Լուսանկարը` ՄԱԲՀ հայաստանյան գրասենյակ
Առողջ սեռական կյանքն ու վերարտադրողական առողջությունը ոչ միայն անհատական կարեւորություն ունեն, այլեւ առողջ հասարակության ձեւավորման հիմքերից են: Միջազգային փորձը վկայում է՝ երբ հասարակությունն ապրում է արտակարգ իրավիճակում, զգալիորեն մեծանում է սեռավարակների տարածվածությունը:
Տարերային աղետների, պատերազմների ու կյանքին սպառնացող այլ վտանգների դեպքում մարդու մոտ ակտիվանում է հիմնարար բնազդներից մեկը՝ շարունակել կյանքը: Դարերի ընթացքում մարդը մահը «հաղթելու» առավել լավ տարբերակ չի գտել, քան նոր կյանքի «ստեղծումը»: Միեւնույն ժամանակ, նման իրավիճակներում հնարավոր է բացակայեն առողջ սեռական կյանքի ու վերարտադրողականության համար անհրաժեշտ պայմանները կամ մարդիկ սթրեսային իրավիճակներում անտեսեն դրանք:
Հարցի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման եւ խնդիրների կանխարգելման նպատակով ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը պարբերաբար միջոցառումներ է իրականացնում Հայաստանում: Դրանցից մեկը «Սեռավարակները եւ դրանց դեմ պաշտպանության միջոցները» գրքույկի հրատարակումն է, որը հասանելի է առցանց՝ ՄԱԲՀ կայքում, տարածվում է բուժհաստատություններում, ինչպես նաեւ ներառված է UNICEF-ի հետ համագործակցությամբ՝ Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրվող աջակցության փաթեթներում:
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) հայաստանյան գրասենյակի Վերարտադրողական առողջության ծրագրերի ղեկավար Նարինե Բեգլարյանն ու գրքույկի հեղինակ, ԱՆ «Այրվածքաբանության եւ մաշկաբանության ազգային կենտրոնի» տնօրեն Հովհաննես Հովհաննիսյանը Մեդիամաքսին պատմել են սեռավարակների տարածման կանխարգելման եւ առկա իրավիճակի մասին, ինչպես նաեւ անդրադարձել թեմայի տաբուացվածությանն ու դրա դեմ պայքարի կարեւորությանը:
Վաղ ախտորոշում՝ արդյունավետ բուժում
Նարինե Բեգլարյան, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) հայաստանյան գրասենյակի Վերարտադրողական առողջության ծրագրերի ղեկավար
Սեռական եւ վերարտադրողական առողջության պահպանումը ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի աշխատանքի կարեւորագույն ուղղություններից է: Միջազգային փորձը վկայում է, որ արտակարգ իրավիճակներում բնակչության շրջանում մեծանում է սեռավարակների տարածումը: Սա է պատճառը, որ մշակեցինք տեղեկատվական նյութ՝ գրքույկ, որը հանրամատչելի կերպով ներկայացնում է սեռավարակներից զերծ մնալու տարբերակները, դրանց փոխանցման ճանապարհները:
Նարինե Բեգլարյանը Նարինե Բեգլարյանը
Մարդիկ պետք է տեղեկացված լինեն, որ եթե, այնուամենայնիվ, ունեցել են կասկածելի սեռական կապ, դրանից անմիջապես հետո ստուգվելը բավարար չէ, քանի որ  կան հիվանդություններ, որոնք ունեն  ինկուբացիոն (գաղտնի) շրջան: Գրքույկում մանրամասն ներկայացրել ենք նաեւ ստուգումներ անցնելու ճիշտ ժամանակացույցը:
Հայաստանում սեռավարակների թեման շարունակում է տաբուացված մնալ: Կանայք ու տղամարդիկ հաճախ չեն դիմում բժշկի: Բնականաբար, որքան քիչ են մարդիկ դիմում բուժօգնության, այնքան քիչ դեպքեր են հայտնաբերվում, իսկ բուժում չստանալու դեպքում կարող են բարդություններ առաջանալ: Շատ կարեւոր է, որ բնակչությունը տեղեկացված լինի եւ դիմի բժշկի, որպեսզի հիվանդությունն ախտորոշվի հնարավորինս վաղ փուլում եւ համապատասխան արդյունավետ բուժում ստանա։
Չանտեսել սեռավարակներն ու բուժվել ժամանակին
Նարինե Բեգլարյան
