Լուսանկարը` Լուսինե Շիրինյանի անձնական արխիվից
Սարգիսն ու Լուսինը աղջիկների հետ: Աջ կողմում` Լուսինեի տատիկը` Տիրուհին, ձախում` նրա քույրը` Նոյեմը:
Սարգիսն ու Մավուշը: Լուսինեի տատիկի հայրը` Սարգիսը, մոր հետ:
Սարգիսն իր երկվորյակ քրոջ` Մայրենիի հետ:
Սարգիսը Ստամբուլում:
Սարգիսը, Լուսինն ու նրանց երեխաները:
Սարգիսն ու Լուսինը երեխաների եւ Սարգիսի մոր հետ:
Բարեկամներ, որոնց ճակատագիրն անհայտ է: Նկարն արված է Հին Արաբկիրում:
Լուսինե Շիրինյան, Երեւան
101 տարի է անցել: Մի ամբողջ դար: Մի դար` լի արդարության համար պայքարով, լի հույսով, որ Հայոց ցեղասպանությունը կճանաչվի: Ի՞նչպես կարող են որոշ բաներ մոռացվել կամ հերքվել: Ի՞նչպես կարող են ոճրագործները համոզել աշխարհին, որ ոչինչ չի եղել: Ի՞նչպես: Եթե հանցագործը հրաժարվում է ընդունել իր կողմից գործած հանցանքը, ոչ ոք չի կարող կանխել այլոց կողմից նույն հանցագործության կատարումը: Սա պարզ իրականություն է, որի հետ բախվում է ժամանակակից աշխարհը: 101 տարի է անցել, բայց ցեղասպանությունները շարունակում են մնալ ժամանակակից քաղաքականության մաս: Ցեղասպանությունը մեծագույն չարիք է, որը պետք է կանխվի: Բայց ի՞նչպես: Ի՞նչպես է հնարավոր հասնել արդարության, եթե որոշ երկրներ, որոնք պնդում են, որ ժամանակակից քաղաքակրթության մասնիկ են, շարունակում են հերքել սեփական պատմությունը, քողարկել սեփական հանցանքը:
Ես ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ եմ:
Իմ տատիկ Տիրուհի Շիրինյանի (հորս մայրը) ընտանիքը պատմական Արաբկիրից էր, որն այժմ Թուրքիայի տարածքում է: Տիրուհի տատիկի տատը` Մավուշը, առաջին ամուսնությունից մի որդի ուներ` Ղազար Տամղաջյան անունով: Նա այն հայերից էր, ովքեր զենք էին վերցրել թուրք հրոսակների դեմ ցեղասպանության տարիներին ու փորձում էին պաշտպանել բնակչությանը սպանություններից ու տեղահանությունից: Ասում են, որ թուրքերը վախենում էին նրան բաց մարտում հանդիպելուց: Նա բարետես էր ու գեղեցիկ ձայն ուներ: Մի օր նա վերադառնում է իր ծննդավայր Արաբկիր ու որոշում մնալ գիշերը: Նա չգիտեր, որ թուրքերը հետեւում էին իրեն: Ազգականներն ու ընկերները խնդրում են Ղազարին երգել: Երբ թուրքերը լսում են նրա ձայնը, կարողանում են գտնել նրան ու հարձակվելով` կոտորում են բոլորին: Ղազարը շատ երիտասարդ էր, նա զավակներ չուներ:
Մավուշ տատը երեք զավակ ուներ իր երկրորդ ամուսնությունից` Նեկտարը եւ երկվորյակներ Սարգիսն ու Մայրենին: Սարգիսն իմ Տիրուհի տատիկի հայրն էր: Նրանց ընտանիքին հաջողվում է խուսափել տեղահանությունից, քանի որ նրանք իրենց տանը բացել էին փոքրիկ հիվանդանոց, որտեղ հոգ էին տանում Առաջին աշխարհամարտում վիրավորում ստացած թուրքական բանակի զինվորների համար: Արաբկիրը փոքրիկ քաղաք էր եւ հիմնական պատերազմական գործողությունների թատերաբեմին ոչ շատ մոտ, ուստի հաճախ շատ վիրավոր զինվորներ չէին լինում: Ցույց տալու համար իշխանություններին, որ իրենք շարունակում են աշխատել, Շիրինյանները ստիպված էին լինում արդեն