Սիրիական ճգնաժամի հետեւանքով Հայաստան է գաղթել շուրջ 5000 փախստական - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սիրիական ճգնաժամի հետեւանքով մինչեւ օրս Հայաստան է գաղթել շուրջ 5000 փախստական: Նրանց մեծ մասն էթնիկ հայեր են:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնել է ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (UNHCR) երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Դամթյու Դեսալեյնը:
«5000-ից միայն 400 են դիմել փախստականի կարգավիճակ ստանալու համար: Նրանցից 150-ն արդեն ստացել են փախստականի կարգավիճակ»,- տեղեկացրել է Դամթյու Դեսալեյնը:
Նա նշել է, որ սիրիահայերը Հայաստանում պաշտոնական ապաստան ստանալու կարիք չեն զգում, քանի որ ՀՀ Կառավարությունն արդեն ընդունել է նրանց որպես հայրենակիցների:

Армения уже приняла около 5000 сирийских беженцев - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Со времени начала конфликта в Сирии Армения приняла около 5000 беженцев из этой страны, большинство из которых - этнические армяне.
Как сообщает Медиамакс, об этом заявил сегодня глава ереванского офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев (UNHCR) Дамтью Десалейн.
«Только 400 из 5000 сирийцев обратились для получения статуса беженца. 150 из них уже получили этот статус»,- сказал глава офиса.
Он отметил, что сирийские армяне не чувствуют необходимость получать официальное убежище в Армении, поскольку правительство Армении рассматривает их в качестве соотечественников.
Кроме того, большая часть сирийских армян намерена вернуться в Сирию после урегулирования ситуации в этой стране, заметил Дамтью Десалейн.