Քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի լաբորատորիան բիզնեսին համաձուլվածքների արտադրման բացառիկ տեխնոլոգիա է առաջարկում - Mediamax.am
5289 դիտում
Քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի լաբորատորիան բիզնեսին համաձուլվածքների արտադրման բացառիկ տեխնոլոգիա է առաջարկում
Սեդա Դոլուխանյան
«ՀՀ ղեկավարությունը ժամանակ առ ժամանակ հայտարարում է, որ գիտությունը եւ գիտության վրա հիմնված տնտեսությունն առաջնային ոլորտներ են համարվում, սակայն դա միայն բառեր են` խնդիրները չլուծված են մնում»: Այս կարծիքն արտահայտել է Մեդիամաքսի թղթակցի հետ զրույցում Քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի (ՔԵՖԻ) բարձր ջերմաստիճանի սինթեզի եւ անօրգանական միացությունների տեխնոլոգիաների լաբորատորիայի ղեկավար, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սեդա Դոլուխանյանը:
Պրոֆեսոր Սեդա Դոլուխանյանը հանդիսանում է Միջազգային գիտական-տեխնիկական կենտրոնի (ՄԳՏԿ) կողմից ֆինանսավորված և  բարեհաջող իրականացված երկու  նախագծերի (1999-2001, 2006-2008) հեղինակ եւ ղեկավար. ՄԳՏԿ ներկայացված( 2009թ)  հաջորդ նախագիծը արժանացել է հավանության  ՄԳՏԿ-Ի անդամ Կանադական կողմին, որը ցանկություն է հայտնել ֆինանսավորել այդ նախագիծը:  Ավելի վաղ Հայաստանը ՄԳՏԿ շրջանակներում գիտական նախագծերի համաֆինանսավորման իրականացման մասին հուշագիր էր ստորագրել: Սեդա Դոլուխանյանի «Անցումային մետաղական համաձուլվածքների ձեւավորման համար ջրածնային արդյունավետ պահուստ ստեղծելու նպատակով բարձր ադսորբցիոն հատկություններով ինքնատարածվող բարձր ջերմաստիճանային սինթեզի տեխնիկայի եւ «հիդրիդային ցիկլի» կիրառում - hydrogen storage» նախագիծն անցել է անհրաժեշտ բոլոր փորձագիտական էտապները ` Հայաստանում, Ռուսաստանում եւ Կանադայում:
«Նախագծի իրականցման համար նախատեսված  էր  $ 280 հազար դոլար: Կանադան պատրաստ էր 252 հազար հատկացնել, ստորագրված հուշագրի համաձայն, Հայաստանը պետք է ապահովեր գումարի 10%-ը»,- Մեդիամաքս-ին պատմել է Սեդա Դոլուխանյանը:
«Նախագծի ուսումնասիրությունից հետո կանադական կողմը դիմել է Հայաստանի գիտության պետական կոմիտե, ԳԱԱ-ի նախագահություն եւ Հայաստանում ՄԳՏԿ ներկայացուցչություն` համաֆինանսավորման հարցը քննարկելու առաջարկով: Սակայն ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության Գիտության պետական կոմիտեն հանձինս նախագահ Սամվել Հարությունյանի չարձագանքեց տվյալ առաջարկին: Այդպիսով նախագիծն առանց ֆինանսավորման մնաց: Ինձ հետ առանձին հանդիպման ժամանակ Սամվել Հարությունյանը բացատրում էր դա նրանով, որ ներկայումս անհրաժեշտ գումար չկա: Սակայն, արդյո՞ք 28 հազար դոլարն այդքան մեծ գումար է պետության համար կանադացիների տրամադրվելիք 252 հազարի դիմաց: Չէ՞ որ այդ գումարը կարելի էր երեք տարիների ընթացքում վճարել: Այսօր որոշ շրջանակներում մոդայիկ է դարձել ասել, որ գիտության տեսանկյունից մենք ոչ մրցունակ երկիր ենք: Այո, ինստիտուտի գիտական սարքավորումներն հետխորհրդային շրջանում չեն թարմացվել, մենք չունենք նոր սարքավորումներ, երիտասարդներն են քիչ: Աշխատակիցների միջին աշխատավարձը 40-60 հազար դրամ է: Այո, գումարը քիչ է, սակայն մենք դեռեւս ունենք լավ եւ մրցունակ գիտություն, ինչն էլ ապացուցում են այդ նախագծերը», - կարծում է նա:
Անգամ նման պայմաններում աշխատանքը շարունակելու խթան է հանդիսանում գիտության հանդեպ հետաքրքրությունը եւ սերը: «Հետ ես նայում եւ տեսնում ես, թե որքան հետաքրքիր եւ կարևոր հետազոտություններ են կատարվել: Դա մեր կյանքն է, մենք չենք ցանկանում ուրիշ բանով զբաղվել»,- ասել է գիտնականը:
Ինչպես ՀՀ ԳԱԱ այլ ինստիտուտներում, այնպես էլ Քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտում հիմնական խնդիրներից մեկը ֆինանսավորման հարցն է: Սեդա Դոլուխանյանի խոսքերով, պետությունը ոչ միայն պետք է աջակցի գիտությանը, ավելացնի գիտության ֆինանսավորումը, այլեւ աջակցի միջազգային նախագծերի իրականացմանը, որին մասնակցում են հայ գիտնականները:
Հարկ է նշել, որ վերը նշված Ա-1794 նախագիծը մինչ այժմ էլ չի կորցրել իր արդիականությունը: Դրա հետ կարելի է ծանոթանալ ՄԳՏԿ կայքում`
http://www.istc.ru/istc/db/projects.nsf/All/77267C371E1D36AEC3257658002C485B?OpenDocument&search=1.
