Պարետը չի բացառել սահմանափակումների մեղմման վերանայումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ փոխվարչապետ, արտակարգ դրության պարետ Տիգրան Ավինյանն այսօր կառավարության նիստում ասել է, որ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի աճը չի փոխում սահմանափակումների մեղմման ծրագրերը։
«Վարակվածների շրջանակը, ընդհանուր առմամբ, հստակ է, բայց վարակի տարածման զարգացումից կախված՝ մեր որոշումները կարող են փոփոխվել։ Մոտակա օրերին արձանագրվող դեպքերը, նաեւ վարակվածների շրջանակը թույլ կտա վերջնական որոշում կայացնել»,- ասել է Տիգրան Ավինյանն ու հավելել, որ մայիսի 4-ից տնտեսական գործունեության էական ոլորտներ բացվելու են՝ պարտադիր կանոնների պահպանմամբ։
Շարունակելու է փակ մնալ կրթական համակարգը, սահմանափակումներ են գործելու մշակույթի, զվարճությունների եւ մի քանի այլ ոլորտներում։ Պարետը նշել է, որ մշակող արդյունաբերության ոլորտը վերագործարկվելու է, վերաբացվելու են որոշ տեսակի խանութներ։
«Եթե տեսնենք, որ մեղմացումների քաղաքականությունը վտանգավոր հետեւանքներ է առաջացնում եւ մտավախություն ունենանք, որ առողջապահական համակարգը կարող է չհասցնել սպասարկել հիվանդներին, կարող ենք ամենակոշտ ռեժիմին վերադառնալ։ Կարեւոր է, որ հաստատված կանոնները խստորեն պահպանվեն տնտեսվարողների կողմից»,- ասել է Տիգրան Ավինյանը։

Ереван/Медиамакс/. Вице-премьер Армении, комендант чрезвычайного положения Тигран Авинян заявил сегодня на заседании правительства, что рост числа случаев заражения коронавирусом не меняет планы по ослаблению ограничений.
«Круг заразившихся, в целом, прояснен, но наши решения могут меняться в зависимости от динамики распространения инфекции. В ближайшие дни, исходя из зафиксированных случаев и круга заражения, мы примем окончательные решения»,- сказал Тигран Авинян. Он добавил, что с 4 мая значимые сферы экономической деятельности возобновят работу - с обязательным соблюдением правил гигиены.
Закрытыми останутся образовательные учреждения, ограничения будут действовать также в культурной, развлекательной и некоторых других сферах. Комендант отметил, что работа отрасли обрабатывающей промышленности будет возобновлена, откроются также некоторые типы магазинов.
«Если политика ослабления приведет к опасным последствиям, и появятся опасения, что система здравоохранения не сможет обслуживать пациентов, мы можем вернуться к самому жесткому режиму. Важно, чтобы установленные правила строжайшим образом соблюдались предпринимателями»,- подчеркнул Тигран Авинян.