Քանի որ սեռավարակների, սեռական կյանքին վերաբերող հարցերը շատ անձնական են, կարեւոր է, որ անհատը վստահ լինի՝ բժշկի դիմելու դեպքում լիովին պահպանվելու է անանունությունը, նա չի պիտակավորվելու ու զգալու է իրեն ապահով: Այս առումով, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը պարբերաբար աշխատում է նաեւ բուժանձնակազմի հետ: Մեր կողմից կազմակերպվող բոլոր դասընթացների ժամանակ անպայման անդրադառնում ենք բժշկական էթիկայի կարեւորությանը, քանի որ բժշկի ճիշտ մոտեցումից է կախված նաեւ բուժառուների դիմելիության եւ, համապաստախանաբար, հիվանդությունների բացահայտելիության ցուցանիշների բարձրացումը:
Ցավոք, դեռեւս շատ են դեպքերը, երբ սեռավարակները կամ նույնիսկ պարզ բորբոքային հիվանդությունները պացիենտի կողմից անտեսվում են, ինչը կարող է  հետագայում հանգեցնել երկրորդային չբերության: Չափազանց կարեւոր է, որ հղիության պլանավորումից առաջ զույգը դիմի բժշկի, խնդիրների առկայության դեպքում բուժվի, ինչից հետո միայն պլանավորի հղիությունը:
«Կարեւորագույն գործոնը բժշկի ու պացիենտի հանդիպումն է»
Հովհաննես Հովհաննիսյան,  ԱՆ «Այրվածքաբանության եւ մաշկաբանության ազգային կենտրոնի» տնօրեն
Բժշկի համար մեծագույն ուրախություն է, երբ իրեն է զանգահարում ժամանակին սեռավարակից բուժված պացիենտն ու ասում, որ բուժումից հետո երեխա է ունեցել: Անփոխանցելի զգացում է:
Հովհաննես Հովհաննիսյանը Հովհաննես Հովհաննիսյանը
Կարծում եմ՝ այսօր սեռավարակների բուժման առումով կարեւորագույն գործոնը բժշկի ու պացիենտի հանդիպումն է: Բոլոր սեռավարակների դեպքում կան բուժման հստակ ընթացակարգեր, առողջության վերահսկման ու պահպանման տարբերակներ, բայց չափազանց կարեւոր է, որ մարդը դիմի բժշկի:
Այո, թեման շարունակում է տաբուացված մնալ, ընդ որում, սա բնորոշ է ոչ միայն Հայաստանին, այլեւ՝ աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներին: Մի հետաքրքիր օրինակ Թաիլանդից, որտեղ սեռավարակների տարածման ցուցանիշն ինչ-որ փուլում այնքան էր բարձրացել, որ դիտարկվում էր որպես սպառնալիք ազգային անվտանգությանը: Այս երկրում լուծում գտան՝ ստեղծելով լիովին անանուն, առանց որեւէ իդենտիֆիկացման կլինիկաներ: Անձը կարող էր առցանց գրանցվել, առանց որեւէ մարդկային գործոնի անցնել անհրաժեշտ հետազոտությունները, դրանց արդյունքներն անանուն փոխանցել բժշկին, հատուկ ապարատից ստանալ նշանակված դեղերն ու բուժվել: Նման փորձից հետո երկրում հստակ բարձրացավ սեռավարակների հարցով բուժօգնության դիմելու ցուցանիշը:
Հայաստանի դեպքում դեռ խորհրդային տարիներից ձեւավորվել էր մտածողություն, որ սեռավարակների առկայությունը միանշանակ խոսում է մարդու բարոյական վարքագծի մասին: Բացարձակ այդպես չէ: Տարիներ առաջ գործընկերներիցս մեկն իր ելույթում ասաց՝ «անձի սեռական հարաբերությունների քանակն ու ձեւը ոչ մեկին իրավունք չի տալիս դատել նրա բարոյական կերպարի մասին»: Միանշանակ, համաձայն եմ:
Սեռավարակը ճիշտ այնպիսի առողջական խնդիր է ինչպես կարիեսը, ալերգիկ ռեակցիան կամ ավելորդ քաշը: Ինչպես կամայական այլ հիվանդության դեպքում, սեռավարակ ունեցող պացիենտը ոչ մի կերպ չի կարող ու չպետք է պիտակավորվի:
Սեռավարակը դատավճիռ չէ
Հովհաննես Հովհաննիսյան
Սեռավարակների տարածման վիճակագրության մասին բավականին դժվար է խոսել, քանի որ տվյալներն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ՝ աշխարհում շատ հեղհեղուկ են: Այնուամենայնիվ, իմ անձնական դիտարկմամբ՝ սեռավարակների տարածման ցուցանիշը Հայաստանում աճել է: Սրան նպաստում է մի շարք գործոնների առկայություն՝ ներգաղթ այնպիսի տարածաշրջաններից, որտեղ սեռավարակներն ավելի տարածված են, քան Հայաստանում, սեռական ծառայություններ մատուցող անձանց թվի աճ եւ սեռական կյանքով ապրելու տարիքի կտրուկ նվազում: Վերջինի դեպքում պետք է հստակեցնեմ, որ խնդիրը ոչ թե ավելի վաղ տարիքում սեռական կյանքով ապրելն է, այլ՝ դա անելն առանց բավարար տեղեկացվածության: Ճիշտ է, պահպանակների կիրառման ցուցանիշը Հայաստանում աճել է, բայց հաճախ դրանք օգտագործվում են ոչ ճիշտ կամ ոչ միշտ:
