Փաշինյանն ու Վրաստանի նախագահը քննարկել են տարածաշրջանային գործընթացները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Վրաստանի հետ հարաբերությունները հասցվել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի»:
Այդ մասին նա ասել է՝ հյուրընկալելով պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի  նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիին:
«Դուք գիտեք, թե որքան ենք կարեւորում մենք Վրաստանի հետ մեր երկկողմ հարաբերությունները, արդեն ռազմավարական գործընկերության մակարդակի ենք հասցրել մեր հարաբերությունները: Դա, կարծում եմ, մի քայլ է, որն արտահայտում է մեր երկարաժամկետ մտադրությունները: Վրաստանը եւ Հայաստանն ունեն ընդհանուր շահեր, եւ պետք է մեր հարաբերությունները կառուցել այդ շահերի վրա»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ, իր համոզմամբ, այդ շահերը տեղավորվում են նաեւ տարածաշրջանի երկարատեւ զարգացման շահերի համատեքստում:
Կառավարությունից հայտնել են, որ Միխեիլ Կավելաշվիլին իր հերթին ասել է, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները պետք է խորանան եւ զարգանան:
Հանդիպմանը Վրաստանի նախագահը նշել է, որ պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի Հարավային Կովկասը լինի հզոր տարածաշրջան։ Միխեիլ Կավելաշվիլին ողջունել է այն փաստը, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության համաձայնագիրը համաձայնեցվել է, եւ հույս հայտնել, որ այն շուտով կստորագրվի ու տարածաշրջանում կլինի կայուն խաղաղություն ու կայունություն:

Пашинян и президент Грузии обсудили региональные процессы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «отношения с Грузией подняты до уровня стратегического партнерства».
Об этом он заявил, принимая президента Грузии Михeила Кавелашвили, находящегося с официальным визитом в Армении.
«Вы знаете, как мы дорожим нашими двусторонними отношениями с Грузией, мы уже подняли наши отношения до уровня стратегического партнерства. Я думаю, что это шаг, который выражает наши долгосрочные намерения. У Грузии и Армении есть общие интересы, и мы должны строить наши отношения на этих интересах», - сказал Никол Пашинян, добавив, что, по его мнению, эти интересы также вписываются в контекст интересов долгосрочного развития региона.
Правительство сообщило, что Михаил Кавелашвили, в свою очередь, заявил, что отношения между двумя странами должны углубляться и развиваться.
В ходе встречи президент Грузии отметил, что необходимо сделать все, чтобы Южный Кавказ стал мощным регионом. Михаил Кавелашвили приветствовал факт согласования мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и выразил надежду на его скорое подписание и на установление в регионе прочного мира и стабильности.