Իէն Գիլանը եւ Արա Թադեւոսյանը
Ռոք երաժշտության լեգենդները՝ Deep Purple-ի մենակատար Իէն Գիլանը եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին, եւ Rock Aid Armenia-ի հիմնադիր Ջոն Դին ժամանել են Հայաստան՝ Երեւանում տոնելու Rock Aid Armenia բարեգործական նախագծի 30-ամյակը: Հունիսի 5-ին Երեւանում կայանալիք հանդիսավոր երեկոյից առաջ ռոքի լեգենդները հանդիպել են լրագրողների հետ, վերհիշել Հայաստան կատարած այցերը եւ զրուցել պլանների մասին:
Մեդիամաքսն առանձնացրել է ասուլիսի ուշագրավ մտքերը:
Վերհիշելով այցը Սպիտակ
Իէն Գիլան. Շատ ազդեցիկ պատկերներ կային այդ աղետից, հիշում եմ մի ծեր կնոջ, որը ձեռքին բռնել էր իր ընտանիքի 28 անդամների նկարը, որոնցից միայն նա էր ողջ մնացել: Ես խոսեցի նաեւ Սպիտակի քաղաքապետի հետ, որն ասում էր՝ երաժշտությունն այնտեղ լռել է՝ ոչ ռադիոյով է հնչում, ոչ եկեղեցում, անգամ թռչուններն էին դադարել ծլվլալ:
Մենք համարեցինք, որ երաժշտությունը լավագույն միջոցը կլինի, որ կվերակենդանացնի աղետի գոտին: Այդպես էլ եղավ․ մենք միացանք Գյումրի երաժշտական դպրոցի վերականգման աշխատանքներին, եւ երաժշտությունը դարձավ խորհրդանիշ՝ Հայաստանում վերածննդի համար:
Իէն Գիլանը եւ Արա Թադեւոսյանը Իէն Գիլանը եւ Արա Թադեւոսյանը
Այդ երեկո համերգից հետո հանդերձարան վերադառնալիս մեկն ինձ հարցրեց՝ ինչո՞ւ է տեսքս վատ։ Այնքան հուզված էի, որ նույնիսկ արտասվեցի, որովհետեւ իսկապես շատ ազդեցիկ ու ցնցող էր այդ ամենը: Դա է պատճառը, թե ինչու եմ ես անձամբ ներգրավված Rock Aid Armenia-ում, եւ դա ինձ համար իսկապես մեծ պատիվ է:
30 տարի անց
Իէն Գիլան․ Բնական աղետի դեմ մենք ոչինչ չենք կարող անել, բացի վերականգման փորձեր անելուց: Բայց վերականգնումը միայն ենթակառույցների պահով չէ, այլեւ հոգեւորի վերականգնման: Այն զգացումը, երբ եկեղեցում քարոզից հետո մարդիկ ոգեւորված եւ խանդավառված միասնական պոռթկում են, նույնը երաժշտությունն է: Այն նմանօրինակ վերելքի ապրում է պարգեւում մարդկանց, հատկապես երբ բոլորը միավորված են. պարզապես երաժշտության միջոցով միասնական լինելը շատ հզոր է:
Ոգեւորիչ է նաեւ, որ նոր սերունդը շարունակում է ստեղծագործել: Երբ առաջին անգամ ոտք դրեցի Գյումրու երաժշտական դպրոց, ներսում ձյուն էր գալիս, ուսուցիչները խիզախորեն փորձում էին երեխաներին ինչ-որ բան սովորեցնել կիսակոտրված գործիքներով. այդ ամենն ինձ շատ տպավորեց: Դա խորհրդանշում է երաժշտության վերածնունդը. թռչուններն էլ սկսել են ծլվլալ:
Ջոն Դի. Երբ առաջին անգամ ԶԼՄ-ներին հայտնեցի, թե ինչ կազմ ենք հավաքել Smoke on the Water երգի վերաձայնագրության համար, կային մարդիկ, որ հարցրին՝ ռոքի դինոզավրերի հետ ինչո՞ւ եք գործ բռնել, ո՞վ է նրանց հիմա լսում: Պատասխանեցի, որ մեր ռոք-աստղերը նույնիսկ տարիներ անց ավելի հզոր կլինեն, քան ներկա կատարողները: Եվ տեսեք՝ Թոնի Այոմիի վերջին Black Sabbath-ի ալբոմը ԱՄՆ-ում թիվ մեկն է, եւ Իէնն ու Թոնին անընդհատ լցնում են ամենամեծ դահլիճները: Սա ռոքի առհավատչյան է, ռոքի անժամանակյա գրավչությունը, իսկ Smoke on the Water երգի տեսանյութը այս ամիս արդեն 10 մլն դիտում կգրանցի:
Հայերի ու Հայաստանի մասին
Իէն Գիլան. Հայ մշակույթի միասնականությունը եւ ամբողջականությունն է ինձ ամենաշատը տպավորել, որտեղ աչքդ թեքես՝ Նյու Յորքում, Բեյրութում, ամենուր հայեր կան, ամեն մեկն իր կյանքն է ապրում, բայց եւ այնպես, բոլորը միասնական են.  ապշեցուցիչ է, կարելի է երեւի անգլիացիների հետ համեմատել (ծիծաղում է – հեղ․):