Այնպես որ, կարծում եմ՝ հիմա ամենաճիշտ ու կարեւոր պահն է խոսելու սեռավարակների կանխարգելման մասին: Որպես օրինակ մեկ ցուցանիշ բերեմ: 2017-2018թթ. հանրապետության տարածքում արձանագրվել էր սիֆիլիսի մոտ 115 դեպք, 2023թ.-ը մենք ամփոփել ենք սիֆիլիսի 700 դեպքով: Սա բավականին կտրուկ աճ է:
Միեւնույն ժամանակ, պետք է նշեմ՝ սեռավարակի հայտնաբերումը ոչ մի կերպ դատավճիռ չէ: Բուժման հստակ մեխանիզմներ կան: Նույնիսկ ՄԻԱՎ-ի դեպքում ունենք բնականոն ու սովորական կյանքով ապրող զույգեր, մարդիկ, որոնք առողջ երեխաներ են ունենում: Միակ կարեւորագույն պայմանը բժշկի դիմելն է:
2023թ.-ին մենք սիֆիլիսի կասկածով հետազոտել ենք 57 հղիի: Նրանցից 18-ի մոտ հիվանդությունը հաստատվել է, սահմանվել է անհրաժեշտ բուժում եւ բոլորի մոտ ծնվել են լիովին առողջ երեխաներ:
Ունեցել ենք նաեւ 6 հղի, որոնք ժամանակին չեն դիմել հետազոտությունների, ուշ են հաշվառվել, ինչի հետեւանքով արձանագրվել է բնածին սիֆիլիսի 6 դեպք: Բժշկի համար ամենացավալին է գիտակցելը, որ այս ցուցանիշը եւս կարող էր 0 լինել, եթե պացիենտները ժամանակին հետազոտվեին:
Կյանքով հաղթել մահը
Արտակարգ իրավիճակներում սեռավարակների տարածման աճի վերաբերյալ կան բազմաթիվ գիտական հետազոտություններ: Ընդ որում, առաջին դիտարկումներն արվել են դեռ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին: Կա հստակ վիճակագրություն, որ, օրինակ, Ուկրաինայում, Իրաքում, Աֆղանստանում պատերազմական իրավիճակներին զուգահեռ, կտրուկ աճել է սեռավարակների տարածման ցուցանիշը: Ընդ որում, այստեղ մեծ ազդեցություն ունեն ոչ միայն բուն ռազմական գործողությունները, այլեւ՝ դրանց հետեւանքով տեղի ունեցող փախստականների շարժը:
Այս երեւույթը շատ բնական է ու հոգեբանական, նույնիսկ բնազդային հիմք ունի. երբ կա մահվան վտանգ, ուժեղանում է սերունդ ունենալու անհրաժեշտությունը: Իրավիճակներում, երբ շուրջդ անընդհատ մարդկային զոհեր են, ինքնապահպանման բնազդը ստիպում է քեզ շարունակել կյանքը:
Երկրորդ գործոնը մի փոքր ավելի պրագմատիկ է: Արտակարգ իրավիճակներում առողջապահական համակարգն աշխատում է գերծանրաբեռնված ու առաջնային է դառնում արտակարգ իրավիճակի հետեւանքով տուժողներին օգնելը: Շատ հետազոտություններ, այդ թվում՝ սեռավարակների ստուգումն ու բուժումը, մղվում է երկրորդ պլան: Սակայն, սա ոչ մի կերպ չի նշանակում, որ հարցը երկրորդական կարեւորություն ունի:
Հուսով եմ` ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հետ համատեղ հրատարակված գրքույկը կնպաստի սեռավարակների տարածման կանխարգելմանը, հետազոտվողների ու ժամանակին բուժվողների թվի ավելացմանը:
«Սեռավարակները եւ դրանց դեմ պաշտպանության միջոցները» գրքույկը հրատարակվել է ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող «Բռնի տեղահանված կանանց եւ աղջիկների համար ապահով տարածքների ստեղծում եւ սեռական ու վերարտադրողական առողջության թեմայով կարողությունների զարգացում եւ իրազեկման բարձրացում» ծրագրի շրջանակում:

Prevention of sexually transmitted infections: what to do to be informed and protected - Mediamax.am
6942 views
Prevention of sexually transmitted infections: what to do to be informed and protected
Hovhannes Hovhannisyan and Narine Beglaryan
Hovhannes Hovhannisyan
Narine Beglaryan
Photo: UNFPA Armenia Office
A healthy sexual life and reproductive health are vital not only for individuals but are also one of the basis for the formation of healthy society. International experience shows that during emergencies the spread of sexually transmitted infections (STI) increases significantly.
