Մոսկվայում բացվել է Հովհաննես Բաղրամյանի կիսանդրին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայի Մեծ հայրենական պատերազմի կենտրոնական թանգարանում նոյեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել Խորհրդային Միության մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի կիսանդրու բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Կիսանդրին Հայաստանի Հանրապետության նվերն է Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ Խորհրդային Միության կրկնակի հերոսի 120-ամյակի կապակցությամբ։
Այն թանգարանին է հանձնել ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
Միջոցառումը տեղի է ունեցել Հաղթանակի թանգարանի կենտրոնական սրահում՝ խորհրդային հրամանատարների պանթեոնում, որը ոգեկոչում է Մեծ հայրենականի հերոսների սխրագործությունը։
Հովհաննես Բաղրամյանի բրոնզե կիսանդրու տեղադրման նախաձեռնողը ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունն է: Քանդակի հեղինակներն են քանդակագործներ Միսակ Մելքոնյանը եւ Աշոտ Թադեւոսյանը:
«Թանգարանը գիտություն է ու հիշողություն: Դա պատմությունը վերաքննելու բոլոր միջոցների դեմ ուղղված կարեւորագույն գործիքներից մեկն է: Մեզ համար մեծ է պատիվ Հայաստանի Հանրապետության անունից Մեծ հայրենական պատերազմի կենտրոնական թանգարանին նվիրաբերել մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի կիսանդրին, որի ներդրումը միասնական հաղթանակի կերտման գործում դժվար է գերագնահատել:
Հայաստանն ու հայ հասարակությունը այն երկրների ու ժողովուրդների շարքերում են եղել, որոնց միահամուռ ջանքերի շնորհիվ մարդկությունն ու քաղաքակրթությունը փրկվել է 20-րդ դարի ամենամեծ չարիքից՝ ֆաշիզմից: Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար այդ հաղթանակը յուրահատուկ նշանակություն է ունեցել:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ողբերգական իրադարձություններից եւ 1,5 միլիոն հայի կյանք խլած 1915թ. ցեղասպանությունից ընդամենը երեք տասնամյակ անց Հայաստանը` ԽՍՀՄ ամենափոքրաթիվ բնակչություն ունեցող հանրապետություններից մեկը, ամենաակտիվ մասնակցությունն ունեցավ Մեծ հայրենականին` մոբիլիզացրելով եւ ռազմաճակատ ուղարկելով 600 հազար հոգու»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

В Москве открыли бюст Ованнеса Баграмяна - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 10 ноября в Центральном музее Великой отечественной войны в Москве состоялась торжественная церемония открытия бюста маршала Советского Союза Ованнеса Баграмяна.
Бюст - подарок Республики Армения Российской Федерации по случаю 120-летия дважды героя Советского Союза.
Бюст музею передал министр обороны Армении Виген Саргсян.
Церемония прошла в центральном зале Музея Победы, в пантеоне советских главнокомандующих, в котором увековечены подвиги героев Великой отечественной войны.
Инициатором установки бронзового бюста Ованнеса Баграмяна выступило посольство Армении в России. Авторами бюста являются скульпторы Мисак Мелконян и Ашот Тадевосян.
«Музей – это наука и память. Это один из важнейших инструментов, направленных против попыток пересмотра истории. Для нас большая честь от имени Республики Армения вручать Центральному музею Великой отечественной войны бюст маршала Ованнеса Баграмяна, чей вклад в достижении единой победы сложно переоценить.
Армения и армянское общество были в числе тех стран и народов, объединенными усилиями которых человечество и цивилизация были спасены от самого большого зла 20-го века – фашизма. Для Армении и армянского народа эта победа имела особое значение.
Спустя всего лишь тридцать лет после трагических событий Первой мировой войны и унесшего жизни 1,5 армян геноцида 1915 года одна из республик СССР с немногочисленным населением приняла самое активное участие в Великой отечественной войне, мобилизовав и отправив на фронт 600 тысяч человек»,- отметил Виген Саргсян.