ՄԻՊ. Վտանգված է քաղաքացիների առողջության պահպանման իրավունքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն այսօր վաղ առավոտից ստացել է ահազանգեր, որ ճանապարհների ու կամուրջների փակ լինելու պատճառով քաղաքացիները չեն կարողանում իրացնել առողջության պահպանման ու կենսական կարեւորության այլ իրավունքներ:
«Այդ ահազանգերը վերաբերում են բժշկական օգնություն ստանալու, քաղաքացիների կողմից իրենց բնակարաններ կամ տներ, աշխատավայրեր հասնելու դժվարություններին եւ այլն:
Այս քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության նպատակով Պաշտպանի աշխատակազմի ձեռնարկած քայլերը վկայում են, որ ճանապարհների ու կամուրջների փակ լինելու պատճառով իրավասու մարմինների համար առաջացել են իրենց պարտականությունների կատարման լուրջ դժվարություններ կամ խոչընդոտներ»,- ասված է ՄԻՊ հաղորդագրությունում:
Օմբուդսմենի գրասենյակը խիստ մտահոգիչ է համարել տեղեկություններն այն մասին, որ շտապ բժշկական օգնության ավտոմեքենաները ցուցարարները կանգնեցնում, ստուգում ու դրանից հետո նոր միայն, սեփական հայեցողությամբ, թույլատրում են տեղաշարժվել:
«Մտահոգիչ է այն, որ քաղաքային ճանապարհներ ու մայրուղիներ փակելու նպատակով մեքենաների դիմաց կանգնեցվում են դպրոցահասակ, այդ թվում՝ տարրական դասարանների երեխաները»,- ասված է ՄԻՊ հայտարարությունում:

Омбудсмен: Под угрозой оказалось право на охрану здоровья граждан - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Аппарат Омбудсмена с раннего утра получал сигналы о том, что из-за блокирования дорог и мостов граждане не могут реализовать право на охрану здоровья и другие жизненно важные права.
«Звонки касались трудностей, связанных с получением медицинской помощи и доступом в свои квартиры и дома, места работы.
Из-за блокирования дорог и мостов для компетентных органов возникли серьезные затруднения и препятствия для выполнения своих обязанностей»,- говорится в сообщении омбудсмена.
Офис омбудсмена счел крайне тревожными сведения о том, протестующие останавливали машины скорой медицинской помощи, проверяли их и только после, по собственному усмотрению, позволяли передвигаться.
«Тревожно и то, что с целью блокирования городских дорог и трасс напротив машин ставят детей школьного возраста, в том числе – учеников начальных классов»,- говорится в заявлении аппарата омбудсмена.