Իէն Գիլանը եւ Արա Թադեւոսյանը
Ռոք երաժշտության լեգենդները՝ Deep Purple-ի մենակատար Իէն Գիլանը եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին, եւ Rock Aid Armenia-ի հիմնադիր Ջոն Դին ժամանել են Հայաստան՝ Երեւանում տոնելու Rock Aid Armenia բարեգործական նախագծի 30-ամյակը: Հունիսի 5-ին Երեւանում կայանալիք հանդիսավոր երեկոյից առաջ ռոքի լեգենդները հանդիպել են լրագրողների հետ, վերհիշել Հայաստան կատարած այցերը եւ զրուցել պլանների մասին:
Մեդիամաքսն առանձնացրել է ասուլիսի ուշագրավ մտքերը:
Վերհիշելով այցը Սպիտակ
Իէն Գիլան. Շատ ազդեցիկ պատկերներ կային այդ աղետից, հիշում եմ մի ծեր կնոջ, որը ձեռքին բռնել էր իր ընտանիքի 28 անդամների նկարը, որոնցից միայն նա էր ողջ մնացել: Ես խոսեցի նաեւ Սպիտակի քաղաքապետի հետ, որն ասում էր՝ երաժշտությունն այնտեղ լռել է՝ ոչ ռադիոյով է հնչում, ոչ եկեղեցում, անգամ թռչուններն էին դադարել ծլվլալ:
Մենք համարեցինք, որ երաժշտությունը լավագույն միջոցը կլինի, որ կվերակենդանացնի աղետի գոտին: Այդպես էլ եղավ․ մենք միացանք Գյումրի երաժշտական դպրոցի վերականգման աշխատանքներին, եւ երաժշտությունը դարձավ խորհրդանիշ՝ Հայաստանում վերածննդի համար:
Իէն Գիլանը եւ Արա Թադեւոսյանը Իէն Գիլանը եւ Արա Թադեւոսյանը
Այդ երեկո համերգից հետո հանդերձարան վերադառնալիս մեկն ինձ հարցրեց՝ ինչո՞ւ է տեսքս վատ։ Այնքան հուզված էի, որ նույնիսկ արտասվեցի, որովհետեւ իսկապես շատ ազդեցիկ ու ցնցող էր այդ ամենը: Դա է պատճառը, թե ինչու եմ ես անձամբ ներգրավված Rock Aid Armenia-ում, եւ դա ինձ համար իսկապես մեծ պատիվ է:
30 տարի անց
Իէն Գիլան․ Բնական աղետի դեմ մենք ոչինչ չենք կարող անել, բացի վերականգման փորձեր անելուց: Բայց վերականգնումը միայն ենթակառույցների պահով չէ, այլեւ հոգեւորի վերականգնման: Այն զգացումը, երբ եկեղեցում քարոզից հետո մարդիկ ոգեւորված եւ խանդավառված միասնական պոռթկում են, նույնը երաժշտությունն է: Այն նմանօրինակ վերելքի ապրում է պարգեւում մարդկանց, հատկապես երբ բոլորը միավորված են. պարզապես երաժշտության միջոցով միասնական լինելը շատ հզոր է:
Ոգեւորիչ է նաեւ, որ նոր սերունդը շարունակում է ստեղծագործել: Երբ առաջին անգամ ոտք դրեցի Գյումրու երաժշտական դպրոց, ներսում ձյուն էր գալիս, ուսուցիչները խիզախորեն փորձում էին երեխաներին ինչ-որ բան սովորեցնել կիսակոտրված գործիքներով. այդ ամենն ինձ շատ տպավորեց: Դա խորհրդանշում է երաժշտության վերածնունդը. թռչուններն էլ սկսել են ծլվլալ:
Ջոն Դի. Երբ առաջին անգամ ԶԼՄ-ներին հայտնեցի, թե ինչ կազմ ենք հավաքել Smoke on the Water երգի վերաձայնագրության համար, կային մարդիկ, որ հարցրին՝ ռոքի դինոզավրերի հետ ինչո՞ւ եք գործ բռնել, ո՞վ է նրանց հիմա լսում: Պատասխանեցի, որ մեր ռոք-աստղերը նույնիսկ տարիներ անց ավելի հզոր կլինեն, քան ներկա կատարողները: Եվ տեսեք՝ Թոնի Այոմիի վերջին Black Sabbath-ի ալբոմը ԱՄՆ-ում թիվ մեկն է, եւ Իէնն ու Թոնին անընդհատ լցնում են ամենամեծ դահլիճները: Սա ռոքի առհավատչյան է, ռոքի անժամանակյա գրավչությունը, իսկ Smoke on the Water երգի տեսանյութը այս ամիս արդեն 10 մլն դիտում կգրանցի:
