ԱԻ ոլորտում հայ-ռուսական գործակցությունը խորանում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ՌԴ դեսպանության ռազմական եւ ռազմաօդային կցորդ Եվգենի Բուլավինցեւին:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են արտակարգ իրավիճակների ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության խորացման եւ ընդլայնման ուղիները՝ Հայ-ռուսական հումանիտար արձագանքման կենտրոնի կարողությունների հզորացման միջոցով:
Կողմերը քննարկել են տեխնիկական աջակցության եւ վերազինման գործընթացը, փորձի փոխանակման եւ կադրերի վերապատրաստման հնարավորությունները:
Հայ-ռուսական հումանիտար արձագանքման կենտրոնը հնարավորություն է ընձեռում բարձրացնել դիմակայունությունը մարդածին եւ բնական աղետներին ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ տարածաշրջանային մակարդակով:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ՀՀ ԱԻՆ աշխատակազմի փրկարար ծառայության եւ Հայաստանում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի, ինչպես նաեւ՝ Հայաստանում տեղակայված Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության  վարչության  միջեւ 2017թ. ստորագրված համագործակցության պլաններին:

Армения и Россия углубляют сотрудничество в сфере чрезвычайных ситуаций - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр по чрезвычайным ситуациям Армении Давид Тоноян принял сегодня военного и военно-воздушного атташе посольства России в Армении Евгения Булавинцева.
В МЧС отметили, что на встрече обсуждались пути углубления и расширения армяно-российского сотрудничества в сфере чрезвычайных ситуаций посредством усиления возможностей Армяно-российского центра гуманитарного реагирования.
Стороны обсудили процесс технической поддержки и переоснащения, возможности обмена опытом и переквалификации кадров.
Армяно-российский центр гуманитарного реагирования дает возможность повысить  уровень противостояния антропогенным и стихийным бедствиям не только в Армении, но и на региональном уровне.
Стороны коснулись плана сотрудничества между Спасательной службой МЧС Армении, размещенной в Гюмри 102-й российской военной базой и Федеральной службой безопасности России.