Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «նոտարական ծառայությունների դաշտում պետք է ավելանա մրցակցությունը եւ ձեւավորվեն նորմալ շուկայական գներ»։
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ կառավարությունն այսօր հաստատել է նոտարիատի բնագավառում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրման հայեցակարգից բխող միջոցառումների ցանկը։
Վարչապետի դիտարկմամբ, ընդունված որոշման դրույթների կիրառումը, ընդհանուր առմամբ, դրական ազդեցություն կունենա ծառայությունների որակի վրա։ Սակայն մտավախություն կա, որ զուգահեռաբար այդ ծառայությունները կարող են թանկանալ։
«Մենք չենք կարող հանգիստ նայել, թե ինչպես են նոտարները գները բարձրացնում։ Անհրաժեշտ է վերլուծություն իրականացնել, հասկանալ, թե ինչպիսին է ոլորտում առկա շահութաբերությունը, որովհետեւ կան նոտարներ, որոնք գերշահույթ են ստանում, իսկ կան նոտարներ, որոնք ծանրաբեռված չեն եւ որոնց աշխատանքի շահութաբերությունն այնքան էլ բարձր չէ»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը։

Normal market prices should be set in notarial systems, Armenian PM says
Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan stated today that “the competition should be enhanced and normal market prices should be set in the sphere of notary services”.
The Armenian government approved the list of measures for introducing a system of electronic control in notarial systems today, Mediamax reports.
According to the PM’s assessments, on the whole, application of provisions of the adopted decision will have a positive impact on the quality of services. However, there is a fear that the services may simultaneously rise in price.
“We can’t calmly watch how notaries increase prices for their services. We should conduct a research to understand the profitability in the sphere as there are such notaries who garner super-profits and there are those who are not loaded and their profitability is not that high”, said the Prime Minister.