Ալիեւը ներկա չի լինի Մոսկվայի Հաղթանակի շքերթին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Իլհամ Ալիեւը եւ Վլադիմիր Պուտինն այսօր քննարկել են երկու երկրների սահմանին տիրող իրավիճակը, հաղորդել է Ադրբեջանի ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
«Հունիսի 18-ին Իլհամ Ալիեւը զանգահարել է Վլադիմիր Պուտինին: Ադրբեջանի նախագահը ափսոսանք է հայտնել, որ երկրում գործող կարանտինային միջոցառումների պատճառով չի կարողանա մասնակցել հունիսի 24-ին Մոսկվայում կայանալիք Հաղթանակի շքերթին, թեպետ իր մասնակցությունն այս միջոցառմանն ի սկզբանե ծրագրված էր: Պուտինն ըմբռնումով է մոտեցել այս որոշմանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ադրբեջանը շքերթին մասնակցելու է 75 զինծառայողով, պատվիրակությունը գլխավորելու է պաշտպանության նախարարը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է իր ներկայությունը հունիսի 24-ի շքերթին։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախագահները մտքեր են փոխանակել երկու երկրների սահմանին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ:
«Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ մայիսի 18-ին Ռուսաստանի նախագահի հետ զրույցից հետո Սամուր սահմանային անցակետով Ադրբեջան է վերադարձել մոտ 700 մարդ: Ընդհանուր առմամբ, վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ավելի քան 1000 Ադրբեջանի քաղաքացի օդային ու ցամաքային ճանապարհով Ռուսաստանից վերադարձել է հանրապետություն»,- նշվում է մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Նախագահները պայմանավորվել են լրացուցիչ հանձնարարականներ տալ երկու երկրների համապատասխան պետական կառույցներին ՝ սահմանին իրավիճակը կարգավորելու համար:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Կրեմլի կայքն շատ ավելի հակիրճ հաղորդագրություն է տարածել երկու առաջնորդների զրույցի վերաբերյալ.
«Քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման հարցերը: Անդրադարձ է կատարվել կորոնավիրուսի համավարակի շուրջ ստեղծված իրավիճակին եւ վարակի դեմ պայքարի ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցներին»։

Ilham Aliyev to miss the Victory Parade in Moscow - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Presidents of Azerbaijan and Russia Ilham Aliyev and Vladimir Putin, respectively, have discussed today the situation on the border between the two countries, said the press service of Ilham Aliyev.
“President Aliyev has called President Putin on June 18 and expressed his regret that he will not be able to attend the Victory Parade in Moscow on June 24 because of the quarantine in Azerbaijan, although his participation in the event was planned initially. President Putin accepted Ilham Aliyev’s decision with understanding,” explained the press service.
Azerbaijan will be represented by 75 servicemen at the event. The delegation will be headed by the Minister of Defense.
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has confirmed he will attend the parade.
During the on-the-phone conversation, Presidents Aliyev and Putin have exchanged opinions about the situation on the Azerbaijani-Russian border.
“Ilham Aliyev has stated after the conversation with the Russian President on May 18, around 700 people returned to Azerbaijan through Samur checkpoint. In total, around 1000 of Azerbaijani citizens returned from Russia by land and by air,” added the press service of Ilham Aliyev.
Aliyev and Putin have agreed to give additional instructions to relevant state bodies in order to settle the situation on the border.
The official website of the Kremlin has published a more laconic statement about the two leaders’ conversation. It reads:
“The parties have discussed the matters relating to further development of bilateral relations. They have also touched on the coronavirus pandemic and the efforts against the virus.”