Հայտնի են Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակի հաղթողները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակն այս տարի հանձնվել է Ասյա Դարբինյանին՝ «Համաշխարհային պատերազմի եւ Ցեղասպանության հետեւանքով փախստական դարձած հայերը եւ ռուս կայսերական մարդասիրությունը» գիտահետազոտական նախագծի եւ Քնար Խաչատրյանի ղեկավարած երիտասարդ գիտնականների թիմին՝ «Ուրբանացումը եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացումը Հայաստանում՝ ետ գնալով ավելի քան մեկ դար» նախագծի համար:
«Սա կրթաթոշակային ծրագրի երկրորդ շրջափուլն է, եւ կցանկանայի նշել, որ գիտահետազոտական շատ հետաքրքիր նախագծեր են ներկայացվել։ Գիտական հետազոտություններում կարեւորը որակն է, ոչ թե քանակը. լավագույն երկու առաջարկներն ընտրելիս ահա այդ սկզբունքով ենք առաջնորդվել: Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակ ստացողների թվի տարեցտարի ավելացումն օգնելու է հայագիտությամբ զբաղվող գիտնականների նոր համայնքի ստեղծմանը, եւ դա լավ նորություն է բոլորիս համար»,- ասել է Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակի ընտրող խորհրդի անդամ Հայկ Դեմոյանը:
Կրթաթոշակի արժանացած Ասյա Դարբինյանն այժմ Ստոքթոնի համալսարանում հետդոկտորական հետազոտություն է իրականացնում Հոլոքոստի ու ցեղասպանագիտության թեմայով:
«Այս կրթաթոշակն ինձ առանձնահատուկ հնարավորություն կընձեռի՝ բարեհաջող ավարտին հասցնելու հայոց պատմության և մարդասիրական օգնության պատմության մեծածավալ, սակայն դեռեւս լավ չուսումնասիրված աղբյուրների հետազոտությունն ու վերլուծությունը։ Հաշվի առնելով ֆինանսական այն բարդությունները, որոնց բախվում են գիտաշխատողները՝ այն մեծագույն աջակցություն կլինի ինչպես իմ ծրագրի, այնպես էլ հայագիտության եւ հայոց պատմության ոլորտի շարունակական ուսումնասիրության համար»,- ասել է Ասյա Դարբինյանը:
Երկրորդ կրթաթոշակը ստացած Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դոցենտ Քնար Խաչատրյանի ղեկավարությամբ գործող երիտասարդ գիտնականների խմբի սոցիալ-տնտեսական մոտեցումը հնարավորություն կտա հանգելու Հայաստանի ուրբանացման եւ տնտեսական պատմության բացառիկ համակարգված ուսումնասիրության։
«Մեր հետազոտությունը կենտրոնանալու է 1900-2015 թվականների ընթացքում Հայաստանի տնտեսության տարածքային անհամաչափ զարգացման փաստերի մատուցման վրա։ Այս դրամաշնորհը մեզ հնարավորություն կտա գիտական որակյալ հետազոտություն իրականացնելու Հայաստանի տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման գերակա ուղղության վերաբերյալ»,- նշել է Քնար Խաչատրյանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակի (գիտահետազոտական դրամաշնորհներ) մասին ազդարարել է 2018թ. աշնանը: Այն օժանդակում է երիտասարդ գիտնականներին եւ հետազոտողներին՝ ուսումնասիրելու Հայաստանի XX դարի պատմության չուսումնասիրված դրվագները։
Այս ծրագրով ամեն տարի տրամադրվում է երկու դրամաշնորհ մինչև 30.000 ԱՄՆ դոլարի չափով: Դրամաշնորհը նախատեսված է Հայաստանում եւ արտասահմանում գործող մինչեւ 40 տարեկան հայ գիտնականների համար:

Recipients of Vartan Gregorian Scholarship announced
Yerevan /Mediamax/. Asya Darbinyan with a research project Armenian Refugees of the War and Genocide and Russian Imperial Humanitarianism and a team of scholars led by Knar Khachatryan with their project Urbanization and Socioeconomic Development in Armenia: A Throwback to More Than One Century, have been named the new recipients of the Vartan Gregorian Scholarship (Research Grants) Program.
“This is the second phase of the scholarship program, and I would like to note that we have had very interesting research projects submitted. In academic research, it’s all about quality, not quantity: this is the motto we rely on while selecting the best two proposals. Year after year, a growing number of Vartan Gregorian scholarship recipients will help create of new community of scholars involved in the Armenian studies, and this is very good news for all of us,” said Hayk Demoyan, Vartan Gregorian Scholarship Selection Board Member.
Asya Darbinyan, one of the two recipients of the Scholarship Program, is a postdoctoral fellow for Holocaust and Genocide Studies at Stockton University. She has said:
“This scholarship will provide me with a special opportunity to bring to a successful completion the research and analysis of the extensive, yet understudied, sources on this important aspect of Armenian history and the history of humanitarianism. Considering the financial difficulties emerging scholars have to face, it will be a huge support for my project and for the continuous research in the field of Armenian studies.”
The group of young scholars led by Knar Khachatryan, Associate Professor at American University of Armenia, is the other participant of this year’s Vartan Gregorian Scholarship. Their socioeconomic approach will produce a unique systematic study of urbanization and economic history of Armenia.
“Our research will focus on providing evidence of the disproportional regional development of the Armenian economy over the period of 1900-2015.This scholarship will give us an opportunity to undertake a quality scholarly research on a high priority area for the Armenian economic and social development,” noticed Knar Khachatryan.
Aurora Humanitarian Initiative announced the Vartan Gregorian Scholarship (Research Grants) Program in the fall of 2018 to support early-career scholars and researchers studying unexplored questions of the 20th century history of Armenia.
The annual scholarship program awards up to USD 30,000 in grants to Armenian researchers under the age of 40 from Armenia and abroad.