ՄԻՊ. Վտանգված է քաղաքացիների առողջության պահպանման իրավունքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն այսօր վաղ առավոտից ստացել է ահազանգեր, որ ճանապարհների ու կամուրջների փակ լինելու պատճառով քաղաքացիները չեն կարողանում իրացնել առողջության պահպանման ու կենսական կարեւորության այլ իրավունքներ:
«Այդ ահազանգերը վերաբերում են բժշկական օգնություն ստանալու, քաղաքացիների կողմից իրենց բնակարաններ կամ տներ, աշխատավայրեր հասնելու դժվարություններին եւ այլն:
Այս քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության նպատակով Պաշտպանի աշխատակազմի ձեռնարկած քայլերը վկայում են, որ ճանապարհների ու կամուրջների փակ լինելու պատճառով իրավասու մարմինների համար առաջացել են իրենց պարտականությունների կատարման լուրջ դժվարություններ կամ խոչընդոտներ»,- ասված է ՄԻՊ հաղորդագրությունում:
Օմբուդսմենի գրասենյակը խիստ մտահոգիչ է համարել տեղեկություններն այն մասին, որ շտապ բժշկական օգնության ավտոմեքենաները ցուցարարները կանգնեցնում, ստուգում ու դրանից հետո նոր միայն, սեփական հայեցողությամբ, թույլատրում են տեղաշարժվել:
«Մտահոգիչ է այն, որ քաղաքային ճանապարհներ ու մայրուղիներ փակելու նպատակով մեքենաների դիմաց կանգնեցվում են դպրոցահասակ, այդ թվում՝ տարրական դասարանների երեխաները»,- ասված է ՄԻՊ հայտարարությունում:

Yerevan /Mediamax/. From early morning the staff of the Armenian Human Rights Defender has received a number of complaints about the inability of citizens to exercise their right for health protection and other rights of vital importance due to the blockage of roads and bridges.
“Those complaints relate to receiving medical care, difficulties to get  home, jobs etc.
Ombudsman’s staff undertook steps to protect the rights of these citizens and found out that some services face serious difficulties and obstacles while accomplishing their duties due to the blockage of roads and bridges,” the statement reads.
The Ombudsman’s Office is deeply concerned about the fact that the protestors stop emergency cars, check them and only then decide whether to let them move further or not.
“It is also concerning that school children including those from elementary schools are blocking the streets,” the Ombudsman’s statement reads.