Ջոն Դի. «Պետք է ոտքի կանգնենք՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Rock Aid Armenia նախագծի նախաձեռնող Ջոն Դին ասել է, որ «աշխարհը չպետք է լռի՝ երբ վերջին անգամ լռեցինք, Թուրքիան իրագործեց Հայոց ցեղասպանությունը։
Ջոն Դին հայտարարություն է արել՝ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կապակցությամբ:
«Հայաստանը խաղաղ երկիր է, որն արժանի է Արեւմուտքի նույն աջակցությանը, ինչ Ուկրաինան։ Հայերը պետք է իմանան, որ Հայաստանից դուրս շատ մարդիկ կան, ովքեր սիրում են այդ երկիրն ու նրա ժողովրդին։ Մենք պետք է ոտքի կանգնենք՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի»,- ասել է Ջոն Դին։
«Մենք երբեք չպետք է մոռանանք անցյալը եւ չենք կարող թույլ տալ, որ այն կրկնվի: Ադրբեջանը պետք է աշխարհում վտարանդի դառնա այն ամենի համար, ինչ հիմա անում է հայերի նկատմամբ՝ նրանց սեփական հողի վրա։ Եթե Ադրբեջանը հետ չքաշվի, եվրոպական երկրները պետք է հրաժարվեն Ադրբեջանի հետ առեւտրից կամ նրա գազը գնելուց»,- ասել է Rock Aid Armenia-ի նախաձեռնողը։
Ջոն Դին մեկնաբանել է նաեւ Queen խմբի կիթառահար Բրայան Մեյի կոչը.
«1989 թվականին Բրայանը շատ օգնեց մեզ Rock Aid Armenia նախագծում, որը ստեղծվել էր Հայաստանում երկրաշարժից տուժածներին աջակցելու համար: Վերջերս այցելելով Երեւան՝ Բրայանը անկեղծ կոչ է արել՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի»։
«1988-ի երկրաշարժի ժամանակ Ռուսաստանը ստիպված էր ընդունել, որ չի կարող տրամադրել Հայաստանին անհրաժեշտ ողջ օգնությունը։ Այն ժամանակ Ռուսաստանը ճիշտ վարվեց եւ աշխարհին խնդրեց օգնել Հայաստանին։ Եթե հիմա Ռուսաստանը չի կարող ինչպես հարկն է օգնել Հայաստանին, այն պետք է թույլ տա արեւմտյան երկրներին զենք եւ անօդաչու սարքեր տրամադրել, որպեսզի Հայաստանը կարողանա պաշտպանվել այս անողոք եւ անօրինական ագրեսիայից»,- ամփոփել է Ջոն Դին։

Джон Ди: «Мы должны встать на защиту Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Инициатор проекта Rock Aid Armenia Джон Ди заявил, что «мир не должен молчать - последний раз, когда мы молчали, Турция устроила геноцид армян».
Джон Ди выступил с заявлением в связи с агрессией Азербайджана против Армении.
«Армения - мирная страна, которая заслуживает такой же поддержки Запада, как и Украина. Армяне должны знать, что за пределами Армении есть много людей, которые любят эту страну и ее людей. Мы должны встать на защиту Армении», - заявил Джон Ди.
«Мы никогда не должны забывать прошлое, и мы не можем позволить этому случиться снова. Азербайджан должен стать международным изгоем за то, что он сейчас делает с армянами на их собственной земле. Если Азербайджан не отступит, европейские страны должны отказаться от торговли с Азербайджаном или покупать его газ», - заявил создатель Rock Aid Armenia.
Джон Ди также прокомментировал обращение гитариста Queen Брайана Мэя:
«В 1989 году Брайан уделил много времени, помогая нам с проектом Rock Aid Armenia, созданным в поддержку жертв землетрясения в Армении. Недавно побывав в Ереване, Брайан написал искреннее обращение в поддержку Армении».
«Во время землетрясения 1988 года России пришлось признать, что она не может оказать всей той помощи, в которой нуждалась Армения. Тогда Россия поступила правильно и попросила мир помочь Армении. Если Россия не может должным образом помочь Армении сейчас, она должна позволить западным странам предоставить оружие и беспилотники, чтобы Армения защитила себя от этой безжалостной и незаконной агрессии», - резюмировал Джон Ди.