Հայտնի են Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակի հաղթողները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակն այս տարի հանձնվել է Ասյա Դարբինյանին՝ «Համաշխարհային պատերազմի եւ Ցեղասպանության հետեւանքով փախստական դարձած հայերը եւ ռուս կայսերական մարդասիրությունը» գիտահետազոտական նախագծի եւ Քնար Խաչատրյանի ղեկավարած երիտասարդ գիտնականների թիմին՝ «Ուրբանացումը եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացումը Հայաստանում՝ ետ գնալով ավելի քան մեկ դար» նախագծի համար:
«Սա կրթաթոշակային ծրագրի երկրորդ շրջափուլն է, եւ կցանկանայի նշել, որ գիտահետազոտական շատ հետաքրքիր նախագծեր են ներկայացվել։ Գիտական հետազոտություններում կարեւորը որակն է, ոչ թե քանակը. լավագույն երկու առաջարկներն ընտրելիս ահա այդ սկզբունքով ենք առաջնորդվել: Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակ ստացողների թվի տարեցտարի ավելացումն օգնելու է հայագիտությամբ զբաղվող գիտնականների նոր համայնքի ստեղծմանը, եւ դա լավ նորություն է բոլորիս համար»,- ասել է Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակի ընտրող խորհրդի անդամ Հայկ Դեմոյանը:
Կրթաթոշակի արժանացած Ասյա Դարբինյանն այժմ Ստոքթոնի համալսարանում հետդոկտորական հետազոտություն է իրականացնում Հոլոքոստի ու ցեղասպանագիտության թեմայով:
«Այս կրթաթոշակն ինձ առանձնահատուկ հնարավորություն կընձեռի՝ բարեհաջող ավարտին հասցնելու հայոց պատմության և մարդասիրական օգնության պատմության մեծածավալ, սակայն դեռեւս լավ չուսումնասիրված աղբյուրների հետազոտությունն ու վերլուծությունը։ Հաշվի առնելով ֆինանսական այն բարդությունները, որոնց բախվում են գիտաշխատողները՝ այն մեծագույն աջակցություն կլինի ինչպես իմ ծրագրի, այնպես էլ հայագիտության եւ հայոց պատմության ոլորտի շարունակական ուսումնասիրության համար»,- ասել է Ասյա Դարբինյանը:
Երկրորդ կրթաթոշակը ստացած Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դոցենտ Քնար Խաչատրյանի ղեկավարությամբ գործող երիտասարդ գիտնականների խմբի սոցիալ-տնտեսական մոտեցումը հնարավորություն կտա հանգելու Հայաստանի ուրբանացման եւ տնտեսական պատմության բացառիկ համակարգված ուսումնասիրության։
«Մեր հետազոտությունը կենտրոնանալու է 1900-2015 թվականների ընթացքում Հայաստանի տնտեսության տարածքային անհամաչափ զարգացման փաստերի մատուցման վրա։ Այս դրամաշնորհը մեզ հնարավորություն կտա գիտական որակյալ հետազոտություն իրականացնելու Հայաստանի տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման գերակա ուղղության վերաբերյալ»,- նշել է Քնար Խաչատրյանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակի (գիտահետազոտական դրամաշնորհներ) մասին ազդարարել է 2018թ. աշնանը: Այն օժանդակում է երիտասարդ գիտնականներին եւ հետազոտողներին՝ ուսումնասիրելու Հայաստանի XX դարի պատմության չուսումնասիրված դրվագները։
Այս ծրագրով ամեն տարի տրամադրվում է երկու դրամաշնորհ մինչև 30.000 ԱՄՆ դոլարի չափով: Դրամաշնորհը նախատեսված է Հայաստանում եւ արտասահմանում գործող մինչեւ 40 տարեկան հայ գիտնականների համար:

Названы обладатели стипендии Вартана Грегоряна - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Стипендии Вартана Грегоряна для исследователей в этом году получили исследователи Ася Дарбинян с проектом исследования «Армянские беженцы времен войны и Геноцида и российская имперская филантропия» и команда ученых под руководством Кнар Хачатрян с проектом «Урбанизация и социоэкономическое развитие в Армении: история более чем столетнего вопроса».
«Это второй этап стипендиальной программы, и я хотел бы отметить, что мы получили очень интересные заявки. В академической среде главное – это качество, а не количество. Именно этим принципом мы и руководствовались при выборе двух лучших проектов. Год за годом новые обладатели стипендии Вартана Грегоряна будут способствовать созданию нового сообщества изучающих Армению исследователей, а это хорошо для всех нас», – заявил член отборочной комиссии стипендиальной программы Айк Демоян.
Стипендиантка Ася Дарбинян занимается изучением Холокоста и геноцида в Стоктонском университете.
«Эта стипендия даст мне возможность успешно завершить разбор и анализ многочисленных, но мало изученных источников, содержащих информацию об этой важнейшей вехе армянской истории и истории филантропии. Учитывая финансовые трудности, с которыми сталкиваются молодые ученые, полученный грант станет огромной поддержкой для моего проекта и продолжения исследований в области арменистики», – отметила Ася Дарбинян.
Второй грант программы Вартана Грегоряна получила команда начинающих исследователей под руководством Кнар Хачатрян, в которую входят Александр Григорян, Анна Оганян и Ара Санжян. Результатом их работы в области социоэкономики станет уникальное систематическое исследование урбанизации и экономической истории Армении.
«Наше исследование будет посвящено, в первую очередь, сбору доказательств непропорционального регионального развития армянской экономики в период с 1900 по 2015 год. Стипендия поможет нам провести качественное исследование в приоритетной для экономического и социального развития Армении области»,– отметила Кнар Хачатрян.
Гуманитарная инициатива «Аврора» объявила о создании стипендии Вартана Грегоряна осенью 2018 года. Программа призвана поддержать выдающихся молодых ученых и исследователей, которые занимаются неизученными вопросами истории Армении XX века.
В рамках стипендиальной программы ученым и исследователям моложе 40 лет из Армении и других стран ежегодно вручаются два гранта на общую сумму до 30 000 долларов.