RSF-ն քննադատել է տեղեկատվության սահմանափակումը Հայաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Լրագրողներ առանց սահմանների» (Reporters sans frontières - Reporters Without Borders-RSF) կազմակերպությունն իր թվիթերյան էջում քննադատել է Հայաստանի կառավարության որոշումը՝ արտակարգ դրության ժամանակ տեղեկատվությունը սահմանափակելու մասին:
Մարտի 16-ին հրապարակված RSF-ի թվիթերյան գրառման մեջ ասված է.
«Հայաստանը սահմանել է արտակարգ դրություն եւ պարտադրում է մեդիային վկայակոչել միայն պաշտոնական աղբյուրները: Տեղեկատվության վերահսկողությունը չի օգնում պայքարել համաճարակի դեմ, այլ նպաստում է ասեկոսեների եւ վախի տարածմանը»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ մարտի 18-ի դրությամբ RSF-ի պաշտոնական կայքում Հայաստանում սահմանված արտակարգ դրության մասին որեւէ հիշատակություն չկա:
7 փաստ արտակարգ դրության մասին
Արտակարգ դրության մասին ՀՀ կառավարության որոշման մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Եթե անձիք եւ զանգվածային լրատվության միջոցները ինտերնետում, այդ թվում` սոցիալական ցանցերում կամ այլ ձեւով ցանկանում են տեղեկատվական նյութ տեղադրել կորոնավիրուսի  վարակման առկա եւ նոր դեպքերի, անձանց առողջական վիճակի, վարակի աղբյուրների, մեկուսացվածների քանակի մասին, ապա պետք է օգտվեն բացառապես պարետատան կողմից տրամադրված պաշտոնական տեղեկատվությունից եւ հղում կատարեն դրան ու հնարավորինս վերարտադրեն այն:
Նրանց հրապարակումները չեն կարող հակասել պաշտոնական տեղեկատվությանը:
Նույնը նաեւ վերաբերում է այնպիսի տեղեկություններին, որոնք հանգեցնում են խուճապի կամ խուճապային իրադրություն ստեղծելու վտանգ են պարունակում:

RSF criticizes restriction on freedom of information in Armenia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Reporters Without Borders (RSF) has criticized on Twitter the Armenian government’s decision to place restrictions on information posts.
On March 16, RSF posted:
“Armenia declares state of emergency and compels media to quote only official sources. Controlling infos doesn’t help to fight epidemia but spread rumors and fear!”
As of March 18, the official website of RSF has no mentions about the state of emergency in Armenia.
In particular, the Armenian government’s statement regarding the state of emergency reads:
“If individuals and media outlets wish to publish information about previously confirmed and new coronavirus cases, the condition of the patients, sources of infections and the number of isolated individuals online, including social media platforms, they should use solely the official data provided by the commandant’s office, refer to it, and keep their statements as close to the original wording of the statements of the commandant’s office.
The publications by individuals and media cannot contradict official information. The same concerns publications that cause panic or pose a threat of causing panic.