Հայերի ու Հայաստանի մասին
Իէն Գիլան. Հայ մշակույթի միասնականությունը եւ ամբողջականությունն է ինձ ամենաշատը տպավորել, որտեղ աչքդ թեքես՝ Նյու Յորքում, Բեյրութում, ամենուր հայեր կան, ամեն մեկն իր կյանքն է ապրում, բայց եւ այնպես, բոլորը միասնական են.  ապշեցուցիչ է, կարելի է երեւի անգլիացիների հետ համեմատել (ծիծաղում է – հեղ․):
Ջոն Դի. Մի բան, որ ինձ տպավորել է հայերի հետ շփումներում, այն է, թե որքան հարուստ մշակույթ ունի Հայաստանը: Ինձ Բրայան Ինոն է ներկայացրել հայկական երաժշտությունը եւ ասել՝ անպայման պետք է լսել Ջիվան Գասպարյանի կատարումը, այն քո երբեւէ լսած ամենավեհ կատարումներից մեկը կլինի: Եվ դրա համար էլ այսքան խանդավառությամբ ենք «Մաշտոց» ալբոմը թողարկում, որովհետեւ Rock Aid Armenia-ն միայն դրամահավաք չէ, այն մարդկանց միացնելուն է վերաբերում եւ աշխարհին անհավանական հայ մշակույթը ներկայացնելուն:
Ռոքի լեգենդների ապագայի պլանները
Թոնի Այոմի. Black Sabbath-ը ապագայում շրջագայության ոչ մի ծրագիր չունի, գուցե պատահական մի երկու բան նվագենք ընթացքում: Իմ անձնական ծրագրերը․ կյանքս հետայսու լիաթոք ապրելն է. 50 տարի օտար ճանապարհներով շրջագայելուց հետո հիմա կյանքի ընկալումները պետք է այլ անկյունից դիտվեն:
Թոնի Այոմին Թոնի Այոմին
Իէն Գիլան. Ես ճանապարհի մարդ եմ ու հաջորդ 50 տարիներին պլանավորում եմ շրջագայել. պարտադիր չէ միայն այս մոլորակում: Թեթեւակի թափը կիջեցնենք, բայց ճանապարհն իմ տարերքն է. մենք կենդանի կատարումներ էինք անում շատ ավելի վաղ, քան սկսեցինք ստուդիայում ձայնագրություններ անել, եւ կշարունակենք կենդանի կատարումները: Իհարկե, մի քիչ ավելի շատ ժամանակ հանգստին կհատկացնենք: Նոր լսարաններ գրավելուց եւ նրանց այդ թրթիռը փոխանցելուց ավելի լավ բան ի՞նչ կարող է լինել:
Rock Aid Armenia 30-ի նոր նախաձեռնությունների մասին
Ջոն Դի. Այսօր երեկոյան կայանալիք միջոցառման հրավիրատոմսեր այլեւս չկան. դա ապացույցն է, թե որքան են հայերը կարեւորում այս միջոցառումը:
Հաջորդ ամիս, որը համընկնելու է Metropolis Studios ստուդիայում ձայնագրման բուն 30-ամյակի հետ, մենք կմեկնարկենք նոր կայք, որում կզետեղվեն մինչ օրս երբեւէ չհրապարակված ձայներիզներ եւ տեսահոլովակներ: Աշխարհով մեկ Smoke on the Water երգը նորից կվերաթողարկվի, եւ դրանից ստացված եկամուտը կուղղվի Գյումրիի երաժշտական դպրոցին նոր գործիքներ տրամադրելուն:
Կթողարկենք նաեւ մեկ նոր ձայնասկավառակ, որը կպարունակի ոչ թե ռոք, այլ հայկական երաժշտություն: Փաստացի մենք վերադառնում ենք մեր արմատներին, որովհետեւ որպես կազմակերպություն մեր թողարկած առաջին ալբոմը հենց Ջիվան Գասպարյանի եւ Բրայան Ինոյի՝ 1989 թվականի ձայնապնակն էր:
