Թուրքիան «քարտ-բլանշ» է ստացել ԱՄՆ-ից, կարծում է Ռուբեն Սաֆրաստյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը մտնում է համաշխարհային զարգացումների նոր ժամանակաշրջան, եւ դա կանդրադառնա նաեւ Թուրքիայի քաղաքականության վրա:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Ռուբեն Սաֆրաստյանի կարծիքով, վերջին ամիսներին Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի հարաբերությունների վատթարացման արդյունքում անխուսափելիորեն կաճի Թուրքիայի նշանակությունը ԱՄՆ հաշվարկներում:
«Սա ոչ միան հարաբերությունների սրացում է, այլեւ նոր աշխարհակարգի ձեւավորման փուլ: Թուրքիան ժամանակին կարողացավ օգտվել ձեւավորվող իրավիճակից, արդյունքում դա բերելու է Թուրքիայի հակառուսական քաղաքականության ուժեղացմանը եւ այդ երկրի դիրքի ամրապնդմանը տարածաշրջանում»,- ասել է գիտնականը:
Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշել է, որ Թուրքիան «քարտ-բլանշ» է ստացել ԱՄՆ-ից իր գործողությունների համար: Արեւելագետը հավելել է, որ այս իրավիճակը հնարավորություն է տալիս Թուրքիային ավելի ակտիվ պայքարել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ:

Turkey got “carte blanche” from the U.S., Ruben Safrastyan thinks
Yerevan /Mediamax/. Director of Institute of Oriental Studies of Armenian National Academy of Sciences Ruben Safrastyan said today that Armenia is entering a new phase of global developments and it will exert its impact on Turkey’s policy.
Ruben Safrastyan believes that the deterioration of relations between Russia and the U.S. over the past months will inevitably increase Turkey’s significance in U.S. calculations, Mediamax reports.
“It’s not only about exacerbation of relations but also about a stage of shaping a new world order. Turkey once managed to take advantage of the newly emerging situation and it will result in strengthening of Turkey’s anti-Russian policy, and Turkey will fortify its position in the region”, said the scientist.
Ruben Safrastyan pointed out that Turkey has received “a carte blanche” from the U.S. for its actions. The expert of Oriental Studies added that the situation provides a chance for Turkey to fight more actively against Armenian Genocide recognition.