մահացած մարդկանց մարմինները գիշերները թաքցնել նկուղում` սառը հողի տակ, իսկ առավոտյան կրկին տեղափոխել տուն ու պառկեցնել մահճակալներում, որպեսզի հեռվից տեսնողը մտածեր, որ մահճակալներում հիվանդներ ու վիրավորներ շատ կան: Այս ամենը սարսափելի է հնչում, բայց դրա շնորհիվ մարդկանց հաջողվել է կենդանի մնալ: Ցեղասպանությունից հետո շատ քիչ հայեր էին մնացել Արաբկիրում: Մեծ մասը տեղափոխվել էին ԱՄՆ, որտեղ հիմնել էին Արաբկիր միությունը: Երբ Հայաստանը ընդգրկվեց ԽՍՀՄ կազմում, Արաբկիր միության անդամները դիմեցին նոր կառավարությանը` խնդրելով իրենց տարածք տրամադրել Երեւանում` Նոր Արաբկիր ավանը հիմնադրելու նպատակով: Այդ ժամանակ տատիկիս հայրը` Սարգիս Շիրինյանը, դեռ ապրում էր Արաբկիրում: Նրա մայրը կենդանի էր, նա ուներ երկու քույր, ամուսնացել էր արաբկիրցի Լուսինի հետ ու երկու դուստր ունեցել` Տիրուհի ու Նոյեմ անուններով: Նրանք տեղափոխվեցին Երեւան 1926 թվականին, երբ տատիկս երկու տարեկան էր: Տատիկիս հայրը Նոր Արաբկիր ավանի հիմնադիրներից էր: Հետագայում նա զբաղեցրել է ավանային սովետի նախագահի պաշտոնը: Սարգիս ու Լուսին Շիրինյանները հետագայում եւս մի դուստր ունեցան` Մանիկ անունով: Սարգիս պապու քույրերը եւս ամուսնացան ու երեխաներ ունեցան: Նեկտարի երեխաները Սարգիս, Ազատուհի ու Ղազար Նարղուզյաններն են, իսկ Մայրենիի երեխաները` Սեդա, Լուիզա եւ Համազասպ Փոստանջյանները:
Տիրուհի տատիկիս մայրը` Լուսինը, եկել էր Հայաստան ամուսնու ու երեխաների հետ: Իսկ նրա մայրն ու երկու քույրերը մեկնել էին ԱՄՆ: Նրա քույրերի ժառանգները այժմ ապրում են ԱՄՆ-ում: Իմ հայրիկը` Էդվարդ Շիրինյանը, միշտ ջերմությամբ է հիշում Լուսին տատուն: Նա շատ գեղեցիկ, նուրբ ու համեստ կին էր: Ինձ էլ հայրս անվանակոչել է Լուսին տատու պատվին` Լուսինե:
Իմ պապիկ Կարապետ Բոյրազյանի (հորս հայրը) ընտանիքը Կիլիկիայի Մարաշ քաղաքից է: Պապուս հայրը` Հովսեփ Բոյրազյանը, ընդամենը քառասուն օրական էր, որբ նրա հորը` Կարապետին, սպանում են օսմանյան հրոսակները դեռեւս 1895 թվականին: Սուլթան Աբդուլ-Համիդի կողմից արդեն սկսվել էին հայերի ու այլ քրիստոնյաների հալածանքներն ու ջարդերը: Հովսեփի մայրը` Կատարինեն, այդպես էլ չամուսնացավ ու ողջ կյանքը նվիրեց իր միակ որդուն: Մինչեւ 1913 թվականը Հովսեփը ծառայել է թուրքական բանակում: Երբ սկսվում են հայերի զանգվածային ջարդերն ու տեղահանությունները, նա մոր հետ որոշում է լքել Մարաշն ու գնալ Հալեպ: Այնտեղ նա հանդիպում է իր ապագա կնոջը` Ղանիմեին, ով ազգությամբ ասորի էր եւ ում ընտանիքը նույնպես հալածանքների էր ենթարկվում: Ղանիմեի ընտանիքը Հալեպ էր տեղափոխվել հայկական Տիգրանակերտ (Դիարբեքիր) քաղաքից, քանի որ Ղանիմեին կնության էր ցանկանում առնել մի թուրք մոլլա, երբ նա ընդամենը 13 տարեկան էր: Նրան ցանկանում էին նույնիսկ ԱՄՆ ուղարկել, սակայն այս անգամ ճակատագիրն այլ կերպ դասավորվեց: Ղանիմեն սպիտակամաշկ ու կապուտաչյա շատ գեղեցիկ օրիորդ էր: Հովսեփ պապու հետ ամուսնանալուց հետո ամուսնու խնդրանքով