Ջոն Դի. Մի բան, որ ինձ տպավորել է հայերի հետ շփումներում, այն է, թե որքան հարուստ մշակույթ ունի Հայաստանը: Ինձ Բրայան Ինոն է ներկայացրել հայկական երաժշտությունը եւ ասել՝ անպայման պետք է լսել Ջիվան Գասպարյանի կատարումը, այն քո երբեւէ լսած ամենավեհ կատարումներից մեկը կլինի: Եվ դրա համար էլ այսքան խանդավառությամբ ենք «Մաշտոց» ալբոմը թողարկում, որովհետեւ Rock Aid Armenia-ն միայն դրամահավաք չէ, այն մարդկանց միացնելուն է վերաբերում եւ աշխարհին անհավանական հայ մշակույթը ներկայացնելուն:
Ռոքի լեգենդների ապագայի պլանները
Թոնի Այոմի. Black Sabbath-ը ապագայում շրջագայության ոչ մի ծրագիր չունի, գուցե պատահական մի երկու բան նվագենք ընթացքում: Իմ անձնական ծրագրերը․ կյանքս հետայսու լիաթոք ապրելն է. 50 տարի օտար ճանապարհներով շրջագայելուց հետո հիմա կյանքի ընկալումները պետք է այլ անկյունից դիտվեն:
Թոնի Այոմին Թոնի Այոմին
Իէն Գիլան. Ես ճանապարհի մարդ եմ ու հաջորդ 50 տարիներին պլանավորում եմ շրջագայել. պարտադիր չէ միայն այս մոլորակում: Թեթեւակի թափը կիջեցնենք, բայց ճանապարհն իմ տարերքն է. մենք կենդանի կատարումներ էինք անում շատ ավելի վաղ, քան սկսեցինք ստուդիայում ձայնագրություններ անել, եւ կշարունակենք կենդանի կատարումները: Իհարկե, մի քիչ ավելի շատ ժամանակ հանգստին կհատկացնենք: Նոր լսարաններ գրավելուց եւ նրանց այդ թրթիռը փոխանցելուց ավելի լավ բան ի՞նչ կարող է լինել:
Rock Aid Armenia 30-ի նոր նախաձեռնությունների մասին
Ջոն Դի. Այսօր երեկոյան կայանալիք միջոցառման հրավիրատոմսեր այլեւս չկան. դա ապացույցն է, թե որքան են հայերը կարեւորում այս միջոցառումը:
Հաջորդ ամիս, որը համընկնելու է Metropolis Studios ստուդիայում ձայնագրման բուն 30-ամյակի հետ, մենք կմեկնարկենք նոր կայք, որում կզետեղվեն մինչ օրս երբեւէ չհրապարակված ձայներիզներ եւ տեսահոլովակներ: Աշխարհով մեկ Smoke on the Water երգը նորից կվերաթողարկվի, եւ դրանից ստացված եկամուտը կուղղվի Գյումրիի երաժշտական դպրոցին նոր գործիքներ տրամադրելուն:
Կթողարկենք նաեւ մեկ նոր ձայնասկավառակ, որը կպարունակի ոչ թե ռոք, այլ հայկական երաժշտություն: Փաստացի մենք վերադառնում ենք մեր արմատներին, որովհետեւ որպես կազմակերպություն մեր թողարկած առաջին ալբոմը հենց Ջիվան Գասպարյանի եւ Բրայան Ինոյի՝ 1989 թվականի ձայնապնակն էր:
Հաջորդ ամիս նաեւ Վահան Արծրունու եւ Հասմիկ Բաղդասարյանի հետ համատեղ մի ալբոմ ենք թողարկելու, որը 5-րդ դարի հայ հոգեւոր երաժտություն է պարունակում եւ կոչվելու է «Մաշտոց»:
Կոչ եմ անում աշխարհի հայերին անպայման ձեռք բերել այդ սկավառակը, քանի որ դրա ամբողջ հասույթը Հայ օգնության ֆոնդին է տրամադրվելու, որպեսզի երաժշտական դպրոցի համար գործիքներ ձեռք բերի:
Այցի եւ տոնակատարության կազմակերպիչներն են Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը եւ DoSomething կազմակերպությունը (Ավստրալիա): DoSomething-ի համահիմնադիր Ջոն Դին 1989 թվականին նախաձեռնել էր Rock Aid Armenia ծրագիրը՝ Սպիտակի երկրաշարժից տուժած Հայաստանին օգնելու նպատակով: Rock Aid Armenia ծրագրի 30-ամյակի եւ ռոք աստղերի այցի գլխավոր հովանավորը IDBank-ն է: Միջոցառման գործընկերը Koor գինին է:

Tony Iommi and Tatevik Vardevanyan
Rock legends Ian Gillan (Deep Purple) and Tony Iommi (Black Sabbath) and Rock Aid Armenia founder Jon Dee have arrived in Yerevan to celebrate the 30th anniversary of the Rock Aid Armenia charitable project. Ahead of the gala event scheduled for June 5, they talked to the press about future plans and recalled previous visits to Armenia.
