Պարետը չի բացառել սահմանափակումների մեղմման վերանայումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ փոխվարչապետ, արտակարգ դրության պարետ Տիգրան Ավինյանն այսօր կառավարության նիստում ասել է, որ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի աճը չի փոխում սահմանափակումների մեղմման ծրագրերը։
«Վարակվածների շրջանակը, ընդհանուր առմամբ, հստակ է, բայց վարակի տարածման զարգացումից կախված՝ մեր որոշումները կարող են փոփոխվել։ Մոտակա օրերին արձանագրվող դեպքերը, նաեւ վարակվածների շրջանակը թույլ կտա վերջնական որոշում կայացնել»,- ասել է Տիգրան Ավինյանն ու հավելել, որ մայիսի 4-ից տնտեսական գործունեության էական ոլորտներ բացվելու են՝ պարտադիր կանոնների պահպանմամբ։
Շարունակելու է փակ մնալ կրթական համակարգը, սահմանափակումներ են գործելու մշակույթի, զվարճությունների եւ մի քանի այլ ոլորտներում։ Պարետը նշել է, որ մշակող արդյունաբերության ոլորտը վերագործարկվելու է, վերաբացվելու են որոշ տեսակի խանութներ։
«Եթե տեսնենք, որ մեղմացումների քաղաքականությունը վտանգավոր հետեւանքներ է առաջացնում եւ մտավախություն ունենանք, որ առողջապահական համակարգը կարող է չհասցնել սպասարկել հիվանդներին, կարող ենք ամենակոշտ ռեժիմին վերադառնալ։ Կարեւոր է, որ հաստատված կանոնները խստորեն պահպանվեն տնտեսվարողների կողմից»,- ասել է Տիգրան Ավինյանը։

Armenia might revise the plan to reduce coronavirus-related restrictions - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Deputy Prime Minister of Armenia, Commandant Tigran Avinyan has said at a government meeting today that the increase in the number of confirmed COVID-19 cases does not affect the plan for reducing restrictions.
“We know the circle of contacts of the patients for the most part, but our decisions could change depending on how the pandemic proceeds. The cases that will be confirmed in the next few days and their circle of contacts will let us see what final decision we should make,” said Tigran Avinyan, adding that essential sectors of economy will resume operation on May 4, following the established safety rules.
The education system will remain closed and restrictions will be maintained for culture and recreation among other sectors. Avinyan has stated that the manufacturing industry will start working and certain shops will be re-opened.
“If we see that this policy has negative consequences and if we have concerns that the healthcare system might not manage to take care of the patients, we might go back to the strictest measures. It is important that business owners follow the safety rules,” said Tigran Avinyan.