նա փոխում է անունը, դառնում լուսածին, այսինքն` «լույսից ծնված»: Նրանք երեք զավակ ունեցան` Կարապետ, Վարդգես ու Արուսյակ անուններով: Նրանց ընտանիքը ապրել է Բեյրութում: 1946 թվականին նրանք տեղափոխվել են Հայաստան: Հովսեփ պապը մահացել է Հայաստանում, իսկ Լուսածին տատը` ԱՄՆ-ում, ուր տեղափոխվել էր կրտսեր որդի Վարդգեսի ընտանիքի հետ ապրելու: Կյանքի մայրամուտին ճակատագիրը Լուսածին տատիկին հասցրեց ԱՄՆ, ուր նա կարող էր հայտնվել դեռ երիտասարդ տարիքում, եթե չամուսնանար Հովսեփ պապու հետ:
Հետաքրքիր ու հուզիչ պատմություն ենք լսել Լուսածին-Ղանիմե տատու ընտանիքի մասին, երբ նրանք դեռ ապրում էին Տիգրանակերտում: Նրա հայր Իբրահիմը մի օր Տիգրանակերտի պարիսպների մոտ գտնում է մահամերձ մի հայ երեխայի, ում տեղահանված ծնողները թողել էին քաղաքի մատույցների մոտ` հույս ունենալով, որ նրան կփրկեն մահից: Իբրահիմը տղային տուն է բերում, բոլորի առջեւ դնում իր շապիկի տակ ու ասում, որ այսուհետ տղան իր զավակն է: Տղային անվանակոչեցին Յուսուֆ: Հետագայում նա տեղափոխվեց Ստամբուլ:
Մորս պապը` Հովհաննես Գրիգորյանը, Կարսից էր: Նրա ծնողները սպանվել էին ցեղասպանության ժամանակ: Հովհաննեսին ու իր ավագ եղբորը հաջողվում է փրկվել: Հետագայում Հովհաննես պապու ավագ եղբայրը անհետանում է Վրաստանում: Եղբայրը այդպես էլ չի կարողանում որեւէ տեղեկություն գտնել նրա մասին: Հովհաննես պապը ապրել է Թբիլիսիում, ամուսնացել ազգությամբ ռուս կնոջ հետ ու մի որդի ունեցել` իմ Հերոս պապուն: Օրերից մի  օր Հովհաննեսը ցանկանում է իր կնոջ` Աննայի ու որդի Հերոսի հետ անցնել Թուրքիայի սահմանը ու փորձել գտնել իր պապական տունը Կարսում, սակայն խորհրդային սահմանապահները ձերբակալում են նրան: Նա բացատրում է, որ ցանկացել է իր կնոջն ու որդուն ցույց տալ իր ծննդավայրը: Տեսնելով, որ նրանք փոքրիկ երեխայի հետ են` սահմանապահները բաց են թողնում նրանց: Հովհաննես պապը այլեւս երբեք չէր տեսնելու իր հայրենիքը:
Հովհաննես պապը անհայտ կորել է Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ: 1943 թվականից հետո նրա մասին որեւէ տեղեկություն չկա: Հերոս պապս մինչ այժմ ապրում է այն հույսով, որ որեւէ տեղեկություն կիմանա հոր մասին:
Իմ ընտանիքն ու ազգը անցել են այս ոճրագործության` ցեղասպանության միջով: Ամբողջ աշխարհն է ականատես եղել Հայոց ցեղասպանությանը: Միլիոնավոր մարդիկ սպանվել են կամ ստիպված եղել լքելու իրենց պատմական հայրենիքն ու ապաստան գտնելու աշխարհի տարբեր երկրներում: Գրեթե յուրաքանչյուր հայ ընտանիք իր մաշկի վրա է զգացել այս ցավը: Ես ապրում եմ ու հնարավորություն ունեմ իմ սերունդներին փոխանցելու այս պատմությունները միայն այն բանի շնորհիվ, որ իմ նախնիներին հաջողվել է փրկվել այդ արհավիրքից: Ես կրում եմ այդ հիշողությունն իմ արյան մեջ: Ես միշտ հիշելու եմ ու պահանջելու արդարություն: Ես Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ եմ:

Родственники, судьба которых неизвества. Снимок сделан в Старом Арабкире.
