«Պետք է դառնանք մեծ գաղափարների երկիր», ասել է FAST-ի տնօրենը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանն ասել է, որ «մենք ձգտում ենք, որ Հայաստանը դառնա մեծ գաղափարների երկիր, իսկ հայերը՝ գլոբալ ազդեցության ազգ»:
Արմեն Օրուջյանն այդ մասին ասել է հոկտեմբերի 19-ին` ելույթ ունենալով Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) եւ ԱՄՆ Գիտության ազգային հիմնադրամի (NSF) «Մեքենայական ուսուցումը՝ գիտական հայտնագործությունների խթան» աշխատաժողովին նվիրված գալա ընթրիքին:
«Ինձ բախտ վիճակվեց նախորդ տարվա վերջին պատահաբար ծանոթանալ Ռուբեն Վարդանյանի հետ: Այդ մեկ զանգը առաջացրեց շղթայական ռեակցիա, ինչպես ցանկացած այլ գաղափար, որը կապված է Ռուբենի հետ: Նա հորձանուտ է, նա ամեն բան իր շուրջ վերափոխում է, եւ ահա մենք այսօր այստեղ ենք: Եվ սա միայն սկիզբն է: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նրան իմ աշխարհը փոխակերպելու համար»,- ասել է Արմեն Օրուջյանը:
«FAST-ը փորձում է ստեղծել մի էկոհամակարգ, որը առաջ կմղի գիտական առաջընթացը եւ տեխնոլոգիական նորարարությունները ինչպես Հայաստանի ներսում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս: Մենք ձգտում ենք, որ Հայաստանը դառնա մեծ գաղափարների երկիր, իսկ հայերը՝ գլոբալ ազդեցության ազգ: Մենք այլեւս չպետք է մտածենք անհատական նախագծերի մասին: Մենք պետք է մտածենք ամբողջական լուծումների եւ գլոբալ կարողությունների մասին: Մենք պետք է կանխամտածենք մեր ամեն քայլը այնպես, ինչպես դա անում են մեր մեծագույն շախմատիստները:
Մենք շատ ենք լսում այն մասին, որ մենք փոքր, բայց հպարտ ազգ ենք: Իսկ միգուցե ինքներս մեզ ընկալենք որպես հսկանե՞ր: Մենք գիտության եւ տեխնոլոգիաների հսկաներն ենք: Մենք փոխակերպող առաջնորդներ ենք: Մենք ենք ամենահզոր գյուտարարները, գործարարները, բժիշկները, հայտնագործողները, ստեղծողները: Միգուցե մենք այլեւս փոքր չենք մեր չափերով եւ մտածողությամբ: Մենք ենք այն երկիրը, այն ազգը, այն վայրը եւ այն էկոհամակարգը, որի մի մասն են ուզում դառնալ եւ որի հետ ցանկանում են կապված լինել բոլորը»,- ասել է FAST-ի գործադիր տնօրենը:

«Мы должны стать страной больших идей», заявил директор FAST - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Исполнительный директор Научно-технологического фонда Армении (FAST) Армен Оруджян заявил, что «мы стремимся к превращению Армении в страну больших идей, а армян - в нацию глобального воздействия».
Армен Оруджян заявил об этом 19 октября, выступая на гала-ужине, посвященном совместному семинару Фонда науки и технологий Армении (FAST) и Национального фонда науки США (NSF) «Машинное обучение как стимул для научных открытий».
«По счастливой случайности мне довелось в конце прошлого года познакомиться с Рубеном Варданяном. Как и любая другая идея, связанная с Рубеном, этот звонок вызвал цепную реакцию. Он – человек-вихрь, меняющий все вокруг себя. И вот мы сегодня здесь. И это только начало. Хочу выразить ему свою благодарность за то, что он преобразил мой  мир»,- заявил Армен Оруджян.
«FAST пытается создать экосистему, которая продвинет научный прогресс и технологические инновации как внутри Армении, так и за ее пределами. Мы стремимся, чтобы Армения превратилась в страну больших идей, а армяне – в нацию глобального воздействия. Мы больше не должны думать об индивидуальных проектах. Мы должны думать о целостных решениях и глобальных возможностях. Мы должны предугадывать каждый шаг подобно нашим великим шахматистам.
Мы часто слышим о том, что мы маленькая, но гордая нация. А что, если мы станем воспринимать себя в качестве гигантов? Мы - гиганты науки и технологий. Мы - трансформирующие лидеры. Мы самые мощные изобретатели, предприниматели, доктора, первооткрыватели и создатели. Мы - та страна, та нация, то место и та экосистема, частью которой стремятся стать все»,- заявил исполнительный директор FAST.