Լուսանկարը` REUTERS/Ali Jarekji
Այս շաբաթվա անսպասելի իրադարձություններից մեկը Իրանի Գերագույն առաջնորդի գլխավոր խորհրդական, Իրանի նախկին արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Վելայաթիի հասցեին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի  արված արտահայտություններն էին:
«Ալ-Արաբիյա» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում մեկնաբանելով իրանական իշխանությունների արձագանքը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորություններին, Իլհամ Ալիեւը, մասնավորապես, ասել էր.
«Իրանի պաշտոնական դիրքորոշումը նոր զարգացումների վերաբերյալ մենք համարում ենք շատ ողջամիտ եւ շատ դրական։ Երբ ասում եմ «պաշտոնական դիրքորոշում», նկատի ունեմ նախագահի եւ արտաքին գործերի նախարարի դիրքորոշումը։ Լսվում էին որոշ նախկին պաշտոնյաների ձայներ, որոնք այժմ խորհրդականներ են կոչվում։ Չգիտեմ, թե ինչ խորհուրդներ են իրենք տալիս։
Այդ դիրքորոշումը մեզ համար բացարձակապես կարեւոր չէ։ Այն մեզ համար ոչ մի իմաստ չունի, քանի որ մեր միջպետական հարաբերությունները կառավարությունների, նախագահների, արտաքին գործերի նախարարների միջեւ են։ Հետեւաբար, մենք լիովին անտեսում ենք այն կեղծ նարատիվները, որոնք տարածում են այսպես կոչված խորհրդականները»։
Ալի Աքբար Վելայաթին միջազգային քաղաքականության «աստղերից» էր 1980-ական թվականների վերջից մինչեւ 2000-ականների սկիզբը: Որոշեցինք ներկայացնել նրա գործունեությունը REUTERS գործակալության 10 արխիվային լուսանկարներով:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Վելայաթին 1988 թվականի օգոստոսին ժամանում է ՄԱԿ-ի Ժնեւի գրասենյակ ՝ վերսկսելու բանակցությունները Իրաքի հետ 8-ամյա պատերազմն ավարտելու վերաբերյալ:
Լուսանկարը` Rick Wilking
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Վելայաթին սիրիացի պաշտոնակից Ֆարուք Ալ-Շարաայի հետ Դամասկոսում 1989 թվականի հոկտեմբերի 28-ին:
ԽՍՀՄ արտաքին գործերի նախարար Էդուարդ Շեւարդնադզեն զրուցում է իրանցի գործընկեր Ալի Աքբար Վելայաթիի հետ ՄԱԿ-ի Նյու Յորքի կենտրոնակայանում 1990 թվականի սեպտեմբերի 29-ին:
Լուսանկարը` REUTERS/Nina Berman
Ալի Աքբար Վելայաթին հանդիպում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Խավիեր Պերես դե Կուելյարի հետ ՄԱԿ-ի Նյու Յորքի կենտրոնակայանում 1990 թվականի սեպտեմբերի 26-ին:
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւն ընդունում է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Ալի Աքբար Վելայաթիին Ալմաթիում 1997 թվականի ապրիլի 18-ին:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Եվգենի Պրիմակովն ողջունում է իր իրանցի գործընկեր Ալի Աքբար Վելայաթիին Մոսկվայում 1997 թվականի հունիսի 26-ին:
Ալի Աքբար Վելայաթին 1997 թվականի հունիսի 14-ին Ստամբուլում դիմավորում է Իրանի նախագահ Ալի Աքբար Հաշեմի Ռաֆսանջանիին:
ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդ Խալեդ Մեշաալը զրուցում է Իրանի Գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի միջազգային հարցերով գլխավոր խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթիի հետ Դամասկոսում 2010 թվականի օգոստոսի 8-ին:
Իրանի Գերագույն առաջնորդի գլխավոր խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին (աջից) եւ «Հեզբոլլահ»-ի առաջնորդի տեղակալ շեյխ Նաիմ Քասեմը (կենտրոնում) Բեյրութում 2016 թվականի մայիսի 5-ին:
Լուսանկարը` REUTERS/Aziz Taher
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն եւ Իրանի Գերագույն առաջնորդի գլխավոր խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին Մոսկվայում 2018 թվականին:

“The so-called advisor” Ali Akbar Velayati in 10 photos - Mediamax.am
USSR Foreign Minister Shevardnadze talks with Iranian counterpart Ali Akbar Velayati at the UN. September 29, 1990
Photo: REUTERS/Nina Berman
Photo: Rick Wilking
Photo: REUTERS/Ali Jarekji
Photo: REUTERS/Aziz Taher
One of the unexpected developments of this week was Azerbaijani President Ilham Aliyev’s remarks about Ali Akbar Velayati, the chief advisor to Iran’s Supreme Leader and former Iranian Foreign Minister.
Commenting in an interview with Al Arabiya TV on the reaction of the Iranian authorities to the agreements reached on August 8 in Washington between the leaders of the United States, Armenia, and Azerbaijan, Ilham Aliyev said, in particular:
“As for Iran’s official position on recent events, we consider it to be very reasonable and very positive. By “official position,” I mean the position of the president and the foreign minister. There were voices of some former officials, who are now called advisers. I don’t know what kind of advice they give. This position is completely unimportant to us. It has no significance, since our interstate relations are relations between governments, presidents, and foreign ministers. Therefore, we completely ignore these false narratives spread by so-called advisors.”
Ali Akbar Velayati was one of the key figures in international politics from the late 1980s to the early 2000s, and we have chosen 10 archival photographs from the REUTERS agency to present his activities.
Iranian Foreign Minister Ali Akbar Velayati arrives at the UN in Geneva to resume talks with Iraq on ending their 8 year war, August 28, 1988.
Iranian Foreign Minister Ali Akbar Velayati with Syrian counterpart Farouk Al-Shara in Damascus on October 28, 1989.
Ali Akbar Velayti meets with UN Secretary General Javier Perez de Cuellar, September 26, 1990
Kazakh President Nursultan Nazarbayev holds talks with Iranian Foreign Minister Ali Akbar Velayati in Almaty, April 18, 1997.
Russian Foreign Minister Yevgeny Primakov greets his Iranian counterpart Ali Akbar Velayati on June 26, 1997
Iranian President Akbar Hashemi Rafsanjani is escorted by Foreign Minister Ali Akbar Velayati upon his arrival in Istanbul June 14, 1997.