Լույս է տեսել «Դավիթ Տոնոյան. Բանակը, քաղաքականությունն ու պատերազմը» գիրքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 6-ին, ժամը 14:00-ին Գրքի երեւանյան միջազգային փառատոնի շրջանակում Մեդիամաքսը կանցկացնի «Նորագույն պատմություն՝ առանց վավերագրության» պանելային քննարկումը:
Քննարկումը տեղի կունենա Ազգային պատկերասրահի Որմնանկարների սրահում, մուտքն ազատ է:
Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը, գրող եւ հրապարակախոս Տիգրան Պասկեւիչյանը եւ Civilnet-ի գլխավոր խմբագիր Կարեն Հարությունյանի կխոսեն այն մասին, թե ինչու քիչ գրականություն ունենք Հայաստանի նորագույն պատմության մասին եւ ինչպես կարելի է այդ բացը լրացնել:
Քննարկման ընթացքում կներկայացվի Մեդիամաքսի հրատարակած նոր գիրքը. «Դավիթ Տոնոյան. Բանակը, քաղաքականությունն ու պատերազմը»: Այն կազմված է ս.թ. մարտ եւ ապրիլ ամիսներին Արա Թադեւոսյանի եւ Դավիթ Տոնոյանի ունեցած 5 ծավալուն զրույցների հիմա վրա:
Գրքում Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար (2018թ. մայիս-2020թ. նոյեմբեր) եւ պաշտպանության նախարարի նախկին առաջին տեղակալ (2010թ. հոկտեմբեր-2017թ. փետրվար) Դավիթ Տոնոյանը մանրամասն անդրադառնում է կարեւոր հարցերի, որոնց մասին նախկինում չէր խոսել:
Դրանց թվում են զինվորականների եւ քաղաքական ղեկավարության հարաբերությունները տարբեր ժամանակաշրջաններում, զինված ուժերի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում, 2016թ. Ապրիլյան պատերազմը, 2018թ. իշխանափոխությունը, 2020 թվականի պատերազմը, 2021թ. սեպտեմբերից 2024թ. օգոստոս իր անազատության մեջ գտնվելը:
Գրքի «Թղթապանակ» բաժնում ներկայացված փաստագրական նյութերն օգնում են ավելի լավ պատկերացում կազմել կարեւոր իրադարձությունների եւ դրանց նախապատմության մասին:
Գրքի երեւանյան միջազգային փառատոնի տոնավաճառում «Դավիթ Տոնոյան. Բանակը, քաղաքականությունն ու պատերազմը» գիրքը կարելի է գնել հատուկ գնով. 3 500 դրամ՝ 4 500 փոխարեն: Տոնավաճառը սեպտեմբերի 5-ին, 6-ին եւ 7-ին գործելու է Հանրապետության հրապարակում, Հայաստանի պատմության թանգարանի կամարաշարում՝ ժամը 12։00-ից 21։00-ը:

The book “Davit Tonoyan: The Army, Politics and War” published - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. On September 6, at 2:00 p.m., within the framework of the Yerevan International Book Festival, Mediamax will host a panel discussion on "Modern History without Documentary.”
The discussion will take place in the Frescoes Hall of the National Gallery. Admission is free.
Mediamax Director Ara Tadevosyan, writer and publicist Tigran Paskevichyan, and Civilnet Editor-in-Chief Karen Harutyunyan will talk about the lack of literature on Armenia’s modern history and ways to address this gap.
The event will also feature the presentation of a new book by Mediamax - “Davit Tonoyan: The Army, Politics and War,” based on five in-depth conversations between Ara Tadevosyan and Davit Tonoyan in March and April of this year.
In the book, former Minister of Defense of Armenia (May 2018-November 2020) and former First Deputy Minister of Defense (October 2010-February 2017) Davit Tonoyan discusses key issues that he has not previously spoken about.
Among them are the relations between the military and the political leadership at different times, the role of the armed forces in the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the April 2016 war, the 2018 change of power, the 2020 war, and his imprisonment from September 2021 to August 2024.
The “Folder” section of the book contains materials that help to gain a better understanding of important events and their background.
At the festival fair, the book “Davit Tonoyan: The Army, Politics and War” will be available at a special price of 3,500 AMD instead of 4,500. The fair will be run September 5-7 at Republic Square, under the arch of the History Museum of Armenia, from 12:00 to 21:00.
The book is on sale at Bookinist and Zangak bookstores as well as in Mediamax’s online bookstore at this link: https://premium.mediamax.am/am/books/davit-tonoyan.