Հայաստանում մեկնարկում է Գերմաներենի շաբաթը
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 6-ը Հայաստանում կանցկացվի «Գերմաներենի շաբաթ» միջոցառումների շարքը, որը նպատակ ունի հայ հասարակությանը ներկայացնել գերմաներենն իր բոլոր հնարավորություններով։
Հայաստանում գործող գերմանախոս հաստատությունները՝ Շվեյցարիայի դեսպանության եւ հայաստանյան գործընկեր կազմակերպությունների հետ համատեղ, առաջարկում են միջոցառումների շարք՝ ընթերցումներ, կինոցուցադրություն, երաժշտական միջոցառումներ, ֆուտբոլային մրցաշար եւ ակումբային հարցախաղ։
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերն ասել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանում մեծացել է գերմաներենի հանդեպ հետաքրքրությունը, ինչն էլ դարձել է նման ծրագրի իրականացման հիմնական պատճառներից մեկը։
Դեսպանի խոսքով՝ ծրագրում ներկայացված 19 բազմաժանր միջոցառումներով ցանկանում են «բացել դռները եւ ներկայացնել գերմաներեն սովորելու հնարավոր բոլոր տարբերակները»։
Մաթիաս Քիսլերը տեղեկացրել է նաեւ, որ մինչեւ ընթացիկ տարվա ավարտը նախատեսվում է Հայաստանում Գյոթեի կենտրոն բացել, որն ունենալու մշակութային եւ լեզվական ուղղվածություն։
«Այս կենտրոնի բացումը ՀՀ կառավարության մեծ ցանկությունն է եղել»,- ասել է նա։
Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասերն էլ նշել է, որ Գյումրիում եւ Երեւանում անցկացվելու են ընթերցանության ժամեր։ Դեսպանը տեղեկացրել է, որ Հայաստան է հրավիրվել գրող Հանսյորդ Շերթենլայբը, որը հայ ընթերցասերների համար կկարդա իր «Գիշերային լողորդը» վեպը։

German Week kicks off in Armenia
Yerevan /Mediamax/. Armenia will hold a series of events for the German Week, aimed to introduce the Armenian Public to the German language and the possibilities it opens.
Together with the Embassy of Switzerland and Armenian partners, the German-speaking institutions of Armenia offer a wide range of events: readings, film screenings, musical events, a football tournament, and club quizzes.
Ambassador of Germany to Armenia Matthias Kiesler said that the interest towards German increased in Armenia in recent years, which is one of the main reasons the events have been organized.
According to the Ambassador, they want to “open the doors and show all the ways to learn German” with these multi-genre events.
Matthias Kiesler also informed that they intend to open a Goethe Institute in Armenia until the end of 2017. The institute’s areas of focus will be culture and language.
“The Armenian Government is also very keen to see the institute open in Armenia,” he said.
Ambassador of Switzerland to Armenia Lukas Gasser noted they will hold readings in Gyumri and Yerevan. They prepared a surprise for the guests: writer Hansjörg Schertenleib will read one of his novels for them.