101 год. Целое столетие. Столетие, полное борьбы за справедливость, полное надежды, что Геноцид армян будет признан. Как могут некоторые события быть забыты или опровергнуты? Как могут преступники заставить мир поверить, будто ничего не было? Как? Если преступник отказывается понести ответственность за свои злодеяния, никто не может остановить других преступников, которые решат пойти на подобное преступление. С этой простой истиной сталкивается современный мир по сей день. 101 год прошёл, но геноцид остаётся частью мировой политики. Геноцид является самым большим злом, которое должно быть предотвращено. Но как? Как можно достичь справедливости, если некоторые страны, считающие себя частью современной цивилизации, по сей день отрицают собственную историю и не признают собственных преступлений.
Я потомок спасшихся от Геноцида.
Семья моей бабушки Тируи Ширинян (мать моего отца) родом из исторического Арабкира, который сейчас находится на территории Турции. Бабушка моей бабушки Мавуш имела сына от первого брака, которого звали Казар Тамгаджян. Казар был из тех храбрецов, которые сражались против турков, пытаясь спасти своих соотечественников от гибели и изгнания. Говорят, что турки боялись встретиться с ним в открытом бою. Он был хорош собой и имел очень красивый голос. Однажды он вернулся домой и решил остаться на ночь, не зная, что его преследовали турки. Собравшиеся родственники и друзья попросили Казара спеть. Когда турки услышали его голос, то обнаружили его, напали на дом и вырезали всех. Казар был молод и не успел заиметь детей.
У Мавуш было трое детей от второго брака - Нектар и близнецы Саркис и Майрени. Саркис был отцом моей бабушки Тируи. Их семье удалось избежать страшной участи своих соотечественников, так как они открыли небольшой госпиталь у себя дома, где ухаживали за ранеными на фронтах Первой мировой войны солдатами турецкой армии. Арабкир был небольшим городом, расположенным далеко от линии фронта, и поэтому в их госпитале было немного раненых. Бывало, что им приходилось прятать трупы умерших в подвале на ночь, закапывая их в холодную землю, а утром поднимать в дом и укладывать в постель, создавая впечатление о наличии раненых. Все это сейчас звучит ужасно, но благодаря этому людям удалось выжить. После Геноцида очень мало армян осталось в Арабкире. Многие из выживших отправились в США, где они основали Союз армян Арабкира. Когда Армения вошла в состав СССР, члены Союза обратились к новым властям с просьбой предоставить им территорию в Ереване, где они смогли бы основать район Новый Арабкир. Тогда отец моей бабушки Саркис жил ещё в историческом Арабкире с матерью, сёстрами, женой Лусин и дочерями Тируи и Ноэм. Они переехали в Армению в 1926 году. Моей бабушке было два года на тот момент. Отец моей бабушки стал одним из основателей нового района Арабкир в Ереване и впоследствии занимал должность руководителя районного совета. У Саркиса и Лусин родилась ещё одна дочь Маник. Сестры Саркиса также вышли замуж и родили детей. Детей Нектар зовут Саркис, Азатуи и Казар Наргузян, а детей Майрени - Седа, Луиза и Амазасп Постанджян.
