Լույս է տեսել «Դավիթ Տոնոյան. Բանակը, քաղաքականությունն ու պատերազմը» գիրքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 6-ին, ժամը 14:00-ին Գրքի երեւանյան միջազգային փառատոնի շրջանակում Մեդիամաքսը կանցկացնի «Նորագույն պատմություն՝ առանց վավերագրության» պանելային քննարկումը:
Քննարկումը տեղի կունենա Ազգային պատկերասրահի Որմնանկարների սրահում, մուտքն ազատ է:
Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը, գրող եւ հրապարակախոս Տիգրան Պասկեւիչյանը եւ Civilnet-ի գլխավոր խմբագիր Կարեն Հարությունյանի կխոսեն այն մասին, թե ինչու քիչ գրականություն ունենք Հայաստանի նորագույն պատմության մասին եւ ինչպես կարելի է այդ բացը լրացնել:
Քննարկման ընթացքում կներկայացվի Մեդիամաքսի հրատարակած նոր գիրքը. «Դավիթ Տոնոյան. Բանակը, քաղաքականությունն ու պատերազմը»: Այն կազմված է ս.թ. մարտ եւ ապրիլ ամիսներին Արա Թադեւոսյանի եւ Դավիթ Տոնոյանի ունեցած 5 ծավալուն զրույցների հիմա վրա:
Գրքում Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար (2018թ. մայիս-2020թ. նոյեմբեր) եւ պաշտպանության նախարարի նախկին առաջին տեղակալ (2010թ. հոկտեմբեր-2017թ. փետրվար) Դավիթ Տոնոյանը մանրամասն անդրադառնում է կարեւոր հարցերի, որոնց մասին նախկինում չէր խոսել:
Դրանց թվում են զինվորականների եւ քաղաքական ղեկավարության հարաբերությունները տարբեր ժամանակաշրջաններում, զինված ուժերի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում, 2016թ. Ապրիլյան պատերազմը, 2018թ. իշխանափոխությունը, 2020 թվականի պատերազմը, 2021թ. սեպտեմբերից 2024թ. օգոստոս իր անազատության մեջ գտնվելը:
Գրքի «Թղթապանակ» բաժնում ներկայացված փաստագրական նյութերն օգնում են ավելի լավ պատկերացում կազմել կարեւոր իրադարձությունների եւ դրանց նախապատմության մասին:
Գրքի երեւանյան միջազգային փառատոնի տոնավաճառում «Դավիթ Տոնոյան. Բանակը, քաղաքականությունն ու պատերազմը» գիրքը կարելի է գնել հատուկ գնով. 3 500 դրամ՝ 4 500 փոխարեն: Տոնավաճառը սեպտեմբերի 5-ին, 6-ին եւ 7-ին գործելու է Հանրապետության հրապարակում, Հայաստանի պատմության թանգարանի կամարաշարում՝ ժամը 12։00-ից 21։00-ը:

Ереван /Медиамакс/. 6 сентября в 14:00 часов в рамках Ереванского международного книжного фестиваля Медиамакс проведёт панельную дискуссию «Новейшая история без документации».
Дискуссия пройдёт в Зале фресок Национальной галереи, вход свободный.
Директор Медиамакс Ара Тадевосян, писатель и публицист Тигран Паскевичян и главный редактор Civilnet Карен Арутюнян поговорят о том, почему в Армении издается так мало литературы о новейшей истории Армении и как можно восполнить этот пробел.
В ходе дискуссии будет представлена новая книга, изданная Медиамакс: «Давид Тоноян: армия, политика и война». Она основана на 5 продолжительных беседах Ара Тадевосяна и Давида Тонояна, состоявшихся в марте и апреле 2025 года.
В книге бывший министр обороны Армении (май 2018 г. - ноябрь 2020 г.) и бывший первый заместитель министра обороны (октябрь 2010 г. - февраль 2017 г.) Давид Тоноян затрагивает важные вопросы, о которых не говорил ранее.
Среди них: взаимоотношения между военным и политическим руководством в разные периоды, роль вооружённых сил в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта, апрельская война 2016 года, смена власти в Армении 2018 году, война 2020 года, его тюремное заключение с сентября 2021 года по август 2024 года.
Документальные материалы, представленные в разделе «Папка», помогают лучше понять описываемые события и их предысторию.
На ярмарке Ереванского международного книжного фестиваля книгу «Давид Тоноян: армия, политика и война» можно приобрести по специальной цене: 3500 драмов вместо 4500. Ярмарка пройдет 5, 6 и 7 сентября с 12:00 до 21:00 часов на площади Республики, в арочном проеме у Музея истории Армении.