Նախագծի նկարագրությունը
2011 թվականի հոկտեմբերին Նորարարական համագործակցության ռուս-հայկական կենտրոնում կայացավ  «Դժվարահալ մետաղների հիման վրա համաձուլվածքների փորձնական  արտադրության կազմակերպում» նախագծի  շնորհանդեսը:
«Արդի գիտության և տեխնիկայի բնագավառներում բազմաբնույթ  համաձուլվածքների պահանջարկը  բարձր է, սակայն շատ ընկերություններ զգուշորեն են վերաբերվում նորարարություններին, նոր մոտեցումներին և չեն ցանկանում փոխել արդեն կայացած հին տեխնոլոգիաները», - ասում է Սեդա Դոլուխանյանը:
«Կարելի է Հայաստանում մեր ինստիտուտին կից ցուցադրական արտադրություն կազմակերպել, եթե կարողանանք միջոցներ ներգրավել»,- նշում է նա: Գիտնականի հաշվարկներով, արտադրամասի  կազմակերպման համար անհրաժեշտ է $ 1 մլն: «Դժվարահալ մետաղների համաձուլվածքների սինթեզի նոր մշակված տեխնոլոգիան կարող է հետաքրքրել ձեռնարկատերերին, որոնց հետ մենք պատրաստ ենք համագործակցել»,-  եզրափակել է Սեդա Դոլուխանյանը:

Лаборатория Института химической физики предлагает бизнес-среде уникальную технологию производства сплавов - Mediamax.am
5298 просмотров
Лаборатория Института химической физики предлагает бизнес-среде уникальную технологию производства сплавов
Седа Долуханян
«Руководство Армении периодически заявляет о том, что наука и наукоемкая экономика являются приоритетами, но это лишь слова: проблемы остаются нерешенными». Эти слова принадлежат заведующей лабораторией высокотемпературного синтеза и технологии неорганических соединений Института химической физики (ИХФ), доктору технических наук, профессору Седе Долуханян.
Седа Долуханян - автор и руководитель двух предыдущих (1999-2001, 2006-2008) успешно выполненных проектов Международного научно-технического центра (МНТЦ), выиграла еще один из последних грантов данного Центра в Москве, который уже находится на стадии закрытия.
Финансировать третий проект армянских ученых взялась канадская сторона. Ранее Армения подписала меморандум о софинансировании реализации научных проектов в рамках МНТЦ. Проект Седы Долуханян «Применение техники СВС и «гидридного цикла» для формирования сплавов переходных металлов с высокими адсорбционными свойствами для создания эффективных накопителей водорода - hydrogen storage» прошел все необходимые экспертизы в Армении, России и Канаде.
«Проект оценивался в $ 280 тыс. долларов. Канада готова была предоставить 250 тысяч, и согласно подписанному меморандуму, Армения должна была обеспечить порядка 10% от всей суммы»,- рассказала Медиамакс Седа Долуханян.
«После рассмотрения проекта, канадская сторона обратилась в Госкомитет по науке Армении, в Президиум НАН и к представителю МНТЦ в Армении с предложением обсудить вопрос софинансирования. Однако Госкомитет по науке МОН Армении в лице его председателя Самве¬ла Арутюняна не отозвался на данное предложение. Таким образом, проект остался без финансирования. При личной встрече со мной Самвел Арутюнян ссылался на то, что необходимой суммы на данный момент нет. Но неужели 28 тыс. долларов - столь большая сумма для государства на фоне тех 250 тысяч, что были готовы предоставить канадцы? Ведь эту сумму можно было бы выплачивать в течение трех лет. Сегодня в определенных кругах стало модным говорить, что с точки зрения науки мы - неконкурентоспособная страна. Да, научное оборудование института не обновлялось в постсоветские времена, у нас нет новых приборов, мало молодежи. Средняя зарплата сотрудников - 40-60 тысяч драмов. Да, денег недостаточно, но ведь у нас все еще есть хорошая и конкурентоспособная наука, что и доказывают эти проекты», - считает она.
Стимулом продолжать работу даже в таких условиях является интерес и любовь к науке. «Оглядываешься назад, видишь - столько выполнено интересных и важных исследований. Это наша жизнь, другим заниматься мы не  хотим»,- говорит ученая.
Как и в других институтах НАН Армении, в Институте химической физики одной из главных проблем является вопрос финансирования. По словам Седы Долуханян, государство не только должно способствовать науке, увеличивать финансирование науки, но и содействовать реализации международных проектов, в которых участвуют армянские ученые.
Следует заметить, что вышеупомянутый проект А-1794 до сих пор не потерял своей актуаль¬ности. С ним можно ознакомиться на сайте МНТЦ:
http://www.istc.ru/istc/db/projects.nsf/All/77267C371E1D36AEC3257658002C485B?OpenDocument&search=1.
Описание проекта
В октябре 2011 года в Российско-Армянском центре инновационного сотрудничества  состоялась презентация доклада «Организация опытного производства сплавов на основе тугоплавких металлов».
«В современном мире потребность в этих сплавах высока, однако многие компании настороженно относятся к инновациям, новым подходам и не хотят менять устоявшиеся старые технологии»,- говорит Седа Долуханян.
«Можно организовать в Армении демонстрационное производство при нашем институте, если удастся привлечь какие-то средства»,- отмечает она. По ее подсчетам, для организации производства необходимы инвестиции в размере $ 1 млн. «Разработанная новая технология синтеза сплавов тугоплавких металлов может заинтересовать предпринимателей, с которыми мы готовы сотрудничать»,- заключила Седа Долуханян.