MaxMonitor Ratings. Հայաստանը ԵՄ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի խաչմերուկում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս մեդիա ընկերության մեդիայի մոնիտորինգի, վերլուծության եւ գնահատման MaxMonitor համակարգը ներկայացնում է, թե ինչպես է 2018թ. հուլիսին հայկական օնլայն մեդիադաշտը լուսաբանել ԵԱՏՄ-ն եւ ԵՄ-ն:
2018թ. հուլիս ամսվա ընթացքում 130 լրատվական կայքերի դիտարկման արդյունքներով ԵՄ-ն մոտ երկու անգամ ավելի շատ է հիշատակվել, քան ԵԱՏՄ-ն:
Հուլիս ամսվա ընթացքում վերլուծության են ենթարկվել ընդհանուր առմամբ 1512 հոդվածներ, որոնք պարունակել են ԵՄ կամ ԵԱՏՄ բանալի բառերը: Վերլուծության համար ընտրվել են միայն այն հրապարակումները, որոնք կապակցված են Հայաստանի հետ:
Հիմնական տեղեկատվական առիթները
ԵՄ
•    Հուլիսի սկզբին Եվրոպական խորհրդարանը կողմ է քվեարկել ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրին:
•    ՀՀ փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը, կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը աշխատանքային հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկու հետ:
•    Բրյուսելում Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպումներ է ունեցել եւ Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին հարաբերությունների եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի եւ Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ:
•    Նիկոլ Փաշինյանը Բրյուսելի օդանավակայանում պատասխանել է լրագրողների հարցերին՝ նշելով, որ հեղափոխությունից հետո ԵՄ–ից Հայաստանը լսել է բազմաթիվ ողջունող հայտարարություններ, բայց նրանց քաղաքականության մեջ շոշափելի փոփոխություն չկա։
•    Գնահատելով Նիկոլ Փաշինյանի` Բրյուսել կայացած այցը՝ Պյոտր Սվիտալսկին նշել է, որ ԵՄ նպատակն է օգնել ՀՀ քաղաքացիներին, եւ, որ նրանք սպասում են հայկական կողմից կոնկրետ գաղափարներ:
•    Նիկոլ Փաշինյանը մամուլի ասուլիսում զարմանալի է անվանել այն, որ «Եվրամիության որոշ պաշտոնյաներ չեն նկատում Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունները»: Նա նշել է, որ նոր կառավարությունն առանց որեւէ լումա ծախսելու կոռուպցիայի դեմ պայքարում արել է ավելին, քան ԵՄ-ի եւ Հայաստանի նախկին կառավարությունների համագործակցության ժամանակ տեղի է ունեցել տասնյակ միլիոնավոր եվրոներ ծախսելով:
•    ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը նշել է, որ Հայաստանը հայտնել է եվրոպական կողմին, որ շահագրգռված է ամբողջովին օգտվել «ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքից:
ԵԱՏՄ
•    Հուլիսին Նիկոլ Փաշինյանը այցելել է Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի, որը կարող է «կամուրջ» դառնալ Իրանի, ԵԱՏՄ եւ ԵՄ երկրների միջեւ:
•    ԱԳ Նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հարցազրույց է տվել «Հեռանկար» ծրագրին՝ նշելով, որ ցանկացած համագործակցության հիմնական նպատակն է նպաստել Հայաստանի ներքին օրակարգը, Հայաստանի զարգացման օրակարգն առաջ տանելուն։ Դա, ըստ նրա, վերաբերում է եւ՛ Եվրասիական միությանը, եւ՛ Եվրոպական միությանը, եւ՛ համագործակցությանը բոլոր մյուս ուղղություններին:
•    Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան Բրյուսելում «Կարնեգի Եվրոպա» կենտրոնի իր ելույթում ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է կամրջել ԵԱՏՄ եւ ԵՄ շահերն ու դիրքորոշումները, որքանով դա ընդունելի է երկու կողմերի համար։ Նա նաեւ ընդգծել է, որ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության լիիրավ անդամ է, ինչը Հայաստանի տնտեսական զարգացման համար հսկայական հնարավորություններ է բացել:
•    ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հարցազրույց է տվել ՌԻԱ Նովոստի եւ Սպուտնիկ-Արմենիա լրատվական գործակալություններին, որտեղ նշել է, որ Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ, ունի մեծ առավելություն։
•    Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսով քննարկել է Եվրասիական տնտեսական միությանը եւ երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
•    Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին:

MaxMonitor Ratings: Armenia at the crossroads between EU and EAEU - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Mediamax media company’s MaxMonitor media monitoring, analysis and measurement platform has prepared a report about the Armenian media coverage of the EAEU and the EU in July 2018.
The monitoring of 130 media websites during July 2018 showed that the EU was mentioned almost twice as often as the EAEU.
The monitoring covered total of 1512 news articles, which contained they key words “EU” or “EAEU”. Only Armenia-related publications were selected for monitoring.
Main occasions of media coverage
EU
•    European Parliament approved the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement in early July.
•    Armenian Deputy Prime Minister Ararat Mirzoyan, Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan, Defense Minister Davit Tonoyan and Secretary of Armenian National Security Council Armen Grigoryan held meetings with Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski.
•    Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission Federica Mogherini, President of the European Commission Jean-Claude Juncker and President of the European Council Donald Tusk in Brussels.
•    Pashinyan answered journalists’ questions at Brussels Airport, noting that Armenia heard messages of welcome from the European Union after the revolution, but the union’s strategy had no tangible changes to show.
•    Piotr Switalski said while assessing Nikol Pashinyan’s visit to Brussels that the EU wanted to assist the Armenian citizens and anticipated concrete plans from the Armenian side.
•    Prime Minister Pashinyan held a press conference, during which he noted he found it surprising that “certain EU officials did not notice the changes in Armenia”. He said that the new government did more in the fight against corruption without spending one penny than the previous Armenian government did with millions of euros from EU grants.
•    Spokesman for Armenian Foreign Ministry Tigran Balayan revealed that Armenia had told the European Union it wanted to apply the principle of “more for more” in further cooperation.
EAEU
•    Nikol Pashinyan visited the free trade zone of Meghri in July and said it could become a “bridge” between Iran and the member states of EAEU and EU.
•    Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan gave an interview to “Herankar” TV program, in which he said that the main aim of any cooperation was to promote the domestic agenda and development agenda of Armenia. According to him, that concerned collaboration with both the Eurasian Economic Union and the European Union, or any other third party.
•    Pashinyan spoke at the Carnegie Europe center in Brussels, noting that Armenia was ready to bridge the interests and views of EAEU and EU to the extent that would be acceptable for both parties. He underlined that Armenia is a full-fledged member of EAEU, which opened huge opportunities for economic development of the country.
•    Armenian President Armen Sarkissian gave interviews to RIA Novosti and Sputnik Armenia, in which the President noted that membership in EAEU is a significant advantage for Armenia.
•    Russian President Vladimir Putin discussed the agenda of EAEU and bilateral cooperation between Armenia and Russia during the phone call with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.