Թերթի խմբագրություն՝ դպրոցում, մանկապարտեզ՝ ուսուցչի տանը - Mediamax.am
Աղանուս, Ապարան, Հակարի, Վուրգավան, Ուռեկան... Բերձորից սկսվում է հետաքրքիր անուններով գյուղերի շարքը։ Մեծ փոսերով ճանապարհ է. աջ թեւին գյուղական պատկերներ են, ձախին՝ կիսաքանդ շենքեր։ Մոտ 60 կիլոմետրը մեկուկես ժամում անցնելուց հետո տեսարանն անակնկալ փոխվում է։ «Իշխանաձոր» ցուցանակով սկսվում է նորակառույց տներով աշխույժ գյուղը։
Դպրոցի բակում բարձր երաժշտություն է։ Աշակերտների մի խումբը պարում է, մյուսները ծառերի ստվերին նրանց ելույթն են դիտում։ Դպրոցական առօրյան սովորականից տարբեր է։ Մոտակա զորամասից նոր են վերադարձել. մայիսյան տոներին նվիրված միջոցառում էին պատրաստել։
Պարապմունքը սկսելու մասին ընկեր Կիրակոսյանի հիշեցումից րոպեներ անց «Արմաթ» լաբորատորիան դառնում է մարդաշատ: Մեծ ու փոքր, տարբեր խմբերի աշակերտներ տեղավորվում են համակարգիչների առջեւ։
«Իրենք շատ ճիշտ են հասկանում, զգում պահը։ Կարող են դասի ընթացքում ինձ ջղայնացնել, բայց եթե մեկը գալիս է դասալսման, աշխարհի ամենապուպուշ էրեխեքն են դառնում»,- ժպտալով պատմում է Սամվել Կիրակոսյանը, որն Իշխանաձորի դպրոցում աշխարհագրություն է դասավանդում եւ ղեկավարում «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիան։
Երեխաները սկսում են համակարգիչներում փնտրել իրենց ստեղծած խաղերը։ Կարեւոր չէ՝ ուրիշները դրանք կխաղան, թե չէ։ Այսպես փորձառություն են կուտակում լուրջ նախագծերի համար։
- Մատոռով նավակ ենք սարքել, անօդաչու ինքնաթիռների վրա էինք աշխատում, մատոռները չհերիքեցին։
- Էստեղ սովորածն առօրյայում շատ պետք է։ Մկան թակարդ էի սարքել հոսանքով, բայց երեւի մի բան սխալ էինք արել, միացնելուց գմփաց։
«Արմաթ»-ի աշխատանքը նորություն է նաեւ Սամվելի համար. միաժամանակ սովորում ու սովորեցնում է։ Դասավանդելու փորձառությունն էլ մեծ չէ։ Որպես կամավոր՝ Լեհաստանում մասնակցել է դպրոցում իրականացվող ծրագրերի, բայց ուսուցչի աշխատանքը շատ տարբեր է։
«Լեհաստանում ամենաշատը մի շաբաթով ես մտնում դպրոց, հատուկ հյուր ես, էրեխեքն էլ ուրիշ են։ Քո ծրագիրն անում ես, բոլորն ուրախ-երջանիկ են, ու վերջ։ Իսկ էստեղ ես սովորական ուսուցիչ եմ, օտար չեմ, ինձ զգում եմ այս դպրոցի ու գյուղի մի մասնիկը։ Հետաքրքիր է այդ դժվարությունները հաղթահարելը, պայմաններ ստեղծելը, խոչընդոտներից չհիասթափվելը։ Շատ կարեւոր փորձ է»։
Վերադառնա՞լ, թե՞ մնալ արտերկրում, ի՞նչ անել վերադառնալուց հետո… հարցերը Սամվելին ուղղորդեցին «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»։ Ծրագրին դիմել է հենց Լեհաստանից, սկայպով անցել առաջին մի քանի փուլը։ Ասում է, որ փնտրում էր ոչ գրասենյակային, հետաքրքիր աշխատանք, որով կզբաղվեր ոչ թե գումար աշխատելու, այլ նպատակի համար ու հաճույքով։
Լեհաստանից հետո հարազատների հետ շփվել չի հասցրել: Մտածել է տանը՝ Վանաձորին մոտ մի համայնքում կաշխատի, բայց եկել է Արցախ։ Սկզբում անսովոր է եղել, հիմա ուրախ է, որ Արցախում է ու հենց Իշխանաձորում։
Գյուղն ազատագրվել է 1993 թվականին: Վերաբնակեցնողները հիմնականում Լոռիից էին, հետո եկան Հայաստանի այլ մարզերից, Սփյուռքից։ Մոտ 600 բնակիչ ունեցող Իշխանաձորն այսօր Արցախի ամենաարագ զարգացող գյուղերից է։
