ՀՀ նախագահի մոտ քննարկել են հայ-ռուսական օրակարգը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր խորհրդակցություն է անցկացրել հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգի հարցերի շուրջ:
«Հայ-ռուսական համագործակցությունը նոր ծրագրերով հարստացնելու ուղղությամբ դեսպանության կողմից իրականացվող աշխատանքների, ինչպես նաեւ երկկողմ օրակարգն առաջ մղելու գործում առկա խնդիրների ու խոչընդոտների մասին զեկուցել է Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանը», - ասված է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ անցած 25 տարիների ընթացքում հաջողվել է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ հաստատել ամուր դաշնակցային հարաբերություններ:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը մեր երկրում ամենամեծ ներդրողն է. ռուսական ներդրումները Հայաստանում կազմում են մեր ընդհանուր ներդրումների 47 տոկոսը, ռուսական կապիտալը ներկայացված է մեր տնտեսության բոլոր ոլորտներում:
Վերջին ժամանակահատվածում համագործակցության մի շատ մեծ ոլորտ է ի հայտ եկել՝ զբոսաշրջությունը, եւ մենք պարտավոր ենք ջանքեր գործադրել այդ ոլորտի զարգացման համար: Վերջին հինգ ամիսների ընթացքում մեր հանրապետություն այցելած Ռուսաստանի քաղաքացիների 25 տոկոսով աճ է արձանագրվել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Վստահ եմ, որ տարեկան արդյունքը շատ ավելի բարձր է լինելու: Զբոսաշրջությունը ոչ միայն բիզնես է, այլ երկու ժողովուրդների միջեւ հարաբերություններն ամրապնդելու շատ լուրջ գործոն»,- ասել նախագահը:
Դեսպան Վարդան Տողանյանը զեկուցել է, որ 2016 թվականին եւ 2017 թվականի առաջին կիսամյակում Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ երկկողմ համագործակցությունը շարունակել է զարգանալ:
«Այդուհանդերձ, առկա են որոշ հարցեր, մասնավորապես՝ առեւտրաշրջանառության տիրույթում, որոնք ենթակա են երկու երկրների միջեւ գործող տնտեսական համագործակցության միջկառավարական եւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովների քննարկմանն ու վերանայմանը»,- ասել է Վարդան Տողանյանը:
Նա հատկապես նշել է Հայաստանից Ռուսաստան ապրանքների եւ ծառայությունների արտահանման հարցում դեռեւս պահպանվող ֆինանսական եւ մաքսային որոշ սահմանափակումները, ՌԴ-ում աշխատող ՀՀ քաղաքացիների աշխատանքային միգրացիայի խնդիրները, ՌԴ տարածաշրջաններում Հայաստանի ապրանքատեսականու ներկայացվածության ոչ բավարար մակարդակը եւ մի շարք այլ հարցեր, որոնք համակարգման եւ լուծման կարիք ունեն:

Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян провел сегодня совещание по вопросам повестки армяно-российского сотрудничества.
«Посол Армении в России Вардан Тоганян доложил о реализуемых посольством работах в направлении обогащения армяно-российского сотрудничества новыми проектами, а также об имеющихся проблемах и препятствиях для продвижения двусторонней повестки», - говорится в сообщении пресс-службы президента Армении.
Серж Саргсян заявил, что за прошедшие 25 лет удалось установить крепкие союзнические отношения между Арменией и Россией.
«Российская Федерация – крупнейший инвестор в нашу страну: российские инвестиции в Армении составляют 47% от общих инвестиций, российский капитал представлен во всех сферах экономики Армении.
В последнее время обозначилась очень важная сфера сотрудничества – туризм, и мы обязаны приложить усилия для ее развития. За последние 5 месяцев число граждан России, посетивших нашу страну, выросло на 25% по сравнению с тем же показателем прошлого года. Уверен, что результат по итогам года будет намного выше. Туризм - не только бизнес, но и серьезный фактор для укрепления отношений между двумя народами»,- отметил президент.
Вардан Тоганян доложил, что в 2016 году и в первом полугодии 2017 года двустороннее сотрудничество между Арменией и Россией продолжало развиваться.
«Тем не менее, имеются определенные вопросы, в частности, в области товарооборота, которые должны стать предметом обсуждения для межправительственных и межпарламентских комиссий»,- заявил Вардан Тоганян.
Он, в частности, отметил что пока сохраняются некоторые таможенные и экономические ограничения в вопросе экспорта товаров и услуг из Армении в Россию, вопросы трудовой миграции работающих в России граждан Армении, недостаточный уровень представленности армянской продукции в регионах РФ и ряд других вопросов, которые нуждаются в систематизации и решении.