Սիրիական ճգնաժամի հետեւանքով Հայաստան է գաղթել շուրջ 5000 փախստական - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սիրիական ճգնաժամի հետեւանքով մինչեւ օրս Հայաստան է գաղթել շուրջ 5000 փախստական: Նրանց մեծ մասն էթնիկ հայեր են:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնել է ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (UNHCR) երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Դամթյու Դեսալեյնը:
«5000-ից միայն 400 են դիմել փախստականի կարգավիճակ ստանալու համար: Նրանցից 150-ն արդեն ստացել են փախստականի կարգավիճակ»,- տեղեկացրել է Դամթյու Դեսալեյնը:
Նա նշել է, որ սիրիահայերը Հայաստանում պաշտոնական ապաստան ստանալու կարիք չեն զգում, քանի որ ՀՀ Կառավարությունն արդեն ընդունել է նրանց որպես հայրենակիցների:

Photo: Karen Minasyan (RFE/RL)
Yerevan/Mediamax/. Since the start of the Syrian conflict, Armenia has received about 5000 refugees from this country and the majority of them are ethnic Armenians.
Head of Yerevan Office of United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) Damtew Dessalegne stated this today, Mediamax reports.
"Only 400 out of 5000 Syrians applied for getting a status of refugees. 150 of them have already gained the status", said the Head of the Office.
He noted that the Syrian Armenians don't feel the need for getting an official refuge in Armenia as the Armenian government considers them as compatriots.
Besides, the majority of the Syrian Armenians are going to return to Syria after the situation is settled in the country, noted Damtew Dessalegne.