Ամերիկյան համալսարանի նոր նախագահը Կարին Մարկիդեսն է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2019 թվականի հուլիսին Կարին Մարկիդեսը կստանձնի Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) նախագահի պաշտոնը:
Ներկայիս նախագահ Արմեն Տեր-Կյուրեղյանը, որը ՀԱՀ հիմնադիրներից է, կշարունակի մնալ համալսարանի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ:
1951 թվականին ծնված Կարին Մարկիդեսը շվեդ պրոֆեսոր է, քիմիկոս: 2006-2015 թթ. նա եղել է Չալմերսի տեխնոլոգիական համալսարանի նախագահ եւ գործադիր տնօրեն: Նա Շվեդիայի Գիտությունների Թագավորական ակադեմիայի եւ Ինժեներական գիտությունների Թագավորական ակադեմիայի անդամ է:
Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի նախագահի պաշտոնին հավակնում էր 60 թեկնածու:
«Հայաստանի դիրքը՝ Արեւմուտքի եւ Արեւելքի հատման կետում, կարող է առավելություն լինել, եթե հարեւան երկրների պայծառ ուղեղները Հայաստանն ընկալեն որպես մի վայր, որտեղ միմյանց են կապվում մշակույթներն ու մտքերը», - ասել է Կարին Մարկիդեսը:
Նրա կարծիքով, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանը պետք է առավել ազդեցիկ դեր խաղա երկրի վերափոխման գործում:

Yerevan /Mediamax/. Karin Markided will become the new president of the American University of Armenia (AUA) in July 2019.
Current president Dr. Armen Der Kiureghian, who is one of the founders of the AUA, will continue to serve as a member of the Board of Trustees of AUA.
Karin Markides (born 1951) is a Swedish professor in analytical chemistry who was the President and CEO of Chalmers University of Technology from 2006 to 2015. She is board member of the Royal Swedish Academy of Engineering Sciences and a board member of the Royal Swedish Academy of Sciences.
Dr. Markides was selected from a pool of 60 candidates to lead the AUA.
“Armenia’s position – the intersection where East meets West – can be an asset if the bright brains from neighboring countries become increasingly attracted to Armenia as a nexus where cultures and minds meet,” she said.
As far as her vision for AUA and its role in Armenia, Karin Markides remarked that she would like to see AUA play an even larger role in the transformation of the country, inviting higher education, private and public sectors to enable transformative impact in areas of high potential and emerging challenges.