected. I am only here to write the story of my family because the people from my story were able to stay alive in some way or another. I carry the memory in my blood, I will always remember and demand justice. I am a descendant of the survivors of the Armenian Genocide.