ՀՀ-ն ու Իրանը աղետներին համատեղ դիմակայելու մեխանիզմ կմշակեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն ու Հայաստանում Իրանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին այսօր քննարկել են աղետների կանխարգելման ոլորտում հայ-իրանական համագործակցության ծավալների ընդլայնումը:
Կողմերը պայմանավորվել են Հայաստանի եւ Իրանի շահագրգիռ գերատեսչությունների միջեւ փորձի փոխանակում եւ համատեղ վարժանքներ իրականացնել: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաեւ համատեղ աշխատանքներ իրականացնել ճգնաժամերին արձագանքելու անդրսահմանային մեխանիզմներ մշակելու ուղղությամբ:
Դավիթ Տոնոյանը կարեւորել է նաեւ Իրանի Կարմիր մահիկի ներգրավածությունը հատկապես Հայաստանի սահմանամերձ գոտիներում իրականացվող աշխատանքներում:
«Հարավային Կովկասը բնական եւ մարդածին աղետների ռիսկի տեսանկյունից պետք է հնարավորինս անվտանգ լինի, քանի որ տնտեսության եւ զբոսաշրջության զարգացումն առանց աղետների ռիսկի նվազեցման անհնար է: Պետք է համատեղ ուժերով մեր տարածաշրջանում կառուցենք դիմակայուն ապագա»,- ասել է նախարարը:
Դավիթ Տոնոյանն առաջարկել է նաեւ Հայաստանում Իրանի քաղաքացիների զբոսաշրջության առավել ակտիվ ժամանակահատվածում ԱԻՆ 911 ծառայությունում սահմանել պարսկերեն լեզվին տիրապետող օպերատորների հերթապահություն, որոնք կսպասարկեն զբոսաշրջիկների կողմից ստացվող զանգերը:

Armenia and Iran to develop disaster resilience mechanism - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Emergency Situations Davit Tonoyan and Iranian Ambassador to Armenia Seyyed Kazem Sajjad discussed today extension of cooperation in disaster prevention.
The parties agreed to implement exchange of experience and joint training for the corresponding agencies in Armenia and Iran. They also agreed to realize joint efforts in developing transboundary mechanisms of crisis response.
Davit Tonoyan attached importance to Iranian Red Crescent’s involvement especially in the works implemented in Armenia’s borderline zones.
“South Caucasus should be as safe as possible in terms of natural and man-made disasters, as developing economy and tourism is impossible without reduction of disaster risk. We need to build resilient future in our region with joint efforts,” Minister Tonoyan said.
Davit Tonoyan also suggested involving Farsi-speaking operators in Armenia’s 911 service during the most active periods of Iranian citizens’ visits to the country, in order to serve calls from tourists.