Արտակ Ալեքսանյանը, Արա Թադեւոսյանը եւ Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը
2020 թվականին, երբ Newmag-ը հրատարակեց Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանի «Երկու ռոք աստղ, երկու աղջիկ՝ չհաշված Արարատը» գիրքը, ավանդական շնորհանդես կազմակերպել հնարավոր չեղավ. համավարակ էր, խիստ սահմանափակումներ: Մեկ տարի անց՝ գրքի հետաձգված շնորհանդեսը տեղի ունեցավ խորհրդանշական վայրում՝ Երեւանի կոնյակի գործարանի «Արարատ» թանգարանում:
Արտակ Ալեքսանյանը, Արա Թադեւոսյանը եւ Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը Արտակ Ալեքսանյանը, Արա Թադեւոսյանը եւ Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը
«2009 թվականի հոկտեմբերին մի խումբ նվիրյալների ֆանտաստիկ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր դարձավ Երեւանում հյուրընկալել Իեն Գիլանին: Այդ այցի ընթացքում Իեն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին եղան Երեւանի կոնյակի գործարանում՝ «Արարատ» թանգարանում, եւ այսօր այդ վառ եւ հիշարժան պահերը մեր թանգարանի պատմության մի մասն են»,- բացման խոսքում ասաց Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը:
Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը
Շնորհանդեսի հյուրերին տեսաուղերձի միջոցով ողջունեց նաեւ Իեն Գիլանը.
Արա Թադեւոսյանն ասում է, որ իսկապես խորհրդանշական է շնորհանդեսն անցկացնել «Արարատ» թանգարանում:
«Գրքում այս դրվագի մասին պատմել եմ: Ինքս միշտ Deep Purple եմ սիրել, իսկ կինս Black Sabbath-ի մեծ երկրպագու է: 12 տարի առաջ հենց այստեղ,  «Արարատ» թանգարանում, կինս առաջին անգամ հանդիպեց Black Sabbath-ի հիմնադիր, լեգենդար Թոնի Այոմիին, ու նայելով Աննայի աչքերին, ես հասկացա, որ մենք իսկապես անհավանական բան ենք ձեռնարկել»:
2009 թվականին Արա Թադեւոսյանն ընկերների հետ «համարձակվեց» գնալ անհնարին թվացող երազանքի հետեւից եւ Հայաստան հրավիրել համաշխարհային ռոք աստղերի՝ Իեն Գիլանին եւ Թոնի Այոմիին, որոնք Սպիտակի երկրաշարժից հետո օգնության ձեռք էին մեկնել Հայաստանին: Այդ անհավանական երազանքի իրականացման բարդ ու հաճելի պատմությունն է ներկայցված «Երկու ռոք աստղ, երկու աղջիկ՝ չհաշված Արարատը» գրքում:
Արտակ Ալեքսանյանը եւ Արա Թադեւոսյանը Արտակ Ալեքսանյանը եւ Արա Թադեւոսյանը
«12 տարի առաջ, երբ մեր հյուրերը եկան Հայաստան, եւ պարզ դարձավ, որ այդ նախաձեռնությունը շարունակություն է ունենալու, Գյումրիի երաժշտական դպրոցն ենք վերակառուցելու, ես հասկացա, որ կա բավարար նյութ, ափսոս է, որ այն կորի, պետք է գիրք դառնա: Նախագիծը շարունակվում էր, զբաղվածությունն ավելանում էր, եւ գիրքը գրելու միտքը միշտ կար: Նպատակաուղղված սկսեցի գրել 3-4 տարի առաջ, մոտ 40 տոկոսը գրեցի եւ կանգ առա: Վերադառնալու ցանկությունն անընդհատ կար, բայց ավարտական փուլին հասա 2020 թվականի հունվարին՝ Ամանորից անմիջապես հետո: Երեւի 2 շաբաթում հիմնական մասը գրվեց: Ուրախ եմ դրա համար, որովհետեւ հետո բոլորիս հայտնի հանգամանքների բերումով դժվար թե դա ստացվեր անել, ժամանակ եւ հոգեկան համապատասխան վիճակ էր պետք:
Մեդիամաքսի գլխավոր խմբագիր Դավիթ Ալավերդյանը Մեդիամաքսի գլխավոր խմբագիր Դավիթ Ալավերդյանը
Իրականում, ես ցանկանում էի գիրքը գրել իմ ընկերների համար, որոնց հետ անցել ենք այս ճանապարհը, որպեսզի դա մնար մեր հիշողություններում, որովհետեւ ժամանակի ընթացքում ինչ-որ դրվագներ մոռացվում են: Բայց պարտադիր չէ լինել ռոքի սիրահար այս գիրքը կարդալու համար»,- պատմում է Արա Թադեւոսյանը:
Գիրքը հրատարակել է Newmag-ը: Հեղինակն ասում է՝ իր համար կարեւոր էր հրատարակությունը վստահել պրոֆեսիոնալների.