Դպրոցի տնօրենն ասում է, որ Իշխանաձորում կան լավ կյանքի համար անհրաժեշտ պայմաններ, միակ խնդիրը ճանապարհներն են։ Վերաբնակիչների աջակցության տարբեր ծրագրեր են գործում՝ տուն, անասուն են տալիս, հողը բերրի է, գյուղը Հակարի գետի ափին է, ջրի խնդիր չունեն, ձմեռն էլ չնկատեցին, թե ինչպես անցավ։
«Ամեն տեսակի բարբառ կարող եք լսել։ Մի տեղ Լոռվա խոսվածքն է հնչում, հետո  թեքվում եք՝ Շիրակի, մի քիչ էլ գնաք՝ Գորիսի ու Ղարաբաղի բարբառ, արեւմտահայերեն»,- գյուղի մշակութային բազմազանությունն է նկարագրում Սամվելը։
Իշխանաձորում հետաքրքիր պատմությունները քիչ չեն։ Որպեսզի դրանց մասին շատերն իմանան ու ճանաչեն Իշխանաձորի տաղանդավոր երեխաներին, որոշել են թերթ հրատարակել։ Անվան շուրջ երկար մտածելուց հետո կանգ են առել գյուղի խորհրդանիշը դարձած նռան վրա։
««Նռանե» թերթը բաղկացած է լինելու 4 բաժնից։ Ընտրել ենք 8 մասնակից՝ ամեն բաժնի համար մի լրագրող եւ օպերատոր։ Խմբով հավաքվում, որոշում ենք ինչ թեմայով աշխատել։ Ներկայացնելու ենք դպրոցի անցուդարձը, համայնքի կյանքը, երեխաների ստեղծագործությունները։ Ես ուզում եմ մասնակցել այս աշխատանքներին, որովհետեւ սիրում եմ մարդկանց հետ շփվել, հարցեր տալ»,- ասում է 8-րդ դասարանցի աշակերտը։
Սամվելը դրամաշնորհային ծրագրի էր դիմել։ Ստացած գումարով հոգում են թերթի տպագրական ծախսերը, նաեւ կայք են ստեղծել,  ֆոտոխցիկ գնել։ Եթե գումարը բավարարի, միկրոֆոններ, լույսեր, շտատիվ կգնեն, բեյջեր կպատրաստեն։ Ասում են՝ «Նռանե»-ն Արցախում առաջին դպրոցական թերթն է լինելու։
«Մեր դպրոցի երեխաները շատ ակտիվ են, բաց, ուզում են երեւալ, ուզում են իրենց մասին խոսեն, նկարեն, հարցազրույց վերցնեն իրենցից։ Մտածեցի, որ դրան հասնելու տարբերակներից մեկը թերթ ունենալն է»,- ասում է Սամվելը։
Իրար կպած տնակներից մեկում, որտեղ հիմնականում խմբակներն են գործում, Սամվելին տուն են հատկացրել։ Այստեղ հաճախ հավաքվում են չորս երիտասարդ գործընկերներով ու քննարկում համայնքային ծրագրերը։
- Էլ նոր բան մի՛ մտածի, օրը 4 ժամ ենք քնում,- Սամվելին է դիմում մաթեմատիկայի ուսուցչուհի Արմինե Մաթեւոսյանը։- Շատ ակտիվ կյանքով ենք ապրում ու չենք ուզում մտածել, որ Սամվելը պիտի գնա։
Հանդիպումներից մեկի ժամանակ քննարկում էին գյուղի կարիքները։ «Հասկացանք, որ ճանապարհներից հետո առաջինը մանկապարտեզի խնդիրն է։ Ճանապարհներինը՝ չէ, բայց մանկապարտեզի հարցը կամաց-կամաց լուծվում է»,- ասում է Սամվելը։
Ապրիլից իր տան մի սենյակը «նվիրել» է երեխաներին։ Այստեղ հասարակական հիմունքներով գործում է «Գտնված երազ» զարգացման կենտրոնը։ Գյուղում մինչեւ 6 տարեկան շուրջ 90 երեխա կա։ Երբ գալիս է նրանց դպրոց գնալու տարիքը, դժվարությունների առաջ են կանգնում ե՛ւ երեխաները, ե՛ւ ուսուցիչները։ Նախադպրոցական կրթության կարիքը շատ է զգացվում։
Սամվելն ու երեք գործընկերը՝ Արմինեն, Թեհմինեն եւ Արթուրը, աշխատանքի բաշխում են արել, ուսումնասիրում տարիքային հոգեբանություն, երեխաների հետ աշխատելու հմտություններ ձեռք բերում։ Շաբաթը երկու օր կենտրոն է հաճախում 3-4 տարեկան 12 երեխա։
«Ուսուցողական խաղեր են խաղում, մուլտֆիլմեր դիտում, շփվում են իրենց տարեկիցների հետ, կարգ ու կանոն են սովորում։ Երբ առաջին դասարան գնան, տարբերությունը կտեսնենք»,- ասում է Արմինեն։
Զարգացման կենտրոնին ավելի մեծ տարածք են տրամադրել, որն այս  պահին նորոգում են։ Խաղեր ու խաղալիքներ են նվեր ստացել, նաեւ ֆինանսական աջակցություն։
