Մոսկվայում նոր հայկական եկեղեցու շինարարությունը մոտենում է ավարտին - Mediamax.am
Երեւան, Մեդիամաքս: Ռուս ուղղափառ եկեղեցու ղեկավարությունն ուրախ է, որ Մոսկվայում նոր հայկական եկեղեցու շինարարությունը մոտենում է ավարտին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, վկայակոչելով ՌԴ Ազգային նորությունների գործակալությունը, այդ մասին ասել է Մոսկվայի Պատրիարքարանի արտաքին եկեղեցական կապերի բաժնի նախագահ, Վոլոկոլամսկի արքեպիսկոպոս Իլարիոնը Մոսկվայում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում:
Նա հատուկ ընդգծել է, որ Հայաստանը առաջին երկիրն է, որն ընդունել է քրիստոնեությունը:
«Դա տեղի է ունեցել 301 թվականին, եւ այդ պահից Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի քարոզչության շնորհիվ, ում փառաբանում է ամբողջ քրիստոնեական աշխարհը, սկսվել է Հայաստանի քրիստոնեական պատմությունը, որը շարունակվում է մինչ օրս, չնայած բազմաթիվ փորձություններին, որոնք բաժին են ընկել հայ ժողովրդին»,- ասել է միտրոպոլիտ Իլարիոնը:
“Հայ ազգը մարտիրոս է, քանի որ հայերը տանջվել են, նախեւառաջ, իրենց քրիստոնեական հավատքի համար”,- ասել է արքեպիսկոպոս Իլարիոնը: “Եվ, չնայած բազմաթիվ փորձություններին, որոնք դարերի ընթացքում խլել են միլիոնավոր կյանքեր, հայ ժողովուրդը ամուր է պահել եւ շարունակում է պահպանել իր հավատքը”:
«Այսօր շատ հայեր ապրում են Ամերիկայում, Արեւմտյան Եվրոպայի երկրներում, սակայն հայտնի է, որ հայկական սփյուռքի ամենամեծ մասն ապրում է Ռուսաստանում, եւ հենց Ռուսաստանն է ապաստան տվել ամենամեծ թվով հայերի, ովքեր տարբեր տարիներին ստիպված են եղել տեղափոխվել իրենց հարազատ հողից»,- նշել է Մոսկվայի Պատրիարքարանի արտաքին եկեղեցական կապերի բաժնի նախագահը:
«Շատ բնական է, որ հայ ճարտարապետների ձեռքերով այստեղ կառուցվում է Հայ առաքելական եկեղեցու տաճարը: Մենք հետեւում ենք այդ շինարարությանը, ուրախանում, որ այն մոտենում է ավարտին, եւ շուտով հայ համայնքն այստեղ կունենա իր հոգեւոր տունը, որը ձգողության կենտրոն կդառնա Հայ առաքելական եկեղեցու բազմաթիվ հետեւորդների եւ հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների համար»,- ասել է արքեպիսկոպոս Իլարիոնը:

Строительство нового армянского храма в Москве близится к завершению - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Руководство Русской православной церкви (РПЦ) радо тому, что строительство нового армянского храма в Москве близится к завершению.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Агентство национальных новостей, об этом сказал председатель Отдела внешних церковных связей Московского патриархата митрополит Волоколамский Иларион на встрече с представителями армянской общины в Москве.
Он особо подчеркнул, что Армения – первая страна, которая приняла христианство.
«Это случилось в 301 году, и с того момента благодаря проповеди святого Григория Просветителя, почитаемого всем христианским миром, началась христианская история Армении, которая продолжается по сей день, несмотря на многие испытания, которые выпали на долю армянского народа», - сказал митрополит Иларион.
«Армянский народ - мученик, потому что страдали армяне, прежде всего, за свою христианскую веру, - сказал митрополит Иларион. – И, несмотря на многие испытания, которые унесли миллионы жизней на протяжении веков, армянский народ крепко хранил и продолжает хранить свою веру».
«Сегодня многие армяне живут в Америке, в странах Западной Европы, но известно, что самая большая армянская диаспора находится в России, и именно Россия приютила наибольшее количество армян, в разные годы вынужденных переселиться со своей родной земли», – отметил председатель Отдела внешних церковных связей Московского патриархата.
«Вполне естественно, что руками армянских зодчих здесь создается храм Армянской апостольской церкви. Мы следим за этим строительством, радуемся, что оно идет к завершению и вскоре у армянской общины появится здесь свой духовный дом, который станет центром притяжения для очень многих членов Армянской апостольской церкви и представителей армянской диаспоры», - сказал митрополит Иларион.