«Ինձ թվում է՝ քիչ են նման օրինակները, որ հեղինակն ու հրատարակիչը ոչ միայն կոնֆլիկտ չունենան, այլ ճիշտ նույն ալիքի վրա լինեն»:
«Արայի հետ համագործակցությունը բացառիկ էր եւ օրինաչափությունից դուրս: Սովորաբար հեղինակների հետ ամեն ինչ ավարտվում է պատերազմով»,- ծիծաղում է Newmag-ի տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը:
Գիրքը հրատարակել են, որովհետեւ այն անկախ Հայաստանի 30 տարվա պատմության կարեւոր իրադարձությունների վավերագրությունն է:
«Ես որոշեցի գիրքը հրատարակել, որովհետեւ պատմությունն իսկապես բացառիկ էր: Երկրորդ, որովհետեւ դա գրվում էր առաջին դեմքով՝ մարդ, որն ամեն ինչ կազմակերպել եւ տեսել էր: Երրորդ, որովհետեւ մեր իրականության մեջ շատ քիչ են հաջողության պատմությունները, մենք ավելի շատ ունենք անհաջողությունների պատմություններ: Չորրորդ՝ ամենակարեւորը, երբ մենք կազմակերպում էինք գրքի առաջխաղացման փիլիսոփայությունը, դա անում էինք որպես հաջողության պատմություն:
Բայց հիմա ես հասկանում եմ, որ դա անարդար էր գրքի նկատմամբ, որովհետեւ շատ նեղացնում էր նպատակը: Իրականում դա մեր երկրի պատմության մի մասն է: Բոլոր քիչ թե շատ ճանաչում ունեցող մարդիկ, որոնք վերջին 30 տարում այցելել են Հայաստան, եկել են, որովհետեւ մեզ խղճացել են, ցանկացել են օգնել: Իսկ այս դեպքում առաջին անգամ համաշխարհային մեծության աստղեր եկան, որովհետեւ Արայի շնորհիվ նրանց հետաքրքիր էր Հայաստանը», - ասում է Արտակ Ալեքսանյանը:
Իրավաբան ու նկարիչ Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը, որը վարում էր շնորհանդեսը, կիսվեց տպավորություններով: Ասաց՝ գիրքը կարդալիս՝ տարբեր հույզեր է ունեցել՝ հուզվել է, ծիծաղել, լրջացել: Բայց ամենակարեւորը՝ գրքում Արա Թադեւոսյանը «փափուկ ուժի» (soft power) դասական մոդել է ներկայացրել:
«Պատմություն է, թե ինչպես մի խանդավառ մարդ, իր ոգեւորությամբ, ջերմությամբ, սիրով, մտածում է հրավիրել կարեւոր մարդկանց, ովքեր ունեն մեծ հեղինակություն, եւ ներկայացնել մեր երկիրն այնպես, որ նրանց սրտերին այդ ջերմությունը կպնի: Եվ նրանք, փաստորեն, ակամայից դարձան մեր երկրի «դեսպանները»: Ինչքան տարբեր առիթների ժամանակ այդ մարդիկ խոսել են մեր երկրի, այստեղ ունեցած տպավորությունների մասին:
Գոհար Գասպարյանը Գոհար Գասպարյանը
Այս քայլերով է, որ մեր ազգի, պետության, երկրի հեղինակությունը բարձրանում է, ավելի ներկայանալի ենք դառնում: Միայն դիվանագիտական, «փողկապային» հարաբերությունները չեն, որ այս հարցը լուծում են, այլ կան այսպիսի անձնական եւ ջերմությամբ լցված հարաբերություններ, որոնք երբեմն շատ ավելի մեծ հարցեր են լուծում, քան՝ պաշտոնական հանդիպումներն ու այցելությունները», - նկատում է Նարեկ Վան Աշուղաթոյանը:
Գիրքը հայերեն է, բայց գլխավոր հերոս Իեն Գիլանը կարդացել է անգլերեն թարգմանությամբ: Կարդացել ու կիսվել է տպավորությամբ:
«Այս գիրքը հետաքրքիր ճանապարհորդություն է, որն անցնում է երաժշտության, պատմության, կրքի եւ քաղաքականության միջով: Նկարագրվում են այն վայրիվերումներն ու դժվարությունները, որոնցով անցել է հեղինակը՝ հաղթահարելով բյուրոկրատական քաշքշուկները: Միայն դրանից հետո ենք հասկանում թթի օղու արժեքը, չէ՞»:
«Երկու ռոք աստղ, երկու աղջիկ՝ չհաշված Արարատը» գիրքը կարելի է գնել Newmag-ի կայքում՝ անվճառ առաքումով. https://newmag.am/book/rockstar:

In 2020 when Newmag published Ara Tadevosyan's “Two Rock Stars, Two Girls, Not Counting Ararat” book it was impossible to organize a traditional presentation due to pandemic restrictions. A year later, the delayed presentation of the book took place in a symbolic place – Ararat Museum of Yerevan Brandy Company.
