Հայաստանում գտնվող սիրիահայ երեխաների մեծ մասը դպրոց կհաճախի բնակության վայրին մոտ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի կրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանն այսօր ասել է, որ սիրիահայ երեխաների մեծ մասը դպրոց կհաճախի բնակության վայրին մոտ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Գայանե Սողոմոնյանն ասել է, որ սիրիահայերի կրթության հարցերը աշխատանքային փուլում են, եւ դպրոցներում ամեն ինչ կարվի ուսուցման ծրագրերը համապատասխանեցնելու եւ լեզվական բարդույթները հաղթահարելու ուղղությամբ:
“Քաղաքապետարանում ամեն օր կազմակերպվում է սիրիահայ ընտանիքների ընդունելություն: Կացարանի հարցը լուծած ընտանիքների երեխաների կրթությունը կկազմակերպվի բնակության վայրին մոտ գտնվող դպրոցներում եւ մանկապարտեզներում”,- ասել է նա:
Սողոմոնյանը նաեւ նշել է, որ Շահումյանի անվան թիվ 1 դպրոցում սիրիահայերի համար ըստ տարիքային խմբերի կազմակերպվում են արեւելահայերենի դասընթացներ:

Majority of Armenian children of Syria who are now in Armenia will attend schools and kindergartens next to their residence - Mediamax.am
10117 views
Majority of Armenian children of Syria who are now in Armenia will attend schools and kindergartens next to their residence
Yerevan/Mediamax/. Head of the Education Department of Yerevan Mayor's Office Gayane Soghomonyan said today that the majority of the Armenian children from Syria who are now in Armenia will attend the schools and kindergartens next to their residence.
Gayane Soghomonyan  said that issues related to education of Syrian Armenians are being discussed, Mediamax reports. According to her, they will do their best to remove language barriers and bring the educational programs in line with the curricula of Syrian schools.
Gayane Soghomonyan noted that classes of Eastern Armenian are conducted for Syrian Armenians of various age groups in Yerevan N1 school after Shahumyan.