Իէն Գիլանը շնորհավորանքներ է ստանում Հայաստանից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխարհահռչակ ռոք-երաժիշտ, Deep Purple խմբի մենակատար Իէն Գիլանն այսօր տոնում է 75-ամյակը եւ շնորհավորանքներ է ստանում նաեւ Հայաստանից:
Իէն Գիլանին շնորհավորական նամակ է ուղղել Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
«Դուք ստեղծագործում եք ավելի քան 50 տարի եւ այն եզակի արտիստներից եք, որոնց երկրպագում է մի քանի ապրող սերունդ: Գիտեմ, որ Deep Purple-ի՝ օգոստոսի սկզբին թողարկված ալբոմը առաջին հորիզոնականներն է զբաղեցնում տարբեր երկրներում, ինչը Ձեր եւ ձեր ընկերների անսպառ տաղանդի եւ եռանդի հերթական ապացույցն է:
Շնորհակալ եմ 1990 թվականից ի վեր մեր երկրի բարեկամը լինելու համար: Դուք շատ սիրված եք Հայաստանում, ուստի ինձ իրավունք եմ վերապահում շնորհավորել Ձեզ՝ նաեւ մեր երկրի քաղաքացիների անունից:
Ջերմությամբ եմ հիշում 2019 թվականի հունիսին Երեւանում կայացած մեր հանդիպումը եւ ուրախ կլինեմ Ձեզ կրկին տեսնել Հայաստանում»,- ասված է նախագահի նամակում:
Իէն Գիլանին շնորհավորական նամակ են ուղղել նաեւ Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) ԱՄՆ եւ Հայաստանի գրասենյակները: Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի վերակառուցման ծրագիրը համատեղ իրականացվել է ՀՕՖ-ի, Մեդիամաքսի եւ ավստրալիական Do Something կազմակերպության կողմից՝ Իէն Գիլանի ակտիվ մասնակցությամբ:
«Մեզ համար պատիվ էր Ձեզ հետ միասին իրագործել այդ կենսական նախագիծը, որը Հայաստանի ամենագեղեցիկ քաղաքի երիտասարդներին շատ հույս եւ վստահություն ներշնչեց: Վստահ եղեք, որ դպրոցը լավ եւ հուսալի ձեռքերում է: Աշակերտները սիրում են ձեզ», - ասված է ՀՕՖ-ի նամակում:

Ереван /Медиамакс/. Всемирно известный рок-музыкант, солист группы Deep Purple Иэн Гиллан отмечает сегодня 75-летие, в связи с чем получает поздравления также и из Армении.
Поздравительное письмо Иэну Гиллану направил президент Армении Армен Саргсян.
«Вы творите более 50 лет и являетесь одним из тех уникальных артистов, поклонниками которых являются сразу несколько поколений. Знаю, что новый альбом Deep Purple, выпущенный в начале августа, возглавляет рейтинги в разных странах, что является еще одним доказательством вашего неиссякаемого таланта и энергии.
Спасибо Вам за то, что вот более трех десятилетий являетесь добрым другом нашей страны. Вас очень любят в Армении, поэтому я считаю себя вправе поздравить Вас от имени граждан нашей страны.
С теплотой вспоминаю нашу встречу в Ереване в июне 2019 года и буду рад снова видеть Вас в Армении», - написал президент.
Поздравительное письмо Иэну Гиллану направили также американское и армянское представительства Фонда армянской помощи (Fund for Armenian Relief-FAR).
Проект строительства новой музыкальной школы N 6 в Гюмри был совместно осуществлен FAR, Медиамакс и австралийской организацией Do Something при активном участии Иэна Гиллана.
«Для нас было честью реализовать вместе с Вами этот жизненно важный проект, который вселил большие надежды и уверенность в молодых людей самого красивого города Армении. Будьте уверены, что школа в добрых и надежных руках. Ученики любят Вас», - говорится в письме FAR.