Ալիեւը ներկա չի լինի Մոսկվայի Հաղթանակի շքերթին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Իլհամ Ալիեւը եւ Վլադիմիր Պուտինն այսօր քննարկել են երկու երկրների սահմանին տիրող իրավիճակը, հաղորդել է Ադրբեջանի ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
«Հունիսի 18-ին Իլհամ Ալիեւը զանգահարել է Վլադիմիր Պուտինին: Ադրբեջանի նախագահը ափսոսանք է հայտնել, որ երկրում գործող կարանտինային միջոցառումների պատճառով չի կարողանա մասնակցել հունիսի 24-ին Մոսկվայում կայանալիք Հաղթանակի շքերթին, թեպետ իր մասնակցությունն այս միջոցառմանն ի սկզբանե ծրագրված էր: Պուտինն ըմբռնումով է մոտեցել այս որոշմանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ադրբեջանը շքերթին մասնակցելու է 75 զինծառայողով, պատվիրակությունը գլխավորելու է պաշտպանության նախարարը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է իր ներկայությունը հունիսի 24-ի շքերթին։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախագահները մտքեր են փոխանակել երկու երկրների սահմանին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ:
«Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ մայիսի 18-ին Ռուսաստանի նախագահի հետ զրույցից հետո Սամուր սահմանային անցակետով Ադրբեջան է վերադարձել մոտ 700 մարդ: Ընդհանուր առմամբ, վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ավելի քան 1000 Ադրբեջանի քաղաքացի օդային ու ցամաքային ճանապարհով Ռուսաստանից վերադարձել է հանրապետություն»,- նշվում է մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Նախագահները պայմանավորվել են լրացուցիչ հանձնարարականներ տալ երկու երկրների համապատասխան պետական կառույցներին ՝ սահմանին իրավիճակը կարգավորելու համար:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Կրեմլի կայքն շատ ավելի հակիրճ հաղորդագրություն է տարածել երկու առաջնորդների զրույցի վերաբերյալ.
«Քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման հարցերը: Անդրադարձ է կատարվել կորոնավիրուսի համավարակի շուրջ ստեղծված իրավիճակին եւ վարակի դեմ պայքարի ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցներին»։

Алиев не поедет в Москву на парад Победы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президенты Азербайджана и России Ильхам Алиев и Владимир Путин обсудили сегодня ситуацию на границе двух стран, сообщает пресс-служба азербайджанского лидера.
«18 июня президент Ильхам Алиев позвонил Владимиру Путину. Президент Азербайджана выразил сожаление, что из-за карантинных мер, действующих в стране, не сможет принять участие в параде Победы 24 июня в Москве, хотя его участие в этом мероприятии изначально планировалось. Путин с понимаем отнесся к этому решению», - говорится в сообщении.
Азербайджан на этом мероприятии будут представлять 75 военнослужащих, делегацию возглавит министр обороны.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подтвердил свое присутствие на параде Победы в Москве 24 июня.
Президенты в ходе разговора обменялись мнениями о ситуации на границе двух стран.
«Ильхам Алиев сообщил, что после разговора с российским президентом 18 мая, через погранично-переходный пункт Самур в Азербайджан вернулись около 700 человек. В целом, за последний месяц сухопутным и воздушным путем в республику было возвращено из России около 1 тысяч граждан Азербайджана», - отмечается в сообщении пресс-службы.
Президенты договорились дать дополнительные поручения соответствующим госструктурам двух стран для урегулирования ситуации на границе.
Медиамакс отмечает, что на сайте Кремля размещено более лаконичное сообщение о беседе двух лидеров:
«Обсуждались вопросы дальнейшего развития двусторонних отношений. Затронута также ситуация вокруг пандемии коронавируса и предпринимаемые меры по борьбе с инфекцией».