“In October 2009 with fantastic efforts of a group of devotees it became possible to host Ian Gillan and Tony Iommi in Armenia. 12 years ago they visited Ararat Museum, and today these bright and memorable moments are part of the history of our Museum,” Yerevan Brandy Company COO Serge Khachatryan said in his opening remarks.
Serge Khachatryan, COO of Yerevan Brandy Company Serge Khachatryan, COO of Yerevan Brandy Company
Ian Gillan welcomed the guests via video message.
Ara Tadevosyan says it is really symbolic to conduct the presentation at Ararat Museum.
“I have written about this episode in the book. I have always loved Deep Purple, and my wife is a big fan of Black Sabbath. Twelve years ago right here my wife first time met Black Sabbath founder, legendary Tony Iommi and looking in Anna’s eyes I understood what an incredible thing we had initiated.”
Ara Tadevosyan Ara Tadevosyan
In 2009, Ara Tadevosyan and his friends “dared” to follow the dream that seemed impossible and invite world famous rock stars Ian Gillan and Ian Iommi to Armenia. The two lent a helping hand to Armenia after the Spitak earthquake. The difficult and nice story of fulfilling this incredible dream is presented in “Two Rock Starts, Two Girls, Not Counting Ararat.”
“12 years ago when our guests arrived in Armenia and it became clear that this initiative would continue, we would reconstruct Gyumri musical school, I understood that there were enough materials and it would be a pity to lose it, it should become a book. I started targeted writing 3-4 years ago. I wrote about 40 percent and stopped. There was always a wish to resume, but I reached the final phase in January 2020. The main part was written in 2 weeks.
The reality is that I wanted to write the book for my friends with who we passed this path for it to remain in our memories, because some episodes are being forgotten over time. But you shouldn’t be a rock lover to read this book,” Ara Tadevosyan says.
The book was published by Newmag publishing house. The author says it was important for him to trust the publication of the book to professionals.
Mark Grigoryan Mark Grigoryan
“I think such examples when the author and the publisher do not have any conflicts and are on the same wave are very few.”
“The cooperation with Ara was exclusive and out of pattern. Usually everything ends in war with the authors,” Newmag founder and CEO Artak Alexanyan laughs.
“The book was published because it was the documentation of important events of 30-year old history of independent Armenia.
First, I decided to publish the book because it was really a unique story. Secondly, because it was written in the first person – the person who organized and saw everything. Thirdly, because our reality lacks successful stories. And the forth and the most important – when we were organizing the philosophy of promoting the book, we were doing it as a success story.
Artak Alexanyan Artak Alexanyan
But now, I understand that it was unfair toward the book as it narrowed the objective very much. In reality, it is a part of our country’s history. All more or less known people who visited Armenia over the past 30 years came because they pitied us and wanted to help. While in this case for the first time world famous stars arrived because they were interested in Armenia due to Ara’s efforts,” Artak Alexanyan says.
Lawyer and artist Narek Van Ashughatoyan who anchored the presentation shared his impressions. He said he experienced different emotions while reading the book – he cried, laughed, became serious. But the most important is that Ara Tadevosyan presented in the book the classic model of “soft power.”
“It is a story how an enthusiastic person, with his enthusiasm, warmth, love thinks of inviting important people of great reputation and present our country in a way to touch their hearts with this warmth. And they, in fact, involuntarily became the “ambassadors” of our country. During many different occasions these people spoke about our country, the impressions they got here.”
Gohar Gasparyan Gohar Gasparyan
“It is with these steps that the image of our nation, state, country grows, and we are becoming more presentable. It is not only diplomatic, “suit and tie” relations that solve this issue, but there are also such personal relations filled with warmth which sometimes solve even greater issues than official meetings and visits,” Narek Van Ashughatoyan notes.
The book is in Armenian, but its main hero Ian Gillan read it in English translation and shared his impressions:
“It is a lovely personal journey through music, history, passion and politics, describing the ups-and-downs whilst overcoming the bureaucratic frustrations. And now we all understand the value of mulberry vodka, eh?!”.