Փաշինյան. Այս անգամ արտակարգ ռեժիմը կլինի բավականին մեղմ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության արտահերթ նիստում այսօր հույս է հայտնել, որ այսօր արտակարգ ռեժիմի երկարաձգման մասին որոշումը կլինի վերջինը:
Վարչապետը նաեւ ասել է, որ «այս անգամ ռեժիմը կլինի բավականին մեղմ»։
«Աշխարհի շատ երկրներում կորոնավիրուսի համավարակի երկրորդ ալիք է սկսել, որոշ երկրներ, որոնք պաշտոնապես հայտարարել էին հաղթահարելու մասին, վերադառնում են խիստ սահմանափակումների ռեժիմի։
Անցնելով այս դժոխքի միջով եւ բուն կորոնավիրուսի պատճառով ունենալով 800 եւ 234 մահ էլ՝ այլ պատճառներով, մենք հնարավորություն ունենք աշնանը գտնվել հաղթահարած իրավիճակում՝ անկախ նրանից, թե աշխարհում ինչ կկատարվի։ Դա կլինի ռազմավարությունը ճիշտ շարունակվելու դեպքում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նաեւ ասել է, որ սեպտեմբերի 15-ին հանրակրթական հաստատությունների վերաբացումն անխուսափելիորեն կհանգեցնի վարակի դեպքերի որոշակի աճի։

Пашинян: На этот раз режим ЧП будет «мягким» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня на внеочередном заседании правительства выразил надежду, что сегодняшнее решение о продлении чрезвычайного положения станет последним.
Премьер-министр также отметил, что «на этот раз режим ЧП будет достаточно мягким».
«Во многих странах началась вторая волна пандемии, некоторые страны, которые официально заявили о победе над вирусом, возвращаются к режиму строгих ограничений.
Пройдя через этот ад и имея 800 смертей непосредственно по причине коронавируса и 234 смертей по другим причинам, у нас появилась возможность преодолеть эпидемию осенью, независимо от того, что будет происходить в мире. Это случится в случае правильного продолжения нашей стратегии»,- сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр также добавил, что возобновление учебного процесса с 15 сентября в общеобразовательных учреждениях неизбежно приведет к опреденному росту случаев заражения.