Հայաստանում մեկնարկում է Գերմաներենի շաբաթը
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 6-ը Հայաստանում կանցկացվի «Գերմաներենի շաբաթ» միջոցառումների շարքը, որը նպատակ ունի հայ հասարակությանը ներկայացնել գերմաներենն իր բոլոր հնարավորություններով։
Հայաստանում գործող գերմանախոս հաստատությունները՝ Շվեյցարիայի դեսպանության եւ հայաստանյան գործընկեր կազմակերպությունների հետ համատեղ, առաջարկում են միջոցառումների շարք՝ ընթերցումներ, կինոցուցադրություն, երաժշտական միջոցառումներ, ֆուտբոլային մրցաշար եւ ակումբային հարցախաղ։
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերն ասել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանում մեծացել է գերմաներենի հանդեպ հետաքրքրությունը, ինչն էլ դարձել է նման ծրագրի իրականացման հիմնական պատճառներից մեկը։
Դեսպանի խոսքով՝ ծրագրում ներկայացված 19 բազմաժանր միջոցառումներով ցանկանում են «բացել դռները եւ ներկայացնել գերմաներեն սովորելու հնարավոր բոլոր տարբերակները»։
Մաթիաս Քիսլերը տեղեկացրել է նաեւ, որ մինչեւ ընթացիկ տարվա ավարտը նախատեսվում է Հայաստանում Գյոթեի կենտրոն բացել, որն ունենալու մշակութային եւ լեզվական ուղղվածություն։
«Այս կենտրոնի բացումը ՀՀ կառավարության մեծ ցանկությունն է եղել»,- ասել է նա։
Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասերն էլ նշել է, որ Գյումրիում եւ Երեւանում անցկացվելու են ընթերցանության ժամեր։ Դեսպանը տեղեկացրել է, որ Հայաստան է հրավիրվել գրող Հանսյորդ Շերթենլայբը, որը հայ ընթերցասերների համար կկարդա իր «Գիշերային լողորդը» վեպը։

В Армении стартует Неделя немецкого языка
Ереван /Медиамакс/. С 29 сентября по 6 октября в Армении пройдет ряд мероприятий «Неделя немецкого языка», которая имеет цель представить армянскому обществу немецкий язык со всеми его возможностями.
Германоязычные учреждения в Армении совместно с посольством Швейцарии и армянскими компаниями-партнерами предлагают ряд мероприятий - чтения, кинопоказы, музыкальные мероприятия, футбольный турнир и клубую викторину.
Посол Германии в Армении Матиас Кислер отметил, что за последние годы в Армении возрос интерес к изучению немецкого языка, что стало одной из основных причин реализации данной программы.
По словам посла, с помощью представленных в программе 19 многожанровых мероприятий они хотят «открыть двери и представить все возможные варианты изучения немецкого».
Матиас Кислер сообщил также, что до конца текущего года планируется открыть в Армении Центр Гете, который будет иметь культурную и языковую направленность.
«Идея открытия данного центра приветствовалась правительством Армении»,- подчеркнул он.
Посол Швейцарии Лукас Гасер отметил, что в Гюмри и Ереване будут проведены чтения. Посол сообщил, что в Армению приглашен писатель Хансйорг Шертенлайб, который прочитает для армянских книголюбов свой роман «Ночной пловец».