Խոսրովի անտառում ստեղծված իրավիճակը՝ խիստ հսկողության ներքո - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ այսօր տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն՝ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տարածքում օգոստոսի 12-ին բռնկված խոշոր հրդեհի մարման ընթացքի վերաբերյալ:
ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ ոլորտների պատասխանատուները զեկուցել են, որ ձեռնարկվել են անհրաժեշտ բոլոր միջոցները, եւ այս պահին եղած հնարավորությունները բավարար են արգելոցի տարածքում առաջացած խնդիրը լուծելու համար, հրդեհավտանգ բոլոր հատվածներում իրականացվում է ամենօրյա ուժեղացված հսկողություն:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նաեւ ՌԴ գործընկերներին՝ հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցելու համար:
Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է շարունակել իրավիճակը պահել խիստ հսկողության տակ եւ պարբերաբար զեկուցել հրդեհաշիջման աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ:
ԱԻՆ-ի տվյալներով՝ այսօր՝ ժամը 12:00-ի դրությամբ, Խոսրովի անտառում այրվել է 16 կմ պարագծով բուսածածկ տարածք, որից 360 հա մակերեսով՝ անտառներ: Հրդեհաշիջման աշխատանքները շարունակվում են:

Ситуация в Хосровском лесу - под строгим контролем - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян провел сегодня рабочее совещание по тушению крупного пожара, разгоревшегося 12 августа на территории государственного заповедника «Хосровский лес».
По сообщению пресс-службы президента Армении, ответственные за сферу доложили о том, что приняты все необходимые меры, и на данный момент имеющихся возможностей достаточно для решения возникшей на территории заповедника проблемы, на всех огнеопасных территориях осуществляется ежедневный усиленный контроль.
Президент выразил также благодарность российским коллегам за участие в работах по тушению пожара.
Серж Саргсян поручил держать ситуацию под строгим контролем и периодически докладывать о ходе работ по тушению пожара.
По данным МЧС, сегодня по данным на 12:00 в Хосровском лесу сгорели травяные покрытия периметром 16 км, из которых 360 га составили леса. Работы по тушению пожара продолжаются.