During natural disasters, wars, and other life-threatening situations, a fundamental human instinct kicks in: to continue living. Over the centuries, humans have not found a better way to overcome death than by creating new life. However, in such challenging circumstances, the conditions necessary for a healthy sexual life and reproduction may be lacking, or individuals may ignore them in stressful situations.
To increase awareness and prevent problems, the UN Population Fund regularly conducts events in Armenia. Among these efforts is the publication of a brochure titled “Sexually Transmitted Infections and Protective Measures,” available online on the UNFPA website. The brochure is distributed in medical facilities and, through collaboration with UNICEF, included in aid packages provided to individuals forcibly displaced from Artsakh.
Narine Beglaryan, Sexual and Reproductive Health Programme Analyst at the United Nations Population Fund (UNFPA) Armenia Office, and Hovhannes Hovhannisyan, the author of the brochure, Director of the Ministry of Health’s National Center for Burns and Dermatology, spoke with Mediamax about the prevention of sexually transmitted infections, the current situation, and the taboo surrounding the topic and actively combating it.
Early diagnosis leads to effective treatment
Narine Beglaryan, Sexual and Reproductive Health Programme Analyst at the United Nations Population Fund (UNFPA) Armenia Office
Protection of sexual and reproductive health stands as a pivotal focus area for the UN Population Fund. International experience proves that during emergency situations the spread of sexually transmitted infections among the population increases. This is the reason why we developed an informative brochure, which presents various preventive measures against STI, the ways of their transmission.
Narine Beglaryan Narine Beglaryan
It is important to inform individuals that if they have had any suspected sexual contact, simply getting tested shortly afterward may not be sufficient. This is because certain diseases have an incubation period. In the brochure, we have also presented a comprehensive schedule outlining the exact timing for these examinations.
In Armenia, discussions about sexually transmitted infections still carry a taboo, leading many women and men to avoid seeking medical help. Naturally, the less people seek medical care, the less cases are detected, leading to complications if left untreated. It is crucial to encourage the population to seek medical advice at the earliest possible stage to get timely and effective treatment.
Not to ignore sexually transmitted infections and get timely treatment
Since issues related to sexually transmitted diseases and sexual life are highly personal, it is important for individuals to feel assured that their privacy will be fully protected when seeking medical assistance. To address this, the UN Population Fund collaborates with the medical staff. During all the courses we organize, we always emphasize the significance of medical ethics, because doctors’ correct approach enhances patient accessibility and, in turn, increases disease detection rates.
Regrettably, many cases of sexually transmitted infections or even basic inflammatory conditions are often overlooked by patients, leading to secondary infertility. It is crucial that couples consult a doctor before considering pregnancy, seek treatment for any existing issues, and only then proceed with planning.