- Չմոռանաս՝ ինչ պիտի առնես, ցուցակը գրպանումդ է,- Սամվելին հիշեցնում են Արմինեն ու Թեհմինեն։ Երեւանից գորգեր, պաստառներ պիտի գնի։ Շատ են ուզում, որ «Գտնված երազ»-ը ժամանակակից կենտրոն դառնա, ավելի շատ երեխա ընդգրկեն։
Սամվելը Երեւան գնում է 1-2 ամիսը մեկ, Վանաձոր՝ ավելի հազվադեպ. 8 ժամ ճանապարհը դժվար է հաղթահարել։ Գնալուց էլ գործերն արագ ավարտում է, որ շուտ վերադառնա՝ խաղաղություն է փնտրում, քաղաքի շարժն ու աղմուկը հոգնեցնում են։
«Ես սովորել էի լավ պայմաններին, իսկ էսպես վերադառնում ես իրականություն,  որտեղ այլ պայմաններում ապրող մարդիկ էլ կան։ Կամ պետք է կարողանաս էնպես անել, որ ընդհանուր կյանքի որակը լավանա, կամ փորձես մի քիչ էդ մարդկանց նման ապրել։
Էստեղ շատ բան սովորեցի։ Քաղաքում կամ արտերկրում շփվում ես էն մարդկանց հետ, որոնք քեզ դուր են գալիս։ Իսկ գյուղում պիտի բոլորի հետ շփվես։ Դա կյանքի հմտություններ է տալիս, հասկանում ես, որ չկան ընդգծված լավ ու վատ մարդիկ, կյանքը շատ ներդաշնակ է»։
Սամվելը դասերին զուգահեռ փորձում է գլուխ բերել բոլոր ծրագրերը: Հույս ունի, որ մինչեւ հաջորդ տարի՝ Իշխանաձորից հեռանալը, կհասցնի աշակերտներից մեկին պատրաստել որպես «Արմաթ»-ի խմբակավար, թերթի աշխատանքը կանոնավոր  ընթացքի մեջ կգցի, ու կունենան առանձին մանկապարտեզ:

Editorial office at the school, kindergarten at the teacher’s house - Mediamax.am
Aghanus, Aparan, Hakari, Vurgavan, Urekan… This list of Armenian villages with curious names begins at Berdzor: countryside on the right, half-ruined buildings on the left of a bumpy road. It takes an hour and a half to pass 60km, and then the landscape changes dramatically. A lively village with new houses opens to the view. The sign reads “Ishkhanadzor”.
Loud music is playing in the school yard. A group of students is dancing, others are watching from under the canopy of the trees. School routine is different today because of celebration of May holidays, and the students are rehearsing for the performance.
Minutes after Mr. Kirakosyan reminds the kids they have to start the lesson, the school’s engineering laboratory “Armath” is full. Students of different grades and age groups are at the computer desks.
“They can read the atmosphere in the room very well. Sometimes they tease me during the lessons, but if someone comes to watch them study, they turn into little angels,” Samvel Kirakosyan says with a smile. He teaches geography at Ishkhanadzor school and is a coach at the “Armath” lab.
The kids get on with the work and open the games they are developing. It doesn’t matter if anyone ever plays them, what matters is the experience the students gain in the process.
“We made motor boats and then worked on drones,” a student tells us.
“What we learn here is very useful in our daily life. I made an electric mousetrap, but I must have done something wrong because it exploded when I first turned it on,” says another.
“Armath” is a novelty for Samvel too. He learns as much as he teaches. Samvel’s experience in teaching isn’t that vast: he volunteered for a program in Poland, but his work in Ishkhanadzor is different.
