Հայտնի են «Երիտասարդական Ավրորա»-ին հավակնող երեք թիմերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Երիտասարդական Ավրորա» նախագծին մասնակցող «Միացյալ աշխարհի քոլեջների» (UWC) եւ Աֆրիկյան առաջնորդության ակադեմիայի ուսանողների տասնյակ հայտերից եզրափակիչ փուլ է անցել երեք նախագիծ:
IDeA հիմնադրամում նշել են, որ այդ նախագծերն են՝ «Անծուխ խոհանոցներ»՝ UWC Արեւելյան Աֆրիկայից, «Թանկարժեք պլաստիկ»՝ UWC Փիրսոն քոլեջից, եւ «Երիտասարդ ձայներ»՝ UWC Ատլանտիկ քոլեջից:
Երեք թիմերն իրենց նախագծերը հոկտեմբերի 18-ին կներկայացնեն Հայաստանում կայանալիք «Ավրորա» ֆորումի ընթացքում:
«Երիտասարդական Ավրորան» խրախուսում է ուսանողական նախագծերը, որոնք նորարարական ու կայուն լուծումներ են առաջարկում մարդասիրական որոշակի խնդիրներին: Անցած տարի հաղթող էր ճանաչվել UWC Չանգշու Չինաստան քոլեջի նախագիծը՝ HOPE:
Այս տարի ուսանողական թիմերը «Երիտասարդական Ավրորա» մրցանակին տասնչորս նախագիծ են ներկայացրել տասներկու UWC դպրոցներից եւ քոլեջներից ու Աֆրիկյան առաջնորդության ակադեմիայից: Նրանք հարցերի լայն շրջանակ են բարձրացնում՝ միգրացիայից մինչեւ մենստրուալ առողջություն, երիտասարդների շրջանում քաղաքացիական ներգրավվածությունից մինչեւ համայնքային աջակցություն տարեցներին:
«Անծուխ խոհանոցներ» (Smokeless Kitchens) նախագիծ
Առաջադրվել է՝ նպատակ ունենալով կրճատել եւ վերացնել խոհանոցում առաջացած ծխի վնասակար հետեւանքները Կիլիմանջարոյի վարչական կենտրոն Մոշիում ապրող Չագա եւ Մաասայ ցեղախմբերի մոտ: «Անծուխ խոհանոցների» թիմն էժան, էկովառելիքով աշխատող բարձր որակի գազօջախների կայուն օգտագործման ծրագիր է մշակել:
Փորձագետների խումբը բարձր է գնահատել նախագծի պոտենցիալ ազդեցությունը մարդասիրական ճգնաժամի հիմնապատճառները վերացնելու տեսանկյունից:
«Արժեքավոր պլաստիկ» (Precious Plastic) նախագիծ
Ոգեշնչված ծովագիտություն առարկայով, որի շրջանակում թիմը մասնակցել էր ծովափի մաքրությանը, «Արժեքավոր պլաստիկ» թիմը բախվել էր վերամշակման ծայրահեղ անհրաժեշտության խնդրին՝ միաժամանակ զգալով այդ խնդիրը լուծելու նկատմամբ համայնքի անտարբերությունը: Արդյունքում մշակվեց ծրագիր՝ ստեղծելու պլաստիկի վերամշակման փոքրիկ գործարան հենց ուսումնական ավանում:
Երկարաժամկետ հեռանկարում աշխատանքը կապահովեն Precious Plastic CAS-ի ուսանողները, իսկ արտադրված նյութերը կվաճառվեն եւ ստացված շահույթը կուղղվի նախագծի հետագա ֆինանսավորմանը:
«Երիտասարդ ձայներ» (Young Voices) նախագիծ
«Երիտասարդ ձայներ» թիմը կարծում է, որ երիտասարդների ներգրավվածության ցածր մակարդակը քաղաքացիական գործընթացներին առաջ է բերում հասարակական մի շարք խնդիրներ՝ ներառյալ խորացող անհավասարությունը, սոցիալական բացառումը եւ մեղքի մշակույթը:
Նպատակն է, որպեսզի հասակակիցները քաղաքացիական կրթական ծրագիր մշակեն 13-ից 18 տարեկանների համար՝ նրանց փոխանցելով UWC-ում սովորածը, օգնելով մյուս երիտասարդներին դառնալ վաղվա ավելի սրտացավ եւ ակտիվ քաղաքացի, այդպիսով, վերացնելով գոյություն ունեցող քաղաքացիական իրազեկվածության բացը սոցիալ-տնտեսական տարբեր խմբերի պատկանող դեռահասների շրջանում:

Ереван /Медиамакс/. Из десятков заявок команд, представляющих разные колледжи и школы UWC и Африканскую академию лидерства, в финальный тур молодежного проекта «Аврора» прошли три команды.
В фонде IDeA сообщили, что это проекты «Кухни без дыма» UWC East Africa, «Драгоценный пластик» UWC Pearson College и «Молодые голоса» UWC Atlantic College.
Все три команды представят свои проекты 18 октября в рамках первого форума «Аврора» в Армении.
Молодежный проект «Аврора» поддерживает студенческие проекты, которые предлагают инновационные и устойчивые решения конкретных гуманитарных проблем. В прошлом году победителем конкурса стал проект HOPE («Надежда) колледжа UWC Changshu China в Китае.
В этом году студенческие команды из двенадцати школ и колледжей UWC и Африканской академии лидерства прислали на конкурс 14 проектов, посвященных широкому ряду проблем – от миграции до женской гигиены, от гражданского активизма среди молодежи до общинной поддержки пожилых.
Проект «Кухни без дыма»
Проект нацелен на то, чтобы сократить и исключить вызванные дымом от кухонь негативные последствия на общины коренных народов Чага и Масаи в Моши, Килиманджаро. Команда «Кухни без дыма» разработала план по обеспечению их недорогими качественными плитами, не выделяющими дым и работающими на экологичном топливе.
Потенциальное воздействие этого проекта было высоко оценено отборочной комиссией, так как он исследует корни критически важной гуманитарной проблемы.
Проект «Драгоценный пластик» UWC Pearson College
Команда проекта «Драгоценный пластик» столкнулась с критической необходимостью переработки пластика, чувствуя в то же безразличность сообщества предпринять активные действия в этой области. Вдохновленные уроком по морской биологии, на котором они очищали пляж от мусора, инициаторы проекта решили открыть на территории колледжа небольшой завод по переработке пластика.
В долгосрочной перспективе работа завода будет обеспечиваться участниками проекта «Драгоценный пластик», а выработанные материалы будут продаваться, поставляя прибыль для дальнейшего развития проекта.
Проект «Молодые голоса» UWC Atlantic College
Команда проекта «Молодые голоса» заметила, что недостаток гражданского активизма среди валлийской молодежи приводит к целому букету социальных проблем, включая растущее неравноправие, общественную изоляцию и перекладывание ответственности.
Команда занялась разработкой образовательной программы для сверстников (13-18 лет), цель которой – позволить молодым людям делиться полученными в UWC знаниями с другими, помогая им стать небезразличными и активными гражданами будущего, а также сокращать разрыв между гражданской активностью молодежи разных социально-экономических групп.