“The most important factor is doctor-patient meeting”
Hovhannes Hovhannisyan, Director of the Ministry of Health’s National Center for Burns and Dermatology
For a doctor, there is no greater joy than receiving a call from a patient treated for sexually transmitted infection, announcing the arrival of their child. It is an indescribable feeling.
Hovhannes Hovhannisyan Hovhannes Hovhannisyan
I think the most important factor in the treatment of sexually transmitted infections today is the meeting between the doctor and the patient. While there are well-established treatment protocols, health monitoring, and maintenance options for all STIs, seeking guidance from a doctor is paramount.
Yes, the topic remains taboo, and not only in Armenia, but also in many countries of the world. An interesting example comes from Thailand, where the prevalence of sexually transmitted infections reached such alarming levels that it was deemed a threat to national security. To address the issue this country established completely anonymous clinics with no personal identification required. Individuals could register online, undergo necessary examinations devoid of any human factor, transfer their results anonymously to the doctor, receive the prescribed medications from a special device and be treated. Following this initiative, there was a noticeable increase in seeking medical care for STIs across the country.
In Armenia, a conception has been formed since the Soviet times that the presence of sexually transmitted infections reflects a person’s moral behavior. It is not so. Years ago, one of my colleagues said “the number and nature of a person’s sexual relations do not give anyone the right to judge his/her moral character.” I definitely agree.
Sexually transmitted infections are no different from other health issues like tooth decay, allergies, or obesity. As with any other disease, individuals with an STI should not face any form of labeling.
STI is not a sentence
Discussing statistics on the spread of sexually transmitted infections can be challenging due to the dynamic nature of the data, both in Armenia and globally. However, based on my personal observation, there has been an increase in the spread of STIs in Armenia. Several factors contribute to this, including immigration from countries where sexually transmitted infections are more prevalent than in Armenia, a rise in the number of individuals providing sex services, and a sharp decrease in the age of sexual intercourse. Regarding the decrease in the age, it is important to clarify that the problem is not having sex at an earlier age, but doing it without sufficient awareness. It is true that the condom use rates have increased in Armenia, but often they are used incorrectly or not always.
Now is the most correct and important time to talk about STI prevention. To illustrate, I will give you an example: in 2017-2018 approximately 115 cases of syphilis were recorded in the country, while by the end of 2023 this figure soared to 700, which is a rather sharp increase.
At the same time, I want to stress that being diagnosed with a sexually transmitted infection is by no means a sentence. There are well-established treatment mechanisms. Even with HIV, many couples live normal lives, and are having healthy children. The key prerequisite is seeking medical assistance.
In 2023, we examined 57 pregnant women suspected of having syphilis. Among them, 18 were confirmed to have the disease.  They received the necessary treatment, and all of them gave birth to completely healthy children.
We also had 6 pregnant women who did not seek timely examinations, resulting in 6 cases of congenital syphilis. It is particularly painful for doctors to realize that this figure could have been zero if the patients had undergone examination on time.
Overcome death with life
Numerous scientific studies highlight the surge in STI spread during emergency situations, with initial observations dating back to the Second World War. Clear statistics indicate a significant escalation of sexually transmitted infections in regions like Ukraine, Iraq, and Afghanistan during wartime. This increase is not solely attributable to military operations but also to the displacement of refugees caused by conflict.
This phenomenon is very natural and has a psychological, even instinctive roots: in the face of imminent danger and the risk of death, the need to procreate intensifies. When constantly witnessing human casualties, the instinct for self-preservation forces you to continue living.
The second factor is a bit more pragmatic. During emergency situations, the healthcare system becomes overwhelmed, prioritizing assistance for those directly affected. Consequently, essential services like STI testing and treatment are often deprioritized. However, this does not mean that the issue is less important.
I hope that the brochure published in collaboration with the United Nations Population Fund will contribute to preventing the spread of sexually transmitted infections and result in an increase in the number of individuals applying for medical examination on time.
The brochure “Sexually Transmitted Infections and Protection Measures” was published within the framework of “Creation safe spaces for displaced women and girls and implementing capacity building, awareness raising on SRH” Programme funded by the United Nations Population Fund.
This content was created with the support of the UNFPA, and the United Nations Central Emergency Response Fund (CERF). The opinions expressed herein are those of the authors and do not necessarily reflect the views of the UNFPA, and CERF.