Мать моей бабушки Лусин переехала в Ереван с мужем и детьми, но её мать и сестры переехали в США, где до сих пор живут их потомки. Мой отец Эдвард Ширинян с любовью вспоминает свою бабушку Лусин. Она была скромной, нежной и доброй женщиной. Отец назвал меня в её честь.
Семья моего деда Карапета Бойразяна (отец моего отца) жила в киликийском городе Мараш. Отцу моего деда Овсепу было 40 дней от роду, когда в 1895 году его отца зарезали турки, когда султан Абдул-Хамид II начал гонения против армян и других христиан. Мать Овсепа Катаринэ больше не вышла замуж и всю жизнь посвятила единственному сыну. До 1913 года Овсеп служил в турецкой армии. Когда начались массовые убийства и гонения армян, они решили бежать из Мараша в Алеппо. Там Овсеп встретил свою будущую супругу Ганимэ, которая была этнической ассирийкой. Её семья также подверглась преследованиям, и им пришлось бежать в Алеппо из родного армянского города Тигранакерт (Диарбекир), так как Ганимэ собирался взять в жены турецкий молла, когда ей было всего 13 лет. Её хотели даже отправить в США, но в этот раз её судьба распорядилась иначе. Ганимэ была светлокожей и голубоглазой девушкой, поэтому когда она вышла замуж за прадеда Овсепа, он назвал её Лусацин, что переводится как «рождённая из света». У них трое детей - Карапет, Вардгес и Арусяк. Их семья жила в Бейруте, а в 1946 году они переехали в Армению. Прадед Овсеп скончался в Армении, а его жена Лусацин в США, куда уже на закате жизни переехала жить к младшему сыну Вардгесу. Судьба распорядилась так, что она попала в США, где могла бы оказаться ещё в юности, если бы не вышла замуж за моего прадеда.
Интересная и трогательная история связана с семьёй прабабушки Ганимэ-Лусацин, когда они ещё жили в Тигранакерте. Однажды её отец Ибрагим нашёл у стен города измученного и голодного армянского ребёнка, которого оставили родители на пути изгнания, надеясь, что его подберут и спасут. Ибрагим привёл мальчика домой, у всех на глазах положил его под свою рубашку и сказал, что отныне он будет его сыном. Ребёнка назвали Юсуфом. Позже он переехал жить в Стамбул.
Дед моей матери Ованес Григорян был из Карса. Его родители были убиты во время Геноцида, а ему со старшим братом чудом удалось спастись. Позже в Грузии без вести пропал брат прадеда Ованеса. Больше никогда Ованес не увидел своего единственного брата. Прадед Ованес жил в Тбилиси, женился на русской женщине, и у них родился сын Эрос - мой дед. Однажды Ованес решил пересечь границу с Турцией с женой Анной и маленьким сыном Эросом, чтобы найти и снова увидеть свой родной дом, но их остановили пограничники и собирались арестовать прадеда Ованеса. Он сказал пограничникам, что лишь желал показать жене и сыну свою родину, и увидев маленького ребёнка у них на руках, их отпустили. Ованес так и не увидел свой родной дом.
Сам Ованес без вести пропал в годы Отечественной войны. С 1943 года о нем нет никаких сведений. Мой дед Эрос до сих пор живёт с надеждой найти хоть какие-то сведения об отце.
Моя семья и мой народ видели ужасы Геноцида. Весь мир видел Геноцид армян. Миллионы людей были убиты или выселены из родных земель. Многие нашли пристанище в разных уголках земного шара. Почти каждая армянская семья прошла через этот ужас. Я живу и имею возможность передать своим потомкам эти истории только благодаря тому, что моим предкам удалось выжить. Я ношу эту память в своей крови. Я всегда буду помнить это и требовать справедливости. Я - потомок спасшихся от Геноцида.