Արա Աբրահամյանն ասել է, որ «Փաշինյանի հաղթանակը «ոչ մի լավ բան չի բերի Հայաստանին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանն ասել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հաղթանակը 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում «ոչ մի լավ բան չի բերի Հայաստանին»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Արա Աբրահամյանն այս մասին ասել է միության 25-ամյակին նվիրված մամուլի ասուլիսում, որը կայացել է Ռուսաստանի պետական լրատվական գործակալության գրասենյակում:
«Եթե նա ընտրվի, շատ եմ վախենում, որ դրանից հետո Հայաստանին ոչ մի լավ բան չի սպասում։ Նա ոչ մի հարց չի լուծել։ Նրա համար օրենք գոյություն չունի։ Նա ասում է. «Օրենքը ես եմ»։ Ամեն ինչ պարզ է։ Նա փողոցից է եկել եւ փողոցային կանոններով է կառավարում ամբողջ երկիրը», - ասել է Աբրահամյանը։

Head of the Union of Armenians of Russia: “Pashinyan’s victory will not bring anything good to Armenia” - Mediamax.am
2444 views
Head of the Union of Armenians of Russia: “Pashinyan’s victory will not bring anything good to Armenia”
Yerevan /Mediamax/. The president of the Union of Armenians of Russia, Ara Abrahamyan, stated that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s victory in the upcoming 2026 parliamentary elections “will not bring anything good to Armenia.”
According to TASS, Ara Abrahamyan made this statement at a press conference dedicated to the Union’s 25th anniversary.
“If he is elected, I fear nothing good awaits Armenia. He has not resolved a single issue. For him, the law does not exist. He says, ‘I am the law.’ Everything is clear. He came from the streets and now he rules the entire country with street rules,” Abrahamyan said.