Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «նոտարական ծառայությունների դաշտում պետք է ավելանա մրցակցությունը եւ ձեւավորվեն նորմալ շուկայական գներ»։
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ կառավարությունն այսօր հաստատել է նոտարիատի բնագավառում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրման հայեցակարգից բխող միջոցառումների ցանկը։
Վարչապետի դիտարկմամբ, ընդունված որոշման դրույթների կիրառումը, ընդհանուր առմամբ, դրական ազդեցություն կունենա ծառայությունների որակի վրա։ Սակայն մտավախություն կա, որ զուգահեռաբար այդ ծառայությունները կարող են թանկանալ։
«Մենք չենք կարող հանգիստ նայել, թե ինչպես են նոտարները գները բարձրացնում։ Անհրաժեշտ է վերլուծություն իրականացնել, հասկանալ, թե ինչպիսին է ոլորտում առկա շահութաբերությունը, որովհետեւ կան նոտարներ, որոնք գերշահույթ են ստանում, իսկ կան նոտարներ, որոնք ծանրաբեռված չեն եւ որոնց աշխատանքի շահութաբերությունն այնքան էլ բարձր չէ»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը։

В сфере нотариальных услуг необходимо установить нормальные рыночные цены, сказал армянский премьер - Mediamax.am
В сфере нотариальных услуг необходимо установить нормальные рыночные цены, сказал армянский премьер
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил сегодня, что "в сфере нотариальных услуг должна быть увеличена конкуренция и сформированы нормальные рыночные цены”.
Как сообщает Медиамакс, правительство Армении утвердило сегодня список мероприятий по внедрению системы электронного управления в нотариальной сфере.
По оценкам премьера, применение положений принятого решения в целом положительно повлияет на качество услуг, однако есть опасение, что параллельно эти услуги могут подорожать.
“Мы не можем спокойно смотреть, как нотариусы повышают цены на услуги. Необходимо провести исследование, понять, какова прибыльность в сфере, потому что есть такие нотариусы, которые получают сверхприбыль, и есть те, кто не загружен, и их прибыльность не так высока”,- сказал глава правительства.