Հաջորդ ամիս նաեւ Վահան Արծրունու եւ Հասմիկ Բաղդասարյանի հետ համատեղ մի ալբոմ ենք թողարկելու, որը 5-րդ դարի հայ հոգեւոր երաժտություն է պարունակում եւ կոչվելու է «Մաշտոց»:
Կոչ եմ անում աշխարհի հայերին անպայման ձեռք բերել այդ սկավառակը, քանի որ դրա ամբողջ հասույթը Հայ օգնության ֆոնդին է տրամադրվելու, որպեսզի երաժշտական դպրոցի համար գործիքներ ձեռք բերի:
Այցի եւ տոնակատարության կազմակերպիչներն են Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը եւ DoSomething կազմակերպությունը (Ավստրալիա): DoSomething-ի համահիմնադիր Ջոն Դին 1989 թվականին նախաձեռնել էր Rock Aid Armenia ծրագիրը՝ Սպիտակի երկրաշարժից տուժած Հայաստանին օգնելու նպատակով: Rock Aid Armenia ծրագրի 30-ամյակի եւ ռոք աստղերի այցի գլխավոր հովանավորը IDBank-ն է: Միջոցառման գործընկերը Koor գինին է:

Легенды рок-музыки, вокалист Deep Purple Иэн Гиллан, гитарист Black Sabbath Тони Айомми и основатель фонда Rock Aid Armenia Джон Ди прибыли в Армению, чтобы отметить 30-летие благотворительного проекта Rock Aid Armenia.
5 июня перед торжественным вечером в Ереване музыканты встретились с журналистами, поделились воспоминаниями о визитах в Армению и рассказали о дальнейших планах.
Медиамакс представляет примечательные моменты пресс-конференции.
Вспоминая визит в Спитак
Иэн Гиллан: Эта трагедия оказала на меня сильное воздействие: помню одну пожилую женщину, которая держала в руке фотографию 28 членов своей семьи, и только ей одной удалось выжить. Я говорил тогда с мэром Спитака, который сказал, что музыка там затихла: ее не слышно ни по радио, ни в церкви, даже птицы перестали щебетать.
Мы решили, что музыка станет лучшим способом для восстановления зоны бедствия. Так и случилось: мы присоединились к восстановительным работам музыкальной школы в Гюмри, и музыка стала символом. Символом возрождения Армении. После концерта тем вечером меня кто-то спросил, почему я плохо выгляжу. Я был так взволнован, что даже не смог удержать слез, потому что все это действительно оказывало мощное воздействие. Это и есть причина, почему я лично вовлечен в Rock Aid Armenia, и это действительно настоящая честь для меня.
30 лет спустя
Иэн Гиллан: Мы не можем ничего сделать против природных бедствий, только попытаться восстановить разрушенное. Но речь идет не только о восстановлении инфраструктур, но и о духовной реабилитации. То чувство, когда после проповеди в церкви между людьми появляется единая «вспышка» воодушевления и энтузиазма, похоже на то, что мы испытываем благодаря музыке. Она дарит людям такое же чувство подъема и единства. Очень круто быть едиными благодаря музыке.
