Ապրիլին Փաշինյանը Սարգսյանին հաղթեց նաեւ հիշատակումների քանակով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս մեդիա-ընկերության ԶԼՄ-ների մոնիտորինգի, վերլուծության եւ գնահատման MaxMonitor համակարգը ապրիլ ամսվա ընթացքում շարունակել է հետեւել օնլայն մեդիայում հետեւյալ քաղաքական գործիչների լուսաբանման ծավալներին՝ Նիկոլ Փաշինյան, Սերժ Սարգսյան, Արմեն Սարգսյան, Կարեն Կարապետյան, Տարոն Մարգարյան, Վիգեն Սարգսյան, Լեւոն Տեր-Պետրոսյան եւ Գագիկ Ծառուկյան:
Նախորդ ամսվա ընթացքում քաղաքական իրադարձություններով պայմանավորված՝ որոշ գործիչների մասով հրապարակումների աննախադեպ աճ է գրանցվել:
2018թ. ապրիլին մոտ 130 լրատվական կայքերի դիտարկման արդյունքներով  ամենից շատ հիշատակված քաղաքական գործիչներն են.
1.Նիկոլ Փաշինյան՝  21 345 հիշատակում (2018թ. մարտին՝  2 341 հիշատակում):
2.Սերժ Սարգսյան՝  20 332  հիշատակում (2018թ. մարտին՝ 9 816 հիշատակում):
3.Կարեն Կարապետյան՝ 8 237 հիշատակում (2018թ. մարտին՝ 4 034 հիշատակում):
MaxMonitor-ի մասնագետներն այս ընթացքում վերլուծության են ենթարկել ընդհանուր առմամբ 10 500 հոդվածներ, որոնցում այս կամ այն կերպով անդրադարձ է եղել թվարկված քաղաքական գործիչներին:
Ամսվա սկզբին լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները, տարբեր հասարակական եւ քաղաքական գործիչներ վերապահումներով եւ չեզոք երանգավորմամբ են անդրադարձել Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած «Իմ քայլը» արշավին եւ «Մերժիր Սերժիր» ակցիային:
Լուսաբանման ծավալները կտրուկ ավելացել են ապրիլի 17-ից հետո, երբ նախաձեռնությունը սկսեց մեծ թափ հավաքել եւ վերածվել համաժողովրդական շարժման: Դրան զուգահեռ լրատվամիջոցներում ավելացել է Նիկոլ Փաշինյանի վերաբերյալ դրական հիշատակումների քանակը:
1150
3726
542
1197
3853
328
786
1261
866
873
134
263
35
155
94
Նիկոլ Փաշինյանի վերաբերյալ բացասական երանգավորում ունեցող հիշատակումների մեծ մասը գոյացել է ոստիկանության տարածած մամուլի հաղորդագրություններից, որտեղ նշվում էր, որ Փաշինյանի կազմակերպած հավաքներն  «ապօրինի» են եւ ուղեկցվում են  «հակաիրավական գործողություններով»:
ՀՀ երրորդ նախագահի վերաբերյալ բացասական հիշատակումների մեծ մասը նրա գործունեությունը քննադատող հոդվածներ են եւ շարժման ակտիվիստների հնչեցրած գնահատականները:

В апреле Пашинян опередил Саргсяна по количеству упоминаний - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В апреле разработанная Медиамакс система мониторинга, анализа и оценки СМИ MaxMonitor продолжили отслеживать объемы освещения в онлайн медиа Армении следующих политиков: Никол Пашинян, Серж Саргсян, Армен Саргсян, Карен Карапетян, Тарон Маргарян, Виген Саргсян, Левон Тер-Петросян и Гагик Царукян.
В отчетном месяце в связи с политическими событиями был зафиксирован беспрецедентный рост упоминаний некоторых политиков.
В апреле 2018 года по итогам мониторинга 130 информационных сайтов тройка самых упоминаемых политических деятелей выглядит так:
1.Никол Пашинян:  21 345 публикаций (в марте 2018 г. –  2 341 публикация):
2.Серж Саргсян:  20 332  публикации (в марте 2018 г. – 9 816 публикаций):
3.Карен Карапетян:  8 237 публикаций (в марте 2018 г. – 4 034 публикации):
Специалисты MaxMonitor за это время проанализировали в общей сложности 10 500 статей, в которых тем или иным образом упоминались перечисленные политические деятели.
В начале месяца представители СМИ, различные общественные и политические деятели выражались о начатой Николом Пашиняном кампании «Сделай шаг» и акции «Отвергни Сержа» нейтрально и с определенными оговорками.
Объемы освещения резко выросли после 17 апреля, когда инициатива стала набирать обороты и трансформировалась во всенародное движение. Одновременно в СМИ увеличилось количество положительных публикаций о Николе Пашиняне.
1150
3726
542
1197
3853
328
786
1261
866
873
134
263
35
155
94
Большая часть публикаций с негативной оценкой Никола Пашиняна сложилась на основе заявлений Полиции, в которых говорилось, что организованные Николом Пашиняном митинги «несанкционированы» и сопровождаются «противозаконными действиями».
Большая часть негативных упоминаний о третьем президенте Армении – статьи, критикующие его деятельность и оценки активистов движения.