“In Poland, I would stay no more than a week at each school. I was a special guest, I completed my program, everyone was happy, and then I left. Here, I am an ordinary teacher. I am not a foreigner for them; I feel like a part of this school and this village. Overcoming difficulties, making things work and keeping faith is exciting. This experience is very important,” says Samvel.
Stay abroad or return home? And what would he do if he returned? These questions led Samvel to Teach For Armenia (TFA). He applied while he was still in Poland and did the first interviews on Skype. Samvel says he was searching for an interesting occupation, not an office job, but something that he would do for a purpose, not just to make money.
Samvel didn’t get to spend time with family when he came back from Poland. He thought he would be assigned somewhere near his home, in Vanadzor, but TFA sent him to Artsakh. It took time for him to get used to the place, but now Samvel is happy to teach the kids in Ishkhanadzor.
The village was liberated in 1993. Re-settlers mainly came from Lori, later from other Armenian marzes and the Diaspora. With a population of around 600, Ishkhanadzor is one of the fastest developing villages in Artsakh.
The school principal believes Ishkhanadzor gives people all opportunities to have a good life, and the worn-down roads are the only problem: the settlers received assistance in the form of houses and cattle; the land is fertile; the village stands on the bank of River Hakari, which means it has no difficulty with water supply; people heat their houses, so winter cold is not an issue.
“You will hear all kinds of dialects in Ishkhanadzor. Take a walk and you hear Lori dialect at one corner, Goris and Karabakh dialects at another, and then there’s Western Armenian,” Samvel describes the cultural diversity of the village.
There is no shortage of curious stories in Ishkhanadzor. Local students decided to start a newspaper to share them, and after long discussions on the name, they chose the symbol of the village, pomegranate in Armenian.
“The “Nraneh” newspaper will have 4 sections. We selected 8 members of staff: a reporter and an cameraman per section. We choose the topic together. Our newspaper will report about the school events, the community, creative works of local kids. I want to be involved, because I like to socialize, ask people questions,” says a student from the 8th grade.
Samvel applied for a grant, and that is how the school covers the expenses for the newspaper. They created a website too and bought a camera. If there’s enough money left, they will purchase microphones, lights and a tripod, and make badges. According to the young journalists, “Nraneh” will be the first school newspaper in Artsakh.
“Children are very active. They want to be seen, they want to talk about themselves, report stories, do interviews. I thought that a newspaper would be a great opportunity for that,” explains Samvel.
He was provided accommodation at one of the houses that host school clubs. Samvel and three other young teachers often gather there to discuss local affairs.
“No new ideas, please, we already get just 4 hours of sleep,” says Math teacher Armine Matevosyan. She adds, “We’re leading really active lives, and we don’t want to think Samvel will be leaving one day.”
The teachers talk about the needs of the village as well. “The second most urgent problem, after the roads, is the kindergarten. That one is close to complete resolution, though,” says Samvel.
In April, he “dedicated” a room in his house to kids: Samvel hosts “Gtnvats Yeraz” (A Dream Discovered) development center there, which operates on a voluntary basis. There are around 90 children under 6 years old in the village. When it’s time for them to go to school, both kids and teachers are dealing with problems caused by the lack of pre-school education.
Samvel and three of his colleagues – Anush, Tehmine and Artur – divided the workload between themselves. They study psychology of different age groups and obtain skills to work with children. 12 kids aged 3 to 4 come to the center twice a week.
“They play educational games, watch cartoons, socialize with peers, learn discipline. When they go to school, we’ll see the difference,” says Anush.
The center was given a bigger place, which is now being renovated. People donated games and toys to the center, and it also received financial assistance.
“Don’t forget anything. The shopping list is in your pocket,” Anush and Tehmine remind Samvel. He is supposed to buy carpets and posters from Yerevan. They really want “Gtnvats Yeraz” to become a modern center and involve more kids.
Samvel travels to Yerevan once a month or once in 2 months. Trips to Vanadzor are rarer: the road takes 8 hours. Samvel tries to do everything quickly to get back to Ishkhanadzor sooner, because the movement and noise in the big city are exhausting.
“I was so used to good living conditions. This is a reality check, you are reminded that many people live in different conditions. You either have to work to improve the quality of life or try to live like these people,” says Samvel. He adds, “I have learned so much here. In the city and abroad you only socialize with people you like, but in the village, you have to communicate with everyone. It gives you valuable skills. You begin to understand there aren’t extremely good or bad people, and life has harmony.”
Parallel to teaching, Samvel is trying to supervise all projects he started. He hopes that by the time he leaves Ishkhanadzor next year, “Armath” lab will have a new head, “Nraneh” will work as a regular newspaper, and the village will have a kindergarten.