Լուսանկարը` REUTERS/Ali Jarekji
Այս շաբաթվա անսպասելի իրադարձություններից մեկը Իրանի Գերագույն առաջնորդի գլխավոր խորհրդական, Իրանի նախկին արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Վելայաթիի հասցեին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի  արված արտահայտություններն էին:
«Ալ-Արաբիյա» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում մեկնաբանելով իրանական իշխանությունների արձագանքը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորություններին, Իլհամ Ալիեւը, մասնավորապես, ասել էր.
«Իրանի պաշտոնական դիրքորոշումը նոր զարգացումների վերաբերյալ մենք համարում ենք շատ ողջամիտ եւ շատ դրական։ Երբ ասում եմ «պաշտոնական դիրքորոշում», նկատի ունեմ նախագահի եւ արտաքին գործերի նախարարի դիրքորոշումը։ Լսվում էին որոշ նախկին պաշտոնյաների ձայներ, որոնք այժմ խորհրդականներ են կոչվում։ Չգիտեմ, թե ինչ խորհուրդներ են իրենք տալիս։
Այդ դիրքորոշումը մեզ համար բացարձակապես կարեւոր չէ։ Այն մեզ համար ոչ մի իմաստ չունի, քանի որ մեր միջպետական հարաբերությունները կառավարությունների, նախագահների, արտաքին գործերի նախարարների միջեւ են։ Հետեւաբար, մենք լիովին անտեսում ենք այն կեղծ նարատիվները, որոնք տարածում են այսպես կոչված խորհրդականները»։
Ալի Աքբար Վելայաթին միջազգային քաղաքականության «աստղերից» էր 1980-ական թվականների վերջից մինչեւ 2000-ականների սկիզբը: Որոշեցինք ներկայացնել նրա գործունեությունը REUTERS գործակալության 10 արխիվային լուսանկարներով:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Վելայաթին 1988 թվականի օգոստոսին ժամանում է ՄԱԿ-ի Ժնեւի գրասենյակ ՝ վերսկսելու բանակցությունները Իրաքի հետ 8-ամյա պատերազմն ավարտելու վերաբերյալ:
Լուսանկարը` Rick Wilking
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Վելայաթին սիրիացի պաշտոնակից Ֆարուք Ալ-Շարաայի հետ Դամասկոսում 1989 թվականի հոկտեմբերի 28-ին:
ԽՍՀՄ արտաքին գործերի նախարար Էդուարդ Շեւարդնադզեն զրուցում է իրանցի գործընկեր Ալի Աքբար Վելայաթիի հետ ՄԱԿ-ի Նյու Յորքի կենտրոնակայանում 1990 թվականի սեպտեմբերի 29-ին:
Լուսանկարը` REUTERS/Nina Berman
Ալի Աքբար Վելայաթին հանդիպում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Խավիեր Պերես դե Կուելյարի հետ ՄԱԿ-ի Նյու Յորքի կենտրոնակայանում 1990 թվականի սեպտեմբերի 26-ին:
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւն ընդունում է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Վելայաթիին Ալմաթիում 1997 թվականի ապրիլի 18-ին:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Եվգենի Պրիմակովն ողջունում է իր իրանցի գործընկեր Ալի Աքբար Վելայաթիին Մոսկվայում 1997 թվականի հունիսի 26-ին:
Ալի Աքբար Վելայաթին 1997 թվականի հունիսի 14-ին Ստամբուլում դիմավորում է Իրանի նախագահ Ալի Աքբար Հաշեմի Ռաֆսանջանիին:
ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդ Խալեդ Մեշաալը զրուցում է Իրանի Գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի միջազգային հարցերով գլխավոր խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթիի հետ Դամասկոսում 2010 թվականի օգոստոսի 8-ին:
Իրանի Գերագույն առաջնորդի գլխավոր խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին (աջից) եւ «Հեզբոլլահ»-ի առաջնորդի տեղակալ շեյխ Նաիմ Քասեմը (կենտրոնում) Բեյրութում 2016 թվականի մայիսի 5-ին:
Լուսանկարը` REUTERS/Aziz Taher
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն եւ Իրանի Գերագույն առաջնորդի գլխավոր խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին Մոսկվայում 2018 թվականին:

«Так называемый советник» Али Акбар Велаяти в 10 фотографиях - Mediamax.am
Министр иностранных дел СССР Эдуард Шеварднадзе беседует с иранским коллегой Али Акбаром Велаяти в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке 29 сентября 1990 года.
Фото: REUTERS/Nina Berman
Фото: Rick Wilking
Фото: REUTERS/Ali Jarekji
Фото: REUTERS/Aziz Taher
Одним из неожиданных событий этой недели стали высказывания президента Азербайджана Ильхама Алиева в адрес главного советника Верховного лидера Ирана, бывшего министра иностранных дел Ирана Али Акбара Велаяти.
Комментируя в интервью телеканалу «Аль-Арабия» реакцию иранских властей на договоренности, достигнутые 8 августа в Вашинтоне между лидерами США, Армении и  Азербайджана, Ильхам Алиев, в частности, сказал:
«Что касается официальной позиции Ирана в отношении новых событий, мы считаем ее очень разумной и очень позитивной. Говоря «официальная позиция», я имею в виду позицию президента и министра иностранных дел. Раздавались голоса некоторых бывших чиновников, которых теперь называют советниками. Я не знаю, какие советы они дают. Эта позиция для нас совершенно не важна. Она не имеет для нас никакого значения, поскольку наши межгосударственные отношения – это отношения между правительствами, президентами, министрами иностранных дел. Поэтому мы полностью игнорируем эти ложные нарративы, которые распространяют так называемые советники»
Али Акбар Велаяти был одним из главных действующих лиц международной политики с конца 1980-х и до начала 2000-х, и мы решили представить его деятельность в 10-и архивных фотографиях агентства REUTERS.
Министр иностранных дел Ирана Али Акбар Велаяти прибывает в штаб-квартиру ООН в Женеве в августе 1988 года для возобновления переговоров с Ираком о прекращении 8-летней войны.
Министр иностранных дел Ирана Али Акбар Велаяти с сирийским коллегой Фаруком Аль-Шараа в Дамаске 28 октября 1989 года.
Али Акбар Велаяти встречается с генеральным секретарем ООН Хавьером Пересом де Куэльяром в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке 26 сентября 1990 года.
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев принимает министра иностранных дел Ирана Али Акбаром Велаяти в Алматы 18 апреля 1997 года.
Министр иностранных дел России Евгений Примаков приветствует своего иранского коллегу Али Акбара Велаяти в Москве 26 июня 1997 года.
Али Акбар Велаяти встречает президента Ирана Али Акбара Хашеми Рафсанджани по прибытии в Стамбул 14 июня 1997 года.
Лидер ХАМАС Халед Машааль беседует с главным советником верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи по международным делам Али Акбаром Велаяти после встречи в Дамаске 8 августа 2010 года.
Главный советник верховного лидера Ирана Али Акбар Велаяти (справа) и заместитель лидера «Хезболлы» шейх Наим Кассем (в центре) в Бейруте 5 мая 2016 года.
Президент России Владимир Путин и главный советник верховного лидера Ирана Али Акбар Велаяти в Москве в 2018 году.