Հայաստանում հարցվածների 70%-ը կարծում է, որ ազատ է ասելու այն, ինչ մտածում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նախորդ տարվա համեմատ 10%-ով ավելի շատ մարդիկ են կարծում, որ Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր չէ (18%-ից` 28%):
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին են վկայում Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամի Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոններ (ՀՌԿԿ) ծրագրի տարածաշրջանում իրականացվող ամենամյա «Կովկասյան բարոմետր» հետազոտության արդյունքները:
ՀՌԿԿ-Հայաստանի տնօրեն Հեղինե Մանասյանն այսօր ասել է, որ նախորդ տարվա համեմատ 10%-ով աճել է նաեւ այն մարդկանց թիվը, ովքեր կողմ են տարբեր տեսակի բողոքի ակցիաներ կազմակերպել (56%-ից 66%):
Միեւնույն ժամանակ, Հայաստանում հարցվածների 70%-ը կարծում է, որ ազատ է ասելու այն, ինչ մտածում է: Վրաստանում այդ ցուցանիշը կազմում է 66%, Ադրբեջանում`49%:
Հեղինե Մանասյանը նաեւ նշել է, որ ռուսերենի, անգլերենի, համակարգչի իմացության, ինչպես նաեւ համացանցից օգտվելու տեսանկյունից այս տարի առաջին տեղում է Հայաստանը:
Այն հարցին, թե արդյո՞ք ճիշտ ուղղությամբ է զարգանում իրենց երկրի քաղաքականությունը, Հայաստանում դրական պատասխան է տվել հարցվածների 13, Ադրբեջանում` 40 եւ Վրաստանում` 51%-ը:
Որպես երկրի առջեւ ծառացած առաջնային խնդիրներ Հայաստանում եւ Վրաստանում համարում են գործազրկությունը (համապատասխանաբար 46% եւ 51%) եւ աղքատությունը (16% եւ 11%), իսկ Ադրբեջանում` չլուծված տարածաշրջանային կոնֆլիկտները`49%:
Հայաստանում բոլոր հաստատություններից ամենաշատը վստահում են իրենց դավանած կրոնի հաստատությանը (մոտ 75%) եւ բանակին (մոտ 66%), ամենաքիչը` կուսակցություններին, ԱԺ-ին, ՀԿ-ներին, լրատվամիջոցներին, ոստիկանությանը եւ այլն: Ադրբեջանում ամենամեծ ցուցանիշն է կազմում վստահությունը երկրի նախագահի նկատմամբ:
Հետազոտությունն անցկացվել է 2012թ. Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի շուրջ 6 000 տնային տնտեսություններում: Հայաստանի ողջ տարածքում դեմ առ դեմ հարցազրույցների 2012թ. մասնակցել են 2384 չափահաս քաղաքացիներ:
Հիմնական հարցաթերթը պարունակում է Հարավային Կովկասի երկրներում ժողովրդագրական, սոցիալական, քաղաքական եւ տնտեսական զարգացումների վերաբերյալ մոտ 100 հարց:
Հետազոտության հավաքագրված տվյալների բազան, հարցաթերթը, մեթոդաբանության մանրամասները հասանելի են ՀՌԿԿ-Հայաստանի կայքում` http://www.crrc.am/index.php/lo/14/164:

70% опрошенных в Армении считают, что вольны говорить то, что думают - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. По сравнению с прошлым годом на 10% больше людей считает, что Армения не является демократической страной (рост с 18% до 28%).
Как сообщает Медиамакс, об этом свидетельствуют результаты ежегодного исследования, проведенного в Кавказском регионе программой Кавказские центры исследовательских ресурсов (КЦИР) Фонда сотрудничества Евразия.
Директор армянского представительства КЦИР Егине Манасян заявила сегодня, что по сравнению с прошлым годом на 10% также увеличилось количество людей, которые выступают за организацию различного рода акций протестов (с 56% до 66%).
Параллельно с этим, 70% опрошенных в Армении считают, что они вольны говорить то, что думают. В Грузии этот показатель составляет 49%.
Егине Манасян отметила, что в этом году Армения находится на первом месте по знанию русского, английского языков, компьютерных навыков, а также по пользованию интернетом.
На вопрос, развивается ли политика их стран в правильном направлении, в Армении позитивный ответ дали 13%, в Азербайджане – 40%, а в Грузии – 51%.
Основной проблемой страны в Армении и в Грузии считают безработицу (соответственно 46% и 51%) и бедность (16% и 11%), а в Азербайджане – нерешенные региональные конфликты (49%).
В Армении из всех структур больше всего доверяют своим религиозным организациям (около 75%) и армии (около 66%), меньше всего – партиям, парламенту, общественным организациям, СМИ, полиции и т.д. В Азербайджане самый большой показатель доверия -к президенту страну.
Исследование было проведено в 2012 году в около 6000 домашних хозяйств в Армении, Грузии и Азербайджане. На всей территории Армении в интервью лицом к лицу в течение 2012 года участвовали 2384 совершеннолетних гражданина.
Основной опросный лист включает в себя около 100 вопросов о развитиях в демократической, социальной, политической и экономической сферах Южного Кавказа.
База данных исследования, опросный лист, детали методологии доступны здесь: http://www.crrc.am/index.php/lo/14/164.