Վարդանյանը դիմել է Պուտինին. այս ռումբը կպայթի Ռուսաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սոցիալական ձեռնարկատեր Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հանդես է եկել էմոցիոնալ տեսաուղերձով, ասելով, որ «կանգնած ենք հումանիտար աղետի շեմին»:
Ներկայացնում ենք Ռուբեն Վարդանյանի ուղերձի ամենակարեւոր հատվածները:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին
«Դիմում եմ Ձեզ որպես Ռուսաստանի քաղաքացի: Մենք տեսնվել ենք մեկ անգամ, «Սկոլկովո» բիզնես-դպրոցի հիմնարկեքին: Ես միշտ ձգտել եմ լինել Ռուսաստանի լավ քաղաքացի եւ անել եմ ամեն ինչ, որպեսզի Ռուսաստանը բարգավաճի: Որպես առաջնորդ, Դուք կարող եք շատ բան անել, եւ Ձեր մասնակցությունը եւ վերաբերմունքն այսօր շատ բան են որոշում: Սա տարածքային կոնֆլիկտ չէ, սա պատերազմ չէ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, ամեն ինչ շատ ավելի լուրջ է: Եվ եթե ամեն ինչ ավարտվի արհավիրքով, դա անբուժելի վերք կդառնա Ռուսաստանի համար: Ես երազում եմ, որ Ռուսաստանը հասկանա, որ մասնակցությունն այս գործընթացին սկզբունքային կարեւորություն ունի Ռուսաստանի ժողովրդի համար: Սա աշխարհաքաղաքական ռումբ է, որը կարող է պայթել Ռուսաստանում»:
Ռուսաստանի ռազմաքաղաքական էլիտային
«Եթե դուք չանեք այն, ինչ պարտավոր եք անել որպես երդում տված եւ բարոյական արժեքներ ունեցող մարդիկ, դուք ամոթով եք ապրելու տասնյակ տարիներ: Մի վերացրեք ձեր վերջին դաշնակիցներին, մի արեք այնպես, որպեսզի ոչ ոք չհավատա, որ Ռուսաստանի հետ կարելի է լինել հաջողակ եւ ուժեղ»:
Ռուսաստանցի մտավորականներին
«Ամենավատը անտարբերությունն է»:
Հայաստանի եւ Արցախի ղեկավարությանն ու էլիտաներին
«Հիմա ներքին խնդիրները լուծելու ժամանակը չէ, իսկ առաջնորդի դերը շատ կարեւոր է միավորվելու համար»:
Վրաստանի ժողովրդին
«Մի արեք այնպես, որ հետո ամաչեք: Ահավոր է տեսնել, ինչպես եք այսօր դավաճանում եք ինքներդ ձեզ»:
Միջազգային հանրությանը
«Եթե դուք շարունակեք արհամարհել այս հակամարտությունը, ապա կստանաք փոթորիկ, որը կվերացնի ողջ աշխարհակարգը: Դուք բավականաչափ ջանքեր չեք գործադրում այս պատերազմը կանգնեցնելու համար: Զարթնե՛ք»:
Հայերին
«Ես հպարտ եմ, որ հայ եմ: Ես երջանիկ եմ, որ տղաները, որոնք այսօր ռազմաճակատում կենաց-մահու կռիվ են տալիս, ապրում են մեր կողքին: Ես հպարտ եմ, որ անկախ ամեն ինչից, մենք բոլորս անում ենք այն, ինչն անհնար է թվում: Բլիցկրիգը չհաջողվեց միայն այն պատճառով, որ քաջ տղաները զոհաբերեցին իրենց եւ մնացին դիրքերում: Շնորհակալություն, ես ձեզ հետ եմ».

Ереван /Медиамакс/. Социальный предприниматель Рубен Варданян записал сегодня эмоциональное видео-обращение, в котором сказал, что «мы стоим сегодня на грани гуманитарной катастрофы».
Представляем самое важное из обращения Рубена Варданяна
Президенту России Владимиру Путину
«Владимир Владимирович, обращаюсь к Вам как гражданин России. Мы виделись с Вами один раз, на закладке камня в основание бизнес-школы «Сколково». Я всегда старался быть хорошим гражданином России и делать все, чтобы Россия процветала. Как лидер Вы можете сделать многое, и Ваше участие и отношение сегодня определяет очень многое. Это не территориальный конфликт, это не война между Арменией и Азербайджаном, все намного серьзнее. И если все закончится бедой, это будет неизлечимой раной для России. Я мечтаю, чтобы Россия поняла, что участие в этом процессе является принциально важным для всего российского народа. Это геополитическая бомба, которая может взорваться в России».
Военно-политической элите России
«Если вы не сделаете то, что вы обязаны сделать как люди, принявшие присягу и обладающие морально-этическими ценностями, вам будет стыдно жить много десятков лет. Не уничтожайте своих последних союзников, не делайте так, чтобы никто не верил, что вместе с Россией можно быть успешными и сильными».
Российской интеллигенции
«Хуже всего, когда люди проявляют равнодушие и безразличие».
Руководству и элитам Армении и в Арцахе
«Сейчас не время для внутренних разборок, а роль лидера очень важна для консолидации».
Народу Грузии
«Не делать так, чтобы вам потом было стыдно. Страшно смотреть, как сегодня вы предаете самих себя».
Межданародному сообществу
«Если вы продолжите игнорировать этот конфликт, то получите бурю, которая снесет весь миропорядок. Вы не прилагаете достаточных усилий, чтобы остановить эту войну. Очнитесь».
Армянам
«Я горжусь тем, что я армянин. Я счастлив, что ребята, которые сегодня бьются насмерть на фронте, живут рядом с нами. Я горд тем, что несмотря ни на что, мы все вместе делаем то, что кажется невозможным. Блицкриг не удался только потому, что смелые ребята пожертвовали собой и остались на своих постах. Спасибо, я с вами».