ԱԻՆ. «Ռիո մոլ»-ն ունի հակահրդեհային լավ համակարգ
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 4-ին հատուկ տակտիկական ուսումնավարժանք է անցկացվել Արաբկիր վարչական շրջանում գտնվող «Ռիո մոլ» առեւտրաժամանցային կենտրոնում՝ «Հրդեհի դեպքում կազմակերպության աշխատակիցների եւ քաղաքացիների տարահանումը» թեմայով:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ վարժանքի ընթացքում պարզվել է՝ առեւտրաժամանցային կենտրոնն ունի բավական լավ հակահրդեհային ազդարարման եւ պաշտպանության համակարգ, տարհանման լայն ելքեր ու զինված է ժամանակակից տեխնոլոգիաներով:
Այնուհանդերձ, հայտնաբերվել են նաեւ որոշ թերություններ. մասնավորապես՝ առեւտրի կենտրոնի անձնակազմը բավարար չափով չէր տիրապետում առաջին օգնության տրամադրման եղանակներին ու վարքականոններին: Կենտրոնի անվտանգության աշխատակիցները տեղեկացված չէին, որ հրդեհի դեպքում պետք է դիմավորել եւ ուղղորդել հրշեջ մեքենաներին:
ԱԻՆ Փրկարար ծառայության աշխատակիցները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել առեւտրի կենտրոնի ղեկավար կազմի հետ համատեղ աշխատել հայտնաբերված թերությունների շտկման ուղղությամբ:

МЧС: в «Рио молл» хорошая противопожарная система
Ереван /Медиамакс/. 4 мая в торговом центре «Рио молл» было проведено специальное тактическое учение на тему «Эвакуация сотрудников компании и граждан в случае пожара».
Учения показали, что в торгово-развлекательном центре действует достаточно хорошая противопожарная система оповещения и защиты, есть широкие эвакуационные выходы, и центр оснащен современными технологиями, сообщили в МЧС.
Тем не менее, обнаружены и некоторые упущения, в частности, персонал торгового центра не в полной мере владел правилами оказания первой помощи. Сотрудники безопасности торгового центра также не были инфомированы о том, что в случае пожара необходимо встречать и направлять пожарные машины.
Сотрудники Службы спасения МЧС и руководство торгового центра договорились проводить совместные работы по устранению выявленных недостатков.