RSF-ն քննադատել է տեղեկատվության սահմանափակումը Հայաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Լրագրողներ առանց սահմանների» (Reporters sans frontières - Reporters Without Borders-RSF) կազմակերպությունն իր թվիթերյան էջում քննադատել է Հայաստանի կառավարության որոշումը՝ արտակարգ դրության ժամանակ տեղեկատվությունը սահմանափակելու մասին:
Մարտի 16-ին հրապարակված RSF-ի թվիթերյան գրառման մեջ ասված է.
«Հայաստանը սահմանել է արտակարգ դրություն եւ պարտադրում է մեդիային վկայակոչել միայն պաշտոնական աղբյուրները: Տեղեկատվության վերահսկողությունը չի օգնում պայքարել համաճարակի դեմ, այլ նպաստում է ասեկոսեների եւ վախի տարածմանը»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ մարտի 18-ի դրությամբ RSF-ի պաշտոնական կայքում Հայաստանում սահմանված արտակարգ դրության մասին որեւէ հիշատակություն չկա:
7 փաստ արտակարգ դրության մասին
Արտակարգ դրության մասին ՀՀ կառավարության որոշման մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Եթե անձիք եւ զանգվածային լրատվության միջոցները ինտերնետում, այդ թվում` սոցիալական ցանցերում կամ այլ ձեւով ցանկանում են տեղեկատվական նյութ տեղադրել կորոնավիրուսի  վարակման առկա եւ նոր դեպքերի, անձանց առողջական վիճակի, վարակի աղբյուրների, մեկուսացվածների քանակի մասին, ապա պետք է օգտվեն բացառապես պարետատան կողմից տրամադրված պաշտոնական տեղեկատվությունից եւ հղում կատարեն դրան ու հնարավորինս վերարտադրեն այն:
Նրանց հրապարակումները չեն կարող հակասել պաշտոնական տեղեկատվությանը:
Նույնը նաեւ վերաբերում է այնպիսի տեղեկություններին, որոնք հանգեցնում են խուճապի կամ խուճապային իրադրություն ստեղծելու վտանգ են պարունակում:

RSF раскритиковала ограничение информации в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Организация «Журналисты без границ» (Reporters sans frontières - Reporters Without Borders-RSF) на своей странице в Twitter раскритиковала решение правительства Армении об ограничении информации во время чрезвычайного положения.
В опубликованной в Twitter 16 марта записи RSF отмечается:
«Армения ввела чрезвычайное положение и принуждает медиа цитировать только официальные источники. Контроль над информацией не поможет в борьбе с эпидемией, а будет способствовать распространению слухов и атмосферы страха».
Медиамакс отмечает, что по положению на 18 марта на официальной странице RSF нет каких-либо упоминаний о чрезвычайном положении в Армении.
В решении правительства о введении чрезвычайного положения, в частности, отмечается:
«Если лица и средства массовой информации желают разместить в интернете, в том числе в социальных сетях или другими способами, информационный материал о нынешних и новых случаях заражения коронавирусом, состоянии здоровья лиц, источниках заражения, числе изолированных граждан, они должны пользоваться исключительно официальной информацией, предоставленной комендантским органом, ссылаясь на него.
Их публикации не могут противоречить официальной информации. То же относится к информации, которая создает панику или содержит опасность создания панической ситуации.