Mediamax has collected several remarks from the press conference.
The visit to Spitak
Ian Gillan: I remember a lady holding a photo of a family of 28 people. It was her family, and she was the only survivor. I spoke with the Mayor of Spitak, and he told me that all the music had stopped: there was no music on the radio, in the church, and even the birds stopped singing. We thought that music could be symbolically a way of restarting life in the city. That is how we got involved with the music school renovation project. It became a symbol of new life in Armenia.
Ian Gillan and Ara Tadevosyan Ian Gillan and Ara Tadevosyan
That night, after the concert, the guys in the dressing room asked me what happened, why I looked so bad. But I couldn’t explain. I just burst into tears because of the emotional impact it had on me. That is why I feel so personally involved in all projects related to Rock Aid Armenia. It has been a privilege for me.
30 years later
Ian Gillan: When faced with the power of nature, natural disasters, all we can do is build and repair. It has to be not just physical, but spiritual as well. Imagine a congregation in the church, uplifted by a good sermon. It’s the same with music in a way, and just being together though music is so powerful.
It is also encouraging to see the new generation creating. When I first visited the music school in Gyumri, there was snow inside and the teachers were valiantly trying to conduct their classes with broken instruments. They have normal, warm environment now, so yes, music is the restart. The birds are singing again.
Jon Dee: When I first started talking to the media about who we pulled together for “Smoke on the Water”, some people asked me why I was working with “rock dinosaurs”. “Does anyone listen to them anymore?” they said. And I said that these guys would outlast any pop star in 1990. Tony Iommi’s last Black Sabbath album is number one in America, and Ian and Tony still sell out big venues. It shows the timeless appeal of rock. In fact, the “Some on the Water” video will hit 10 million views on YouTube this month.
Armenians and Armenia
Ian Gillan: I was mostly impressed by the unity and integrity of the Armenian culture. Armenians are everywhere: New York, Beirut. People live their own lives, but they are still united, which is amazing; maybe you can compare them with English people (laughs-Mediamax).
Jon Dee: One thing that impressed me in communication with Armenians is how rich the Armenian culture is. Brian Eno was the one to introduce me to the Armenian music and tell me that I should listen to the performance of Djivan Gasparyan. “It will be one of the most powerful performances you have enjoyed,” he said. That is why we are so excited to release our “Mashtots” album. Rock Aid Armenia isn’t just fundraising; it is about uniting people and introducing them to the incredible Armenian culture.
Future plans
Tony Iommi: Black Sabbath doesn’t plan any concert tours in the future, we may play some things in the process. My personal plan is living my life fully; one can perceive life from another perspective after 50 years of concert tours throughout the world.
Tony Iommi Tony Iommi
Ian Gillan: I like roads, and I plan to travel in the coming 50 years, not necessarily on this planet. I will slow down the pace a bit, but traveling is my passion. We used to hold live performances even before recording in studio, and we will continue the same way. Certainly, I will have more time for recreation. What can be better than attracting new audiences and motivating them?
New initiatives of Rock Aid Armenia 30
Jon Dee: There aren’t any invitations left for the event today evening, which proves that Armenians attach importance to this event.
We will launch a new webpage next month, which coincides with the 30th anniversary of Metropolis Studios. The page will feature the cassettes and videos that haven’t been released so far. “Smoke on the Water” will be revived around the world, and the revenue will be used for acquisitions of new tools for Gyumri Music School.
We will also release a new CD, which will contain not only rock, but also Armenian music. In fact, we return to our roots, as the first album that our organization released was the recording of Djivan Gasparyan and Brian Eno in 1989.
We will release a joint album called Mashtots with Vahan Artsruni and Hasmik Baghdasaryan, which features Armenian spiritual music of the 5th century.
I call on Armenians to aquire this CD, as the whole revenue will be provided to Fund for Armenian Relief for acquiring tools for the music school.
The visit and celebration of the anniversary are organized by Mediamax Media Company and DoSomething (Australia). Co-founder of DoSomething Jon Dee initiated Rock Aid Armenia in 1989 to support Armenia after Spitak Earthquake. The sponsor of Rock Aid Armenia’s 30th anniversary celebrations and the rock stars’ visit is IDBank. Koor Wines is the partner of the event.