Воодушевляет также то, что новое поколение продолжает творить. Когда я в первый раз посетил музыкальную школу в Гюмри, внутри здания шел снег, учителя храбро пытались обучить чему-либо детей на полуразбитых инструментах. Все это меня очень впечатлило. Это символизирует музыкальное возрождение – даже птицы стали щебетать.
Джон Ди: Когда я впервые объявил по СМИ, какой состав мы собрали для перезаписи песни Smoke on the Water, были люди, которые спросили, почему мы решили иметь дело с динозаврами рока, мол, кто сейчас их слушает? Я ответил, что наши рок-звезды даже годы спустя будут более мощными, чем нынешние исполнители. И посмотрите, последний альбом Black Sabbath с Тони Айомми – номер один в США, и Иэнн, и Тони постоянно собирают полные залы. Это мощь рока, его неподвластная времени привлекательность, а клип Smoke on the Water в этом месяце зафиксирует уже 10 млн просмотров.
Об армянах и Армении
Иэн Гиллан: Единство и целостность армянской культуры впечатлили меня больше всего, куда ни посмотри – в Нью-Йорке, Бейруте - везде есть армяне. Хотя каждый живет своей жизнью, но, так или иначе, все они едины. Это ошеломляет, можно, наверное, сравнить только с англичанами (смеется – авт.).
Джон Ди: В общении с армянами меня впечатлила богатая культура Армении. Об армянской культуре мне рассказал Брайан Ино, и сказал, что обязательно нужно послушать Дживана Гаспаряна, и что это будет одно из самых поразительных исполнений, которое я когда-либо слышал. Именно поэтому мы с таким энтузиазмом выпускаем альбом «Маштоц», потому что Rock Aid Armenia – не просто сбор средств, а объединение людей и представление невероятной армянской культуры миру.
Дальнейшие планы легенд рока
Тони Айомми: У Black Sabbath в ближайшее время нет каких-либо планов на турне, может, сыграем пару-тройку вещей в процессе. Мои личные планы – отныне наслаждаться жизнью: после 50 лет странствий по миру мои представления о жизни должны несколько измениться.
Иэн Гиллан: Я человек дороги, и следующие 50 лет планирую путешествовать: необязательно только по этой планете. Немного ослабим размах, но дорога – моя стихия. Мы выступали вживую намного раньше, чем начали записываться в студии, и продолжим живые выступления. Конечно, немного больше времени будем уделять отдыху. Что может быть лучше привлечения новой аудитории и передачи ей этой искры?
О новых проектах Rock Aid Armenia
Джон Ди: Пригласительные билеты на сегодняшнее вечернее мероприятие уже закончились, что показывает, какую важность армяне придают этому мероприятию.
В следующем месяце, который совпадет непосредственно с 30-летием записи в студии Metropolis Studios, мы запустим новый сайт, где разместим не публиковавшиеся до сегодняшнего дня аудиозаписи и видеоклипы. Песня Smoke on the Water будет снова перезапущена по всему миру, и полученная от этого прибыль будет направлена на покупку новых музыкальных инструментов для музыкальной школы в Гюмри.
Выпустим также новый диск, который будет посвящен не року, а армянской музыке. Фактически мы возвращаемся к нашим корням, потому что наш первый альбом, выпущенный в качестве организации, был именно пластинкой Дживана Гаспаряна и Брайана Ино в 1989 году. В следующем году мы с Вааном Арцруни и Асмик Багдасарян выпустим совместный альбом под названием «Маштоц», в котором будет представлена духовная музыка Армении.
Призываю армян всего мира обязательно приобрести этот альбом, так как вся выручка будет предоставлена Армянскому фонду помощи на приобретение музыкальных инструментов для музыкальной школы.
Организаторами визита и торжественного вечера являются Медиа компания Медиамакс и организация DoSomething (Австралия). Соучредитель DoSomething Джон Ди в 1989 году инициировал проект Rock Aid Armenia с целью помочь пострадавшей от спитакского землетрясения Армении. Главным спонсором 30-летия Rock Aid Armenia и визита рок-легенд является IDBank. Партнер мероприятия – вино Koor.