Ապրիլին Փաշինյանը Սարգսյանին հաղթեց նաեւ հիշատակումների քանակով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս մեդիա-ընկերության ԶԼՄ-ների մոնիտորինգի, վերլուծության եւ գնահատման MaxMonitor համակարգը ապրիլ ամսվա ընթացքում շարունակել է հետեւել օնլայն մեդիայում հետեւյալ քաղաքական գործիչների լուսաբանման ծավալներին՝ Նիկոլ Փաշինյան, Սերժ Սարգսյան, Արմեն Սարգսյան, Կարեն Կարապետյան, Տարոն Մարգարյան, Վիգեն Սարգսյան, Լեւոն Տեր-Պետրոսյան եւ Գագիկ Ծառուկյան:
Նախորդ ամսվա ընթացքում քաղաքական իրադարձություններով պայմանավորված՝ որոշ գործիչների մասով հրապարակումների աննախադեպ աճ է գրանցվել:
2018թ. ապրիլին մոտ 130 լրատվական կայքերի դիտարկման արդյունքներով  ամենից շատ հիշատակված քաղաքական գործիչներն են.
1.Նիկոլ Փաշինյան՝  21 345 հիշատակում (2018թ. մարտին՝  2 341 հիշատակում):
2.Սերժ Սարգսյան՝  20 332  հիշատակում (2018թ. մարտին՝ 9 816 հիշատակում):
3.Կարեն Կարապետյան՝ 8 237 հիշատակում (2018թ. մարտին՝ 4 034 հիշատակում):
MaxMonitor-ի մասնագետներն այս ընթացքում վերլուծության են ենթարկել ընդհանուր առմամբ 10 500 հոդվածներ, որոնցում այս կամ այն կերպով անդրադարձ է եղել թվարկված քաղաքական գործիչներին:
Ամսվա սկզբին լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները, տարբեր հասարակական եւ քաղաքական գործիչներ վերապահումներով եւ չեզոք երանգավորմամբ են անդրադարձել Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած «Իմ քայլը» արշավին եւ «Մերժիր Սերժիր» ակցիային:
Լուսաբանման ծավալները կտրուկ ավելացել են ապրիլի 17-ից հետո, երբ նախաձեռնությունը սկսեց մեծ թափ հավաքել եւ վերածվել համաժողովրդական շարժման: Դրան զուգահեռ լրատվամիջոցներում ավելացել է Նիկոլ Փաշինյանի վերաբերյալ դրական հիշատակումների քանակը:
1150
3726
542
1197
3853
328
786
1261
866
873
134
263
35
155
94
Նիկոլ Փաշինյանի վերաբերյալ բացասական երանգավորում ունեցող հիշատակումների մեծ մասը գոյացել է ոստիկանության տարածած մամուլի հաղորդագրություններից, որտեղ նշվում էր, որ Փաշինյանի կազմակերպած հավաքներն  «ապօրինի» են եւ ուղեկցվում են  «հակաիրավական գործողություններով»:
ՀՀ երրորդ նախագահի վերաբերյալ բացասական հիշատակումների մեծ մասը նրա գործունեությունը քննադատող հոդվածներ են եւ շարժման ակտիվիստների հնչեցրած գնահատականները:

Conditioned by the political developments in Armenia last month, several political leaders registered an unprecedented raise in the number of mentions.
The review of around 130 media websites shows that the trio of the most mentioned politicians for April of 2018 is as follows:
1. Nikol Pashinyan: 21 345 mentions (March 2018:  2 341 mentions);
2. Serzh Sargsyan: 20 332 mentions (March 2018:  9 816 mentions);
3. Karen Karapetyan:  8 237 mentions (March 2018:  4 034 mentions).
MaxMonitor specialists have analyzed total 10 500 articles, which somehow covered the activity of the mentioned politicians.
At the beginning of the month media representatives, as well as a number of public and political figures touched upon Nikol Pashinyan’s “My Step” campaign and “Reject Serzh” initiative with neutral undertones, voicing certain reservations.
The volume of coverage sharply increased from April 17, when the initiative began to gather momentum and turned into a nationwide movement. The number of positive undertones on Nikol Pashinyan’s activity also progressed at that point.
The results for April of 2018 are displayed in the table below.
Politician
1150
3726
542
1197
3853
328
786
1261
65
866
873
134
263
35
155
94
7
The majority of negative mentions on Nikol Pashinyan resulted from the statements by the Police, which qualified Pashinyan’s assemblies as “illegal” accompanied by “unlawful acts”.
The majority of negative mentions about the third President of Armenia were found in articles criticizing his activities, as well as assessments by the activists of the movement.